Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia

63 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670970 postów

Napisano 25 luty 2009 - 20:33

Komentarz do artykułu: Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia

#2 Guest_edmund66

Guest_edmund66
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 20:33

Jak to jest ojciec zony zmarł a jej dzieci to 2 córki jedna dostała za darmo cale mieszkanie ta z 1 małżeństwa a druga nic . jak to zrozumieć.To jest nie w w porządku . A może ten zachowek coś by załatwił ?? Z poważaniem Edmund.

#3 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 02:03

Tak, zachowek byłby tu należny czyli 1/2 tego co należałoby się z ustawy doliczywszy do podstawy obliczenia zachowku wartość darowizny (względnie połowę, jeśli mieszkanie objęte było wspólnotą majątkową małżeńską). Pominięta córka może go dochodzić w terminie 3 lat od śmierci ojca od obdarowanej córki. Jeśli zaś przekazania mieszkania nastąpiło w umowie dożywocia to zachowek nie jest aktualny.

#4 Guest_Grazka

Guest_Grazka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 13:21

Mój obecny mąz jest właścicielem domu jeszcze przed naszym ślubem.On ma syna z pierwszego małżeństwa ja dwie córki.Jaka częsc należna jest każdemu z nas

#5 Guest_hania40

Guest_hania40
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 20:56

Proszę o pomoc w sprawie zwolnienia z podatku od spadku po zmarłym ojcu.
Mój tato wraz z mamą posiadają dom wraz z działką(wspólnota majątkowa).Tato zmarł w 1997roku.
Została mama i dwie córki zamężne.Dopiero w roku 2008 zrobiłyśmy podział w sądzie,każda ma po 1/3 części (zgodnie).Urząd Skarbowy naliczył nam podatek z którym ja do końca nie potrafię się zgodzić.Otóż moja mama wraz z siostrą mają podatek mniejszy z tytułu zamieszkania,a i tak jest kwotowo dla nich za wysoki.Mama ma małą emeryturę, siostra jest w separacji i sama wychowuje 2 dzieci.Wiem że spadek liczy się w Polsce z dniem śmierci spadkodawcy i że zwolnienie całkowite z podatku obowiązuje od 2007 roku(nas nie obejmie),ale nie mogę zrozumieć dlaczego dokonuje się wyceny domu i ziemi po obecnych cenach a nie sprzed 12 lat(kiedy było taniej) tak jak miała miejsce śmierć mojego taty.I dlaczego moja mama ma drugi raz zapłacić podatek???Przecież kupując dom wraz z tatą ze wspólnych pieniędzy zapłacili podatek a teraz żeby zrobić w papierach porządek mama za swoją 1/3 musi drugi raz płacić z czego? i dlaczego,bo takie są przepisy?
Czy nie ma innego wyjścia do kogo się odwołać pomóżcie...
zdesperowana

#6 Guest_malutkamchm

Guest_malutkamchm
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 21:47

bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie...Moja babcia (żyje) zapisała w testamencie swoje własnościowe mieszkanie na mnie, jej wnuczkę. Jak to wygląda z reszta rodziny, czy w takim razie ktoś może dociekać praw do mieszkania?Babcia ma troje dzieci,a one mają swoje dzieci.Czy w takiej sytuacji ja mam prawo do całości mieszkania czy istnieje jakiś podział na resztę rodziny?
dziękuję bardzo
Wnusia

#7 Guest_EKP

Guest_EKP
  • Goście

Napisano 24 marzec 2009 - 16:02

Witam serdecznie!
Mój ojciec wyjechał do Niemiec w 1967 roku. Pozostawił w Polsce dom w administracji miasta. W Niemczech umarł w 1992 roku. W tej chwili otrzymałam pismo z Urzędu Miasta w sprawie uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Mój ojciec jest w księdze wieczystej właścicielem tego domu. Jestem córką z drugiego małżeństwa ojca. Ojciec miał z pierwszego małżeństwa dwoje dzieci, z których jedno żyje i mieszka w Niemczech a jedno miszkało w Szwecji, ale juz nie zyje. Pozostala po nim żona i troje dzieci, którzy też mieszkają w Szwecji. W Niemczech ojciec ożenił się poraz trzeci. Zona jego żyje, ma 82 lata i nie chce uczestniczyć ze względu na zdrowie i wiek w sprawach spadkowych. Chciałabym się dowiedzieć gdzie odbywałaby się sprawa spadkowa, w Polsce czy w Niemczech, a także czy żona ze względu na wiek mogłaby zrzec się spadku przez pełnomocnika na pozostałych spadkowbierców?
Prosze o odpowiedź.

#8 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 21:27

Zanim doszło do rozpadu małżeństwa sporządziłam intercyze.Kupiłam dom.Założyłam nową rodzine-mój mąż też jest po rozwodzie ma dziecko już dorosłe ja również mam dorosłą corke.testament napisałam na męża.Co w takim przypadku następuje po mojej śmierci...a jak sprawa prawna wygląda w przypadku męża śmierci--w stosunku do dzieci .Nadmieniam ,że naszych wspólnych nie mamy. Dziękuje.

#9 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 13:28

moj brat niezyje mama zapisala gospodarke na nieg rodzice tez nizyja na gospodarce zostal brat zmarlego i rodzenstwo chce zeby on zostal jest nas czterech idwoch mieszka poza domem a dwoje pozostaje w gospodarstwie i prowadza chce zapytac czy ma prawo zeby odziedziczyl calosc zaznaczam ze jeden z braci nie zgadza sie bo chce splaty po bracie zaznaczam ze od rodzicow dosal pomoc ale nie mamy tego na pismie gospodarka liczy dzesiedz hektarow trzeba doniej dokladac bo brat jeszcze dorabia panstwowo

#10 Guest_Krzysiekkkk

Guest_Krzysiekkkk
  • Goście

Napisano 04 maj 2009 - 23:21

Dom jest wlasnoscia babci i dziadka. Moja mama to ich córka i ja wnuczek (18 lat) mieszkamy wspólnie od mojego urodzenia z nimi. Babcia jest bardzo cieżko chora i nie napisala testamentu. My nie mamy odwagi jej o to prosic. W razie naglej śmierci jakie mamy prawo do jej majątku? Jak wobec braku testamentu będzie wygladal podzial majatku?

#11 Guest_czarna76

Guest_czarna76
  • Goście

Napisano 09 maj 2009 - 10:00

Witam wszystkich! mam pyt a mianowicie czy prawo spadkowe jest podobne w Niemczech? jaka jest procedura postepowania gdy ktos ma majatek w Polsce a umrze w Niemczech czy to zalezy od miejscz smierci i tam odbedzie sie postepowanie? A moze od obywatelstwa spadkobiorcy? Dziekuje za ewentualne odp

#12 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 11 maj 2009 - 17:24

Mój małżonek zmarł parę lat wstecz , nie mieliśmy dzieci . Moi teściowie posiadają gospodarsto rolne które prawdopodobnie przepisali po śmierci mojego małżonka na córkę czy ja mam prawo do spadku jako prawowita żona w dniu śmierci mojego małżonka , czy dziedziczę po nim i gdzie mogę się zgłosić w sprawie załatwienia tej sprawy ?

#13 Guest_agata

Guest_agata
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2009 - 16:30

Mam pytanie moj tato nie zyje ,mieszkał kiedys z rodzicami i bratem.Dziadkowie juz nie zyja jednak dom zostal mieszka w nim brat mojego ojca z żona i córka ,czy mnie sie cos nalezy????mam jeszcze rodzenstwo.nie wiem czy spozadzono testament.Co nam sie należy???????

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2009 - 00:09

Witam,
rodzice w zamian za rentę przekazali gospodarstwo rolne wraz z budynkami jednemu synowi. Syn ten pobierał rentę z tyt. niezdolności do pracy z ZUS.Na tamten czas był kawalerem. Ożenił się po przekazaniu mu gospodarstwa, lecz nie mieszka wraz z żoną (ona nadal mieszka w swoim domu).Rodzice mieli jeszcze dwoje dzieci. Ten syn, który otrzymał gospodarstwo, po śmierci ojca, darował bratu i siostrze po 1,5h ziemi ornej.
Po kilku latach, siostra wprowadziła w błąd brata, że jeśli będzie miał choćby 1 ar ziemi, to ZUS zabierze mu rentę. Podpowiedziała, że najlepiej gdy daruje on cały majątek jej synowi, który jest chrzestnym synem tego brata. Tak też uczynił, zachowując dożywotnio i nieodpłatnie służebność osobistą, polegającą na prawie do całego domu i korzystaniu z budynków gospodarczych. Brat ten twierdzi, że po wyjściu od notariusza, siostra wzięła jego akt notarialny i już mu dotąd nie oddała. Gdy prosił, że chce go przeczytać, stwierdziła, że spaliła akt. Siostra lecząca się od depresji wprowadziła się do domu brata w celu sprawowania opieki nad matką również chorą na depresję. Przeniosła rzeczy brata do najmniejszego pomieszczenia, mówiąc mu, że tylko do tego ma prawo.Po kilku latach opieki, siostra podała tego brata do sądu za znęcanie psychiczne. Chorą matkę, która nie wychodziła już z domu, zawiozła do sądu, by ta zeznała na syna. Został on skazany na 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata. Niebawem matka zmarła. Siostra nadal zamieszkuje w domu(rok po śmierci matki), twierdząc, że syn(obdarowany) ją tam zameldował, a ona sama nie ma gdzie pójść, mimo, że ma własnościowe mieszkanie w mieście. Sam obdarowany nie jest tam zameldowany, ale w wekendy przyjeżdżał do matki.Obdarowany wraz z matką stale kłócili się z darczyńcą. Obdarowany chwalił się do sąsiadów i rodziny, że złapał wuja za krawat i podduszał go. Ojciec obdarowanego kopał darczyńcę gdzie popadnie, trafiając w miejsca szczególnie bolesne, a także zmienione chorobowo-przepuklina.
Gdy tylko był pod wpływem alkoholu, natychmiast wzywali kurator społ. Straszyli, że "posadzą" go do więzienia i pozbędą się problemu(nadmienię, że obdarowany zamierza zawrzeć związek małżeński). Miesiąc przed upływem 3roku odwieszono karę. Darczyńca złożył wniosek o odroczenie odbycia kary i założył sprawę cywilną o unieważnienie darowizny, argumentując go rażącą niewdzięcznością obdarowanego. Przed rozpatrzeniem wniosków darczyńca trafił do aresztu śledczego.
Mój mąż jako trzeci z rodzeństwa, o którym piszę wyżej, ma pytanie: czy ma on prawo do spadku po zmarłych rodzicach-ojciec w 1995 roku, a matka w 2008., a jeśli tak, to proszę napisać od czego zacząć i wszystko na ten temat.

#15 Guest_oxser

Guest_oxser
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2009 - 09:04

Jaka ty jesteś materialistka.Nie dostaniesz nic bo majątek męża przedślubem jest jego majątkiem ty zła kobieto....

#16 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2009 - 18:04

Mam pytanie: w USA zmarl ojciec ktory w Polsce mial 14 ha nieruchomosci rolnej. Nie pozostawil testamentu. W USA zyje jego zona i 2 synow. W jakiej czesci odziedzicza spadek i jak to zalatwic aby nie musieli oni przyjezdzac do polski?

#17 Guest_kasia30

Guest_kasia30
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 22:04

Witam Państwa bardzo serdecznie.
Jeżeli ktoś jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie to bardzo proszę o pomoc. Mój mąż zmarł rok temu. Jak żył to dom rodzinny jego rodziców został podzielony w wyniku spadku między niego i jego dwójkę rodzeństwa. (Obecnie ten dom zamieszkuje jego siostra).Brat męża zrzekł się udziału w spadku, natomiast mój mąż nie, dlatego też jego siostra zobowiązana była do spłacenia 1/3 wartości domu do czerwca tego roku. Nie wiem co robić w tej sytuacji. Do jakiego sądu lub jakiej instytucji zwrócić się o to, aby ta 1/3 wartości domu została spłacona mi i moim dzieciom, bo podejrzewam, że po śmierci męża my możemy domagać się tej spłaty. Proszę o pomoc.

#18 Guest_kasia30

Guest_kasia30
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 22:06

Witam Państwa bardzo serdecznie.
Jeżeli ktoś jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie to bardzo proszę o pomoc. Mój mąż zmarł rok temu. Jak żył to dom rodzinny jego rodziców został podzielony w wyniku spadku między niego i jego dwójkę rodzeństwa. (Obecnie ten dom zamieszkuje jego siostra).Brat męża zrzekł się udziału w spadku, natomiast mój mąż nie, dlatego też jego siostra zobowiązana była do spłacenia 1/3 wartości domu do czerwca tego roku. Nie wiem co robić w tej sytuacji. Do jakiego sądu lub jakiej instytucji zwrócić się o to, aby ta 1/3 wartości domu została spłacona mi i moim dzieciom, bo podejrzewam, że po śmierci męża my możemy domagać się tej spłaty. Proszę o pomoc.

#19 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 18:35

Dziadkowie mieli dwie córki,jedna zmarła jeszcze przed ich śmiercią(pozostawiła troje dzieci),żyjąca ma jedno dziecko.Kto dziedziczy mieszkanie po dziadkach?

#20 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2010 - 13:12

moj ojciec zmarl 10lat temu mamy dom i dzialke mama jeszcze zyje a ja i moja rodzina mieszkamy z mama oprocz tego mam szescioro rodzenstwa.ja pomagam mamie utrzymywac dom ogrod,remontujemy jaki wtedy bedzie podzial spadku?po rowno bez wzgledu na moj wklad ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych