Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czym jest zachowek ?

80 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 22:45

Witam andrzej453,

rodzenstwo.

#22 Guest_Marek40

Guest_Marek40
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2010 - 22:57

Witam,
9,5 roku temu zmarł ojciec mojego ojca przed śmiercią pozostawił testament w którym cały swój majątek przekazał drugiej żonie.Okazało się, że jego żona w postępowaniu spadkowym zataiła fakt o istnieniu mojeg już wtedy nieżyjącego ojca.Pytanie co mogę zrobić aby wznowić całą spraw.?
czy należy mi się zachówek lub co ?
Pozdrawiam

#23 Guest_rafa455

Guest_rafa455
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 21:16

Witam. W czerwcu 2008 roku prawomocnym wyrokiem sądu stałem się jedynym spadkobiercą majątku po zmarłej babci (wdowie), która to uczyniła mnie tym spadkobiercą poprzez testament. Babcia miała 3 synów: mojego tatę (zmarł przed babcią) oraz 2 pozostałych synów. Mój tato miał troje dzieci mnie, mojego brata i moją siostrę. Moje rodzeństwo (siostra i brat), mama oraz 2 braci mojego ojca na spawie spadkowej nie wnosili żadnych zastrzeżeń (uwag itp.)co do woli zmarłej w testamencie i po dwóch rozprawach zapadł wyrok na moją korzyść. Teraz po 1,5 roku dostałem pismo z sądu wzywające mnie na rozprawę o zachowek. Powodami są 2 bracia ojca. Nie kontaktowali się oni ze mną w żaden sposób z żądaniem zachowku, tylko od razu poszli do sądu. W pozwie żądają abym każdemu z nich zapłacił po 1/3 wartości spadku, czyli łącznie 2/3 (tak jakby dziedziczyli z ustawy). Ponadto żądają odsetek od dnia pozwu i pokrycia kosztów sprawy o zachowek. Moje rodzeństwo i mama nic nie chcą ode mnie. Gdyby mnie poinformowali o żądaniu zachowku pewnie bym się z nimi dogadał i spokój. Ile tak na prawdę im się należy, bo chyba nie aż 2/3 z całości? (Dodaję, że nie są małoletni, ani trwale niezdolni do pracy). Proszę o szybką odpowiedź bo za niecały miesiąc rozprawa. Dziękuję rafa455.

#24 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 02 luty 2010 - 11:18

Witaj trzeba czytać ze zrozumieniem. Było napisane. Należy im się połowa tego, co dostaliby, gdyby dziedziczyli wg ustawy. Pozdrawiam

#25 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2010 - 06:26

czy nalezy mnie się zachuwek mąż zmarł w dniu rozwodu , ale był obecny na sprawie rozwodowej apelacyjnej rozwód był z jego winy , napisal testament w którym wszystko przepisal na siostre czy mam prawo dochodzenia zachowka, ze wzgledu na okoliczności nieuczciwego wydziedziczenia w/g testamentu za zdrade a to mój mąż zdradził i udowodniłam przed sądem on wolą zemsty napisal testament

#26 Guest_samira

Guest_samira
  • Goście

Napisano 04 luty 2010 - 02:11

Otrzymalam darowizne(mieszkanie) od dziadka 4lata temu,3 synow dziadka domaga sie odemnie zachowku.
Czy maja do niego prawo i w jakiej wysokosci.
Dziekuje za pomoc

#27 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 09:26

Babcia i dziadek przepisali mi mieszkanie. Babcia po miesiącu zmarła. Czy pozostałym wnukon -3- należy się zachowek po jej części.

#28 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 14:43

rodzice przepisali mi umową darowizny gospodarstwo rolne wraz z budynkami i domem w zamian za emeryturę w akcie notarialnym zaznaczyli sobie prawo dożywocia .Czy terez po śmierci rodziców mój brat ma prawo do zachowku

#29 Guest_Waldasso

Guest_Waldasso
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 16:14

Witam,mam takie pytanie,czy należy sie zachowek mnie jeśli moj dziadek zmarł,w testamencie zapisał wszystko swojej żonie (to nie moja babcia) i nikogo nie miał poza moja mama,ktora wydziedziczył (ze wzglądów długoletnich wojen domowych,a pozniej za brak opieki nad nim),z tad pytanie czy moge sie ubiegać o zachowek,bo mama nie moze,dodam,że z dziadkiem miałem mało kontaktu i pare lat przed jego smiercia go nie widziałem,mam jeszcze siostre,czy razem mamy sie ubiegac jesli bedziemy mogli czy osobno????? Dziekuje za odpowiedzi.Pozdrawiam.

#30 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 06 luty 2010 - 00:55

czy należ

#31 Guest_darowizna

Guest_darowizna
  • Goście

Napisano 09 luty 2010 - 12:43

dostalam w ramach darowizny czesc domu (1/3) od babci, notarialnie. reszta nalezy do mamy bo wujek zrzekl sie swojej na jej rzecz kilka lat temu (notarialnie). czy po smierci babci wujowi nalezy sie zachowek?

#32 Guest_leon

Guest_leon
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 12:21

Pani wuj zrzekł się prawa do tego domu, więc nic mu się nie należy z tego tytułu.

#33 Guest_Kasica1212

Guest_Kasica1212
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 23:48

Witam.
Bardzo prosiłabym o poradę w mojej sprawie :-)
Moja sprawa wygląda następująco.
Kilka lat temu zmarła moja babcia. Babcia zostawiła w testamencie dom całkiem obcej osobie przy czym wydziedziczyła jednocześnie moją mamę. Ja nie zostałam w testamencie uwzględniona. Przez kilka lat moja mama sądziła się z ta osobą o dom i niestety przegrała sprawę. Sprawa ta toczyła się 5 lat i przez ten cały czas moja mama mieszkała w domu mojej babci-teraz oczywiście musi go opuścić. Ja czasami też byłam wzywana do sądu jako świadek i dlatego mój adres korespondencyjny był podany na adres domu mojej babci ponieważ ja od 4 lat mieszkam w UK i moja mama odbierała listy z sądu zaadresowane do mnie . Po przegranej sprawie mojej mamy o "obalenie testamentu" wniosłam sprawę o zachowek. Wiadomo, że należy mi się 1/2 wartości domu.
Jednakże teraz mam problem, ponieważ adwokat strony przeciwnej twierdzi, że ja wraz z moją mamą bezprawnie zamieszkiwałam dom mojej babci i ze względu na to że podawałam tam mój adres korenspondencyjny on uważa, że ja tam mieszkałam, więc on mi policzył koszt wynajmu tego domu od 5 lat do dzisiaj i wyszło na to, że nie dostanę zachowku, ponieważ kwota zachowku jest mniejsza niż kwota rzekomego najmu.
Proszę mi doradzić jak mam udowodnić, że ja tam w ogóle nie miszkałam. Mój adres korenspondecyjny był tam podany, ale ja mieszkałam w UK. Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję
Katarzyna

#34 Guest_Janina Kowalska

Guest_Janina Kowalska
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 20:55

Jezeli dom stoi na Ojca (zmarlego) Po swoich rodzicach.Czy zona zmarlego moze spisac testamet swojej córce,jezeli mieszka 20Lat w danym domu gdyz ma jeszcze rodzenstwo??
Prosze Bardzo o Szybko Odpowiedz Dziekuje...

#35 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 22:32

witam Janina,

rozumiem, ze dom jest zapisany na Pani meza, ktory dostal go od rodzicow. Pani chce ten dom testamentem przeniesc na corke.

Tylko kto ma to rodzenstwo? Zmarly maz, corka, Pani? NIe rozumiem.

Pozdrawiam

#36 Guest_Renata Ostojska

Guest_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 22 luty 2010 - 22:47

Witam,

jezeli ojciec mial 1/2 z calego majatku, to dziedziczyla by Pani z ustawy 1/2 z 1/2, czyli 1/4 calego majatku, z tytulu zachowku nalezy sie polowa tego, co by sie dostalo dziedziczac z ustawy, a zatem 1/2 z 1/4 daje 1/8 calosci.

Po mamie Pani sie zrzekla, tak wiec nic....

Pozdrawiam

#37 Guest_witek80

Guest_witek80
  • Goście

Napisano 06 marzec 2010 - 00:33

Witam.
Mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedz ponieważ nie wiem gdzie mogę
szukać pomocy.
Rodzice moi przepisali całą gospodarkę
wraz z domem na moją siostrę, ja nic nie otrzymałem. Czy w takim razie
należy mi się zachowek?
Nie zostałem wydziedziczony. Zostałem po prostu pominięty w tej kwestii.
Czy mogę ubiegać się o jakąś część
teraz gdy rodzice nie żyją (4 lata). Jakie czynności mam podjąć?
Proszę o radę.
Dziękuje.

#38 Guest_sese

Guest_sese
  • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 16:32

Witam;
Mam następujący problem, niedawno zmarł dziadek który w testamencie zapisał mi(wnukowi) swój majątek. Czy dzieci(troje dzieci) zmarłego(dziadka) będą mogli dochodzić swoich praw do zachowku ode mnie?.

#39 Guest_ojka

Guest_ojka
  • Goście

Napisano 31 maj 2010 - 20:05

Prosze o pomoc!!!
W 2005 r zmarła mi matka pozostawiając po sobie testament, w którym w całosci spadku po sobie powołała mnie. Testatorka zobowiazała mnie do opieki nad nią w czasie choroby a w razie smierci do urzadzenia jej pogrzebu. Mam jeszcze 6 rodzeństwa którtch matka pomineła. Mam pytanie czy oni mogą żadać zachówku??? Sprawa jeszcze nie jest otwarta.

#40 Guest__Góral_

Guest__Góral_
  • Goście

Napisano 31 maj 2010 - 23:33

Pani rodzeństwo może domagać się zachowku w ciągu 3 lat od momentu ogłoszenia testamentu przez sąd.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych