Kategorie
Skocz do zawartości

pokoje gościnne-krótkotrwałe zakwaterowanie

Gość -praw-roki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość -praw-roki

1) Może pomniejszyć Pani przychód o koszty poniesione w celu jego uzyskania, czyli rachunki za media, środki czystości itp. Można też wybrać ryczałtową formę opodatkowania.

2) Jeżeli pracownik jakiejś firmy nocuje u Pani, to zawiera Pani z tą firmą umowe najmu pokoju mieszkalnego. Może Pani wystawić rachunek,chociaż nie ma Pani takiego obowiązku.

3) W przypadku małżeństwa osiągajacego dochody ze wspólnej rzeczy zastosowanie znajdzie zasada, że przychody jak i koszty określa się proporcjonalnie do udziału w rzeczy wspólnej. To podatnicy muszą udowodnić jakie im przysługuja udziały. W razie braku takiego dowodu przyjmuje się, ze przychody i koszty dzieli się równo pomiedzy współwłascicieli. Małżonkowie mogą jednakże złożyć wspólne oswiadczenie o opodatkowaniu dochodu przez jednego z nich.

4) Wynajem lokaku mieszkalnego na cele mieszkalne i na własny rachunek jest zwolniony z VATu ( zał 4 do ustawy o VAT poz. 4 )

5) Najem może być prowadzony zarówno jako działalność gospodarcza, jak i być odrębnym źródłem przychodu. Jezeli będzie to dzialalność gospodarcza to PKD: 68.20.Z

Gość -praw-roki

Wraz z mężem posiadam dom własnościowy i mam wolne 3 pokoje,które chcę przeznaczyć na noclegi-krótkotrwałe zakwaterowanie (bez wyżywienia).Ja pracuję zawodowo,mąż obecnie jest bez pracy.Najem stanowiłby dodatkowy dochód w okresie wiosenno-letnim,gdyż jest zapotrzebowanie na prace remontowo-budowlane(specjaliści przyjeżdzają z innych okolic).

Problem stanowi fakt czy mam założyć działalność gospodarczą czy wystarczy odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy za dane miesiące?

W związku z tym mam wątpiwości:

1.Czy mogę dochód pomniejszyć o koszty związane z rachunkami za prąd,gaz,energię,zakup łóżek,zakup środków czystości czy farby itp?(liczniki mam osobne)?

2.Czy mogę firmie wystawić rachunek jako osoba fizyczna czy zawierać jakąś umowę której pracownik nocował u mnie (jak nazwać usługę w rachunku)?

3.Jak odprowadzić podatek,po połowie na męża i na mnie?

4.Czy w/w najem jest opodatkowany podatkiem VAT?

5.Jeżeli działalność to jaki Nr.PKD i jaką dokumentację prowadzić?

Bardzo proszę rozwiać moje wątpliości ;-)

• 3 tygodnie później...
Gość -praw-roki

Bardzo dziękuję.

W Urzędach tak wszystko pomieszają,że wychodzi się bardziej zdezorientowanym jak przed wejściem.

Dochód jest nie ciągły więc nie zakładam działalności,odprowadzę podatek za te miesiące za które wystąpił dochód.

Pozdrawiam ;-)

• 12 lat później...
W dniu 26.07.2009 o 15:23, Gość -praw-roki napisał:

Bardzo dziękuję.

W Urzędach tak wszystko pomieszają,że wychodzi się bardziej zdezorientowanym jak przed wejściem.

Dochód jest nie ciągły więc nie zakładam działalności,odprowadzę podatek za te miesiące za które wystąpił dochód.

Pozdrawiam 😉

To fakt, czasami mozna niezle namieszac sobie w glowie w tej kwestii 🙂
jesli chodzi o pokoje na wynajem 

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...