Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana nazwiska po rozwodzie


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 670987 postów

Napisano 05 luty 2010 - 16:26



Komentarz do artykułu: Zmiana nazwiska po rozwodzie

#2 Guest_Bialutka

Guest_Bialutka
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 16:26

a co z nazwiskiem dziecka? czy po rozwodzie, i pozbawieniu wladzy rodzicielskiej meza-moje dziecko moze nosic moje panienskie nazwisko?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2010 - 15:41

z tego co mi wiadomo to nie.. Adwokat mi powiedziała że dziecku nazwiska już zmienić absolutnie nie mogę.. :(

#4 Guest_Żaneta Urawska

Guest_Żaneta Urawska
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2010 - 21:57

Brak zgody jednego z rodziców na zmianę imienia lub nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie w sytuacjach, gdy jeden z rodziców:
- nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,
- nie żyje,
- nie jest znany,
- jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Sąd w wyroku pozbawiającym władzy rodzicielskiej nigdy nie orzeka o zmianie nazwiska dziecka. Jeśli ojciec dziecka zostanie pozbawiony praw rodzicielskich, po uprawomocnieniu się wyroku można wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwiska dziecka w USC. Gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda.

#5 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 22 luty 2011 - 15:33

Mam pytanie innego rodzaju - czy moge nie zgodzic sie by eks-zona nosila moje nazwisko po rozwodzie? Dodam, ze nie chce by bylo kojarzone z obyczajowoscia tej kobiety. Jestem jeszcze przed sprawa.

#6 Guest_Wioleta Matela

Guest_Wioleta Matela
  • Goście

Napisano 23 luty 2011 - 09:35

Niestety nie ma Pan takiej możliwości, aby nie wyrazić zgody na pozostanie przez żonę przy Państwa wspólnym nazwisku. Wynika to z treści art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: "W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa."
Jedyne co pozostaje, to dogadanie się w tej kwestii z żoną.

#7 Guest_program.krakow

Guest_program.krakow
  • Goście

Napisano 03 marzec 2011 - 15:51

Szukamy chętnych do programu TV

Po raz kolejny masz za sobą rozwód i chcesz podzielić się przeżyciami? Napisz!

program.krakow@gmail.com

#8 Guest_szczęśliwa_rozwódka

Guest_szczęśliwa_rozwódka
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2011 - 12:44

Uprawomocnienie wyroku nastąpi 21.07.11 po tym terminie mogę złożyć oświadczenie o zimianie nazwiska, czy wnosi sie jakąś opłatę z tego tytułu w urzędzie stanu cywilnego ?

#9 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2011 - 14:32

Uprawomocnienie wyroku nastąpi 21.07.11 po tym terminie mogę złożyć oświadczenie o zimianie nazwiska, czy wnosi sie jakąś opłatę z tego tytułu w urzędzie stanu cywilnego ?



Potrzebujesz:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis skrócony aktu małżeństwa oraz prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód.


Składasz wniose z wymaganymi dokumentami. Opłata to 11 zł, a za każdy odpis skrócony – 22 zł. Oświadczenie o tym, że chcesz wrócić do panieńskiego nazwiska, składasz przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jeśli chcesz zmienić nazwisko po 3 miesiącach to tylko w drodze administracyjnej.Musi być podany powód np. źle ci się kojarzy, np. z byłym mężem. Wniosek z odpisem aktu urodzenia, małżeństwa i dowodem osobistym składasz w USC. Koszt – 37 zł.

#10 Guest_a.tarasiewicz@vp.pl

Guest_a.tarasiewicz@vp.pl
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2011 - 19:19

a co z reszta dokumentow ile to kasy a znajomi ktorzy nas znaja pod tym nazwiskiem ?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:09

[
Potrzebujesz:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis skrócony aktu małżeństwa oraz prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód.


Składasz wniose z wymaganymi dokumentami. Opłata to 11 zł, a za każdy odpis skrócony – 22 zł. Oświadczenie o tym, że chcesz wrócić do panieńskiego nazwiska, składasz przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.



Czy składa się ten wniosek w USC przynależnym do miejsca zamieszkania, czy w tym USC w którym zawierało się związek?

Doczytałam się na necie, że w tym w którym się brało, ale Sędzina na sprawie powiedziała mi, że obojętnie.
Z tym, że mineło już ponad 1,5 mies. a do urzędu w moim mieście, nie przyszedł wyrok z sądu. Gdy dzwoniłam to mnie poinformowali tylko, że jeszcze nie wysłali, ale wyślą, żeby się nie martwić. Ale jak mam się nie martwić, jak boje się, że ze względu na te całe świątecznie rozprężenie wkrótce, minie te 3 mies. i będę miała problemy z jego zmianą.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:11

Wróciłam do nazwiska panieńskiego po rozwodzie.
Do urzędu (w miejscu zamieszkania) poszłam z dowodem osobistym, aktem zawarcia małżeństwa i prawomocnym wyrokiem rozwodowym.
Wszystko trwało 20 minut.

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2011 - 21:03

jestem wdowa od pieciu lat i nie wiem jak mam napisac o powrot do panienskiego nazwiska

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2012 - 09:26

jestem 2 lata po rozwodzie czy moge zmienic nazwisko???

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2013 - 18:20

jestem 2 lata po rozwodzie czy moge zmienic nazwisko???



#16 Guest_Hasia

Guest_Hasia
  • Goście

Napisano 21 marzec 2014 - 10:34

Ja w zasadzie nie widzę sensu zmieniania nazwiska po rozwodzie... sama żyję z nazwisiem mojego męża pomimo że jesteśmy już pięć lat po rozowdzie.

Gdyby ktoś szukał informacji na ten temat, więcej można przeczytać tu: http://pozew-rozwodo...-rozwodzie.html


Pozdrawiam!!

#17 Guest_julka

Guest_julka
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2015 - 12:26

Do jakiego urzędu stanu cywilnego należy się zgłosić w celu zmiany nazwiska? Do tego w którym złożyło się oświadczenie przed zawarciem związku małżeńskiego czy do tego wg adresu zameldowania?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2015 - 19:44

Do jakiego urzędu stanu cywilnego należy się zgłosić w celu zmiany nazwiska? Do tego w którym złożyło się oświadczenie przed zawarciem związku małżeńskiego czy do tego wg adresu zameldowania?

Do tego, gdzie brałaś ślub.



#19 Guest_cichy

Guest_cichy
  • Goście

Napisano 19 listopad 2015 - 23:21

Prawo jest da malutkich. Moja zona zmieniła nazwisko w trakcie rozwodu za 30 zł.,bo urzedniczka USC jest jej koleżanką I takich prawo nie obowiązuje

#20 Guest_allien

Guest_allien
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2016 - 08:37

"cichy" skoro byłeś takim DEBILEM jak reszta frajerów to całe szczęście, że udało się jej zmienić szybciej nazwisko !!!



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych