Skocz do zawartości

Okres ochronny dla kobiet w ciąży.

75 odpowiedzi w tym temacie

#61 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19532 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 styczeń 2018 - 10:16

A post wyżej jest nieczytelny?

#62 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2018 - 19:56

Jestem w 7 tygodniu ciąży, jeżeli powiem pracodawcy o ciąży może mnie zwolnić? Umowa na czas określony do przyszłego roku

#63 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2018 - 11:51

Jestem w 7 tygodniu ciąży, jeżeli powiem pracodawcy o ciąży może mnie zwolnić? Umowa na czas określony do przyszłego roku

Nie może zwolnić.

#64 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 12 listopad 2018 - 20:50

Witam, jestem w 7 tygodniu ciąży. Pracodawca już wie o tym. Umowę mam na czas określony, do 10 lipca 2019 roku. Wtedy jakoś mniej wiecej wypada termin porodu. Czy pracodawca moze mnie teraz zwolnic? I co z urlopem macierzyńskim jeśli pracodawca nie przedłuży umowy? Czy musi ja przedłużyć? Pozdrawiam

#65 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 13 listopad 2018 - 07:25

Teraz zwolnić ciebie nie może.
Zasiłek macierzyński wypłaci ZUS
Umowa musi być przedłużona do dnia porodu jeśli byś nie urodziła "jakoś mniej więcej". Dalej przedłużać nie musi.

#66 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2019 - 13:28

witam
Ja mam problem ze swoim pracodawcą. Kodeks Pracy mówi jasno o zwolnieniach kobiet w ciąży a mój pracodawca właśnie dał mi wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to zwolnienie dyscyplinarne. Po prostu firma zwalnia grupowo ale nie jest w stanie likwidacji ani upadłości. Pracuje w tej firmie od 3 lat na czas nieokreślony. Jestem w 7 tygodniu ciąży o czym pracodawca wiedział. Pracodawca zasłania się przepisem, że jestem chroniona dopiero od 13 tygodnia ciąży wiec może mnie teraz zwolnić. Tylko pytanie gdzie jest ten przepis w KP?
Czy ktoś słyszał o tym przepisie? Szukałam ale nic takiego nie znalazłam.
Obecnie firma przezywa kryzys ale nie jest w stanie upadłości i likwidacji.

#67 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 372 postów

Napisano 08 październik 2019 - 10:27

Pracodawca zasłania się przepisem, że jestem chroniona dopiero od 13 tygodnia ciąży wiec może mnie teraz zwolnić. Tylko pytanie gdzie jest ten przepis w KP?
Czy ktoś słyszał o tym przepisie? Szukałam ale nic takiego nie znalazłam.

Nie ma takiego przepisu. Obowiązuje art. 177 paragraf 1. Możesz zasugerować kontakt z inspekcją pracy.

#68 Guest_Gość Marta

Guest_Gość Marta
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 00:26

Cześć. Mam nietypową sprawe. Pracuje ponad 5 lat w firmie, we wrześniu wróciłam z macierzyńskiego na swoje stanowisko, po tygodniu zostało one zlikwidowane i pracodawca szukał mi innego. Zgodziłam się przejść do innej spółki tejże firmy na umowę na zastępstwo (wcześniej miałam na czas nieokreślony), przejście z spółki do spółki miało ciągłość pracy (wypowiedzenie jednego dnia, podpisanie umowy drugiego). Umowę podpisała z dniem 11.12.2019
Okazuje się że aktualnie jestem 5 tyg ciąży. Czyli zaszlam w nią tydzień przed podpisaniem umowy na zastępstwo (dziewczyna która zastępuje wraca do pracy parę mies po moim porodzie). Czy jestem chroniona po 12tc, czy może mnie zwolnić, czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu czy zostaje ona do czasu powrotu osoby którą zastępuje. Co stanie się jeśli ta osoba weźmie 3 lata wychowawczego? Moja umowa będzie nadal trwała i mam gdzie wrócić? Jeśli po 12tc jestem chroniona czy muszę ciążę ukrywać do 12tc czy mogę powiedzieć o tym wcześniej bez konsekwencji wcześniejszego zwolnienia?

#69 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19532 postów

Napisano 09 styczeń 2020 - 08:20

Umowa na zastępstwo nie musi być przedłużona do czasu porodu.
Rozwiązuje się w dniu powrotu osoby zastępowanej.

#70 Guest_Gość Marta

Guest_Gość Marta
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 13:14

Ale czy po 12tc pracodawca może mnie zwolnić czy jestem chroniona, jeśli osoba która zastępuje wraca dopiero po moim porodzie? Czy może przedłużyć tylko do momentu porodu czy zostanie do powrotu osoby która zastępuje?

#71 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19532 postów

Napisano 09 styczeń 2020 - 19:41

Kobieta w ciąży jest chroniona przed WYPOWIEDZENIEM więc wypowiedzieć nie może, nic nie będzie przedłużał, ponieważ masz na zastępstwo więc umowa rozwiąże się z chwilą powrotu osoby zastępowanej, nawet jeśli to będzie po twoim porodzie

#72 Guest_Gość Marta

Guest_Gość Marta
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 19:55

W takim razie czy mogę powiedzieć pracodawcy teraz o ciąży i nie czekać do 12 Tc? O co tak naprawdę chodzi z tym 12tc? Ogolnie lekarz nalega na l4 z tego powodu że mam ciężka pracę, mimo to chce pracować do ukończenia 3 mies bo boję się że podważa to że zaszła w ciążę tydzień przed podpisaniem umowy i przez to czuję się zagrożona.

#73 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19532 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 08:03

Najlepiej przynieść zaświadczenie od ginekologa o stanie ciąży.
Z 12 tygodniem jest tak, że gdybyś miała umowę na czas OKREŚLONY (ale nie masz) a twoja umowa kończyła by się po 12 tygodniu ciąży, to pracodawca musi wtedy przedłużyć umowę do dnia porodu.

#74 Guest_Gość Marta

Guest_Gość Marta
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2020 - 14:58

Jeśli mam teraz ukończony 5 tydzień, a w spółce pracuje dopiero 4 tygodnie, a moja umowa rozwiąże się dopiero po powrocie osoby zastępowanej czyli po moim porodzie to jeśli powiem pracodawcy teraz o tym, że jestem w ciąży to nie będzie mógł jej rozwiązać wcześniej, zwolnić mnie? Jestem chroniona i do momentu powrotu osoby zastępowanej umowa będzie trwała dobrze rozumiem?

#75 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19532 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 15:01

Tak

#76 Guest_Oliwia

Guest_Oliwia
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2020 - 17:31

Jestem zatrudniona na zastępstwo od 7 tygodni a jestem w 8tc. Nie dostałam umowy próbnej. Lekarz chce dać mi zwolnienie lekarskie. Jeśli pójdę na zwolnienie teraz to czy będzie ono wypłacone? Jaki czas musi minąć abym mogła powiedzieć pracodawcy o ciąży i iść na l4?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy