Skocz do zawartości

Odmowa wypłaty świadczenia za martwe urodzenie dziecka w PZU

150 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_bugis

Guest_bugis
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2009 - 22:32

Od wielu lat jestem ubezpieczony w grupowym ubezpieczeniu PZU typ P Plus. W ofercie którą dostaliśmy jest pięknie napisane, że w przypadku martwo urodzonego dziecka należy się świadczenie. Niestety przytrafiła się akurat taka sytuacja, że żona urodziła w 16 tygodniu ciązy. Złożyliśmy dokumenty do PZU i otrzymaliśmy odmowę. Wg Pzu przed 22 tygodniem poród nazywa się poronieniem i nie należy się odszkodowanie. Nigdy nie otrzymałem OWU nawet do wglądu, ale w sumie nie ma to znaczenia ponieważ tam również nie ma takiej informacji. Dlaczego Pzu nie honoruje dokumentu aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego w którym jest jasno i czytelnie napisane: Dziecko martwo urodzone. Dlaczego o takich kruczkach dowiadujemy sie dopiero w chwili kiedy coś się stanie, dopuki płacimy składki nikt nas nie informuje o zmianach jakie zachodzą w przepisach. Co zrobić w tej sytuacji? Mam zamiar się odwołać, ponieważ uważam tą sytuację za oszustwo ze strony PZU. W dniu w którym podpisywałem umowę w/w przepis jeszcze nie obowiązywał. Czy ubezpieczyciel ma obowiązek informowania o zmianach w przepisach? Jak dochodzić swoich praw? Będę wdzięczny za podpowiedź.
Drugie pytanie. Gdybym chciał zrezygnować z polisy, czy należy mi się zwrot choć części skladek, czy wszystko co do tej pory wplaciłem przepada?
Z góry dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Elżbieta Majszak

Guest_Elżbieta Majszak
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 11:24

Proszę złożyć odwołanie do jednostki, która wydała decyzje. Jeżeli podstawą ubezpieczenia były Ogólne Warunki Dodatkowego Grupowego Ubezpieczenia na wypadek śmierci dziecka - zatwierdzone uchwałą nr UZ/86/2004 i UZ/145/2009 to nie mówi się tam o żadnym rozróżnieniu terminu porodu. Proszę w odwołaniu zaznaczyć, iż Pan przystąpił do ubezpieczenia wg określonych warunków, a nie wewnętrznych ustaleń PZU. Proszę również opisać wszystko to co mi Pan opisał. Odnośnie rezygnacji - to niestety zwrot składek w przypadku przedmiotowego ubezpieczenia nie przysługuje. Odzyskanie pieniędzy z polisy możliwe jest tylko w przypadku ubezpieczeń typu inwestycyjnego.

#3 Guest_Bugis

Guest_Bugis
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2009 - 13:49

Dziękujemy bardzo za porade,spróbuje napisać takie odwołanie i dam Pani znać co będzie się działo dalej,pozdrawiam i życze Wesołych Świąt.

#4 Guest_mama Aniołka-:)

Guest_mama Aniołka-:)
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2009 - 22:11

Ja mam w PZU ubespieczenie grupowe z męża paracy. My dostaliśmy śmiertelne mąż i ja bez żadnych problemow. I urodziłam córkę w 6mieś.martwą. dowiedziałam się od znajomej że mogę sie jeszcze starać z PZU za porodowe,możę wyciągne z mężem jeszcze raz polise i pojedziemy. Poprostu walcz o to co wam się nalęży. pozdrawiam i powodzenia!!!!!!!!!!!!1

#5 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2010 - 22:39

Witam w Nowym Roku,życząc wszystkiego najlepszego,mam pytanie dotyczące tego odwołania,jaki mam czas na jego wysłanie,niechciałbym czegoś przegapic,pozdrawiam.

#6 Guest_Elżbieta Majszak

Guest_Elżbieta Majszak
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2010 - 11:25

Proszę zrobić to jak najszybciej. Ubezpieczyciele często podają termin 30 dni ale proszę zrobić to nawet jak już został ten termin przekroczony. Pozdrawiam

#7 Guest_bugis

Guest_bugis
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2010 - 22:16

Wracajac do sprawy martwego urodzenia dziecka w 16 tygodniu ciąży, Pzu odpowiedziało nam nastepująco:
"W oparciu o ogólne warunki dodatkowego grupowego ubezp. na wypadek urodzenia dziecka -paragraf 4 pkt 2 zakres ubezpieczenia obejmuje zaistniałe w okresie odpowiedzialności urodzenie martwego dziecka w rozumieniu przepisów dotyczących porodów i urodzeń, jeżeli urodzenie zostało zarejestrowane. Zgodnie z załącznikiem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2006-zgonem płodu (urodzeniem martwym)określa się zgon nastepujący przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki, o ile zgon nastapił po upływie 22 tygodnia ciąży lub później. Z przedłożonych przez Pana dokumentów wynika iż zgon syna nastapił w 16 tygodniu ciązy. Wobec powyższego świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka nie może by wypłacone."
Nie wiem co teraz robic. W odmowie Pzu powołuje sie na załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Faktycznie jest w nim mowa o granicy 22 tygodnia. Z drugiej strony rozporzadzenie to jest z 21.12.2006, a ja przystapiłem do ubezpieczenia przed tym terminem. Czy są jakies szanse na wyegzekwowanie świadczenia, bez wstępowania na drogę sądową?

#8 Guest_Elżbieta Majszak

Guest_Elżbieta Majszak
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 11:35

Czy otrzymał Pan informację odnośnie zmian OWU - powołanie się na Rozporządzenie Ministra Finansów. Informacje tą powinien Pan otrzymać koniec 2006r lub początek 2007r. Jeżeli nie to proszę w odwołaniu powołać się na brak tej informacji - dodać, iż może fakt ten zdecydowałby na pominięcie tego rozszerzenia lub zmianę Ubezpieczyciela. Jeżeli to nie przyniesie efektu można powierzyć sprawę Firmie odszkodowawczej lub proszę się zwrócić do Rzecznika Ubezpieczeniowego - są to rozwiązania mniej kosztowne i krótsze niż droga sądowa.

#9 Guest_bugis

Guest_bugis
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 12:05

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

#10 Guest_seba1175

Guest_seba1175
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 15:32

witam mam pytanie posiadam od 1993roku ubezpieczenie pzu [pracownicze]od 2006 jest kontynulowane indywidualnie moj problem jest inny zona poronila w 10tyg ciazy jednka pzu odmowila mi wyplaty odszkodowania sygeruja ze nalezy sie odszkodowanie od22tyg co mam robic w tym przypadku?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 14:45

Owszem, w przytoczone rozporządzenie ustala granicę 22 tygodni ciąży oraz precyzuje rodzaj i zakres dokumentacji medycznej. Przedmiotowe roszczenie NIE STANOWI DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ. W związku z powyższym NIE STOSUJE SIĘ DO NIEGO kryteriów określonych w załączniku do ww. rozporządzenia, zgodnie z którym, poronienie określa się jako wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynnośc serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni mimo woli, o ile nastąpiło to przed upływem 22 tygodnia ciąży. KRYTERIUM jest tutaj "OZNAKA ŻYCIA", anie kryterium czasowe.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 14:56

Również szpital mając na uwadze powyższe wystawił Państwu pisemne zgłoszenie urodzenia martwego dziecka. Na tej podstawie Urząd Stanu Cywilnego wystawia akt urodzenia martwego dziecka. Dlaczego więc zakład ubezpieczeń interpretuje po swojemu przepisy i DYSKRYMINUJE dzieci które zostały martwo urodzone przed 22 tygodniem ciąży??? W rozumieniu ustawy o Rzeczniku Praw dziecka, DZIECKIEM jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności....

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 15:02

tak dokladnie ja to wszystko wiem ale pzu odmawia co robic jak napisac odwolanie?

#14 Guest_seba1175

Guest_seba1175
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 15:05

tak ja dokladnie to wszystko wiem ale jak napisac odwolanie?

#15 Guest_Elżbieta Majszak

Guest_Elżbieta Majszak
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 12:57

Tak jak już pisałam poprzednio - aby odwołanie przyniosło skutek w piśmie muszą być argumenty, które "zablokują" odmowną decyzje Ubezpieczyciela np. nie dostarczenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenie, wprowadzenie zmiany bez naszej zgody itp. Jeżeli w warunkach - na podstawie których zawarliśmy ubezpieczenie -jest przepis, na który powołuje się Towarzystwo w swojej odmowie odwołanie nic nie zmieni. Pamiętać należy, iż zapisy w Warunkach nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem. Jeżeli tak jest, to może w tej sytuacji pomóc Rzecznik Ubezpieczeniowy, który ma duży "wpływ" na Ubezpieczycieli lub w ostateczności można skierować sprawę do Sądu. Z drugiej strony należy brać pod uwagę, iż mówimy tu o ubezpieczeniach dobrowolnych, które zgodnie z nazwą zawieramy dobrowolnie i również na takich zasadach zostały skonstruowane tzn. ubezpieczyciel proponując nam ubezpieczenie i określa zdarzenia, za które odpowiada, a my to przyjmujemy lub nie.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 12:01

wejdź i zobacz tu jest trochę info na ten temat: http://www.poronieni...pic.php?id=4955

#17 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 10:50

Witam ja urodziłam martwą córkę w 19 tygodniu ciąży.Na podstawie Aktu Martwo Narodzonego Dziecka otrzymałam pieniążki z PZU tak samo jak i z Zusu na pochówek.Nie bardzo rozumiem tych smiesznych przepisów Pzu i Zusu .Tak też mi się stało że 1 rok po śmierci córeczki ponownie zaszłam w ciaze .W9 tym tygodniu poroniłam i otrzymałam informacje w PZU ,iż za zgon martwo narodzonego dziecka płacą od 12 tygodnia ciąży.Dlatego nie rozumie dlaczego Pzu wprowadza Państwa w taki błąd.Może za dużo jest jak dla nich tych zgonów maluszków i poprostu nie zarabiaja na nas bo musza wypłacać nam takie odszkodowania.Pozdrawiam.

#18 Guest_moniqwa

Guest_moniqwa
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 18:51

Witam.
Urodziłam naszych dwóch synków w 17tc, złożyliśmy wraz z mężem dokumenty do PZU i po 3 tygodniach żądają od nas dokumentacji szpitalnej dotyczącej tygodnia ciąży. Wiem już prawie na 100%, że ich decyzja w sprawie odszkodowania będzie odmowna.
Mam polisę TYP P wraz z mężem.

Czy ktoś może się orientuje, jakie są dokładnie u nich warunki, tj. czy określają w swoich przepisach tydzień ciąży????

Czytałam,że jedna z Pań na forum wypowiadała się,że dostała odszkodowanie a był to 14tc?. Już nie wiem co mam o tym wszystkim sądzić?
POMOCY:(((
pozdrawiam
Monika

#19 Guest_moniqwa

Guest_moniqwa
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 19:50

Witam ponownie.
Właśnie dzwoniłam na Infolinię 801102102 do PZU i co się okazało, wypłata odszkodowania z tyt. urodzenia martwego dziecka następuje dopiero po 22tc!. PARANOJA!!!!SKANDAL!
W takim razie dlaczego nie ma ani słowa o tym w OWU, nigdzie.???

Na jakiej podstawie powołują się właśnie na takie terminy?
pozdrawiam

#20 Guest_polka

Guest_polka
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 15:50

http://www.poronieni...06a19fe9080f61d

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych