Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671997 postów

Napisano 16 kwiecień 2012 - 21:02

Komentarz do artykułu: Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

#2 Guest_kulka12

Guest_kulka12
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2012 - 21:02

Witam mam pytanie co zrobić w sytuacji kiedy moja mama za zycia zaciągnęła kilkanaście kredytów bez wiedzy i podpisów współmałżonka. Mama zmarła 2 m-ce temu i większość spraw jest u komornika. Co zrobić aby nie płacić tych długów a przyjąć spadek, jest tato i 3 dzieci. Mieszkanie wchodzi do podziału.

#3 Guest_MK

Guest_MK
  • Goście

Napisano 29 listopad 2012 - 14:00

OPŁATA NOTARIALNA W TEJ CHWILI TO JUŻ 250 ZŁ A NIE 100 ZŁ

#4 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 29 listopad 2012 - 15:14

OPŁATA NOTARIALNA W TEJ CHWILI TO JUŻ 250 ZŁ A NIE 100 ZŁ

To ja poproszę o podstawę prawną zmiany opłat notarialnych w tym zakresie.
Według mnie opłaty za sporządzenie zwykłego protokołu dziedziczenia i aktu poświadczenia dziedziczenia się nie zmieniły i wynoszą 100 i 50 zł netto.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#5 Guest_-praw-karrinnkka

Guest_-praw-karrinnkka
  • Goście

Napisano 29 listopad 2012 - 18:40

Nie da się przyjąć spadku i nie dziedziczyć długów. MOżna przyjąc spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy odpowiedzialnośc za długi jest ograniczona kwotowo do wartości majątku, który pozostawiła zmarła. Jest na to 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o śmierci (dnia śmierci), w innym razie nabywa się spadek wprost - czyli odpowiada za całośc długów, w pełnej wysokości.

#6 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 29 listopad 2012 - 19:13

Skoro aż kilkanaście, to sprawdzić, czy nie przedawniły
Nieprzedawnione spłacić nie czekajac na wszczęcie egzekucji komorniczych,
bo powiekszymy długi o koszty czynnosci komornika
Jeżeli wartość wszystkich nieprzedawnionych długów jest na granicy wartości aktywów spadku,
to złożyć w terminie oswiadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza; zachodzi wtedy potrzeba sporządzenia spisu inwentarza

#7 Guest_ZAINTERESOWANA

Guest_ZAINTERESOWANA
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 11:33

Witam serdecznie.
Szukam pomocy. Mianowicie. Mieszkam z Babcią, Dziadkiem (rodzice mojej mamy) i mamą. Mama ma jeszcze dwie siostry - zamężne i mieszkające w innych miejscowościach. Babcia zmarła w listopadzie 2003r. nie pozostawiając testamentu. Mamy niewielkie gospodarstwo. Dziadek chciałby to gospodarstwo przepisać na mnie, ale nie jest właścicielem, bo w księgach wieczystych tylko babcia była właścicielką, owszem dziadek był dopisany do gospodarstwa, ale nie w księdze wieczystej. Siostry mojej mamy i mama bez żadnych problemów powiedzialy że nie będą rościć sobie żadnych praw. Mama napisała wniosek do sądu i była rozprawa, na której to rozprawie Sędzia przydzielił każdemu (dziadkowi, mojej mamie i dwóm ciotkom) po 1/4 spadku po Babci. Chciałabym się dowiedzieć jak to można zrobić w miarę szybko, żeby to gospodarstwo przekazać mnie. Na czasie zależy m,ojemu dziadkowi, bo chce mi to gospodarstwo jak najszybciej przekazać żeby było już wszystko z głowy. Proszę o pomoc, jakieś wskazówki. Z góry dziękuję.

#8 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 14:09

Witam serdecznie.
Szukam pomocy. Mianowicie. Mieszkam z Babcią, Dziadkiem (rodzice mojej mamy) i mamą. Mama ma jeszcze dwie siostry - zamężne i mieszkające w innych miejscowościach. Babcia zmarła w listopadzie 2003r. nie pozostawiając testamentu. Mamy niewielkie gospodarstwo. Dziadek chciałby to gospodarstwo przepisać na mnie, ale nie jest właścicielem, bo w księgach wieczystych tylko babcia była właścicielką, owszem dziadek był dopisany do gospodarstwa, ale nie w księdze wieczystej. Siostry mojej mamy i mama bez żadnych problemów powiedzialy że nie będą rościć sobie żadnych praw. Mama napisała wniosek do sądu i była rozprawa, na której to rozprawie Sędzia przydzielił każdemu (dziadkowi, mojej mamie i dwóm ciotkom) po 1/4 spadku po Babci. Chciałabym się dowiedzieć jak to można zrobić w miarę szybko, żeby to gospodarstwo przekazać mnie. Na czasie zależy m,ojemu dziadkowi, bo chce mi to gospodarstwo jak najszybciej przekazać żeby było już wszystko z głowy. Proszę o pomoc, jakieś wskazówki. Z góry dziękuję.

witam,

należy:
1) uregulować sprawy podatkowe i uzyskać na tę okoliczność zaświadczenie z US (o tym, że podatek został zapłacony, nie należał się, było zwolnienie itp)
2) udać się do notariusza w celu spisania odpowiedniej umowy. Jaka to będzie umowa, to już zależy od Państwa indywidualnej sytuacji. W praktyce nie zawsze darowizna okazuje się najtańszym rozwiązaniem.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#9 Guest_ZAINTERESOWANA

Guest_ZAINTERESOWANA
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 16:14

Dziękuję.
Nie wiem czy mogę o jeszcze jedną rzecz zapytać, otóż odnośnie tego zapisu gospodarstwa wnuczce.
- Czy teraz w sytuacji, gdy każdy (ciotki, moja mama i dziadek) dostali po 1/4 spadku po Babci, można coś zrobić (jeśli tak to co?), aby bezpośrednio gospodarstwo przepisać wnuczce?,
- Interesuje nas jeszcze sprawa czy te trzy córki (moja mama i dwie ciotki) mają się zrzec na dziadka i dziadek będzie właścicielem? Jeśli tak to czy dziadek będzie mógł w tej sytuacji od razu zapisać mnie to gospodarstwo, czy jest jakiś ustawowy czas przez który będzie musiał użytkować to gospodarstwo, a po upływie tego czasu dopiero może przepisać na mnie? Jeśli tak jest to jak długi jest to czas?
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA PANA PORADY, ZA POMOC.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 16:16

Witam serdecznie.

witam,

należy:
1) uregulować sprawy podatkowe i uzyskać na tę okoliczność zaświadczenie z US (o tym, że podatek został zapłacony, nie należał się, było zwolnienie itp)
2) udać się do notariusza w celu spisania odpowiedniej umowy. Jaka to będzie umowa, to już zależy od Państwa indywidualnej sytuacji. W praktyce nie zawsze darowizna okazuje się najtańszym rozwiązaniem.

pozdrawiam
Artur Rosiński

Dziękuję.
Nie wiem czy mogę o jeszcze jedną rzecz zapytać, otóż odnośnie tego zapisu gospodarstwa wnuczce.
- Czy teraz w sytuacji, gdy każdy (ciotki, moja mama i dziadek) dostali po 1/4 spadku po Babci, można coś zrobić (jeśli tak to co?), aby bezpośrednio gospodarstwo przepisać wnuczce?,
- Interesuje nas jeszcze sprawa czy te trzy córki (moja mama i dwie ciotki) mają się zrzec na dziadka i dziadek będzie właścicielem? Jeśli tak to czy dziadek będzie mógł w tej sytuacji od razu zapisać mnie to gospodarstwo, czy jest jakiś ustawowy czas przez który będzie musiał użytkować to gospodarstwo, a po upływie tego czasu dopiero może przepisać na mnie? Jeśli tak jest to jak długi jest to czas?
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA PANA PORADY, ZA POMOC.

#11 Guest_Syla40

Guest_Syla40
  • Goście

Napisano 03 maj 2013 - 22:09

Jak należy postąpić?
Moja ciocia z wujkiem byli małżeństwem bezdzietnym.Ja jestem córką siostrzenicy ze strony cioci.
Mieszkanie jest własnościowe -gdzie jest zrobiony notarialnie podział pół na pół .
Wujek zmarł kilka miesięcy temu ale nie został zrobiony testament notarialnie że jego cześć po śmierci przechodzi na ciocie i odwrotnie
Wujek na siostrę rodzoną i 3 siostry z drugiego małżeństwa ojca.
Proszę nam podpowiedzieć co należy zrobić aby cześć wujka przeszłą na ciocie (czy rodzeństwo musiało by się zrzec?)
Jeśli tak to czy wtedy ciocia może zapisać mieszkanie na mnie???
DZIĘKUJE
CZEKAM NA PODPOWIEDZ

#12 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 04 maj 2013 - 11:26

1. Musi być stwierdzone przez sąd lub poswiadczone przez notariusza
kto nabył spadek po wujku i jaką jego część
2. Mieszkanie jest współwłasnością tych osób, które spadek po wujku nabyły:
3/4 to udział cioci we własności mieszkania,
a 1/4 pozostałych spadkobierców.
3. Jeżeli chcemy znieść współwłasność tylko mieszkania, to o to właśnie należy wystąpić do sądu lub notariusza
4. Zniesienie wspołwłasności mieszkania może nastąpić w ten sposób,
że ciocia otrzyma mieszkanie na własność spłacając lub nie spłacając udziały spadkobierców. Mogą swoje udziały przenieść w trybie darmym lub żądać spłat: to od nich zależy.
5. Będąc włascicielką mieszkania, moze je darować albo np. zawrzeć umowę dożywocia, zamienić na inne

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2013 - 14:03

Moj ojciec nabył spadek 1/3 części po swoich rodzicach zmarł. Kto teraz jest współwłaścicielem ja czy ojciec?

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2013 - 16:05

Moj ojciec nabył spadek 1/3 części po swoich rodzicach zmarł. Kto teraz jest współwłaścicielem ja czy ojciec?

a czy twoim zdaniem, można być właścicielem czegoś po swojej śmierci?
Chyba nie, prawda? Ojca część przypada osobom, które po nim dziedziczą.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2013 - 19:09

Spadek po ojcu nie został jeszcze spozadzony w sądzie. Czy mogę nim dysponować?

#16 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 04 maj 2013 - 21:53

To, co było własnością ojca w chwili jego śmierci,
stało się własnością Pana tuż po jego śmierci.
Stało się tak dlatego, ze jest Pan synem,
a nie dlatego że sąd coś zrobił lub nie zrobił.
Może Pan rozporządzać byłym majatkiem ojca, a teraz już Pana majątkiem,
bez załatwiania jakichkolwiek spraw w sądzie.
ALE
nie ma Pan dokumentu, który by potwierdzał,
że majatek ojca jest Pana majątkiem.
Sąd jest potrzebny, aby wydał taki dokument.
Ten dokument nazywa sie postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez Pana po ojcu.

Jeżeli chodzi o dziadków, to
trzeba wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku po każdym z nich
oraz o dział tych dwóch spadków,
aby wiedzieć, co z majatku dziadków przypadło ojcu
Jeżeli jest pelna zgoda między spadkobiercami,
to to, co można załatwić w sądzie, można załatwić u notariusza (jeżeli dziadkowie zmarli po 1 lipca 1984 r)

#17 Guest_damian

Guest_damian
  • Goście

Napisano 05 maj 2013 - 11:20

witam serdecznie.
nie będę zakładał nowego wątku a zapytam w tym.
mianowicie zmarła mi mama w zeszłym roku ,7 miesięcy temu, jako jedyny dziedzic przejąłem spadek ( 3 samochody kwote zgromadzoną na funduszu emerytalnym ), a moje pytania są następujące co musze zrobić w tej sytuacji , gdzie się zwrócić , do jakich urzędów? skarbówka? czy jakiś podatek od tego musże zapłacić , czy jest możliwość obejścia tego w jakiś sposób??

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 maj 2013 - 21:06

Jak należy postąpić?
Moja ciocia z wujkiem byli małżeństwem bezdzietnym.Ja jestem córką siostrzenicy ze strony cioci.
Mieszkanie jest własnościowe -gdzie jest zrobiony notarialnie podział pół na pół .
Wujek zmarł kilka miesięcy temu ale nie został zrobiony testament notarialnie że jego cześć po śmierci przechodzi na ciocie i odwrotnie
Wujek na siostrę rodzoną i 3 siostry z drugiego małżeństwa ojca.
Proszę nam podpowiedzieć co należy zrobić aby cześć wujka przeszłą na ciocie (czy rodzeństwo musiało by się zrzec?)
Jeśli tak to czy wtedy ciocia może zapisać mieszkanie na mnie???
Jakie ciocia poniosła by koszta notarialne lub sądowe?

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 17:14

Po swoim ojcu przyjelam spadek nie wiedziałam, że ojciec miał 1/3 cześć udziału po swoich rodzicach. Ja tego udziału nie potrzebuję, co trzeba zrobć aby ten udział znieść?

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 19:02

Podarowac komus ten udzial w spadku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych