Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa o pracę na czas określony a umowa na czas nieokreślony

36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672007 postów

Napisano 06 luty 2010 - 11:34

Komentarz do artykułu: Umowa o pracę na czas określony a umowa na czas nieokreślony

#2 Guest_Lukasz

Guest_Lukasz
  • Goście

Napisano 06 luty 2010 - 11:34

dzięki za pomoc a artykuł jest bardzo interesujący i pomocny

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 09:07

Artykuł raczej nieaktualny... Nie uwzględnia art. 13 ustawy antykryzysowej z dnia 22 sierpnia 2009 r. Liczy się łączny czas zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony - a nie liczba tych umów

#4 Guest_zxc

Guest_zxc
  • Goście

Napisano 23 luty 2011 - 02:51

w takim razie jaki musi byc laczny czas zatrudnienia w ciaglasci umowy o prace na czas okresony zeby przesla ona na czas nieokreslony ?

#5 Guest_Stempel

Guest_Stempel
  • Goście

Napisano 25 marzec 2011 - 13:38

Gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (1 na okres próbny + 2 na czas określony), a później pracował na podstawie umowy zlecenia (dłużej niż 1 miesiąc), to kolejna umowa o pracę uznawana jest jako na czas nieokreślony?

#6 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 28 marzec 2011 - 09:58

Nie każdego pracodawcę obejmuje ustawa antykryzysowa.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 marzec 2011 - 11:31

Nie każdego pracodawcę obejmuje ustawa antykryzysowa.

Chodzi mi o jednostkę samorządową.

#8 Guest_Delisekerim

Guest_Delisekerim
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2011 - 10:08

Witam, bardzo proszę o podpowiedź:
1. Czy aktualna jest i zgodna z kodeksem pracy informacja, że trzecia z rzędu umowa o prace powinna byc na czas nieokreslony w sytuacji kiedy nie było przerw w zatrudnieniu?
2. Czy umowe zlecenie tez bierze sie w wyżej wymienionym przypadku pod uwagę, czy to tylko umowa o prace na czas okreslony sie liczy?

#9 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2011 - 10:56

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Pod warunkiem, jednak że poprzednio pracodawca zawarł z pracownikiem dwukrotnie umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy.Przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie może być dłuższa niż miesiąc.Przekształcenie w umowę na czas nieokreślony dotyczy wyłącznie umów o pracę na czas określony. W kodeksie pracy jest mowa o umowie o pracę, a nie umowie zlecenia.

#10 Guest_zwiru

Guest_zwiru
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 21:13

Witam,
Proszę mi pomoc,jestem zatrudniony w firmie z którą 1 umowa była na okres próbny 3 miesięczny, 2 umowa na miesiąc i teraz chcą mi dać znowu na 3 miesiące. Czy ta 3 umowa może już być na czas nieokreślony czy dopiero po niej tj 4 umowa może być na czas nieokreślony ? Do których umów stosuje się przepisy ustawy według której 3 umowa musi już być na czas nieokreślony ?

#11 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2011 - 15:48

Przekształcenie trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony zależy od kilku warunków. Po pierwsze przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie może być dłuższa niż miesiąc. Po drugie przekształcenie w umowę na czas nieokreślony dotyczy wyłącznie umów o pracę na czas określony. Oznacza to, że nie będzie miała zastosowania w przypadku zawarcia umowy na okres próbny, a następnie dwukrotnego zawarcia umowy na czas określony.

#12 Guest_katarzyna

Guest_katarzyna
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2011 - 23:25

Witam
1 umowe mialam na czas probny (27.11.2006 3 miesiace)
2 umowe mialam na czs okreslony (27.02.2007-29.02.2008)
3 umowe mialam na czs okreslony (1.03.2008-31.03.2010)
4 umowe mialam na czs okreslony (1.04.2010-21.08.2011)

12.08.2011 pracodawca oznajmil mi ze nie przedluzy mi dalej umowy i zrzeka sie roszczen do mojej dalszej pracy (czasu jaki powinnam przepracowac do 21.08.2011).

czy nie powinnam miec ta ostatnio umowe traktowana jako na czas nieokreslony? jesli pracodawca mimo to nie chcialby ze mna wspolpracowac to czy nie powinno obowiazywac mnie 3 miesieczne wypowiedzenie?

#13 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2011 - 13:36

USTAWA

z dnia 1 lipca 2009 r.

o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców1)

(Dz. U. z dnia 7 sierpnia 2009 r.)

Art. 13. 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy.
2. Za kolejną umowę na czas określony, w rozumieniu ust. 1, uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony.

Przepisy ustawy są obowiązujące do dnia 31 grudnia 2011 roku.

#14 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2011 - 19:44

Witam
1 umowe mialam na czas probny (27.11.2006 3 miesiace)
2 umowe mialam na czs okreslony (27.02.2007-29.02.2008)
3 umowe mialam na czs okreslony (1.03.2008-31.03.2010)
4 umowe mialam na czs okreslony (1.04.2010-21.08.2011)

12.08.2011 pracodawca oznajmil mi ze nie przedluzy mi dalej umowy i zrzeka sie roszczen do mojej dalszej pracy (czasu jaki powinnam przepracowac do 21.08.2011).

czy nie powinnam miec ta ostatnio umowe traktowana jako na czas nieokreslony? jesli pracodawca mimo to nie chcialby ze mna wspolpracowac to czy nie powinno obowiazywac mnie 3 miesieczne wypowiedzenie?

Z przedstawionej sytuacji wynika że ostatnia umowa w myśl przytoczonej ustawy
powinna być umową na czas nieokreślony- poprzednie dwie spełniają warunek
24 miesięcy. Proponuję sprawę skierować do sadu pracy.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2011 - 09:34

Nie zgadzam się z B-Mol.
W poprzednim stanie prawnym, przed ustawą antykryzysową były dwie umowy na czas określony.
W trakcie trwania ustawy antykryzysowej suma umów nie przekracza 24 mcy.
Dlatego pracodawca niestety podziękował Katarzynie za pracę, ponieważ od 22 sierpnia 2011r. powinien zawrzeć umowę na czas nieokreślony.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2011 - 11:31

http://praca.gazetap...tale_umowy.html

#17 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2011 - 11:42

Przepraszam -Faktycznie pracodawca musiałby zawrzeć nową umowę -tym razem na czas nieokreślony.

#18 Guest_katarzyna

Guest_katarzyna
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2011 - 22:58

dzieki za odpowiedz, pozostaje zasilek.. :(

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2011 - 10:04

Jeżeli zarówno Ty jak i pracodawca byliście zadowoleni ze współpracy, to po 3 miesiącach możesz wrócić do Firmy i dalej być zatrudnioną na umowę na czas określony.
Często pracodawcy bronią się przed podpisaniem umów na stałe, tylko i wyłącznie z powodu braku stabilności ekonomicznej firmy.
Życzę powodzenia.

#20 Guest_jijja

Guest_jijja
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 22:16

Mam pewną wątpliwość, bo mam całkiem inną sytuację. Mam umowę o pracę na czas określony, który wynosi... ponad 10 lat. Tak się zastanawiałem co to daje pracodawcy...
W mojej umowie nie ma zapisu o tym, że może zostać wypowiedziana przez którąś ze stron z terminem dwóch tygodni. Plus jest taki, że szef nie może dać mi wypowiedzenia, tylko musi "męczyć" się ze mną te 10 lat. Z drugiej strony, ja niestety też nie będę mógł mu przedłożyć wypowiedzenia. Więc jedyny sposób na przerwanie pracy, to rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Z tym, że jeśli ja będę chciał odejść, to szef może na to nie przystać i jedynym sposobem rozwiązania stosunku pracy, będzie coś w stylu "porzucenia pracy"...
- Czy dobrze rozumuję?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych