Skocz do zawartości

Zdjęcie

wypowiedzenie umowy o prace, problem techniczny

wypowiedzenie praca określony umowa zus stosunek do pracy problem

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 bychu2

bychu2

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 czerwiec 2012 - 20:43

Witam wszystkich na forum.Mam pytanie odnosnie wypowiedzenia umowy o prace. Ponizej wyjasniam sytuacjePracuje w firmie od 1.5 roku bez pisamnej umowy o prace (pracodawca jeszcze mi jej nie dostarczyl do podpisania) wiem poniewaz spr w zusie czy odprowadza za mnie skladki i to sie wszystko zgadza. Ale wynikla sytuacja, ze pewnego dnia wlasciciel firmy ktory mnie zatrudnil do pracy dal mi do podpisania wypowiedzenie pracy. Moje pytanie brzmi czy pisemne wypowiedzenie pracy ma moc prawna jesli nie mam (w reku umowy o prace?) przyjmijmy hipoteze ze jest to umowa na czas okreslony... bo w tych czasach to norma.Z gory dziekuje za pomoc

#2 mml

mml

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 07:05

jak można wypowiedzieć umowę jak nie została zawarta? W wypowiedzeniu na jaką umowę powołuje się i jaki okres wypowiedzenia?

#3 zyta

zyta

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 15:37

Mam pytanie. Pracuje w sklepie na stanowisku kasjerki. Dzisiaj kierownik wezwał mni do siebie i oświadczył, iż przenosi mnie na stanowisko wędliniarskie. Czy mogę się nie nie zgodzić na to przeniesienie?

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 15:53

jak można wypowiedzieć umowę jak nie została zawarta? W wypowiedzeniu na jaką umowę powołuje się i jaki okres wypowiedzenia?

no sorry, ale ta umowa została zawarta, tyle,że pracodawca złamał prawo nie potwierdzając jej na piśmie. Umowę zawarto w sposób dorozumiany, przez dopuszczenie pracownika do pracy.

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 15:55

Witam wszystkich na forum.Mam pytanie odnosnie wypowiedzenia umowy o prace. Ponizej wyjasniam sytuacjePracuje w firmie od 1.5 roku bez pisamnej umowy o prace (pracodawca jeszcze mi jej nie dostarczyl do podpisania) wiem poniewaz spr w zusie czy odprowadza za mnie skladki i to sie wszystko zgadza. Ale wynikla sytuacja, ze pewnego dnia wlasciciel firmy ktory mnie zatrudnil do pracy dal mi do podpisania wypowiedzenie pracy. Moje pytanie brzmi czy pisemne wypowiedzenie pracy ma moc prawna jesli nie mam (w reku umowy o prace?) przyjmijmy hipoteze ze jest to umowa na czas okreslony... bo w tych czasach to norma.Z gory dziekuje za pomoc

bychu jedyna dla ciebie pociecha w takiej sytuacji,że w swietle prawa,jesli nie masz umowy na piśmie, nalezy przyjąć,że twój pracodawca zawarł z tobą umowe o pracę na czas nieokreślony. Tak mówi całe orzecznictwo sądów pracy , w takich sytuacjach.

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 15:57

Mam pytanie. Pracuje w sklepie na stanowisku kasjerki. Dzisiaj kierownik wezwał mni do siebie i oświadczył, iż przenosi mnie na stanowisko wędliniarskie. Czy mogę się nie nie zgodzić na to przeniesienie?

pracodawca może ci powierzyć na 3 miesiace inną pracę na podstawie art 42 par 4, nie jest wymagana przy tym forma pisemna.

#7 mml

mml

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 19:25

no sorry, ale ta umowa została zawarta, tyle,że pracodawca złamał prawo nie potwierdzając jej na piśmie. Umowę zawarto w sposób dorozumiany, przez dopuszczenie pracownika do pracy.

oczywiście, masz rację- mój błądDołączona grafika tylko jest pytanie jakiego rodzaju zawarta została umowa?

#8 zyta

zyta

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 14:15

pracodawca może ci powierzyć na 3 miesiace inną pracę na podstawie art 42 par 4, nie jest wymagana przy tym forma pisemna.

Dzięki za odpowiedz. Przeczytałam ten art 42 par 4 i jest tam napsane, że te nowe obowiązki powinny być adekwatne do kwalifikacji pracownika. Czy zatem fakt iż posiadam wyższe wykształcenie ma tu jakieś znaczenie?

#9 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 14:58

a kasjerka musi miec wyzsze wyksztalcenie?

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 15:19

Dzięki za odpowiedz. Przeczytałam ten art 42 par 4 i jest tam napsane, że te nowe obowiązki powinny być adekwatne do kwalifikacji pracownika. Czy zatem fakt iż posiadam wyższe wykształcenie ma tu jakieś znaczenie?

Pracujesz w sklepie jako kasjerka, powierzenie pracy na jednym z działów nie jest jaoś szczególnie uwłaczające. Adekwatność do kwalifikacji , oznacza,że np. pracodawca nie może powierzyć pracownikowi zadań, do których ta osoba nie ma odpowiedniej wiedzy albo takiej ,która mogłaby tę osobę w jakiś sposób poniżać w oczach współpracowników np. sekretarce stanowiska księgowej lub kierownikowi działu obowiązków montera,

#11 zyta

zyta

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:09

a kasjerka musi miec wyzsze wyksztalcenie?

nie, nie musi ale wiele kasjerek je ma.

#12 zyta

zyta

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:10

Pracujesz w sklepie jako kasjerka, powierzenie pracy na jednym z działów nie jest jaoś szczególnie uwłaczające. Adekwatność do kwalifikacji , oznacza,że np. pracodawca nie może powierzyć pracownikowi zadań, do których ta osoba nie ma odpowiedniej wiedzy albo takiej ,która mogłaby tę osobę w jakiś sposób poniżać w oczach współpracowników np. sekretarce stanowiska księgowej lub kierownikowi działu obowiązków montera,

dziękuję za odpowiedź.

#13 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2013 - 17:35

#14 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2013 - 17:35

#15 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 styczeń 2013 - 17:39

Nawet jeżeli umowa o pracę nie została spisana, to ona nadal istnieje. Co prawda, w mysl obowiazujących przepisów kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek sporządzenia umowy o pracę w formie pisemnej, ale nawet gdy tego nie zrobił, to taka umowa istnieje w obrocie prawnym. najlepszym dowodem na to jest fakt, że teraz chce ja wypowiedzieć. Odrębna kwestią jest to, czy jest to umowa na czas określony, czy nieokreslony - łatwo można zorientowac sie z treści wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca w terminie odprowadzał składki ZUS i zaliczki do urzędu skarbowego, to nie powinno byc problemu z uznaniem tej umowy. Powinna jednak Pani zadbac o to, by po rozwiązaniu umowy otrzymać prawidłowe świadectwo pracy.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypowiedzenie, praca, określony, umowa, zus, stosunek, do pracy, problem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych