Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

53 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672086 postów

Napisano 04 maj 2009 - 14:50

Komentarz do artykułu: Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

#2 Guest_emerytka

Guest_emerytka
  • Goście

Napisano 04 maj 2009 - 14:50

Korzystający ze świadczenia przedemerytalnego nie jest chronionyCzy kobieta mająca uprawnienia do wcześniejszej emerytury, zamierzająca pracować dalej i pobierać jednocześnie emeryturę w zmniejszonej wysokości, której do powszechnego wieku emerytalnego brakuje mniej niż cztery lata, nadal jest pod ochroną przedemerytalną przed zwolnieniem?Nie. Zakaz wypowiedzenia umów osobom w wieku przedemerytalnym wynika nie tylko z tego, ile lat ma pracownik. Powiązany jest również z możliwością uzyskania emerytury z osiągnięciem określonego wieku. W przypadku osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, bo prawo to już zostało uzyskane i jest wykorzystywane.Aby odczytać dalszą część artykułu zaloguj się.Rzeczpospolita

#3 Guest_Z.B.

Guest_Z.B.
  • Goście

Napisano 31 maj 2009 - 10:35

Czy pracownik w wieku przed emerytalnym, w okresie ochronnym, w myśl Art. 39 Kodeksu Pracy, mający możliwość skorzystania z ustawy dla osób urodzonych przed 1949 r. jest także chroniony na podstawie ww. Art. K.Pracy ???

#4 Guest_ewkaa

Guest_ewkaa
  • Goście

Napisano 31 maj 2009 - 16:28

chronione sa takie osoby; kobieta lat 56,mezczyzna lat 61/nie moga tu miec nawet decyzji emerytalnej/

#5 Guest_jolanta

Guest_jolanta
  • Goście

Napisano 09 luty 2010 - 12:52

w marcu b.r. kończę 60 lat, czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić

#6 Guest_KobietaPracująca

Guest_KobietaPracująca
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2010 - 21:27

Będę wdzieczna za odpowiedź. Mam prawie 58 lat. Na wcześniejszą emeryturę przeszłam rok temu, ale natychmiast (przerwa około 5 dni) zatrudniłam się u innego pracodawcy na czas nieokreślony. W chwili obecnej pobieram emeryturę i pracuję na cały etat za najniższą krajową. Czy u nowego pracodawcy jestem chroniona przed zwolnieniem ze względu na wiek tzn. czy w moim przypadku pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

#7 Guest_nadalfanka

Guest_nadalfanka
  • Goście

Napisano 01 marzec 2011 - 00:39

Jak uchronic sie przed wymowieniem pracy , kiedy zostal mi 1 miesiac do osiagniecia wieku przedemerytalnego. Bo taką wlasnie sytuacje wykorzystal moj pracodawca ?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 10:10

Mam 60 lat. Zmieniłem miejsce zamieszkania i w związku z powyższym utraciłem moje miejsce pracy. Od 3 lat bezskutecznie poszukuję pracy, jestem zarejestrowany w Urzędzie Pracy, co kilka miesięcy chodzę podpisywać listę. Na pytanie o pracę widzę bezradne miny urzędników.
Kto mi da radę, co mam robić, bo jestem zdesperowany. Obecnie wiem, że nie mam szans na jakąkolwiek oficjalną pracę, bo nikt mnie nie przyjmie mając świadomość, że jestem w wieku ochronnym pod względem emerytalnym. Chętnie pracodawcy przyjmują do pracy emerytów, rencistów i osoby z zaświadczeniem o niepełnosprawności.
Co mam robić? Nie mam pracy i nie mam szans na pracę!!!!!

#9 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2012 - 12:37

A co z osobami ktore od wielu lat nie maja stalej pracy ze wzgledu na brak i na rynku pracy lub wieku w ktorym sa ze wzgledu na stan zdrowia sa rozne przczyny czemu rzad tylko sugeruje duze miasta iw wyksztalconych z swojego regionu to nie nasza wina ze tak zadza i wyniszczyli miejsca pracy a terasz niszcza ludzi glodem ludzie zyja z zasilkow za 400 zl miesiecznie oplaty drogie zywnosc droga a z kad brac nie ten rzad sie zastanowi co zludzmi ktorzy by chcieli pracowac inie maja gdzia i zkad staz na emeryture czym oni mysla mydla oczy maja nas za durniow ale to swiadczy onich kim sa jak mysla bez dusznosc nie ma granic powinni ograniczyc umowy za friko bo do niczego ludzi nie prowadza skzuja na glod w przyszlosci

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2012 - 12:41

Jeżeli TK podtrzyma zbójeckie prawo, wydłużenia wieku emerytalnego dla wszystkich, z wyjątkiem obecnie zatrudnionych mundurowych, a zwłaszcza szczególnie zbójeckie prawo, wydłużenie wieku emerytalnego ludziom tuż przed uzyskaniem emerytury, tj. dla spracowanych osób mających już ukończone 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni - to sprawa tez powinna trafić do tego centrum europejskiej sprawiedliwości, czyli do ETPC. Per analogia - do prawa o ochronie stosunku pracy na pewien okres przed uzyskaniem prawa do emerytury, analogicznie nie powinno się wydłużać wieku emerytalnego komuś, komu brakuje choćby (te 4 lata) tyle samo do emerytury, co w tych przepisach prawa pracy, o ochronie przed zwolnieniem z pracy, na 4 lata przed emeryturą.

#11 Guest_renata

Guest_renata
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2013 - 20:24

Mam przejść za 4 lata na pomostówkę czy mam ochronę ?

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2013 - 20:52

Mam przejść za 4 lata na pomostówkę czy mam ochronę ?

pomostówka jest emeryturą wcześniejszą i nie ma w związku z tym ochrony.
Ochrona przed zwolnieniem obowiązuje tylko w przypadku emerytury ustawowej "normalnej".

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2013 - 14:25

czy pracodawca ma prawo dać mi umowę zmieniającą warunku pracy i rozwiązując poprzednią z dniem 31.05.2013 r jeśli do emerytury zostały mi dwa lata ?

#14 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 10 luty 2013 - 19:09

Do emerytury zostało mi tylko 2 lata, czy pracodawca po uprzednim prze zemnie wystąpieniu o awans na wyższe stanowisko, ma prawo odmówić mi, dodam, że w danym zakładzie pracuję 18 lat, a na danym stanowisku 11 lat.

#15 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 10 luty 2013 - 20:50

Pracodawca ma prawo odmówić awansu pracownkowi ale nie może to mieć nic wspólnego z przejściem na emeryturę.

#16 Guest_Emila

Guest_Emila
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 23:50

Przecież to chore jest ten co nabył prawo do emerytury powinien na nią iść emeryci zajmują miejsca pracy młodym ludziom a jest bezrobocie .
Ja jestem rocznik 56 ,,,maj ... czy jestem już w okresie ochronnym i nie mogą mnie zwolnić? Nie ma sposobu abym mogła przejśc na emeryturę wcześniejszą ? Praca fyzyczna jaką wykonuję wykańcza mnie.

#17 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2013 - 12:21

Zgodnie z ustawą będzie Pani mogła przejść na emeryturę mając 61 lat i 3 miesiące, czyli od sierpnia tego roku wejdzie Pani w okres ochronny przed zwolnieniem z pracy.Niestety, nie ma teraz emerytur wcześniejszych.

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 maj 2013 - 18:13

To jest chore .pracownik w okresie ochronnych to święta krowa a może go przedłużać do wielu lat.

#19 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 03 maj 2013 - 20:59

Do gość powyżej
Proszę nie wprowadzać w błąd, okres ochronny trwa 4 lata przed emeryturą i nie można go przedłużać.

#20 Guest_Renata 57

Guest_Renata 57
  • Goście

Napisano 13 maj 2013 - 11:04

Urodziłam się 06.01.1967 r. Pracuję od października 1975r. W tym roku będę miała 38 lat pracy ciągłej. Proszę mi powiedzieć czy jestem już w wieku ochronnym ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych