Skocz do zawartości

umowa darowizny a nie ważny dowód osobisty

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_miccim_5@wp.pl

Guest_miccim_5@wp.pl
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 00:53

Bardzo proszę o odpowiedź na pojawiające się w poniższej treści pytania.
Razem z matką mieszkałyśmy w miejscowości x. W podajże październiku/listopadzie 2006 wymeldowałyśmy się meldując się jednocześnie w miejscowości y pod adresem babci. w 2007 roku sporządzony został akt notarialny w którym babcia w zamian za opiekę przepisuje na mnie dom z prawem do dożywotniego mieszkania w nim dla niej i mojej matki. Podczas spotkania u notariusza posługiwałyśmy się z matka dowodem osobistym z zameldowaniem w miejscowości x (nie wymieniłyśmy dowodu w związku ze zmianą miejsca zameldowania) więc akt powołuje się na nasze dane z numerem dowodu i miejscem zamieszkania z przedstawionego (nie wymienionego/ nie ważnego dowodu i jedynego na tamten moment dokumentu potwierdzającego tożsamość jaki posiadałyśmy) wszelkie pozostałe informacje że wnuczka nr pesel itd są oczywiście prawidłowe. Czy w związku z zaistniałą sytuacją, ktoś może zarzucić, że akt jest nie ważny?? Czy da się to jakoś naprostować- problemem ewentualnie było by to, że babcie od kilku kat nie żyje. Czy w związku z tym, że było to dość dawno temu 6 lat- mogło się stać tak, że akt ten pomimo nieprawidłowości jest ważny?? Bardzo proszę o odpowiedź.

#2 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 21:43

że akt ten pomimo nieprawidłowości jest ważny??

Nie ma żadnych nieprawidłowości:
notarialna umowa jest ważna

#3 Guest_miccim_5@wp.pl

Guest_miccim_5@wp.pl
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 22:38

Dziękuję za odpowiedź.

Pragnę jednak dopytać... Chodzi mi konkretnie o to czy posługiwanie się nie wymienionym przez kilka miesięcy od przemeldowania dowodem osobistym nie jest swego rodzaju nieprawidłowością. Zgodnie z prawem prawidłowo sporządzony akt notarialny powinien zawierać min.
- oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty...

"Akt notarialny może być nieważny także w przypadku, gdy sama czynność stwierdzona aktem staje się nieważna- czy legitymowanie się nieważnym dokumentem nie wchodzi w ten zakres? Czy chodzi ogólnie o czynność przeniesienia prawa własności?

Warto pamiętać, że nieważna jest czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy, czynność sprzeczna z zasadami współżycia społecznego - czy taką zasadą nie jest np. posiadanie aktualnego dowodu osobistego???

#4 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2013 - 21:42

Czy te dowody spowodowaly, ze notariusz nieprawidlowo ustalił tożsamość stron umowy?

#5 Guest_miccim_5@wp.pl

Guest_miccim_5@wp.pl
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2013 - 22:02

Nieprawidłowo? Dowód należał rzeczywiście do strony umowy z tym że strona ta zmieniła adres zameldowania i nie wymieniła dokumentu pomimo, że minęło ok 8 miesięcy od zmiany miejsca meldunku. Imię Nazwisko Pesel data urodzenia się zgadzały.

#6 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:22

Umowa jest ważna, nie ma podstaw do jej unieważnienia, od chwili zawarcia tej umowy jest Pani właścicielką domu

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:22

Umowa jest ważna, nie ma podstaw do jej unieważnienia, od chwili zawarcia tej umowy jest Pani właścicielką domu

#8 Guest_miccim_5@wp.pl

Guest_miccim_5@wp.pl
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:39

Dziękuję za pomoc, a czy może posiada Pan/Pani informacje na temat drugiego założonego przeze mnie wątku?

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2017 - 22:55

Mam pytanie z podobnej branzy. Czy mozna przekazac darowizne osobie, ktorej termin waznosci dodowu zostal przekroczony, a reszta danych nie ulegla zmianie?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 12:51

Mam pytanie z podobnej branzy. Czy mozna przekazac darowizne osobie, ktorej termin waznosci dodowu zostal przekroczony, a reszta danych nie ulegla zmianie?

Można przekazać darowiznę, z tym, że posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest karalne. Notariusz może nie zechcieć spisać z taką osobą umowy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych