Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka kara grozi za rozbój

84 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672084 postów

Napisano 22 grudzień 2009 - 11:42

Komentarz do artykułu: Jaka kara grozi za rozbój?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2009 - 11:42

mój narzeczony jest w areszcie śledczym. Siedzi prawdopodobnie za rozbój kwalifikowany. Czyli grozi mu od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Pracował w żandarmerii i nigdy nie był karany a ja jestem w 4 mies. ciąży. Chciałabym się dowiedzieć czy jest jakakolwiek szansa że dostanie tzw. zawiasy...

proszę...
jeśli ktoś coś wie na ten temat niech mi odp...

#3 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2009 - 09:17

Proszę Pani,

Niestety mam dla Pani złą wiadomość. Rozbój kwalifikowany jest zbrodnią i zagrożony jest karą od 3 lat pozbawienia wolności. Na etapie sądowym nie ma możliwości orzeczenia zawieszenia kary, bowiem najwyższy wymiar zawieszonej kary w myśl KK to 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat.

Nie ma również możliwości zawarcia porozumienia karnoprocesowego z prokuratorem (jeśli toczy się śledztwo) bo jest to możliwe tylko przy występkach i to zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jedyna szansa dla Pani narzeczonego na ewentualne zawieszenie kary to zmiana kwalifikacji prawnej czynu, czyli udowodnienie iż był to „zwykły rozbój”. Wówczas w myśl przepisów teoretycznie możliwe jest zawieszenie kary, z tym że może to mieć miejsce jedynie gdy sąd wymierzy najniższy możliwy wymiar kary i uzna dodatkowo, iż oskarżony zasługuje na szansę w postaci zawieszenia wykonania kary. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności sprawy i oceny sądu, z tym że należy wskazać na to, że polityka karna państwa realizowana przez sądy zakłada surowe traktowania sprawców odpowiadających za rozbój, z czego wynika iż nawet przy wskazanym układzie szanse na uzyskanie zawieszenia wykonania kary są niestety niewielkie.

#4 Guest_?

Guest_?
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2010 - 17:53

witam , mam pewien problem rok temu został popełniony rozboj przez moja siostre dziewczyna została pobita ,miala kilka siniakow i został jej zabrany telefon , wkrotce jest rozprawa i chciała bym wiedziec czeo mozna sie spodziewac?

#5 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 18 luty 2010 - 15:23

Proszę Pani,
Przestępstwo rozboju jest określone w art. 280 Kodeksu karnego. W związku z faktem, iż nie pisze Pani, że siostra używała jakiegoś narzędzia w czasie czynu, wnioskuję iż odpowiada za “zwykły” rozbój określony w art. 280 § 1 KK.

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu za popełnienie rozboju grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Musi Pani wiedzieć, że najwyższe tzw. “zawiasy” czyli warunkowe zawieszenie kary to 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat próby, co oznacza iż praktycznie górna granica zawieszenia wykonania kary jest najniższą możliwą karą, którą może otrzymać siostra za rozbój.

W opisanych okolicznościach, zmuszony jestem wskazać, że siostra będzie miała dużo szczęścia jeżeli uda jej się otrzymać wyrok w zawieszeniu. Jest to możliwe przy okolicznościach łagodzących (jeśli takie istnieją w sprawie) lub przy ewentualnym dobrowolnym poddaniu się karze na rozprawie.

W razie wymierzenia przez sąd kary wyższej niż 2 lata pozbawienia wolności, kara ta nie będzie mogła być “zawieszona”, co oznacza iż siostra będzie miała tę karę do odbycia w odpowiednim więzieniu.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 23:16

mam takie pytanie moj narzeczony został osadzony w areszcie sledczym na sankcji za rozubj mial juz wczesniej zawieszenie kture mu jeszcze nie minelo bylo to 6 miesiecy na 3 lataz z tego samego artukułu ja jestem w 7 miesiacu ciazy czy to sie liczy do jego wyroku i ile moze dostac . bardzo prosze o odpowiedz

#7 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 10 marzec 2010 - 12:52

Witam
mam takie pytanie bardzo prosze o pomoc.
Moj chlopak pracuje w Anglii i jeden anglik wyzywal go od polskich idiotow itp ogolnie doszlo do dyskryminacji. Jednak on tego nie zglosil do sadu ale sa swiadkowie ze tak sie odzywal. Lecz pewnego dnia ten anglik podmienil mu wozek w aucie ktorym jechal bo on rozwozil lodowki i moj chlopak go popchnal ten anglik go odepchnal i moj chlopak podniosl go do gory i rzucil na ziemie. Niestety wtedy tamten rozbil glowe i teraz sparwa poszla do sadu o ciezkie uszkodzenie ciala ale nieumyslne.
Czy moze isc za to do wiezenia czy dostanie zawiasy bo dostal sekcje 20 i za to grozi do 5 lat wiezienie. Nie byl nigdy karany i niechcial mu rozbic glowy.
Z gory dziekuje za pomoc.

#8 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 23 marzec 2010 - 15:48

Proszę Pani,

W odpowiedzi na Pani pytanie z przykrością stwierdzam, iż nie odnajduje się jako specjalista w a zakresie prawa i postępowania karnego angielskiego. Próbując Pani pomóc mogę jedynie uczynić pewne porównanie przez analogię – pewne mechanizmy ocenne powinny być tożsame.

Okolicznością łagodzącą dla Pani chłopaka z pewnością jest fakt, iż popełnił ów czyn nieumyślnie, tak jak i fakt uprzedniej niekaralności. Wydaje się, iż polityka karna w Anglii, podobnie jak polityka karna w Polsce, w takim przypadku powinna zmierzać ku daniu szansy sprawcy w postaci zawieszenia wykonania kary lub innej podobnej instytucji, albowiem z założenia więzienie jest dla osób zdemoralizowanych, osób wobec których kara inna niż pozbawienie wolności nie spełni swoich celów. Mam nadzieję, że taka odpowiedź Panią uspokoi.

#9 Guest_Gosc****

Guest_Gosc****
  • Goście

Napisano 29 marzec 2010 - 16:39

Witam, mam 28 lat. Zostałem pobity przez 4 chlopakow (pelnoletnich) i zostal zabrany mi telefon-mam na to jednego swiadka, ktory na policli potwierdzil moje zeznania. Po pobiciu stracilem przytomnosc i zostalem przewieziony do szpitala. Policja uznala to za rozbuj. Znam sprawcow. Jaka kare sad moze wymierzyc za taki czyn tym chlopakom?? Dodam ze mam spuchnieta twarz, sporo krwiakow pod skora i innych obrazen, sprawcy grozili mi i mojemu swiadkowi- co slyszala inna osoba. Z gory dziekuje !!

#10 Guest_lelo

Guest_lelo
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 13:58

Mam pytanie Czy jak człowiek był świadkiem rozboju i został oskarżony jako współwinny. To czy grozi mu więzienie?

#11 Guest_lelo

Guest_lelo
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 14:04

A i jeśli tego człowieka znajdzie się w innym kraju to ile musi czekać w tamtejszym więzieniu na przewiezienie do Polski? Czy to może potrwać nawet kilka miesięcy?

#12 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2010 - 22:23

Proszę Pani,

w tej sytuacji, którą Pani opisuje z pewnością nastąpi odwieszenie zawieszonej kary, co oznacza iż narzeczonego czeka na pewno 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Za nowe przestępstwo rozboju grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

W związku z faktem, iż narzeczony jest już pozbawiony wolności i to w ramach aresztu może on wnosić o zmianę środka zapobiegawczego z uwagi na sytuację rodzinną, ale nie mogę Pani zapewnić czy przyniesie to skutek bo na pewno areszt jest z powodu obawy matactwa oraz z powodu zagrożenia wysoką karą..

A długo już trwa ten areszt? Czy narzeczony ma obrońcę z wyboru lub z urzędu?

#13 Guest_malina

Guest_malina
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 09:43

Mam pytanie prosze o pomoc!moj brat zostal zatrzymany na 3 miesiace za rozbój 280&1.Poszkodowany nie zyje, w miedzy czasie zmarl na raka a byl glownym swiadkiem.Jest niewiarygodny bo na policji skladal pare razy zeznania i kazde zeznanie bylo innej tresci.Brat wczesniej byl w wiezieniu ale odsiedzial swoj wyrok,to bylo pare lat temu.czy moze liczyc na wyrok w zawieszeniu w takiej sytuacji.

#14 Guest_Roland Szymczykiewicz

• Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 11:00

Witam,

Proszę Pani, ciężko jest powiedzieć jaki wyrok dostanie Pani brat, bo narazie jak rozumiem sprawa jest dopiero na etapie postępowania przygotowawczego i nie wiadomo, czy będzie w sprawie formułowany akt oskarżenia.

Przyjmując najbardziej pesymistyczne założenie, iż będzie w sprawie nie tylko akt oskarżenia, ale również i skazanie to brat ma szanse na wyrok w zawieszeniu, ale nie są one bardzo duże. Chodzi o to, że rozbój zagrożony jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, a 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat próby to maksymalne zawiasy (czyli zawiasy możliwe są tylko przy najniższej karze za rozbój)

Powyższe rozumowanie nie oznacza, że brat ewentualnie nie ma szans na zawiasy,bo to zależy od indywidualnych okoliczności sprawy i jego postawy, oraz oceny osobowej brata, którą przeprowadzi sąd (patrząc na to, czy zasługuje na szansę w postaci zawieszenia, czy też nie)

życzę pomyślnych rozwiązań,

z poważaniem,

R.S

#15 Guest_MALINA

Guest_MALINA
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 11:19

Dziekuje ze dal mi Pan odrobine nadzieji.Ale jesli nie ma glownego poszkodowanego i swiadka w "jednym" ( i zeznania sa niepewne bo czlowiek byl alkoholikiem i sam gubil sie w tym co mowil)sad może potraktowac ta sytuacje w miare łagodnie?

#16 Guest_Roland Szymczykiewicz

• Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 11:26

Witam,

oczywiście. Nie jest wykluczone, że sąd odmówi nawet wiarygodności takim zeznaniom (jeżeli rzeczywiście są ze sobą sprzeczne) i nawet wówczas możliwe jest uniewinnienie ( a jeśli stwierdzi to prokurator, to może umorzyć postępowanie)

Bądźmy dobrej myśli, z poważaniem

R.S

#17 Guest_malina

Guest_malina
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 11:38

a czy brat w jakis sposob moze zrobic "dobre wrazenie ",aby sad byl bardziej przychylny do dania mu szansy ??

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 12:12

Witam,

dobre wrażenie brat może zrobić przez tzw. "kwity" czyli pozytywne zaświadczenia o sobie np. od pracodawcy, od księdza, itp.

Druga kwestia to kwestia jego postawy na rozprawie (kultury,zachowania się)

z poważaniem.

R.S (potem potwierdzę swój wpis)

#19 Guest_Roland Szymczykiewicz

• Goście

Napisano 13 marzec 2011 - 19:46

Witam,

potwierdzam swój powyższy wpis:)

R.S

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2011 - 19:43

Proszę Pani,

Niestety mam dla Pani złą wiadomość. Rozbój kwalifikowany jest zbrodnią i zagrożony jest karą od 3 lat pozbawienia wolności. Na etapie sądowym nie ma możliwości orzeczenia zawieszenia kary, bowiem najwyższy wymiar zawieszonej kary w myśl KK to 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat.

Nie ma również możliwości zawarcia porozumienia karnoprocesowego z prokuratorem (jeśli toczy się śledztwo) bo jest to możliwe tylko przy występkach i to zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jedyna szansa dla Pani narzeczonego na ewentualne zawieszenie kary to zmiana kwalifikacji prawnej czynu, czyli udowodnienie iż był to „zwykły rozbój”. Wówczas w myśl przepisów teoretycznie możliwe jest zawieszenie kary, z tym że może to mieć miejsce jedynie gdy sąd wymierzy najniższy możliwy wymiar kary i uzna dodatkowo, iż oskarżony zasługuje na szansę w postaci zawieszenia wykonania kary. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności sprawy i oceny sądu, z tym że należy wskazać na to, że polityka karna państwa realizowana przez sądy zakłada surowe traktowania sprawców odpowiadających za rozbój, z czego wynika iż nawet przy wskazanym układzie szanse na uzyskanie zawieszenia wykonania kary są niestety niewielkie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych