Skocz do zawartości


leczenie psychiatryczne a sprawa karna


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lhassa

Guest_lhassa
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 22:38

Mój mąż leczy się od maja na depresję z tendencjami samobójczymi,kilka dni temu w siadł do samochodu po wcześniejszym wypiciu dwóch kieliszków wina.Został zatrzymany gdyż dziwnie zachowywał się na ulicy(mąż ma prawo jazdy już wcześniej odebrane przez jazdę po pijanemu).Czy w takim przypadku ponosi takie same konsekwencje jak osoba zdrowa?

#2 Guest_marekpol123

Guest_marekpol123
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 00:10

Kwestia odpowiedzialności karnej sprawcy, wobec którego zaistniała uzasadniona wątpliwość co do poczytalności w chwili przestępstwa zależna jest od opinii powołanych w postępowaniu karnym dwóch biegłych lekarzy z zakresu psychiatrii.
Jeżeli biegli stwierdzą, że w chwili popełnienia czynu sprawca (podejrzany-oskarżony) nie mógł rozpoznać znaczenia popełnionego czynu, to nie może on ponieść konsekwencji karnych swego czynu - jeśli pobyt takiego sprawcy na wolności mógłby nieść niebezpieczeństwo dla osób trzecich, sąd może orzec internację w zakładzie psychiatrycznym.
W przypadku gdy biegli stwierdzą wyłącznie ograniczenie zdolności rozpoznania znaczenia popełnionego czynu, sąd może - ale nie musi (orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej materii jest obfite i bardzo niestabilne) - odstąpić od ukarania sprawcy lub zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Jednak, nawet stwierdzenie przez biegłych ograniczenia zdolności rozpoznania czynu w nieznacznym stopniu powinno być przez sąd przyjęte jako okoliczność łagodząca wymiar kary.

#3 Guest_zenek

Guest_zenek
  • Goście

Napisano 24 maj 2009 - 12:59

niedziwie sie mu ze chce skonczyc zycie majac taka zolze jak ty

#4 Guest_lhassa

Guest_lhassa
  • Goście

Napisano 25 maj 2009 - 22:35

W nawiązaniu do wcześniejszej sprawy.Mąż został skierowany na leczenie zamknięte do szpitala psychiatrycznego na Oddział zaburzeń osobowości.Przebywał tam 1,5 m-ca i przyszła policja wzięła go z oddziału bo okazało się ,że jeden wyrok za jazdę po alkoholu został odwieszony(wspomnę że nic nie wiedzieliśmy gdyż listy przychodziły pod adres gdzie już od roku czasu nie mieszkaliśmy).Obecnie przebywa w zakładzie karnym na 8 m-cy,ale ma mieć jeszcze sprawę świeżą z tego roku.Chciałabym wiedzieć co można w takim przypadku zrobić,została mu przerwana terapia która miała trwać 1/2 roku,czy jest możliwość przerwania odsiadki? Z góry dziękuję.

#5 Guest_grzegorz

Guest_grzegorz
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 00:28

żona leczy się psychiatrycznie założyła mi sprawę o eksmisję

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2020 - 11:20

żona leczy się psychiatrycznie założyła mi sprawę o eksmisję

I co, musisz nas o tym informować?

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych