Skocz do zawartości

Zdjęcie

W jaki sposób wypłaca się zasiłki

36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671912 postów

Napisano 11 marzec 2009 - 14:52

Komentarz do artykułu: W jaki sposób wypłaca się zasiłki

#2 Guest_darek

Guest_darek
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 14:52

Czy sam muszę złorzyc w ZUS-ie wniosek o wypłatę zasiku chorobowego,czy ZUS się o to sam upomni?

#3 Guest_DAAGG

Guest_DAAGG
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 15:14

Napisz czy pracujesz i jaką masz umowę ?

#4 Guest_bunia

Guest_bunia
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2009 - 13:58

jezeli zaklad pracy wypłaca mi zasiłek chorobowy nawet z 6 miesiecznym opoznieniem a moje pieniazki zabiera gdyz jest to chorobowe dłuzsze czyli placone przez Zus to gdzie mam to zgłoscic gdyz zus w moim miescie mowi ze nic nie moze zrobic bo zaklad ma ubezpieczonych wiecej jak 20 pracownikow a za co ja mam sie leczyc??????????prosze o pomoc

#5 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 09:08

Bunia, złóż pisemną skargę na pracodawcę,że nieterminowo wypłaca świadczenia z tytułu choroby, poproś o kontrolę, takie pismo napisz do zusu i Inspekcji Pracy, dziwi mnie to,że w Twoim zusie Ci tak powiedzieli, bo wcale nie jest tak,że zus nie może nic zrobić, ale generalnie nieterminowa wypłata to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, szybko do PIP

#6 Guest_007darusia

Guest_007darusia
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2009 - 16:53

Witam, jestem nowicjuszem na Waszej stronie więc proszę o wyrozumiałość. Mam problem z wyplatą zasiłku chorobowego mojego męża, ktory na przebywał na zwolnieniu lekarskim zaraz po ustaniu stosunku pracy, po czym zarejestrowal się w urzędzie pracy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, gdyż jak już wcześniej pisalam stosunek pracy ustał.Sprawa rozchodzi się o to czy faktycznie przysługuje wypłata zasiłku chorobowego w momencie gdy zarejestrowal się w urzędzie pracy przebywając na zwolnieniu lek.? Proszę o pomoc

#7 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2009 - 09:08

mąż powinien zarejestrować się w urzędzie pracy dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, a jak oni go zarejestrowali?nie wiedzieli,że pobiera zasiłek chorobowy?
zasada jest po prostu taka, że nie ma sensu rejestrować się, bo i tak nie jest się gotowym do podjęcia pracy (niezdolność), co za tym idzie, za okres kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych i odwrotnie,
poza tym, nie wiem jakie to schorzenie, natomiast skoro mąż był na zwolnieniu, to nie powinien chodzić po urzędach, albo jest zdrowy, albo nie

#8 Guest_zdenerwowanyZUS-em

Guest_zdenerwowanyZUS-em
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2009 - 11:37

Witam!Mam pytanko. Czekam od dwóch miesięcy na zasiłek chorobowy z ZUS-u. Po ustaniu stosunku pracy wypłatę ostatniego zasiłku za L-4 przejął ZUS. Ok. 15 marca wraz z ostatnim L-4 złożyłem wniosek o wypłatę świadczenia. Do dziś nici a w portfelu dno.......Tłumaczenie Pań w ZUS - ""inny oddział nie przesłał nam Pańskiego L-4""".....i dobijające mnie """.zapodziało nam się"""" poprostu wyczerpały moją i tak ogromną cierpliwość. Wyczytałem właśnie, że na wypłatę świadczenia ZUS ma 30 dni i że jak każdy równo przez prawo traktowany podmiot (urząd)w tym kraju może zostać obciążony odsetkami za zwłokę w wypłacie świadczenia. Tak też chciałbym uczynić.... Tylko jak to zrobić ?? Kwota będzie niewielka ale chodzi o zasadę....To urząd ma być dla obywatela a nie na odwrót. Tak myśląc proszę o podpowiedzi....

#9 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2009 - 17:34

to żeby ustalić szczegóły zapytam jeszcze, czy zacząłeś chorowaćjeszcze w trakcie zatrudnienia tak?i w ciągłości chorujesz po jegoskończeniu?ostatnie zwolnienie lekarskie, zakrawające datą ozatrudnienie złożyłeś pracodawcy?a następne wysłałeś już doswojego zusu?pracodawca ma siedzibę w innym mieście i należy pod innyzus niż Ty?
to prawda - zus ma czas na wypłatę zasiłku w ciągu30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów - nie mają zwolnienia -więc nie wypłacają,
więc teraz musiałbyś ustalić kiedywpłynęły do zus wszystkie potrzebne dokumenty, obojętnie do któregozusu(Twojego/pracodawcy)i do tej daty dodaj 30 dni, przekroczony terminoczywiście oznacza wypłatę świadczenia z odsetkami,
generalniejest tak,że ten zus, który rozpoczął wypłatę zasiłku w trakciezatrudnienia wypłaca go też po ustaniu zatrudnienia, ale nie wiem kto ico Ci wypłacał do końca trwania umowy,

podstawa prawna doodsetek:
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniachpieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaDziennik Ustaw nr 31 z 2005 poz. 267 ze zm.

Art. 64. 1.Płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, wypłacajązasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, aZakład Ubezpieczeń Społecznych bieżąco po stwierdzeniu uprawnień.Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od datyzłożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień dozasiłków.

2. Jeżeli płatnik składek nie wypłaciłzasiłku w terminie, o którym mowa w ust. 1, jest on obowiązany dowypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych wustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2009 - 16:23

Witam,
Czy ktoś z Was wie w jaki sposób ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Mniej więcej od maja jestem na zwolnieniu z powodu zagrożonej ciąży i wogóle nie rozumiem systemu wypłat a wygląda to następująco:

02.06.2009 - pierwszy przelew z ZUS, dopełnienie wypłaty kwietniowej (część od pracodawcy a część z ZUS)
30.06.2009 - drugi przelew z ZUS, "prawie" cała pensja tj. 90%
14.07.2009 - trzeci przelew z ZUS, 65% pensji

...i do tej pory nic. Jest 11.08.2009 i nie wiem kiedy mogę się spodziewać pieniążków. Powiem jeszcze, że terminy przelewów nie mają nic wspólnego z przedłużeniem L4. Z góry dziękuję za informacje.

#11 Guest_Ber

Guest_Ber
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:33

jestem w ciąży i od 2 pażdziernika 2009 przebywam na zwolnieniu lekarskim i nie rozumiem dlaczego ZUS nie wypłaca mi żadnych pieniędzy. Czy ktoś może mi pomóc?

#12 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 10:10

rozumiem,że jesteś zatrudniona?
a czy ta choroba od 2 października to było pierwsze zwolnienie w 2009r.?za pierwsze 33 dni choroby w roku płaci pracodawca, więc musisz sprawdzi, czy chorowałaś poprzednio w 2009r. i ile dni, od 34 dnia należny jest dopiero zasiłek chorobowy, który wypłaca zus(jeśli pracodawca ma mniej niż 21 pracowników), w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów,a dokumenty te powinien przekazac Twój pracodawca, więc u niego sprawdź kiedy wysłał dok. do zusu

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 15:23

mam pytanie jeśli pracodawca nie dostarczy do zus druku Z3 to czy naprawdę zus odmówi wypłaty chorobowego?

#14 Guest_ewkaz

Guest_ewkaz
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 11:30

może odmówic, ponieważ w Z-3 pracodawca wykazuje zarobki, z których powinien byc obliczony zasiłek, poza tym potrzebny jest komplet dokumentów, bez tego nie biorą się za obliczanie, ale jeśli pracodawca nie przekazał z-3, to również zus może si ę domagac tego druku, a poza tym, niedorzeczna jest dla mnie sytuacja, kiedy zatrudnienie trwa, a pracodawca przekazał zwolnienie ZLA do zusu, a nie przekazał z-3...

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 10:47

mam pytanie jeśli były pracodawca nie dostarczy do zus druku Z3 to czy naprawdę zus odmówi wypłaty chorobowego? Od 30.11.2009r jestem na zwolnieniu lekarskim i ten dzień był ostatnim dniem mojej pracy. do tej pory pracodawca nie przesłał do zus Z3. Co mogę zrobić ?

#16 Guest_Dorota1974

Guest_Dorota1974
  • Goście

Napisano 11 luty 2010 - 14:53

witam zus wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia tłumaczy że pracodawca u którego byłam zatrudniona w 2007 nie wyrejestrował mnie z zus firma ta upadła nie posiadam świadectwa pracy a jedynie umowę na czas określony jestem na zwolnieniu od listopada 2009 i proszę o pomoc

#17 Guest_Dorota1974

Guest_Dorota1974
  • Goście

Napisano 11 luty 2010 - 14:58

dodam iż w roku 2008 pobierałam zasiłek z zus przez 2 miesiące i wtedy nie było problemu

#18 Guest_ewelina

Guest_ewelina
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2015 - 14:43

tak naprawde zus-y sa nie odpowiedzialne a przedewszystkim zus w otwocku.pisze to poniewaz od 2 miesiecy nie dostalam swiadczen z tytulu ciazy i tak naprawde ie wiem kiedy dostane a termin porodu mam na 23 grudnia 2015r.zus mnie zbywa a ja nie mam nawed na wyprawke.co ja mam teraz zrobic.....

#19 Guest_ewelina1984

Guest_ewelina1984
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2015 - 14:52

zus nie placi mi od 2 miesiecy zasilku chorobowego 23grudnia 2015 mam termin porodu a pieniazkow nadal nie mam.niech mi ktos doradzi co mam z tym zrobic.

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19286 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 grudzień 2015 - 15:06

Skontaktuj się z ZUS-em i zapytaj o powód opóźnienia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych