Skocz do zawartości

wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-pawelfzr

Guest_-praw-pawelfzr
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2008 - 11:26

Skrócenie tego zakazu ne jest mozliwe, a wynika to wprost z przepisu art. 84 par 2 kk
w zw. z art. 42 par 2 kk.

CYTATArt. 84. § 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2--3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41 a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3.

CYTATArt. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
§ 3. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.

CYTATArt. 43. § 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozbawienie praw publicznych oraz obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39:
1) pkt 2 i 3 orzeka się w latach, od roku do lat 10,
2) pkt 2a i 2b orzeka się w latach, od roku do lat 15.
§ 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozbawienie praw publicznych oraz obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39:
1) pkt 2 i 3 orzeka się w latach, od roku do lat 10,
2) pkt 2a i 2b orzeka się w latach, od roku do lat 15.
§ 2. Pozbawienie praw publicznych, obowiązek lub zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia; okres, na który środek orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo.
§ 3. Orzekając zakaz określony w art. 42, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

#2 Guest_-praw-pawelfzr

Guest_-praw-pawelfzr
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2008 - 11:26

witam was

powiedzcie bo nigdzie nie moge uzyskać odpowiedzi

miałem wypadek na motocyklu z pasarzerem , wykazał mi alkomat 0,32 dm w wydychanym powietrzy
zakaz prowadzenia przez 3 lata

minelo mi już 2 lata od tego momętu i chce sie ubiegać o skrucenie wyroku potrzebuje prawa jazdy do pracy

czy jest to mozliwe

pomocy

jakie dokumenty sie składa i gdzie

#3 Guest_Pablo80

Guest_Pablo80
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2011 - 14:48

Chciałem spytać czy skazany za art 177 par.2 może złożyć taki wniosek?
Wszędzie widzę to pytanie od osób będących w stanie po spożyciu alkoholu.
Jeśli zaś ktoś nie był pod wpływemżadnych środków niedozwolonych? Czy to jest jedyną przeszkodą?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

#4 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2011 - 15:05

Kodeks karny:

Art. 84.
§ 1. Sąd MOŻE po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1–3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2–3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3.

Trzeba wystąpić z wnioskiem do sądu, który wydał wyrok.

#5 Guest_Pablo80

Guest_Pablo80
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2011 - 15:09

To naprawdę dobra wiadomość. Dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź.

#6 Guest_pit87

Guest_pit87
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2011 - 22:41

a jak taki wniosek ma wyglądać czy jest jakiś wzór?? tez mam 177#2 :( trzezwy.

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2011 - 23:15

Do
Sądu Rejonowego
Wydział Karny
w ..........

Dotyczy sprawy:
II K ....[sygnatura sprawy, w której zostaliście skazani]

Skazany: Jan Nowak
zam. ..............

WNIOSEK o uznanie środka karnego za wykonany

Na podstawie art. 84 kk wnoszę o uznanie, że środek karny orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego w ......... z dnia ......... w sprawie ......... został wykonany.

Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia ......... sąd skazał mnie na karę ........ oraz orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres .........
Środek ten był stosowany przez okres ......... - a więc przez ponad połowę okresu na który został orzeczony.
Skazany od dnia wydania powołanego wyroku przestrzega porządku prawnego i cieszy się nienaganną opinią w miejscu zamieszkania. Jednocześnie wskazuje, że prawo jazdy jest mu niezbędne do pracy zawodowej. Mam na utrzymaniu dwójkę małoletnich dzieci. Dalszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych spowoduje, że nie będę mógł awansować na lepiej płatne stanowisko.
Dowód: opinia pracodawcy
Z tych względów uprzejmie proszę o pozytywne rozpoznanie mojego wniosku.

.............
podpis

#8 Guest_Pablo80

Guest_Pablo80
  • Goście

Napisano 08 marzec 2011 - 15:13

Panie Łukaszu jest Pan Wielki! Dziękuję w imieniu wszytskich, którym taki wzór bardzo pomoże.

#9 Guest_Pablo80

Guest_Pablo80
  • Goście

Napisano 08 marzec 2011 - 15:35

Mam jeszcze pytanie ponieważ, zostałem w pierwszej instancji zostałem skazany na 5-letni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi po złożeniu apelacji wyrok ten zmniejszono do lat 2. Moje pytanie brzmi gdzie mam kierować swój wniosek i którymi sygnaturami akt się posługiwać?

Pozdrawiam i dziękuję!

#10 Guest_niec-nota

Guest_niec-nota
  • Goście

Napisano 08 marzec 2011 - 20:25

Mam jeszcze pytanie ponieważ, zostałem w pierwszej instancji zostałem skazany na 5-letni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi po złożeniu apelacji wyrok ten zmniejszono do lat 2. Moje pytanie brzmi gdzie mam kierować swój wniosek i którymi sygnaturami akt się posługiwać?

Trzeba pisać do tego sądu, którego wyrok stał się prawomocny. I jego sygnaturami się posługiwać.

#11 Guest_Pablo80

Guest_Pablo80
  • Goście

Napisano 08 marzec 2011 - 20:34

Czyli w moim przypadku do sądu drugiej instancji. Rozumiem, dziękuję.

#12 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2013 - 15:09

Trzeba pisać do tego sądu, którego wyrok stał się prawomocny. I jego sygnaturami się posługiwać.

Zgodnie z Kodeksem Karnym Wykonawczym władnym do rozpatrzenia wniosku jest Sąd I instacji.

#13 Guest_kris

Guest_kris
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2013 - 10:55

mam wielka prosba prosze o pomoc moj brat własnie po dwóch piwach wsiadł do auta nie wiem co mu strzeliło do głowy miał 1,1 promila (0,63 w wydychanym) doszlo do lekkiej stłuczki moj brat był jako trzeci ale cała wina spadła na niego. Na komendzie powiedzieli mu ze grozi im 2 lata zakazu prowadzenia 6 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata i 800 zł grzywny. Prosze czy jest szansa na zmniejszenie tego zakazu do roku aby nie zdawac ponownie egzaminu lub warunkowego zawieszenia tego srodka karnego. nie był brat karany wczesniej prawko ma od roku moze wieksza grzywna lub o prace społeczne prosze o pomoc trzy dni temu podpisywal papier na komendzie o dobrowolnym poddaniu sie karze posiedzenie dopiero bedzie prawdopodobnie zaocznie

#14 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 07 marzec 2015 - 15:19

Do
Sądu Rejonowego
Wydział Karny
w ..........

Dotyczy sprawy:
II K ....[sygnatura sprawy, w której zostaliście skazani]

Skazany: Jan Nowak
zam. ..............

WNIOSEK o uznanie środka karnego za wykonany

Na podstawie art. 84 kk wnoszę o uznanie, że środek karny orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego w ......... z dnia ......... w sprawie ......... został wykonany.

Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia ......... sąd skazał mnie na karę ........ oraz orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres .........
Środek ten był stosowany przez okres ......... - a więc przez ponad połowę okresu na który został orzeczony.
Skazany od dnia wydania powołanego wyroku przestrzega porządku prawnego i cieszy się nienaganną opinią w miejscu zamieszkania. Jednocześnie wskazuje, że prawo jazdy jest mu niezbędne do pracy zawodowej. Mam na utrzymaniu dwójkę małoletnich dzieci. Dalszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych spowoduje, że nie będę mógł awansować na lepiej płatne stanowisko.
Dowód: opinia pracodawcy
Z tych względów uprzejmie proszę o pozytywne rozpoznanie mojego wniosku.

.............
podpis

Czy taki wniosek wysłać pocztą, zanieść osobiście czy mailem wysłać ?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2015 - 20:00

Czy taki wniosek wysłać pocztą, zanieść osobiście czy mailem wysłać ?

Pocztą lub osobiście, meila nie możesz wysłać, bo nie podpiszesz się.

#16 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2015 - 12:47

Dzień dobry.

Mam pytanie-mojego męża zatrzymała policja o godz 18.oo wieczorem, na drodze gdzie nie ma praktycznie ruchu. Mąż nigdy nie był karany za jazdę po alkoholu. Wyniki badań alkomatem przedstwiały się następująco 1-0,10, 2-0,11, 3-0,10. Mąż już był na posterunku, zaproponowano mu 6 ms bez prawa jazdy i 600 zł mandatu. Proszę mi powiedzieć czy da się jakoś złagodzić wyrok, chodzi mi o przywrócenie prawa jazdy i tym samym zapłacenie większej grzywnej. Proszę o szybką odpowiedź.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 marzec 2015 - 12:56

Dzień dobry.

Mam pytanie-mojego męża zatrzymała policja o godz 18.oo wieczorem, na drodze gdzie nie ma praktycznie ruchu. Mąż nigdy nie był karany za jazdę po alkoholu. Wyniki badań alkomatem przedstwiały się następująco 1-0,10, 2-0,11, 3-0,10. Mąż już był na posterunku, zaproponowano mu 6 ms bez prawa jazdy i 600 zł mandatu. Proszę mi powiedzieć czy da się jakoś złagodzić wyrok, chodzi mi o przywrócenie prawa jazdy i tym samym zapłacenie większej grzywnej. Proszę o szybką odpowiedź.

Nie. Odebranie prawa jazdy, to dodatkowa kara i gdyby dało się ją zamienić na pieniądze, wtedy mielibyśmy na drogach samych pijących, takich, co to stać ich na zapłacenie wysokiej grzywny, a olewających kodeks drogowy.

#18 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2015 - 13:04

Nie. Odebranie prawa jazdy, to dodatkowa kara i gdyby dało się ją zamienić na pieniądze, wtedy mielibyśmy na drogach samych pijących, takich, co to stać ich na zapłacenie wysokiej grzywny, a olewających kodeks drogowy.

Ok, ale mój mąż jest jedynym żywiecielem rodziny, tylko on pracuje, a bez prawa jazdy nie będzie mógł pracować. Słyszałam, że mozna złożyć wniosek o odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

#19 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2015 - 11:43

Witam wszystkich prosze o pomoc problem polega na tym ze 8 lat temu zatrzymała mnie policja pod wpływem alkocholu i orzeczono mi wyrok 10 lat zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i 2 lata na 5 lat w zawieszeniu zakaz konczy sie w lutym 2017 roku po konsultacji z prawnikiem to zapytano mnie czy ja grupe dzieci pozabijałem bo pan otrzymał wyrok z najwyrzszej pułki odpowiedziałem ze nie wracałem z zona z wesela i teraz mam taka prozbe czy mam szanse o skrucenie reszty wyroku poniewaz zostało jeszcze 2 lata a u mnie problem polega ze w roku 2010 zostałem potracony przez samochud przechodzac na pasach gdzie doznałem obrarzen połamania obuch nóg a sprawca zbieg z miejsca zdarzenia i do dzis go nie wykryto mało tego w roku 2014 ponownie przechodzac na pasach za pomoca kuli ponownie zostałem potracony przez jadacego motocykliste gdzie doznałem obrarzen ponownie połamania konczyn dolnych i sprawca tez zbieg z miejsca wypadku i w wieku 40 lat jestem wrakiem człowieka i mam problem poruszania sie o własnych siłach przeszedłem juz 3 operacje i bez skutku nie bedzie lepiej tylko coraz gorzej dlatego prosze rosadnych ludzi o pomoc czy mam szanse o zmniejszenie mi reszty kary co wszystkim z góry bardzo moge podziekowac za odpowiec z całego serca dziekóje...

#20 Prawny

Prawny

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 październik 2015 - 13:53

Nie pomagajcie pijakom

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych