Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671138 postów

Napisano 23 lipiec 2010 - 13:57



Komentarz do artykułu: Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 13:57

y

#3 Guest_jerry-swidnica

Guest_jerry-swidnica
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2013 - 22:25

Jeżeli w pełnmomocnictwie notarialnie potwierdzonym nie ma wzmianki o terminie wygaśnięciu pełnomocnictwa,a mocodawca zmarł, to czy takie pełnomocnictwo wygasa?

#4 Guest_lolla

Guest_lolla
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2013 - 00:20

§ 2. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

#5 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 09 marzec 2015 - 13:23

Jeśli pełnomocnikiem jest mąż który nie jest we wspólności majątkowej z żoną - czy odpowiada za ewentualne długi żony związane z jej firma dla której jest pełnomocnikiem? Miałem telefon od kancelarii że będą dług sciągać z mojej pensji (pracuję na etat) ponieważ żona po zamknięciu firmy ma dochody w wysokości 500zł. Dodam jeszcze , że pełnomocnictwo zostało wpisane tylko do CEIDG bez żadnych dodatkowych pism ustanawiających pełnomocnictwo

#6 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 12 maj 2015 - 13:19

Jeśli pełnomocnikiem jest mąż który nie jest we wspólności majątkowej z żoną - czy odpowiada za ewentualne długi żony związane z jej firma dla której jest pełnomocnikiem? Miałem telefon od kancelarii że będą dług sciągać z mojej pensji (pracuję na etat) ponieważ żona po zamknięciu firmy ma dochody w wysokości 500zł. Dodam jeszcze , że pełnomocnictwo zostało wpisane tylko do CEIDG bez żadnych dodatkowych pism ustanawiających pełnomocnictwo

Firma została zamknięta więc działania pełnomocnika w zakresie czynności firmy również wygasły( jeżeli została ona zawarta tzw. prostej formie.)

Z związku z tym jedyną opcją na której można się w tym przypadku oprzeć to brak wiedzy komornika o istniejącej rozdzielności majątkowej między wami Sytuację tą reguluje art. 822 kodeksu postępowania cywilnego. Zobacz jak ten przepis wygląda:

 

(…) Komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

Mam nadzieje że pomogłam wink.png



#7 Guest_kacper

Guest_kacper
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 20:52

"Osoba prawna (np. spółka akcyjna) nie może być pełnomocnikiem." Z jakich przepisów, to wynika? Zdaje się, że nie ma przeciwwskazań, aby osoba prawna przyjęła pełnomocnictwo.

#8 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2018 - 09:50

Artykuł zawiera błąd. Pełnomocnikiem prawa materialnego może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Za taką koncepcją opowiada się zgodnie orzecznictwa i doktryna (np. komentarz Ciszewskiego, Kidyby). Poza tym należy wskazać, że z ogólnych reguł wykładni wynika, że gdzie ustawa nie rozróżnia, tam nie powinno się czynić rozróżnień. Można się także odwołać do przepisów o prokurze, gdzie możliwość bycia prokurentem została wyraźnie ograniczona do osób fizycznych. Zalecałbym autorowi na przyszłość większą ostrożność w formułowaniu twierdzeń.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych