Skocz do zawartości


Odstąpienie od umowy. Zlecenie montażu i dostawy.


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-doda369

Guest_-praw-doda369
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 18:48

Witam. Wczoraj dałam sie namówić na podpisanie umowy na założenie czujnika gazu z firmą, która po przeszukaniu internetu okazała się oszustami. Każą sobie wpłacic 200zł przed montażem czujnika za usługę oraz towar. Ja na szczęście dałam tylko 30zł. Dodzwoniłam się dziś do tej firmy z zapytaniem czy moge wypowiedzieć umowę, Pan który odebrał powiedział,że tak.W czym tkwi mój problem? Mianowicie chciałabym sie dowiedziec na jaki artykuł prawny powinnam sie powołać w odstapieniu od umowy, żeby była prawidłowo napisana. I czy powinnam wysłać oryginał podpisanego zlecenia czy wystarczy ksero bo Pan z tej firmy niestety nie potrafił udzielic mi odpowiedzi na to pytanie. Firma z która zawarłam uimowę nazywa sie GAZ -POZ.

Prosze o odpowiedz pozdrawiam doda369

#2 Guest_ObslugaReklamacji.pl

Guest_ObslugaReklamacji.pl
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 22:37

Proszę powołać się na ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Art. 7.
1. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Wysłać musi Pani jedynie oświadczenie o odstąpieniu od umowy, w którym proszę podać numer tejże umowy. Zgodnie z ustawą należą się Pani również odsetki od kwoty 30 zł.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 00:02

Dziękuje za odpowiedź.

Pisze Pan o odsetkach od tych 30zł, wątpię żebym w ogóle odzyskała to co wpłaciłam. Pan przez telefon wyraźnie powiedział, że zwrotu nie dostanę (podpunkt w umowie mówi:"Zakład ma prawo do niezwrócenia zadatku gwarancyjnego zgodnie z art.394 Kodeksu cywilnego"). Nie mogę podać numeru umowy, od której chcę odstąpić ponieważ takowej nie posiadam, miejsce które jest wyznaczone na podanie nr umowy nie jest wypełnione, również nie mogę się powołać na osobę, z którą podpisałam umowę ponieważ nie ma jej danych. Jedyne pełne dane są firmy. Nie posiadam również oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Co mnie potem zdziwiło.

#4 Guest_-praw-doda369

Guest_-praw-doda369
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 00:03

Dziękuje za odpowiedź.

Pisze Pan o odsetkach od tych 30zł, wątpię żebym w ogóle odzyskała to co wpłaciłam. Pan przez telefon wyraźnie powiedział, że zwrotu nie dostanę (podpunkt w umowie mówi:"Zakład ma prawo do niezwrócenia zadatku gwarancyjnego zgodnie z art.394 Kodeksu cywilnego"). Nie mogę podać numeru umowy, od której chcę odstąpić ponieważ takowej nie posiadam, miejsce które jest wyznaczone na podanie nr umowy nie jest wypełnione, również nie mogę się powołać na osobę, z którą podpisałam umowę ponieważ nie ma jej danych. Jedyne pełne dane są firmy. Nie posiadam również oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Co mnie potem zdziwiło.

#5 Guest_ObslugaReklamacji.pl

Guest_ObslugaReklamacji.pl
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 13:50

Zaliczka powinna zostać zwrócona:

Art. 395. K.C.
§ 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu
oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.
§ 2. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za nie zawartą.
To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie nie zmienionym,
chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

Art. 7. ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2000 r
W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Zarówno kodeks cywilny jak i ustawa gwarantują otrzymanie zwrotu zaliczki. Odstąpienie od umowy jest zagwarantowane ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów. Od Pani zależy, czy Panie będzie się domagać respektowania tego prawa.
Proszę wysłać do firmy list, w którym oświadczy Pani, że odstępuje od umowy zawartej w dniu.... i żąda zwrotu zaliczki wraz z odsetkami. Jeżeli nie ma numeru umowy, to i tak umowa została zawarta. Proszę w tym miejscu podać tylko datę i załączyć kopię zlecenia.

#6 Guest_Asiek

Guest_Asiek
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2013 - 22:53

Witam,
mam problem, podczas mojej nieobecności (jestem właścicielem mieszkania) mojego 84-ro letniego ojca namówiono do zakupienia i montażu piecyka gazowego. Koszt znacznie przewyższa wartość rynkową. Ojciec nie zdawał sobie sprawę z tego co podpisuje i zawarł umowę na zakup na raty. Jako właściciel nic o tym nie wiedziałam, nie wyraziłam również zgody na zabranie starego piecyka. Chciałam odstąpić od umowy jako konsument, ale firma nie zgadza się na to mówiąc, iż został dokonany montaż. Powołują się na art 10 ust. 3.
Co w tym przypadku mogę zrobić? Proszę o pomoc. Czy mogę odstąpić od umowy? Czy mam to zrobić ja czy mój ojciec?

#7 Guest_zwrot rozpakowanego towaru

Guest_zwrot rozpakowanego towaru
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 13:40

Zaliczka powinna zostać zwrócona:

Art. 395. K.C.
§ 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu
oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.
§ 2. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za nie zawartą.
To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie nie zmienionym,
chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

Art. 7. ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2000 r
W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Zarówno kodeks cywilny jak i ustawa gwarantują otrzymanie zwrotu zaliczki. Odstąpienie od umowy jest zagwarantowane ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów. Od Pani zależy, czy Panie będzie się domagać respektowania tego prawa.
Proszę wysłać do firmy list, w którym oświadczy Pani, że odstępuje od umowy zawartej w dniu.... i żąda zwrotu zaliczki wraz z odsetkami. Jeżeli nie ma numeru umowy, to i tak umowa została zawarta. Proszę w tym miejscu podać tylko datę i załączyć kopię zlecenia.



#8 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 20 luty 2018 - 22:04

W 2013 r.podpisałam umowę na podłączenie gazu do domku jednorodzinnego. W umowie bylo ze sa 2 lata na przygotowanie instalacji. Sytuacja troche sie zmienila i nie ma instalacji jedynie przygotowane podłacze od ulicy. za brak instalacji grozi kara i dostalam 20 dni na zrobienie instalacji ogrzewania na gaz.Czy jest jakas mozliwosc odstapienia od umowy,poniewaz zamierzam zalozyc inny piec niz na gaz jak poczatkowo przypuszczalam?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych