Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skazanie bez rozprawy

32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672217 postów

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:43

Komentarz do artykułu: Skazanie bez rozprawy

#2 Guest_natano20

Guest_natano20
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:43

Artykuł jest bardzo ciekawy, ale niestety przeczytałam go za póżno. Jestem osobą poszkodowaną po wypadku samochodowym i na takiej właśnie formie rozprawy za póżno powiedziałam o zadośćuczynieniu. Sędzia stwierdził, że odczytał wyrok. Nie znam się na prawie, ale skoro były dokumenty o poważnym uszczerbku na zdrowiu to dlaczego Sąd nie zadbał o mój interes jako pokrzywdzonej. Czy już jest za póżno dla mnie czy mogę złożyć zażalenie w tej sprawie? Czekam na pisemny wyrok.

#3 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2011 - 23:11

Witam,

jeżeli przystąpiła Pani do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, to po doręczeniu wyroku będzie Pani miała 14 dni na złożenie apelacji. W zasadzie jednak skoro zapadł wyrok skazujący, a Sąd nie zadbał o Pani interes, to nie widzę szans na podważenie wyroku - bo sam fakt nie orzeczenia zadośćuczynienia to za będzie za mało..chociaż spróbować zawsze Pani może, nie mniej podałem realistyczną ocenę szans..

Jeżeli jest Pani tylko pokrzywdzoną i nie złożyła Pani wniosku o przystąpienie do procesu w charakterze oskarżycielki posiłkowej, to nie ma Pani prawa zaskarżyć tego wyroku..

Osobiście proponuję Pani założenie sprawcy sprawy cywilnej. Wyrok karny skazujący wiąże sąd cywilny czyli innymi słowy stwierdza jego winę. Jedyne zagadnienie to udowodnić wysokość żądanego odszkodowania,

powodzenia!

Z poważaniem,

Roland Szymczykiewicz

#4 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2012 - 01:01

a czy jeśli oskarżony podpisał wyrok niby zaocznie tzn u prokuratora i dostał 15 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata to czy na rozprawie która ma się odbyć dostanie inną karę?
kara jest za znęcanie się psychiczne i fizyczne a za to grozi od 3 miesięcy do 5 lat. proszę o szybką odpowiedź.

#5 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2012 - 19:46

Witam,

jeżeli przystąpiła Pani do procesu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, to po doręczeniu wyroku będzie Pani miała 14 dni na złożenie apelacji. W zasadzie jednak skoro zapadł wyrok skazujący, a Sąd nie zadbał o Pani interes, to nie widzę szans na podważenie wyroku - bo sam fakt nie orzeczenia zadośćuczynienia to za będzie za mało..chociaż spróbować zawsze Pani może, nie mniej podałem realistyczną ocenę szans..

Jeżeli jest Pani tylko pokrzywdzoną i nie złożyła Pani wniosku o przystąpienie do procesu w charakterze oskarżycielki posiłkowej, to nie ma Pani prawa zaskarżyć tego wyroku..

Osobiście proponuję Pani założenie sprawcy sprawy cywilnej. Wyrok karny skazujący wiąże sąd cywilny czyli innymi słowy stwierdza jego winę. Jedyne zagadnienie to udowodnić wysokość żądanego odszkodowania,

powodzenia!

Z poważaniem,

Roland Szymczykiewicz

Zakładanie sprawy cywilnej w takim stanie faktycznym jeśli chodzi o wypadek komunikacyjny nie jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż wyrok może być wyłącznie "papierowy" i w praktyce nie będzie można wyegzekwować zasądzonego świadczenia. Co prawda zgodnie z § 29 Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów(tekst. jedn. Dz. U. z 1992 r. Nr 96, poz. 475 ze zm.) w postępowaniu sądowym przeciwko posiadaczowi lub kierującemu pojazdem mechanicznym o naprawienie szkody wyrządzonej ruchem tego pojazdu konieczne jest przypozwanie także ubezpieczyciela, u którego posiadacz pojazdu jest ubezpieczony, w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak T.U. może do procesu nie przystąpić. Po co pisać pozwy, czekać miesiącami na rozprawę, tracić nerwy, a następnie mieć niewykonalny wyrok. Na to jest polisa OC sprawcy wypadku aby zgłaszać szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ponadto oprócz odszkodowania można domagać się zadośćuczynienia, renty na zwiększone potrzeby o ile zachodzą takie przesłanki.

#6 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2012 - 19:57

Artykuł jest bardzo ciekawy, ale niestety przeczytałam go za póżno. Jestem osobą poszkodowaną po wypadku samochodowym i na takiej właśnie formie rozprawy za póżno powiedziałam o zadośćuczynieniu. Sędzia stwierdził, że odczytał wyrok. Nie znam się na prawie, ale skoro były dokumenty o poważnym uszczerbku na zdrowiu to dlaczego Sąd nie zadbał o mój interes jako pokrzywdzonej. Czy już jest za póżno dla mnie czy mogę złożyć zażalenie w tej sprawie? Czekam na pisemny wyrok.

1) Sąd właśnie o Panią bardzo zadał, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę, że zasądzanie w procesie karnym odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkodę spowodowaną wypadkiem komunikacyjnym jedynie może zaszkodzić, a nie pomóc. Raz, że T.U. na to się powoła i potrąca świadczenia. Dwa, że bardzo często trudno wyegzekwować od sprawcy wysokie kwoty. Takie świadczenie sąd musiałby orzec gdyby Pani złożyła jako oskarżyciel posiłkowy stosowy wniosek. Pokrzywdzony czy uprawniona do tego osoba może dochodzić w sądzie odszkodowania tj. wnieść powództwo adhezyjne do czasu otwarcia przewodu sądowego na podstawie art. 62 k.p.k. lub do czasu zakończenie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej na podstawie art. 49a k.p.k. w zw. z art. 46 § 1 k.k. w zw. z art. 39 pkt 5 k.k. złożyć wniosek do sądu o orzeczenie wobec oskarżonego obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zamiast tego obowiązku wobec oskarżonego sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. Szkodę należy zgłosić do T.U. w którym sprawca miał zawartą polisę OC;

2) Apelację może składać oskarżyciel posiłkowy w terminie 14 dni od doręczenia wyroku wraz z pisemny uzasadnieniem o ile uprzednio w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złożyła Pani takie wniosek o doręczenie uzasadnienia wyroku. Jednak tak jak pisałem opieranie apelację na takiej podstawie, że sąd nie orzekł naprawienia szkody czy też zadośćuczynienia to bardzo słaby argument. Ponadto takie świadczenia w procesie karnym zwykle przeszkadzają w likwidacji szkody osobowej. Nie polecam też procesu cywilnego przeciwko sprawcy. Optymalne jest zgłoszenie szkody do T.U..

#7 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2012 - 20:01

a czy jeśli oskarżony podpisał wyrok niby zaocznie tzn u prokuratora i dostał 15 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata to czy na rozprawie która ma się odbyć dostanie inną karę?
kara jest za znęcanie się psychiczne i fizyczne a za to grozi od 3 miesięcy do 5 lat. proszę o szybką odpowiedź.

1)Zwykla sąd orzeka ustaloną z prokuratorem karę chyba, że zgodnie poweźmie wątpliwości co do okoliczności faktycznych popełnionego przestępstwa.

#8 Guest_alexpand52

Guest_alexpand52
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2013 - 21:05

Jeśli ktoś nie poczuwa sie do winy, to nawet gdy wie że może przegrac nigdy nie powinien iśc na żaden układ. Najwyżej. Trzeba walczyć do końca. "GŁUPCEM JEST TEN KTO DOBROWOLNIE IDZIE DO NIEWOLI"-

#9 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 11:55

Mój były partner rozwalił mi dzwi siekiera a na policjantow tesz wyskoczyl z siekierom i orzecjaga sprawe w sadzie i okazuje sie ze w kwietniu wyjdzie na wolnosc to jest chore

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2020 - 14:07

Witam , mam pytanie. Prokurator wysłał do sadu akta o zakończeniu śledztwa, ze mną ustalił karę grzywny i ma być rozprawa bez mojego udziału.Kiedy dostanę wiadomość z sądu o jej zaakceptowaniu przez sąd. Pozdrawiam

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2020 - 17:55

mnie policja tak skolowala ze sprawa nie trafila do sadu tylko dostalem grzywna od prokuratora nie rozumiem tego bez zadnej rozprawy napodstawilai mi papierow do podpisania na policji powiedzieli ze sprawa odbedzie sie w sadzie oklamali mnie zadnej sprawy nie bylo

#12 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2020 - 18:01

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze bedzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chmstwo i nic wiecej jak można kogos oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji

#13 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2020 - 18:01

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze bedzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chmstwo i nic wiecej jak można kogos oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji

#14 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2020 - 18:04

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze będzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chamstwo i nic więcej jak można kogoś oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji to wasza polska >>policja to k**wy!!!

#15 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze będzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chamstwo i nic więcej jak można kogoś oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji to wasza polska >>policja to k**wy!!!

#16 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

#17 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2020 - 19:07

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze będzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chamstwo i nic więcej jak można kogoś oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji to wasza polska >>policja to k**wy!!! jak można wykorzystywać brak wiedzy ludzi w sprawach karnych? kur wa co to za prawo? stfuuu k**wy zydoskie to nawet nie pier**lone sredniowiecze. o podejrzany nie ma żadnych praw przetrzymywali mnie 4 h w kajdanach na komisariacie z rekami skutymi z tylu k rwa co to jest za to ze kolesiowi zabrałem bejsbola ktorym mi grozil i mi rozjebal motoar a ja w odwecie rozjebalem mu quada bo to ich znajomy a nie moj pier**lone smiecie milicyjne

#18 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

mnie policja tak skołowała że mi prokurator przysłał grzywną do zapłaty bez żadnej rozprawy a policja mnie oszukiwała ze będzie rozprawa na podpisywałem im papierów i mnie wychujali banda oszustów chamstwo i nic więcej jak można kogoś oszukiwać żeby został skazany bez rozprawy pier**lony kraj skurwy sunow i złodzieji to wasza polska >>policja to k**wy!!! jak można wykorzystywać brak wiedzy ludzi w sprawach karnych? kur wa co to za prawo? stfuuu k**wy zydoskie to nawet nie pier**lone sredniowiecze. o podejrzany nie ma żadnych praw przetrzymywali mnie 4 h w kajdanach na komisariacie z rekami skutymi z tylu k rwa co to jest za to ze kolesiowi zabrałem bejsbola ktorym mi grozil i mi rozjebal motoar a ja w odwecie rozjebalem mu quada bo to ich znajomy a nie moj pier**lone smiecie milicyjne

#19 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

#20 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych