Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak dochodzić zachowku

32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671497 postów

Napisano 12 marzec 2009 - 23:56

Komentarz do artykułu: Jak dochodzić zachowku

#2 Guest_MARCIN

Guest_MARCIN
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 23:56

CO TO JEST TEN WPIS SąDOWY I ZAWSZE GO TRZEBA WNOSIC PRZY ZAłOZENIU SPRAWY O ZACHóWEK?

#3 Guest_Adam Kret

Guest_Adam Kret
  • Goście

Napisano 13 marzec 2009 - 14:40

Wpis sądowy jest opłatą za wniesienie powództwa. Co do zasady wnosi się ją zawsze (chyba że dany pozew z opłat jest zwolniony, lub powód uzyska zwolnienie od kosztów sądowych).
W przypadku wygrania sprawy- wartość wpisu zwracana jest przez pozwanego.

#4 Guest_karol12

Guest_karol12
  • Goście

Napisano 14 marzec 2009 - 00:39

co w przypadku gdy jedyny syn został wydziedziczony w testamencie, wniósł o stwierdzenie nabycia spadku w całości na podstawie ustawy - czy może w tym postępowaniu podnieśc argument dotyczący bezzasadnosci wydziedziczenia?

#5 Guest_MARTA

Guest_MARTA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 22:01

Prosze o informację czy jest możliwe uniknięcie wniesienia opłaty kosztów sądowych jesli składam pozew o zachowek a nie mam pieniedzy zeby wnieść taką opłate czy możliwe jest że taka opłata zostaje zniesiona jesli będę składac pozew o zachowek po upływie 6 m-cy od momentu przejecia spadku przez spadkobiercę?

#6 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 22:30

Moja babcia wykupiła mieszkanie komunalne i aktem Notarialnym wszystko zapisała na mnie. Babcia jako emerytka z bardzo niską emeryturą nie byłą w stanie ponieść kosztów. Całe koszty wykupu pokryłam ja. Babcia to w oświadczeniu potwierdziła oraz stwierdziła, że nikt inny z rodziny nie był zainteresowany pokryciem choć w części kosztów. Czy w takim przypadku będzie należał się zachowek dla jej dzieci.

#7 Guest_b asia

Guest_b asia
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2009 - 00:38

czy mojemu mężowi przysługują jakieś pieniądze z ZUSU za mojego ojca??

#8 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 06 maj 2009 - 16:08

mam pytania:

1. w skład spadku wchodzą prawa autorskie (zmarły był reżyserem) - jak wylicza sie ich wartość w przypadku konieczności ustalenia wartości spadku dla wyliczenia kwoty zachowka?

2. Czy wartość zachowka musi się ustalić przed złożeniem pozwu?
co się dzieje jesli źle oszacuję kwotę zachowku?

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 08 maj 2009 - 18:32

Staram sie wraz z rodzenstwem o zachowek , ktory nam sie nalezy po zmarlym ojcu.W pozwie mam podac wartosc zachowka. Mam pytanie gdzie moge sie dowiedziec jaka byla wartosc metra kw. mieszkania na dzien 9 listopad 2006 roku w Krakowie?

#10 Guest_Janusz

Guest_Janusz
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2009 - 09:13

Moi rodzice juz za zycia zrobili zapis notarialny nieruchomosci dla mojej siostry,ja i moj brat zostalismy pominieci ,czy mozemy w obecnej chwili dochodzic na drodze sadowej roszczen spadkowych tytulem zachowka??

#11 Guest_nowosolanka

Guest_nowosolanka
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 19:33

Witam srdecznie!
Ja również borykam sę z zachowkiem.
Otóż mój tata zmarł w lutym 2008r. Cały spadek dostała siostra. We wrześniu 2005roku miał poważny wylew, wcześniej zaczął chorować na miażdżycę. W październiku tego samego roku siostra zaprowadziła tatę do notariusza gdzie został spisany testament. W tym roku w kwietniu nastąpiło otwarcie testamentu z którego dowiedzieliśmy się że wszystko dziedziczy siostra. Był to dla mnie szok ponieważ w czerwcu 2007roku tata miał drugi wylew i siostra odmówiła opieki nad tatą. Po szpitalu tata zamieszkał u mnie. Wymagał całkowitej opieki. Był karmiony przez szczykawkę, nie chodziłi nie mówił.Skorzystałam z możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę i opiekowałam się tatą do końca czyli 8 miesięcy.Po smierci zajęłam się pogrzebem w całości. Dlatego takie rozgoryczenie. Teraz chcę uzyskać chociaż zachowek.Tata miał mieszkanie w Głogowie w 4 piętrowym bloku na parterze (3 pokoje)budowa 67rok. garaż i samochód Uno fire 1997r mało jeżdżony.Czy muszę mieć wycenę majątku żeby starać się o zachowek? Jeżeli tak to czy z roku w którym tata zmarł? Czy lepiej jest wynająć adwokata do prowadzenia tej sprawy? Czy może jest to tylko formalność? Pytam bo wiem,że adwokat kosztuję a ja jestem na emeryturze i nie mam pieniędzy. Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam srdecznie

#12 Guest_ccc

Guest_ccc
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 18:33

Witam "NOWOSOLANKA"
Czy odbyła się sprawa nabycia spadku, czyli zostało już wydane postanowienie sądu, że cały spadek zgodnie z testamentem przejęła Twoja siostra? Jeżeli nie ma takiego postanowienia to zawsze można podważyć testament, nawet jeżeli on jest spisany u notariusza. Aby nabyć praw spadkowych siostra musi iść do sądu lub w chwili obecnej do notariusza i Ty musisz się zrzec praw do spadku. Jeżeli tego nie zrobiłeś to jeszcze nic straconego, bo zgodnie z prawem należy Ci się połowa spadku po ojcu (jeżeli tylko jesteś Ty i siostra i nie masz więcej rodzeństwa oraz mama nie żyje). Jak masz jeszcze jakieś pytania, to chętnie pomogę. Jestem właśnie po sprawie spadkowej testamentowej :)

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2009 - 00:13

rodzice przepisali gospodarstwo i dom aktem darowizny na na mojego brata gdy ja wtedy byłam niepełnoletnia i na mnie nic wtedy rodzice nie zapisali. Kiedy skończyłam 30 lat brat z urzędu wymeldował mnie z rodzinnego domu. Czy w takiej sytuacji należy mi się zachowek, a jeżeli tak czy warto się o niego i ile to będzie kosztować ?, odpowiedzi proszę na mój adres e-mail : www.rolipka@wp.pl . Z góry dziękuję.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2009 - 00:13

rodzice przepisali gospodarstwo i dom aktem darowizny na na mojego brata gdy ja wtedy byłam niepełnoletnia i na mnie nic wtedy rodzice nie zapisali. Kiedy skończyłam 30 lat brat z urzędu wymeldował mnie z rodzinnego domu. Czy w takiej sytuacji należy mi się zachowek, a jeżeli tak czy warto się o niego i ile to będzie kosztować ?, odpowiedzi proszę na mój adres e-mail : www.rolipka@wp.pl . Z góry dziękuję.

#15 Guest_www.rolipka@wp.pl

Guest_www.rolipka@wp.pl
  • Goście

Napisano 29 listopad 2009 - 00:16

#16 Guest_www.rolipka@wp.pl

Guest_www.rolipka@wp.pl
  • Goście

Napisano 29 listopad 2009 - 00:16

#17 Guest_BARTOSZ

Guest_BARTOSZ
  • Goście

Napisano 29 listopad 2009 - 20:03

witam.kiedy można się ubiegać o zwolnienie z opłaty przy składaniu pisma do sądu o zachowek.ja mam b.niskie dochody ,żona nie pracuje mam jeszcze małe dziecko na utrzymaniu.czy to są fakty ,kiedy mogę się ubiegać o zwolnienie z opłaty.pozdrawiam i czekam na odpowiedź

#18 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2009 - 14:03

Czy zachowek zawsze wypłacany jest w gotówce, czy może to być część np. gruntu, działki.

#19 Guest_picia20

Guest_picia20
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2009 - 19:38

czy zachowek mozna ekzekwowac z odrebnego majatku ( MIESZKANIE WŁASNOSCIOWE)spadkobiercy , bo trudno wyliczyc mase spadkowa( jest w KANADZIE)

#20 Guest_picia20

Guest_picia20
  • Goście

Napisano 25 grudzień 2009 - 19:38

czy zachowek mozna ekzekwowac z odrebnego majatku ( MIESZKANIE WŁASNOSCIOWE)spadkobiercy , bo trudno wyliczyc mase spadkowa( jest w KANADZIE)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych