Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo do zachowku się nie zmieniło

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672458 postów

Napisano 04 grudzień 2009 - 23:02

Komentarz do artykułu: Prawo do zachowku się nie zmieniło

#2 Guest_Reni

Guest_Reni
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2009 - 23:02

Witam!
A co w związku z zachowkiem jeśli swój majątek zostanie zapisany w "umowie darowizny w celu uzyskania świadczeń emerytalno-rentownych" jednemu ze spadkobierców?

#3 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:21

Witam,

zalezy komu bedzie zapisany, czy dziecku, wnukowi, czy tez obcej osobie. Jezeli tej pierwszej, to ta osoba bedzie musiala wyplacic zachowek pozostalemu rodzenstwu, jezeli takowe istnieje. Jezeli natomiast bedzie to druga badz trzecia osoba, a Pani bedzie zyla jeszcze co najmniej 10 lat, zachowku nie beda musieli wyplacac.

Pozdrawiam

#4 Guest_111112

Guest_111112
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2012 - 11:25

WITAM
MAM PYTANIE JAK MAM NAPISAĆ POZEW O ZACHOWEK JEŻELI MOJA MAMA ZMARŁA JAK MIAŁAM 8 LAT I BABCIA MNIE ADOPTOWAŁA KTÓRA ZMARŁA I ZAPISAŁA DOM MOJEMU WUJKOWI CZY MI SIĘ COŚ NALEŻY CZY NIE. NIE JESTEM WYDZIEDZICZONA

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2012 - 22:36

Witam.Opiekowałam się starszym małżeństwem od 1993r -2006r Zapisali mi w testamencie dom z działką w 1996r teraz ma wartość 300 000 tyś zł.Babcia zmarła pozostawiając testament,a dziadek swoją część zapisał mi w 2002r w zamian za dożywocie ,Po śmierci dziadka znalazła się rodzina tj.syn w USA i pięciu wnuków po dwóch zmarłych córkach,nigdy nie im nie pomagali a syn z synową jak mieszkali z nimi to się nad nimi znęcali .Syn miał wyrok i ich eksmitowali.Teraz domagają się ode mnie zachowku mam pytanie ile się im należy.

#6 Guest_prawo do zachowku

Guest_prawo do zachowku
  • Goście

Napisano 19 luty 2012 - 20:59

czy dzieci nie uwzglednione w akcie notarialnym dotyczącym , przepisania gospodarstwa rolnego maja prawo do zachowku. Nadmieniam ze dzieci te nie zrzekły się notarialnie do tego gospodarstwa.

#7 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 02 marzec 2013 - 20:38

W przypadku kiedy rodzic przekazal mi darowizna wspoludzial naszej nieruchomosci siedem lat przed smiercia/drugi rodzic nie byl wspolwlascicielem wspomnianej nieruchomosci/Obecnie oboje rodzice juz nie zyja/10-lat/Rodzenstwo moje domagaja sie odemnie zachowku,czy maja jakies do tego prawo-jak to dziala?.POZDRAWIAM/prosze o jakas informacje-dzieki

#8 Guest_wi-59

Guest_wi-59
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 23:14

CZy po śmierci rodziców to jest 9-lat po śmierci matki i 29 -lat po śmierci taty należy się zachowek.Mieliśmy gospodarstwo rolne o koło 20h-było nas rodzeństwa 9-każdy poszedł w swoją strone-to znaczy założył rodzinę-gospodarstwo ojciec dał bratu-wiem ,że nie ma przepisu notariolnego-nic nie otrzymałem żadnych pieniędzy z tego gospodarstwa!CZY należ mi się zachowek?

#9 Guest_Klips

Guest_Klips
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2015 - 00:42

Proszę o rozwinięcie dodatkowego tematu za "...nie mają prawa do zachowku spadkobiercy ... którzy spadek odrzucili lub się go zrzekli (w drodze umowy ze spadkodawcą)". W literaturze spotykany jest nierzadko pogląd, iż ŻADNA umowa (bo prywatna) nie narusza prawa do zachowku (bo ustawowe). A więc...?

#10 Guest_milena

Guest_milena
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 18:08

Jakie ja jako córka po zmarłym mym ojcu mam prawo do zachówka , jeśli moi rodzice gdy zyli to dali w darowiźnie gospodarkie na siostrę.Ja mam tylko wzmiankie w akcie notarialnym ze dostałam zapisane 20 arów ziemi , ale miałam czas piec lat niby na wykupienie czy odpis przez geodete tak mi mówili a przez przypadek odczytałam ze okres był dwa lata bo ja zadnej wzmianki nie dostałam od notariusza ze cos jest na mnie zapisane . Czy notariusz w tym momecie złamał prawo. A tak samo moja siostra ze mówiła piec lat a w akcie notarialnym było dwa lata . Miała bym prosbe gdyby znalazł się zyczliwy mecenas lub prawnik który by mi pomógł w tej sprawie to nr . kontaktowy 510432395 ale nie mam pieniędzy bo zyjemy tylko z meza renty która wynosi 570 zł a rodz. składa się z czterech osób.Bede bardzo zobowiazana .

#11 Guest_Iga

Guest_Iga
  • Goście

Napisano 19 październik 2016 - 20:27

Moja mama po śmierci ojca uzyskała od mojego brata i siostry,a także ode mnie notarialną zgodę o dysponowaniu domem,ktory był ich , czyli naszych rodziców własnościom.Po upływie kilkunastu lat ,kiedy moje rodzeństwo na stałe wyjechało za granicę ja z moją rodziną wprowadziłam się do mamy a mieszkając z nią przeprowadzałam przez prawie 20 lat wiele remontów. Po śmierci mojego męża mama w 2006 roku notarialnie przepisałami mi dom z przyległym ogrodem.W księdze wieczystej figurowałam jako jedyna właścicielka domu. Trzy lata temu mama zmarła nie pozostawiając żadnego majątku. Trzy miesiące temu sprzedałam dom i kupiłam sobie mieszkanie w bloku. Na wieś o sprzedanym domu moje rodzeństwo żąda ode mnie części od uzyskanej kwoty od sprzedaży. Proszę mi powiedzieć czy mają do tego jakieś prawo .

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 marzec 2021 - 10:40

Czyli,jak jestem obok siostry jedynym -po zaniadzieckiem matki i na nia jest testament np na dwa mieszkania,to suma np zadwa mieszkaniaedzie ok 400 tysł,to ile mie sie, nalezy?? kto ponosi opłty sądopwe i koszty wyceny mieszkań wlasnościowych i jak to zrobic.Rozumie-pozew o zachowek do Sadu?

#13 Guest_Johny

Guest_Johny
  • Goście

Napisano 02 marzec 2021 - 10:41

Czyli,jak jestem obok siostry jedynym -po zaniadzieckiem matki i na nia jest testament np na dwa mieszkania,to suma np zadwa mieszkaniaedzie ok 400 tysł,to ile mie sie, nalezy?? kto ponosi opłty sądopwe i koszty wyceny mieszkań wlasnościowych i jak to zrobic.Rozumie-pozew o zachowek do Sadu?

#14 Guest_Johny

Guest_Johny
  • Goście

Napisano 02 marzec 2021 - 10:41

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2021 - 12:48

Należy Ci się połowa z połowy majątku, czyli 100 tysięcy. Jeśli siostra nie chce wypłacić Ci zachowku dobrowolnie, wtedy występujesz do sądu i wszelkie opłaty musi ponieść siostra.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych