Skocz do zawartości

konsekwencje niezapłacenia grzywny

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-bober87

Guest_-praw-bober87
  • Goście

Napisano 14 listopad 2010 - 12:01

Witam! Została mi nałożona przez sąd grzywna w wysokości 300 zł + 80 zł kosztów za przekroczenie prędkości. Jestem studentem, nie pracuję, mam przyznaną rentę rodzinną i stypendium za wyniki w nauce. Auto nie jest moją własnością. Jestem także współwłaścicielem konta bankowego. Wiem, że można kwotę zamienić na pracę społecznie użyteczną, a w razie odmowy, na karę pozbawienia wolności. W Art. 46. § 1. jest jednak mowa o "przestępstwie" a przekroczenie prędkości jest przecież wykroczeniem.

1. Jakie grożą mi konsekwencje za niezapłacenie grzywny? Komornik itp. a jeżeli jednak więzienie to:
2. Czy mogę więc zostać skazany na karę pozbawienia wolności z art. 46? A jeżeli tak, to jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie to kara w zawieszeniu?

Przyznam, że nie chcę zapłacić tej grzywny, nie dlatego, że nie mam z czego, ale dla zasady. Zostałem złapany przez fotoradar na drodze ekspresowej, gdzie od 1.5 roku toczy się "remont-duch" jak ja to nazywam. Z 3 pasów robią się 2 na odcinku 20 m i tam jest ograniczenie prędkości do 50 km/h a za ograniczeniem stało wiadomo co. Ewidentne łapanie kierowców na kasę. Nie lubię jak mnie ktoś tak bezczelnie robi w balona dla mojego bezpieczeństwa. Pozdrawiam.

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2010 - 01:38

Jesli nie zostanie uregulowana naleznosc, to sciagna przez skarbowke lub komornika, a jak nie bedzie jak/z czego, to przelicza na stawki dziennie i bedzie do "odsiadki".

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 17:08

Jesli nie zostanie uregulowana naleznosc, to sciagna przez skarbowke lub komornika, a jak nie bedzie jak/z czego, to przelicza na stawki dziennie i bedzie do "odsiadki".

Dzięki za odpowiedź, ale to wiem. Tylko że napisałem, że we wszystkich paragrafach które o tym mówią, jest mowa o "przestępstwie". Nie ma to żadnego znaczenia? Może wypowie się jakiś spec, jak to wygląda od praktycznej strony.

#4 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 17:49

Grzywna poniżej 500 zł nie może być zamieniona na pracę społecznie użyteczną, ani na areszt. Wobec tego grozi tylko i wyłącznie egzekucja komornicza.

Kodeks wykroczeń

Art. 25. § 1. Jeżeli egzekucja grzywny w kwocie przekraczającej 500 złotych okaże się bezskuteczna, można po wyrażeniu zgody przez ukaranego zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, określając jej rodzaj i czas trwania. Praca społecznie użyteczna trwa najkrócej tydzień, najdłużej 2 miesiące. Przepisy art. 20 § 2 i art. 21 § 1 stosuje się odpowiednio.
§ 2. Jeżeli ukarany w warunkach określonych w § 1 nie wyrazi zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo mimo wyrażenia zgody jej nie wykonuje, można orzec zastępczą karę aresztu, przyjmując jeden dzień aresztu za równoważny grzywnie od 20 do 150 złotych; kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu.
§ 3. Grzywnę niepodlegającą zamianie na zastępczą karę aresztu w myśl § 2 można w szczególnie uzasadnionych wypadkach umorzyć.

#5 Guest_-praw-bober87

Guest_-praw-bober87
  • Goście

Napisano 18 listopad 2010 - 21:30

Grzywna poniżej 500 zł nie może być zamieniona na pracę społecznie użyteczną, ani na areszt. Wobec tego grozi tylko i wyłącznie egzekucja komornicza.

Kodeks wykroczeń

Art. 25. § 1. Jeżeli egzekucja grzywny w kwocie przekraczającej 500 złotych okaże się bezskuteczna, można po wyrażeniu zgody przez ukaranego zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, określając jej rodzaj i czas trwania. Praca społecznie użyteczna trwa najkrócej tydzień, najdłużej 2 miesiące. Przepisy art. 20 § 2 i art. 21 § 1 stosuje się odpowiednio.
§ 2. Jeżeli ukarany w warunkach określonych w § 1 nie wyrazi zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo mimo wyrażenia zgody jej nie wykonuje, można orzec zastępczą karę aresztu, przyjmując jeden dzień aresztu za równoważny grzywnie od 20 do 150 złotych; kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu.
§ 3. Grzywnę niepodlegającą zamianie na zastępczą karę aresztu w myśl § 2 można w szczególnie uzasadnionych wypadkach umorzyć.

Ok. Czyli słusznie nie podobał mi się zapis o "przestępstwie". Rozumiem więc, że mnie tyczy się ten zapis z Kodeksu wykroczeń a nie Kodeksu karnego. Mam w takim razie ostatnie pytanie:
1. Czy z tego co napisałem w pierwszym poście można w jakiś sposób tą grzywnę ściągnąć. Dowiedziałem się, że to reguluje USTAWA z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tam jednak nic nie znalazłem na ten temat.

#6 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 19 listopad 2010 - 09:10

To nie jest postępowanie egzekucyjne w administracji.

Należy zajrzeć do kodeksu postępowania cywilnego, Część III - Postępowanie egzekucyjne.

Kodeks karny wykonawczy

Art. 25. § 1. Egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych, orzeczonej grzywny, świadczenia pieniężnego, należności sądowych oraz zobowiązania określonego w art. 52 Kodeksu karnego prowadzi się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej.

#7 Guest_Nat

Guest_Nat
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2011 - 23:12

Czy jeśli mam nieopłaconą grzywnę w wysokości 380 zł a od 3 lat nic do mnie nie przychodzi , rzadne upomnienia to nie grozi mi więzienie????

#8 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2019 - 17:44

Mina termin spłaty zasadzonej przez sąd kary pieniężnej czy teraz w każdej chwili mogę iść do aresztu? Bez wezwania do stawienia się do więzienia?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych