Skocz do zawartości

WZ a budowa drogi

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-jackal

Guest_-praw-jackal
  • Goście

Napisano 09 październik 2010 - 16:40

Witam!
W 2007r wystąpiłem o WZ dla budowy domu. Obecnie go wykańczam. Wczoraj otrzymałem zawiadomienie o zajęciu mojej działki pod drogę Schetynówkę. W WZ jakie otrzymałem od gminy miałem prawo budowy 6m od drogi. Obecnie chcą mi zabrać 5,5m czyli dom będzie stał prawie bezpośrednio na granicy. W starostwie stwierdzili że nie mam szans na pozytywne odwołanie.
Czy mam szansę zablokować przymusowy wykup działki?
Czy w przypadku gdy zabiorą mi 5,5m pas działki mam szansę na wykupienie przez gminę mojego domu?
Jaki tryb postępowania powinienem przyjąć?
Czy gmina popełniła błąd wydając mi takie WZ?

#2 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 10 październik 2010 - 11:04

Witam,
warunki zabudowy jako takie nie dają jeszcze możliwości budowania.

#3 Guest_-praw-jackal

Guest_-praw-jackal
  • Goście

Napisano 10 październik 2010 - 11:41

Witam!
Pozwolenie na budwę otrzymałem. Dom jest zamieszkały, zostały drobne prace wykończeniowe (elewacja). Obecnie dom stoi 6m od drogi. Dom po wywłaszczeniu będzie stał na granicy z drogą. Straci mocno na wartości (nowy dom wolnostojący na wsi stojący na granicy z drogą). Gdybym miał świadomość że będzie budowana droga, pobudowałbym dalej.

#4 Guest_-praw-sławomir

Guest_-praw-sławomir
  • Goście

Napisano 11 październik 2010 - 23:55

Jeżeli chodzi o wykupienie domu to art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu przestrzennym niejasno stwierdza, że można żądać wykupienia całej działki jeżeli korzystanie z niej ,,w dotychczasowy sposób" lub ,,zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem" stało się ,,niemożliwe lub istotnie ograniczone". Na odległość nikt raczej nie odkryje co to mogłoby być. Z całą pewnością można żądać wykupienia jeżeli wskutek budowy drogi Pana działka zostanie pozbawiona dostępu do drogi publicznej (budowa zjazdu niemożliwa z przyczyn technicznych lub prawnych).
Zalecam zwrócić się do prawnika na miejscu.
Sposób postępowania- wezwać gminę (w przypadku uchwalenia planu miejscowego) lub wnioskodawcę(w przypadku decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego) do wykupienia całej działki. Gmina ma 6 miesięcy na realizację roszczenia. Po tym terminie można zwrócić się do sądu.

#5 Guest_-praw-jackal

Guest_-praw-jackal
  • Goście

Napisano 12 październik 2010 - 08:02

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Jeszcze jedno pytanie.
Czy istnieje możliwość przyblokowania, na jeden miesiąc inwestycji , mimo że ma na niej być realizowana inwestycja celu publicznego?

#6 Guest_-praw-sławomir

Guest_-praw-sławomir
  • Goście

Napisano 12 październik 2010 - 19:56

Miesiąc nie stanowi większego problemu. Wystarczy się odwoływać od kolejnych decyzji wydanych w sprawie (decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeśli taka była, decyzja o wywłaszczeniu, pozwolenie na budowę). Jest to najprostszy sposób. W odwołaniu można nawet jedynie wyrazić niezadowolenie z decyzji (za wyjątkiem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego- wtedy trzeba przedstawić zarzuty dotyczące decyzji). Jednakże, lepiej przedstawić zarzuty we wszystkich odwołaniach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych