Skocz do zawartości


Deszczówka


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-strazak

Guest_-praw-strazak
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2008 - 14:53

Myślałem na dwa sposoby:
1) prawo nie działa wstecz. Jednak:
CYTATTrybunał Konstytucyjny wyjaśniał, że ustawa działa z mocą wsteczną, kiedy początek jej stosowania ustalony został na czas wcześniejszy aniżeli ten, w którym ustawa stała się obowiązująca, to jest, w którym została prawidłowo ogłoszona.
http://www.edukacjap...;mod=m_artykuly

A zatem zakaz używania czegoś działa od teraz nie wcześniej.
2) o co chodzi w ,,kanalizacji sanitarnej"?
Brak jest definicji legalnej, ustawowej. W aktach prawnych używa się różnych nazw kanalizacji: deszczowa, ogólnospławna itd. Szansa byłaby w podważeniu interpretacji, niestety słownik języka polskiego zna pojęcie:
CYTATinstalacja sanitarna «układ przewodów doprowadzających do pomieszczeń wodę bieżącą i odprowadzających ścieki, śmieci itp.»
Stoi Pan na kiepskiej pozycji.

#2 Guest_-praw-strazak

Guest_-praw-strazak
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2008 - 14:53

Witam. Mój problem dotyczy deszczówki. Posiadam dom mieszkalny jednorodzinny wybudowany w latach 1980 - 1982. Budynek podłączony jest m.in. do kanalizacji sanitarnej (kanalizacyjnej ogólnospławnej). Wody opadowe oraz ścieki bytowe odprowadzane są do kanalizacji ogólnospławnej, gdyż tylko taka sieć przebiegała w ulicy gdy został wybudowany dom. Od lipca 2007 r. w naszej ulicy wykonano kanalizację deszczową. Z chwilą wykonania tej kanalizacji ,,wodociągi miejskie" zwróciły się do mieszkańców ulicy z pismem, że istnieje możliwość podłaczenia się na swój koszt do nowowybudowanej kanalizacji deszczowej i uregulowania gospodarki ściekowej. Wodociągi powołują się na ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wode i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 (Dz.U.Nr 72, poz. 747, z późn. zm.), w której art. 9 mówi, że ,,Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej". W tej samej ustawie art. 11 mówi
,,Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, określi, w drodze rozporządzenia, sposób realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunki wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych ....". W Polski prawie obowiązuje także Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w którym § 28. ust.1. mówi: ,,Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej". Moje pytanie brzmi: czy muszę podłaczyć rynny do nowej kanalizacji deszczowej. Konieczność podłaczenia narazi mnie na duże koszty zwiazane m.in. z ,,rozwalewniem" nawierzchni wykoannej z płyt chodnikowych oraz położeniem nowych rur odprowadzających wodę. Czy ww. ustawa obowiązuje także budynku już istniejące, czy tylko nowobudowane. Dziekuję za odpowiedz.

#3 mierzi

mierzi

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 01 wrzesień 2014 - 11:34

Trochę odbiegając od tematu...tutaj https://www.youtube....h?v=9EDsPeyMuiM można obejrzeć świetny film pokazujący etapy oczyszczania ścieków deszczowych. Naprawdę wart jest obejrzenia.



#4 kknowak

kknowak

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 maj 2017 - 12:56

Rzeczywiście warty obejrzenia, ja mam tylko pojemniki na deszczówkę, jednak warto trochę więcej dowiedzieć się na ten temat.



#5 HaJar

HaJar

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 31 maj 2019 - 19:07

Myślę, że deszczówkę można wykorzystać w lepszy sposób niż odprowadzanie jej do urządzeń kanalizacji. Lepiej zainwestować w zbiornik na deszczówkę, jest to ekologiczne i oszczędne.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych