Skocz do zawartości

wniosek o wstrzymanie wykonania kary

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-rekin111

Guest_-praw-rekin111
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 14:11

Po prostu niektóre wnioski sąd rozpatruje obligatoryjnie, a niektóre tylko fakulatywnie.

#2 Guest_-praw-pająk

Guest_-praw-pająk
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2008 - 12:59

w końcu wiem o co chodzi z tymi wnioskami, dzięki za odp

#3 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 14:08

CYTAT(pająk)czy taki wniosek o niedoprowadzanie rzeczywiście wstrzymuje działania policji, jest na to podstawa prawna. dzięki za odp

CYTATArt. 24. § 1. Jeżeli ujawnią się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, sąd może w każdym czasie zmienić lub uchylić poprzednie postanowienie.
§ 2. Niedopuszczalna jest zmiana lub uchylenie postanowienia, przewidzianego w § 1, na niekorzyść skazanego po upływie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

#4 Guest_-praw-labla

Guest_-praw-labla
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 14:03

Ujmę to inaczej, Sąd w ogóle nie jest zobligowany do czytania takiego wniosku. Wniosek taki nie wstrzymuje działań policji. Jest to jedynie sygnalizacja dla Sądu , że coś się w sprawie dzieje i jeśli Sądu uzna , że faktycznie są przesłanki do do tego , że skazany może się "wybronić" od więzienia to wstrzyma doprowadzenie , ale robić tego nie musi.

#5 Guest_-praw-pająk

Guest_-praw-pająk
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 13:36

czy taki wniosek o niedoprowadzanie rzeczywiście wstrzymuje działania policji, jest na to podstawa prawna. dzięki za odp

#6 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 13:12

Dlatego też nie ma podstaw do pobierania opłaty.

#7 Guest_-praw-labla

Guest_-praw-labla
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 13:00

Sąd nie rozpatruje wniosku o niedoprowadzanie do ZK na posiedzeniu , bo w rzeczywistości , z formalnego punktu widzenia skazany nie ma na to wpływu.

#8 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 12:56

Nie podlega opłacie.

#9 Guest_-praw-rekin111

Guest_-praw-rekin111
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 12:11

mam jeszcze pytanie odnosnie wniosku o niedoprowadzenie pod przymusem,bo rozumiem ze odbedzie sie w tej sprawie normalne posiedzenie-czy jest potrzebna do niego opłata

#10 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 20:02

Jak najbardziej tak należy postąpić.

#11 Guest_-praw-rekin111

Guest_-praw-rekin111
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 19:20

do 8 sierpnia mialem 2 odroczenie,14 sierpnia oddałem do biura podawczego pismo z prosba o ułaskawienie czyli do 2 miesiecy powinno odbyc sie posiedzenie w sprawie wydania opinii,czyli do 14 pażdziernika.mysle ze do tygodnia powinno gdzies przyjsc zawiadomienie o sprawie i wtedy to tez pisze o wniosek o niedoprowadzenie pod przymusem,motywujac to tym ze czekam na opinie w sprawie ułaskawienia jak dobrze to rozumiem?czy tak?

#12 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 15:25

Tak dopiero po terminie wstawienia się do ZK. Jeśli jest sprawa o ułaskawienie to można przedstawić sądowi ten wnioske o wnioskować o wstrzymanie nakazu przymusowego doprowadzenia do ZK. Jak na razie nie ma co sygnalizować sądowi złą wolę co do wstawienia się- niech narazie myśli, że się Pan stawi- procedura wydania nakazu przez sąd co do przymusowego doprowadzenia trochę trwa. Kiedy ma Pan posiedzenie sądu w przedmiocie wydania opinii do ułaskawienia.

CYTATUłaskawienie

CYTATArt. 560. § 1. Prośbę o ułaskawienie skazanego może wnieść on sam, osoba uprawniona do składania na jego korzyść środków odwoławczych, krewni w linii prostej, przysposabiający lub przysposobiony, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca ze skazanym we wspólnym pożyciu.
§ 2. Prośbę o ułaskawienie wniesioną przez osobę nieuprawnioną lub niedopuszczalną z mocy ustawy sąd pozostawia bez rozpoznania.
§ 3. Osoba, która wniosła prośbę o ułaskawienie, może ją cofnąć.

CYTATArt. 561. § 1. Prośbę o ułaskawienie przedstawia się sądowi, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
§ 2. Sąd, o którym mowa w § 1, powinien rozpoznać prośbę o ułaskawienie w ciągu 2 miesięcy od daty jej otrzymania.

CYTATArt. 562. § 1. Sąd rozpoznaje prośbę o ułaskawienie w takim samym składzie, w jakim orzekał. W skład sądu powinni w miarę możności wchodzić sędziowie i ławnicy, którzy brali udział w wydaniu wyroku.
§ 2. (uchylony).

CYTATArt. 563. Rozpoznając prośbę o ułaskawienie sąd w szczególności ma na względzie zachowanie się skazanego po wydaniu wyroku, rozmiary wykonanej już kary, stan zdrowia skazanego i jego warunki rodzinne, naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku.

CYTATArt. 564. § 1. Jeżeli w sprawie, w której wniesiono prośbę o ułaskawienie, orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną - przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią, a w razie braku podstaw do wydania opinii pozytywnej - pozostawia prośbę bez dalszego biegu.
§ 2. Jeżeli w sprawie, w której wniesiono prośbę o ułaskawienie, orzekał sąd odwoławczy, sąd pierwszej instancji przesyła mu akta lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią.
§ 3. Sąd odwoławczy pozostawia prośbę bez dalszego biegu tylko wtedy, gdy wydaje opinię negatywną, a opinię taką wydał już sąd pierwszej instancji; w innych wypadkach sąd odwoławczy przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta wraz z opiniami.
§ 4. Opinie pozytywne nie są dostępne dla osób wymienionych w art. 560.

CYTATArt. 565. § 1. Jeżeli prośbę o ułaskawienie choćby jeden sąd zaopiniował pozytywnie, Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prośbę o ułaskawienie wraz z aktami sprawy i swoim wnioskiem.
§ 2. Prośbę o ułaskawienie skierowaną bezpośrednio do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazuje się Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania jej biegu zgodnie z art. 561 albo art. 567.

Art. 566. Ponowna prośba o ułaskawienie, wniesiona przed upływem roku od negatywnego załatwienia poprzedniej prośby, może być przez sąd pozostawiona bez rozpoznania.
Art. 567. § 1. Postępowanie o ułaskawienie może wszcząć z urzędu Prokurator Generalny, który może żądać przedstawienia sobie akt sprawy z opiniami sądów albo przedstawić akta Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej bez zwracania się o opinię.
§ 2. Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z urzędu postępowanie o ułaskawienie w każdym wypadku, kiedy Prezydent tak zadecyduje.
Art. 568. Uznając, że szczególnie ważne powody przemawiają za ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej do odbycia kary, sąd wydający opinię oraz Prokurator Generalny mogą wstrzymać wykonanie kary lub zarządzić przerwę w jej wykonaniu do czasu ukończenia postępowania o ułaskawienie.

#13 Guest_-praw-rekin111

Guest_-praw-rekin111
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 14:48

dzis dostalem wezwanie ze sadu ze za 7 dni sie mam wstawic do aresztu sledczego,czyli co mam odczekac te 7 dni i wtedy pisac wniosek o niedoprowadzenie pod przymusem bo nie bardzo rozumiem.i czy z zakladu karnego tez cos przyjdzie czy juz nie mozna troche jasniej. Z gory przepraszam za taki maly balagan ale jestem troche tym zdenerwowany

#14 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 14:37

Zawiesić nie można z uwagi na wymiar kary przekraczajaćej 2 lata- można odraczać więcej niż 2 razy w przypadku cięzkiej choroby. Można wnioskować o wstrzymanie nakazu przymusowego doprowadzenia do ZK. Ale dopiero po nie wstawieniu się na wrezwanie do ZK- nie ma co sygnalizować sądowie.

#15 Guest_-praw-rekin111

Guest_-praw-rekin111
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 14:11

skierowalem wniosek o ulskawienie do sadu i wniosek o zawieszenie wyroku tylko ze ja mam do odsiadki 3 lata i sam wiem ze nie mozna tego zawiesic,moje pytanie brzmi czy mozna powolac sie na ulaskawienie i ciezkie warunki rodzinne,do czasu uzyskania odpowiedzi od prezydenta i pisac wniosek o wstrzymanie wykonania kary czy raczej to bezsensowny chwyt-nie wiem co mam robic za tydzien mam sie wstawic do aresztu

#16 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 12:50

mam pytanie zostalem skazany na 2,5 lata pozbawienia wolnisci odsiedzialem w areszcie 2lata i 7 dni czy sa szanse na zawieszenie tej koncowki pracuje sie ustatkowalem

#17 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 13:01

chcialbym jeszcze dodac ze to art310 paragraf2

#18 Guest_aplikantradcowskikrakow

Guest_aplikantradcowskikrakow
  • Goście

Napisano 02 październik 2012 - 00:45

jest szansa tylko aby pewna dac odpowiedz musze poznac szczegóły czynu za ktory orzeczono bezwzgledna kare pw

#19 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 02 październik 2012 - 01:53

jak juz pisalem w sadzie okregowym dostalem 3lata.6 m-sc.za art 310/2 i 258/1 zlozylem apelacje sad apelacyjny zmniejszyl mi wyrok do 2lat i 6 m-sc w areszcie na sankcji przesiedzialem 2 lata i 7 dni wyszedlem z sadu na uchulenie aresztu zaraz znalazlem prace gdzie pracuje do dnia dzisiejszego jestem po rozwodzie ale place alimety dobrowolnie 14 dni temu przyszlo mi wstawic sie do zakladu karnego celem odbycia tej koncowki to jest 5m-sc i 3 tygodni zlozylem wniosek o odroczenie wykonania kary czy sa duze szaanse ze zawiesza???? czy tez mozna prosic o wokande od razu na sprawie prosze o porade dziekuje

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2012 - 01:56

[quote name="marek"] jak juz pisalem w sadzie okregowym dostalem 3lata.6 m-sc.za art 310/2 i 258/1 zlozylem apelacje sad apelacyjny zmniejszyl mi wyrok do 2lat i 6 m-sc w areszcie na sankcji przesiedzialem 2 lata i 7 dni wyszedlem z sadu na uchulenie aresztu zaraz znalazlem prace gdzie pracuje do dnia dzisiejszego jestem po rozwodzie ale place alimety dobrowolnie 14 dni temu przyszlo mi wstawic sie do zakladu karnego celem odbycia tej koncowki to jest 5m-sc i 3 tygodni zlozylem wniosek o odroczenie wykonania kary czy sa duze szaanse ze zawiesza???? czy tez mozna prosic o wokande od razu na sprawie prosze o porade dziekuje kara byla bezwzgledna

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych