Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670936 postów

Napisano 11 październik 2012 - 11:10

Komentarz do artykułu: Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 11:10

Czy zasiłek pielęgnacyjny jest dochodem?

Sprawa wygląda następująco. Osoba niepełnosprawna, która już dawno ukończyła 75 lat dostaje zasiłek pielęgnacyjny. Również ta sama osoba dostaje z MOPS zasiłek stały opiekuńczy. MOPS obniżył zasiłek stały opiekuńczy o kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Czy to jest zgodne z prawem i czy można się odwołać od tej decyzji. MOPS zaliczył zasiłek pielęgnacyjny jako dochód.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 11:23

Czy zasiłek pielęgnacyjny jest dochodem?

Sprawa wygląda następująco. Osoba niepełnosprawna, która już dawno ukończyła 75 lat dostaje zasiłek pielęgnacyjny. Również ta sama osoba dostaje z MOPS zasiłek stały opiekuńczy. MOPS obniżył zasiłek stały opiekuńczy o kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Czy to jest zgodne z prawem i czy można się odwołać od tej decyzji. MOPS zaliczył zasiłek pielęgnacyjny jako dochód.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

każdy przychód pomniejszony o koszty uzyskania jest dochodem.

Sprawę obliczania dochodu do celów socjalnych reguluje ustawa a nie taki czy inny MOPS. Przeczytaj ustawy
Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne to świadczenia opiekuńcze przyznawane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (Dz. U. 2006 nr 139, poz.992 z późn. zm.).

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. 2009 nr 153, poz, 1227 z późn. zm.)

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 12:04

No cóż, czy nie można odpowiedzieć konkretnie?, bo wybacz twoja odpowiedź nic nie wniosła do problemu. Możemy sobie cytować ustawy i art. a moje pytanie brzmi:

Czy MOPS może obniżyć wydawany przez siebie zasiłek stały opiekuńczy o wydawany przez ZUS dodatek pielęgnacyjny?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 12:21

No cóż, czy nie można odpowiedzieć konkretnie?, bo wybacz twoja odpowiedź nic nie wniosła do problemu.

Cofam powyższa wypowiedź, to ja sam nachrzaniłem.

Osoba która dostaje z MOPS stały zasiłek opiekuńczy, nie ma uprawnień aby coś uzyskać ZUS, dlatego MOPS daje także po ukończeniu 75 roku życia zasiłek pielęgnacyjny. Problem jest taki, że oni odejmują jeden od drugiego i tym samym stały zasiłek opiekuńczy zostaje pomniejszony o zasiłek pielęgnacyjny.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 14:15

No cóż, czy nie można odpowiedzieć konkretnie?, bo wybacz twoja odpowiedź nic nie wniosła do problemu.

Osoba która dostaje z MOPS stały zasiłek opiekuńczy, nie ma uprawnień aby coś uzyskać ZUS, dlatego MOPS daje także po ukończeniu 75 roku życia zasiłek pielęgnacyjny. Problem jest taki, że oni odejmują jeden od drugiego i tym samym stały zasiłek opiekuńczy zostaje pomniejszony o zasiłek pielęgnacyjny.
tu znajdziesz odpowiedź
http://orka2.sejm.go...f/main/5ED850FE

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2012 - 14:52

tu znajdziesz odpowiedź

"Nie jest jednak prawdą (co wynika z interpelacji posła Józefa Piotra Klima), że na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej kwota zasiłku stałego jest pomniejszana o kwotę przyznanego zasiłku pielęgnacyjnego. Natomiast bezsprzecznie dochód w postaci zasiłku pielęgnacyjnego ma wpływ na wysokość wyliczonego dochodu osoby lub dochodu na osobę w rodzinie i w konsekwencji na wysokość przyznanego zasiłku stałego. "

#8 Guest_synowa

Guest_synowa
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2017 - 18:59

Mój komentarz jest taki, że w każdym przypadku należy dopominać się o ten dodatek, bo zdarza się, że ZUS go z własnej inicjatywy nie przyznaje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych