Skocz do zawartości

Ekstradycja w UK

282 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-tomasz76

Guest_-praw-tomasz76
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 01:04

Dnia 5 sierpnia 2009 zostalem aresztowany w zwiazku z Europejskim Nakazem Aresztowania w Londynie. Za czyn z 2000 w Polsce zostalem skazany na dwa lata pozbawienia wolnosci. W postepowaniu ektradycyjnym Magistrate Court ma wydac decyzje 27 stycznia 2010. Sprawa jest dosc zlozona jako, ze wnioslem wiele przeslanek przeciwko ekstradycji. Reprezentowalem sie w sadzie sam, jestem zwolniony za kaukcja, zlozylem duzo ilosc dowodow i wnioskow. Dodam, ze moj angielski jest bardzo dobry zarowno w mowie i w pismie.
Nie jestem z w stanie do konca przewidziec wyniku sprawy. Z tego co mi wiadomo, to w zaleznosci od decyzji sedziego za tydzien bede wychodzil z sadu tymi samymi drzwiami tj. na wolnosc albo drugimi wprost do aresztu.
Pytanie1: Jak wyglada procedura skladania odwolania do High Court? W jakiej formie i czy moge je zlozyc samemu jezeli zostane aresztowany? Wczesniej nie otrzymalem adwokata z urzedu (tzw. legal aid) poniewaz pracowalem. W przypadku aresztowania bede mogl ponownie wystapic o legal aid, ale jak to technicznie bedzie wygladac, jezeli termin wywozu bedzie okreslony. Brak mi tez bylo zaufania do adwokatow po wczesniejszych przygodach w Polsce. Samemu wykonalem kawal dobrej roboty nad swoja sprawa jednak w przypadku przegranej w pierwszej instancji zdecydowanie bede musial skorzystac z pomocy prawnika. Kontakt z kims rzetelnym w Londynie bylby pomocny.
Pytanie2: Czy ZK w Polsce zaliczy mi okres od 5 sierpnia do dnia ekstradycji do odbytej kary? Przebywam w tej chwili co prawda na wolnosci za kaucja, ale musze podpisywac sie na komisariacie, codziennie nocowac w miejscu zamieszkania.
Dziekuje z gory za odpowiedz.

#2 Guest_-praw-anirad

Guest_-praw-anirad
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 16:04

Hej
1. Z sadu w wesminster wyjdziesz na pewno tymi samymi drzwiami bo jestes na kaucji. Jesli przegrasz to otrzymasz wezwanie do stawienia sie na samolot i tam policja odda ci paszport ( jesli Ci zatrzymali). Z sali sadowej nie zostaniesz odeslany do aresztu wiec sie o to nie martw.
2. Na odwolanie ( zlozenie apelacji) masz 7 dni od dnia wyroku. W praktyce wyglada to tak ze jeden sedzia rozpatrzy twoj wniosek apelacyjny od strony merytorycznej i formalnej i o ile znajdzie powody dopusci apelacje. Na dzien dzisiejszy jako ze jestes na kaucji na rozprawe apelacyjna mozesz czekac nawet pol roku. Jesli natomiast sedzia nie dopusci apelacji to wyrok z westminster zostanie utrzymany w mocy i dostaniesz wezwanie na samolot.
3. Zaliczenie lub nie okresu aresztu domowego tak samo jak i przebywania w areszcie zalezy tylko i wylacznie od sedziego. Musi to ujac w wyroku i wtedy polski ZK musi sie do tego zastosowac.

#3 Guest_-praw-anirad

Guest_-praw-anirad
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 19:02

Apelacje mozesz zlozyc sam osobiscie choc szczerze odradzam. W twoim przypadku bedziesz apelowal co do decyzji sadu wiec powinienes zlozyc zalozenia ramowe apelacji, okreslic punkty wyroku z ktorymi sie nie zgadzasz i podac swoja interpretacje oraz ponownie okreslic na podstawie jakich paragrafow EA 2003 nie zgadzasz sie na ekstradycje.
Druki apelacji znajdziesz na stronie serwisu HM Court .

A z czystej ciekawosci: z ktorych sekcji EA 2003 korzystasz broniac sie przed wykonaniem nakazu? Trzeba miec naprawde mocne dowody zeby czegos sie tam zaczepic.

Jezeli bedziesz potrzebowal niezlego prawnika ktory na codzien zajmuje sie ekstradycjami to moge Ci podac na privie jego namiary. Niezly gosc choc mlody ( i dlatego ambitny wiec sie stara). W przypadku apelacji mozesz znowu zlozyc papiery o finansowanie ( bo rozumiem ze skladales i nie dostales ze wzgledu na zbyt wysokie zarobki??? limit to okolo 22500/rok brutto) jednak jesli apelacja zostanie przeprowadzona to moga obciazyc cie kosztami.

Generalnie jesli uda Ci sie obronic 27 stycznia na rozprawie to bedziesz jednym z nielicznych ktorzy ostatnio wygrali. A znam kilka spraw ktore tak jak twoja ciagna sie juz ktorys miesiac z rzedu i sa tylko odraczane. Najbardziej dziwne jest to ze polskie sady proszone o uzupelnienie dokumentacji po prostu ......nie robia tego. Zasypuja UK tysiacami ENA a potem zostawiaja sprawy i decyzje brytyjskim wladzom.

#4 Guest_-praw-emi09

Guest_-praw-emi09
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2010 - 16:35

i jak poszło tomasz76??

udało się?

#5 Guest_-praw-syntya

Guest_-praw-syntya
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2010 - 01:29

Witaj emi09 widze ze masz spora wiedze w zakresie ekstradycjy, czy jest mozliwosc nawiazania kontaktu z Toba?

#6 Guest_-praw-syntya

Guest_-praw-syntya
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2010 - 01:33

hej anirad mam pytanko czy sa szanse na namiary na tego prawnika?

#7 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2010 - 15:00

Można korzystać z kancelarii prawników polskich w państwach UE.

#8 Guest_-praw-edytaski

Guest_-praw-edytaski
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 11:46

prosze o namiary tego prawnika.bardzo wazne pozdrawiam

#9 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 14:19

CYTAT(edytaski @ 12.07.2010, 10:46) prosze o namiary tego prawnika.bardzo wazne pozdrawiam

Trzeba poszukać. Jeśli ENA jest w związku z wykonaniem kary (orzeczonej prawomocnie) to można wnosić o przekazanie orzeczenia do wykonania w danym państwie.

#10 Guest_-praw-tomasz76

Guest_-praw-tomasz76
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 14:11

Czesc. Dziekuje za wczesniejsze odpowiedzi. Jak na razie rezyduje jeszcze w UK, chociaz nie wiem na jak dlugo.

Moja apelacja zostala odrzucona w czerwcu tego roku. Sedziemu w High Court zajelo okolo 5 minut na powiedzenie, iz moje prawa wynikajace z konwencji praw czlowieka nie sa w zakresie ich zainteresowania. Jakiekolwiek kwestie z tym z zwiazane mam zglaszac polskiej stronie.

W dozwolonym terminie 14 dni zlozylem wniosek o zezwolenie na apelacje do Supreme Court. Poki co zadnych wezwan na lotnisko nie dostaje. Rozmawialem z kobieta z biura w High Court wczoraj a ta powiedziala, ze rozpatrzenie aplikacji moze zajac do trzech miesiecy. Troche nie chce mi sie w to wierzyc.

Anirad,
Dziekuje za twoje informacje. Czesc z tych rzeczy dowiedzialem sie swoimi kanalami, ale wszystko co piszesz bylo bardzo fachowe i trafne. Chetnie zapytalbym cie o namiary tego mlodego ambitnego adwokata, gdyz taki zdecydowanie jest mi potrzebny.

Z tego co dowiedzialem sie odnosnie Legal Aid to na etapie apelacji do High Court lub Supreme Court zarobki nie sa brane pod uwage. Jedynie rozpatrywane jest czy istnieje interes spoleczny. Sprawa oczywiscie musi miec jakies rokowania na powodzenie i "merit", w przeciwnym wypadku Legal Aid Commitioner odmawia finansowania.

Ten adwokat, ktorego znasz to dziala na Legal Aid czy prywatnie? Jakbys podeslal zyczliwie jego maila na privie to wysle mu dokumentacje jaka mam.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, ktorzy odpowiedzieli na moj topik.

#11 Guest_-praw-tomasz76

Guest_-praw-tomasz76
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 19:45

Strona polska faktycznie ma wszystko w d***e. W ostatnim liscie odpowiedzieli, iz "dalsza dyskusje uwazaja za zbyteczna".

Mysle sobie, po jaka chorobe tak uwzieli sie z tymi ENA, skoro od grudnia z powodu przeludnienia i przegranych spraw w Strasburgu beda musieli ograniczyc populacje w wiezieniach i 40 tys czeka na miejsce do odsiadki. Mysle czasami, ze to przez zwykla ludzka zawisc. Czlowiek wyjechal za granice i zarabia lepiej niz "pan sedzia" w Polsce. Jak bylem tutaj w wiezieniu z kilkoma innymi Polakami to wszyscy jakos mieli tu zycie poukladane. Praca i rodzina.

Anglicy swoja droga umywaja rece i prawda jest, ze obecnie wygrac sprawe o ekstradycje do Polski jest bardzo trudno. Automatycznie zaklada sie, iz bedzie ona kompatybilna z Konwencja Praw Czlowieka. Rzeczywistosc w Polskich wiezieniach jest inna, lecz oni nie chca o tym slyszec.

#12 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 20:16

Należy po prostu robić swoje i się nie zrażać.

#13 Guest_-praw-dana76

Guest_-praw-dana76
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 23:30

CYTAT(Pasjonat @ 12.07.2010, 12:19) Trzeba poszukać. Jeśli ENA jest w związku z wykonaniem kary (orzeczonej prawomocnie) to można wnosić o przekazanie orzeczenia do wykonania w danym państwie.
Tomasz, jestem z partnerem w podobnej sytuacji, ma ENA i wyszedl z wiezienia za kaucja w sobote. Zostal zlapany w piatek. Mamy czas do jutra na zlozenie apelacji, skonataktowalismy sie z prawnikiem wczoraj ( caly weekend nikt nie odbieral) i zazadali od nas £2000, ktorych niestety nie mamy ani nie mamy skad pozyczyc. Postanowilismy walczyc sami, czy moglbys nam pomoc jakakolwiek rada? nasz mail kropka.jewellery@gazeta.pl, jestesmy pod wielkim wrazeniem po przeczytaniu Twojej historii, podziwiamy upor i wiedze. Bedziemy wdzieczni za jakakolwiek rade.pozdrawiamy

#14 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2010 - 00:09

Warto wynająć adwokata.

#15 Guest_-praw-edytaski

Guest_-praw-edytaski
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2010 - 19:40

u mnie dzisiaj ostala zlozona apelacja odnosnie ekstradycji.jestem ciekawa jak to dlugo potrwa.tomek jak widze to troche czasu to u ciebie zajmoje. u mnie jest sytuacja ze odwisili mi wyrok za nie naprawienie szkody.ale moja mama byla w sadzie i dali jej adresy i numery kont gdzie ma wplacic pieniadze celem naprawienia szkody,i przyjsc zpowrotem do sadu z poteirdzeniem wplat.wtedy sad sciagnie ze mnie europejski nakaz aresztowania,oraz odwola postanowienie sadu o wykonaniu kary pozbawienia wolnosci wczesniej zawieszonej.mam nadzieje ze tak sie wlasnie stanie.poki co apelacja i tak zostala zlozona w uk. narazie czekam.

#16 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2010 - 20:26

Jeśli chodzi o postępowanie wykonawcze to można zawnioskować o zmianę postanowienia z uwagi, że ujawniły się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia. Można też zawnioskować o wznowienie postępowania jeśli zachodzą ku temu przesłanki.

CYTAT Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2007 r. II AKo 211/2007
Krakowskie Zeszyty Sądowe 2007/10 poz. 62

CYTAT Przepis art. 1 § 2 kkw daje pierwszeństwo wzruszenia prawomocnych postanowień, zapadłych w postępowaniu wykonawczym, w oparciu o nowe lub nieznane okoliczności w trybie art. 24 § 1 kkw. Wznowienie postępowania w trybie przepisów rozdziału 56 kodeksu postępowania karnego możliwe jest tylko w zakresie przekraczającym możliwości zmian na podstawie art. 24 § 1 kkw, a to gdy w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa albo gdy w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub organu międzynarodowego, albo gdy ujawni się któraś z bezwzględnych przyczyn odwoławczych.

CYTAT USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy

CYTATArt. 24.
§ 1. Jeżeli ujawnią się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, sąd może w każdym czasie zmienić lub uchylić poprzednie postanowienie.
§ 2. Niedopuszczalna jest zmiana lub uchylenie postanowienia, przewidzianego w § 1, na niekorzyść skazanego po upływie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

CYTAT Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

CYTATArt. 540.
§ 1. Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli:
1) w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia,
2) po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że:
a) skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze,
skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary,
c) sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.
§ 2. Postępowanie wznawia się na korzyść strony, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie; wznowienie nie może nastąpić na niekorzyść oskarżonego.
§ 3. Postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

CYTATArt. 540a.
Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić, jeżeli:
1) skazany, do którego zastosowano przepis art. 60 § 3 lub 4 Kodeksu karnego lub art. 36 § 3 Kodeksu karnego skarbowego, nie potwierdził w postępowaniu karnym ujawnionych przez siebie informacji,
2) zachodzi okoliczność określona w art. 11 § 3.

CYTATArt. 541.
§ 1. Czyn, o którym mowa w art. 540 § 1 pkt 1, musi być ustalony prawomocnym wyrokiem skazującym, chyba że orzeczenie takie nie może zapaść z powodu przyczyn wymienionych w art. 17 § 1 pkt 3-11 lub w art. 22.
§ 2. W tym wypadku wniosek o wznowienie postępowania powinien wskazywać wyrok skazujący lub orzeczenie zapadłe w postępowaniu karnym, stwierdzające niemożność wydania wyroku skazującego.

CYTATArt. 9.
§ 1. Organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy.
§ 2. Strony i inne osoby bezpośrednio zainteresowane mogą składać wnioski o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu.

CYTATArt. 542.
§ 1. Wznowienie postępowania może nastąpić na wniosek strony lub z urzędu.
§ 2. Wniosek o wznowienie na korzyść złożyć może w razie śmierci skazanego osoba najbliższa.
§ 3. Postępowanie wznawia się z urzędu tylko w razie ujawnienia się jednego z uchybień wymienionych w art. 439 § 1, przy czym wznowienie postępowania jedynie z powodów określonych w pkt 9-11 może nastąpić tylko na korzyść oskarżonego.
§ 4. Wznowienie nie może nastąpić z przyczyn wymienionych w § 3, jeżeli były one przedmiotem rozpoznania w trybie kasacji.
§ 5. Niedopuszczalne jest wznowienie postępowania z urzędu na niekorzyść oskarżonego po upływie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia.

CYTATArt. 439.
§ 1. Niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia sąd odwoławczy na posiedzeniu uchyla zaskarżone orzeczenie, jeżeli:
1) w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania bądź podlegająca wyłączeniu na podstawie art. 40,
2) sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie,
3) sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu szczególnego albo sąd szczególny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego,
4) sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu,
5) orzeczono karę, środek karny lub środek zabezpieczający nieznane ustawie,
6) zapadło z naruszeniem zasady większości głosów lub nie zostało podpisane przez którąkolwiek z osób biorących udział w jego wydaniu,
7) zachodzi sprzeczność w treści orzeczenia, uniemożliwiająca jego wykonanie,
8) zostało wydane pomimo to, że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone,
9) zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych w art. 17 § 1 pkt 5, 6 i 8-11,
10) oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 79 § 1 i 2, art. 80 oraz art. 517i § 1 lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy,
11) sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa.
§ 2. Uchylenie orzeczenia jedynie z powodów określonych w § 1 pkt 9-11 może nastąpić tylko na korzyść oskarżonego.
§ 3. W posiedzeniu mają prawo wziąć udział strony, obrońcy i pełnomocnicy. Przepis art. 451 stosuje się odpowiednio.

#17 Guest_-praw-tomasz76

Guest_-praw-tomasz76
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 02:01

A z ciekawostek: zlozylem wniosek o zezwolenie na wyjazd z kobieta pod namiot i nocowanie pod innym adresem i tego samego dnia sedzia mi zezwolil. Warto pytac i wnioski skladac, a nigdy nie wiadomo.

I ludzie kochani: Odwolujcie sie. Do konca, nawet do trybunalu w Strassburgu, ktrory nota bene moze ekstradycje wstrzymac do czasu wydania orzeczenia. A moze to potrwac rok lub dwa. Z systemem walczyc trzeba. Pozdrawiam wszystkich.

#18 Guest_-praw-tomasz76

Guest_-praw-tomasz76
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 02:14

CYTAT(anirad @ 21.01.2010, 15:04) Hej
1. Z sadu w wesminster wyjdziesz na pewno tymi samymi drzwiami bo jestes na kaucji. Jesli przegrasz to otrzymasz wezwanie do stawienia sie na samolot i tam policja odda ci paszport ( jesli Ci zatrzymali). Z sali sadowej nie zostaniesz odeslany do aresztu wiec sie o to nie martw.
2. Na odwolanie ( zlozenie apelacji) masz 7 dni od dnia wyroku. W praktyce wyglada to tak ze jeden sedzia rozpatrzy twoj wniosek apelacyjny od strony merytorycznej i formalnej i o ile znajdzie powody dopusci apelacje. Na dzien dzisiejszy jako ze jestes na kaucji na rozprawe apelacyjna mozesz czekac nawet pol roku. Jesli natomiast sedzia nie dopusci apelacji to wyrok z westminster zostanie utrzymany w mocy i dostaniesz wezwanie na samolot.
3. Zaliczenie lub nie okresu aresztu domowego tak samo jak i przebywania w areszcie zalezy tylko i wylacznie od sedziego. Musi to ujac w wyroku i wtedy polski ZK musi sie do tego zastosowac.

Anirad, moglbys prosze mi wyjasnic odnosnie pkt. 3. Czy znaczy to, myslisz, ze moglbym np w tej chwili zlozyc taki wniosek do sedziego w Magistrate Court mimo, iz jestem juz na etapie ewentualnej apelacji do Supreme Court? Myslisz, ze moglo by to zostac uwzglednione, dolaczone do istniejacej dokumentacji. Z tego co wiem z rozmowy z jednym barristerem to taka decyzje podjac moze tylko strona polska. Ale sam wiesz jak to jest: rozne zrodla rozne informace.

Pozdrawiam

#19 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 13:23

Można złożyć ów wniosek- zawsze trzeba próbować.

#20 Guest_-praw-tomasz_b75

Guest_-praw-tomasz_b75
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2010 - 15:22

Mam pytanie. Jestem na zwolnieniu warunkowym. Mam pytanie o numer i nazwe dokumentu ktorym to moge sie odwolac od zarzadzonej ekstradycji (sprawe mam 03.08.2010) i czy ktos zna jakiegos "normalnego" prawnika ktory zna sie na rzeczy. Chcialbym jeszcze dodac ze ekstradycja ma byc dokonana z uk do polski. Z gory dziekuje. Tomasz

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych