Skocz do zawartości

Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat

22 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 19 luty 2018 - 20:16

Witam 12 listopada 2013 roku mama darować mi mieszkanie Teraz mam okazję je sprzedać w celu nabycia większego mieszkania. Czy będę musiała płacić podatek dochodowy? Dodam że mieszkam w tym mieszkaniu od urodzenia. Dziękuję za odpowiedz

#22 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 19 marzec 2018 - 10:54

Witam wszystkich,
Moja sprawa wygląda tak:
W 2016 dostałem od rodziców darowiznę działki 80arow (10ar budowlane,70ar rolne),w 2017 wybudowałem dom w stanie surowym zamkniętym i mam na to faktury na kwotę 140 tys zł, w 2018 chcę z całości 80arow wydzielić 6ar z domem i to sprzedać za kwotę około 400 tys zł.Około 260tys zł chce przeznaczyć na budowę nowego domu dla siebie na pozostałej działce.
Proszę powiedzcie mi,czy i ewentualnie ile będę musiał zapłacić podatku w związku ze sprzedażą przed upływem 5lat?
Dzieki z góry :-)

#23 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 22 październik 2018 - 20:30

Witam.

Proszę o poradę, mam następujący problem.

W 2013 odziedziczyłem działkę po mamie i w 2015 roku ją sprzedałem, nie minęło jak widać 5 lat. Musiałbym zapłacić podatek 19% ale pieniadze za sprzedaz postanowiłem że spożytkuję na cele mieszkaniowe, ponieważ aktualnie buduję dom. Działka na której trwa już końcówka budowy jest moją własnością. Złożyłem w 2015 roku odpowiedni PIT z wyjaśnieniami ze okaże się fakturami. I teraz sedno sprawy. Sprzedałem dom na wsi za 50 000 zł (budynek 2 izbowy z kamienia, lata 40 minionego wieku, na placu budynek gospodarczy) czemu za tyle, ponieważ budynek stał od 2013 roku niezamieszkany i popadał w ruinę, popękane ściany, nieszczelny dach z eternitem, brak doprowadzenia wody (tylko studnia), brak CO, brak kanalizacji, licznik jednofazowy, wc na powietrzu poprostu spartańskie warunki, jedyna wartość to działka na której jest postawiony 0,8 h. Faktury mialem zbierac do końca 2017 roku. Niedawno odezwała sie skarbówka z prośbą o przedłożenie faktur. Podczas skladania dokumentów okazalo się iz w systemie widnieje wartość owej sprzedaży na 100 000 zł, dlaczego tyle, ponieważ Kupujący gdy płacił podatek 2%  urząd zakwestionował mu wartość sprzedaży i mimo wyjaśnień i udekumentowania faktycznego stanu domu wycenił właśnie na tyle i mimo odwołań od takiej kwoty podatek zostal uiszczony. Teraz moja sprawa, ja mam udokumentowane wydatki na kwote ok 70 000 zł, ale do 100 000 brakuje. Co dalej czy warto się będzie odwoływać od decyzji (jeszcze jej nie mam ale pani w urzedzie tak mi powiedziala ze pewnie bedzie). Różnica miedzy ich wartościa a kwota faktur to  30 000, czy będe musiał zapłacić 19% tej kwoty + odsetki? Czy urząd nie powinien mnie poinformować o innej wycenie nieruchomości żebym za wszelka cenę dozbieral dokumenty? Proszę o porade co dalej warto iść do sądu? 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych