Skocz do zawartości

Koniec L4- termin porodu minął, a dzidzi jeszcze nie ma, Co dalej?

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Clea777

Guest_Clea777
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 19:46

Witam! Pomóżcie!
Jestem w "ciąży przechodzonej". Mój lekarz Gin wystawił ostatnie zwolnienie do wyliczonego dnia porodu. Niestety termin minął a dzidzia jakoś się nie spieszy na świat. Podczas ostatniej konsultacji (tj. 4-ego dnia po terminie porodu) lekarz już nie chciał wystawić mi zwolnienia mówiąc, że jak już pójdę do szpitala (mam się zgłosić 7 dnia po terminie) i urodzę to szpital i tak wystawi mi dokument, z którego wynikać będzie od kiedy mam macierzyński. Czy lekarz ma rację? Bo na chłopski rozum to co z tą luką tygodniową i nieudokumentowaną? Tak można? Czy ja za to dostanę pieniądze z ZUS w ramach zwolnienia L4, którego faktycznie lekarz mi nie wystawił?
Niech ktoś mi to wyjaśni-będę wdzięczna!!!

#2 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 20:19

Od pierwszego dnia po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nalicza się już Pani urlop macierzyński.

#3 Guest_Clea777

Guest_Clea777
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 21:30

Aha...znajoma powiedziała mi, że przewidywana data porodu na karcie ciąży decyduje o urlopie macierzyńskim.
Czy ma rację?
Jeśli tak to rozumiem, że nie ma sensu wystawiania kolejnego zwolnienia L4? Zresztą to już chyba bez znaczenia bo zwolnienie można wystawić do 3 dni wstecz-a skoro zwolnienie miałam do 24.09.11 a mamy dziś 28.09.11 (wieczór) to i tak jest po terminie-a przynajmniej jutro będzie.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 21:50

Z urlopu mecierzynskiego mozna skorzystac na 2 tyg. przed planowanym terminem porodu. W przypadku ciazy przenoszonej L4 wystawia sie TYLKO do dnia planowanego rozwiazania, a pozniej juz tylko macierzynski. Szpital nie wystawi L4 do dnia faktycznego porodu, tylko dokument od kiedy przebywala Pani w szpitalu i kiedy nastapilo rozwiazanie. Czyli po zakonczeniu zwolnienia przebywa Pani na macierzynskim.
Dostanie Pani pieniadze, ale za macierzynski, nie za L4.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 10:21

Urlop macierzyński za okres przed porodem przysługuje, czy złożyła Pani wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego do swojego pacodawcy?
Czy jest Pani osobą prowadzącą działalność gospodarczą?
Poczytaj
http://kadry.infor.p...ed_porodem.html

#6 Guest_Clea777

Guest_Clea777
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 10:49

Cały szkopuł w tym, że w karcie ciąży widnieje data wyliczonego porodu ale ja w tym dniu, a tym bardziej przed- nie urodziłam. Lekarz zrezygnował z wypisania zwolnienia po tym terminie tłumacząc się że załatwi to już szpital. A przecież to nie moja wina, że termin został źle określony i parokrotnie słyszałam że ciąża będzie przenoszona.
Niepokoi mnie to, że odgórnie muszę zgodzić się na macierzyński chociaż dzieckiem się jeszcze nie zajmuje, nie zwracałam się do pracodawcy o szybsze przejście na macierzyński a z tego co mi Państwo piszą tak się właśnie stało:/
A co by się stało gdyby lekarz wypisał mi zwolnienie dłużej np o ten tydzień do przodu po terminie? Czy to zostałoby zakwestionowane przez ZUS? Przecież ZUS nie jest informowany kiedy jest faktyczna data porodu, a może się mylę?
Żal mi tych dni macierzyńskich bez dziecka...bo w macierzyńskim chyba o to chodzi aby spędzić ten czas z dzieckiem i stąd taka nazwa.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 11:07

Kluczowe pytanie, czy lekarz wpisał na ostatnim zwolnieniu "zdolna do pracy"(nie sądzę)? Lekarz nie ma prawa wysyłać Cię na siłę na urlop macierzyński. Spotałem się z faktem, że szpital w takim przypadku wystawił "wstecznie" ZLA, ale było to dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą(która nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, tylko do zasiłku macierzyńskiego).
Są dwa wyjścia zgłoś się do szpitala, w którym będziesz rodzić i poproś o ZLA, albo idż do lekarza prowadzacego i zrób awanturę, bo lekarz nie może zmuszać pracownicy do wzięcia urlopu macierzyńskiego przed porodem. Decyzja o urlopie macierzyńskim przed porodem należy do pracownicy.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 12:34

A co by się stało gdyby lekarz wypisał mi zwolnienie dłużej np o ten tydzień do przodu po terminie? Czy to zostałoby zakwestionowane przez ZUS? Przecież ZUS nie jest informowany kiedy jest faktyczna data porodu, a może się mylę?
Żal mi tych dni macierzyńskich bez dziecka...bo w macierzyńskim chyba o to chodzi aby spędzić ten czas z dzieckiem i stąd taka nazwa.

jeżeli lekarz wypisze zwolnienie lekarskie na określony czas i w trakcie ZLA nastąpi poród, to nie ma konsekwencji żadnych, po prostu poród przerywa chorobowe i od dnia porodu ZUS liczy zasiłek macierzyński.
Jest to normą zwłaszcza w przypadku, gdy ciąża jest zagrożona i następuje przedwczesny poród. Data rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego nie zależy od daty w karcie ciąży.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 12:48

Lekarz ma prawo nie wystawic L4 po terminie. Niewielu lekarzy decyduje sie wystawic. W wiekszosci przypadkow wystawia sie do terminu wyliczonego. Po wyliczonym terminie i tak pacjentka powinna sie stawic w szpitalu, chocby na kontrole rozwarcia i stanu lozyska. W 99% przypadkow "przeterminowania" porod jest wywolywany juz 2-3 dni po terminie wyliczonym.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 12:55

Lekarz ma prawo nie wystawic L4 po terminie.

skąd ta wiedza, podstawa prawna?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 07:56

Aha...znajoma powiedziała mi, że przewidywana data porodu na karcie ciąży decyduje o urlopie macierzyńskim.
Czy ma rację?
Jeśli tak to rozumiem, że nie ma sensu wystawiania kolejnego zwolnienia L4? Zresztą to już chyba bez znaczenia bo zwolnienie można wystawić do 3 dni wstecz-a skoro zwolnienie miałam do 24.09.11 a mamy dziś 28.09.11 (wieczór) to i tak jest po terminie-a przynajmniej jutro będzie.

#12 Guest_Emi

Guest_Emi
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2014 - 20:57

Strona nie ma oceny reputacji

Ja co prawda mam jeszcze 4 dni do terminu, ale dziś na wizycie zapytalam co będzie jak nie urodzę w terminie? W wielkim skrócie - mam po prostu przyjść na wizytę i dostanę nowe zwolnienie na kolejny tydzień - bo każdego dnia szkoda. Gdybym w ciągu tygodnia po terminie nie urodziła - to do szpitala na patologię. Przy wypisie po porodzie mam poprosić lekarza o wypisanie zwolnienia za okres pobytu w szpitalu przed porodem - bo też szkoda tych kilku dni. Bardzo sensowne wyjaśnienia lekarza smile.png i nie muszę się już martwić smile.png

#13 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2016 - 10:56

Hej ja mam termin na 12  września a zwolnienie mam do 29 sierpnia. Już mi lekarz zapowiedział że na następnej wizycie (30 sierpnia) wypiszemy wniosek o urlop macierzyński. Kiedy zaczęłam protestować powiedział że to konieczność. Jaka konieczność? szukam na forach argumentów jak z nim rozmowę przeprowadzić bo twardo chłop nie chce mi przedłużyć zwolnienia. To smutne że ja mam do czegoś prawo a ktoś chce mi to prawo zabrać z niewyjaśnionych przyczyn. Poradźcie (wpisy są trochę stare tutaj może coś się pozmieniało do dnia dzisiejszego i on ma rację ? ) 

#14 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2016 - 11:11

Żadna konieczność, po terminie zwolnienie może wystawić lekarz rodzinny, nie wypisuj żadnego wniosku o macierzyński przed urodzeniem dziecka, szkoda tych dwóch tygodni

#15 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3241 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 sierpień 2016 - 12:04

Absolutnie ,lekarz nie ma takiego prawa,aby wysłać cię już na macierzyński.

#16 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2016 - 11:45

Dzięki dziewczyny smile.png Dzisiaj miałam wizytę i nastawiłam się bojowo żeby wyrwać jednak te zwolnienie. Argumentów w głowie miałam wiele (w tym zmyślone, że dzwoniłam do Zusu ). Lekarz 10 minut tłumaczył mi dlaczego to nie należy mi się już zwolnienie po 38 tygodniu ciąży w końcu przyznał że Zus ściga za to lekarzy (powiedział że jego koledzy odsiedzieli  wyrok za nieuzasadnione zwolnienie przed porodem)  i dzięki temu że miałam po drodze problemy z ciśnieniem on może mi pomóc ....chociaż mi się nie należy. Gdybym się nie oczytała i nie zebrała wsparcia z forum już siedziałabym na macierzyńskim. Dziewczyny walczcie o swoje! jak widać przypadek mój powinien być dla was wskazówką. Niby nie można ale jednak można.... smile.png I powiedział że ja mam korzyść a on bardzo ryzykuje. I tak nie wiem jaka jest prawda chyba przepisy są niedomówione. Pozdrawiam was ciepło smile.png))) 

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2016 - 19:13

Witam, wynika z tego, że ZUS bezprawnie naciska lekarzy pewnie za pomocą jakiś kar, aby nie wystawiali zwolnienia po przewidywanej dacie porodu. Tylko, że na urlop można przejść przed porodem lub od dnia porodu tak jest w kodeksie pracy. Nie ma tu mowy o przewidywanej dacie porodu. Szykuję się na rozmowę z lekarzem, ale nie wiem jak on do tego podejdzie. Przy pierwszej ciąży była podobna sytuacja, ale jakoś się udało, bo od razu dostałam skierowanie do szpitala. Nie wiem co jak lekarz mi nie wystawi zwolnienia, czy ma prawo odmówić i w takiej sytuacji do kogo się zwrócić.

#18 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2016 - 20:05

Witam, wynika z tego, że ZUS bezprawnie naciska lekarzy pewnie za pomocą jakiś kar, aby nie wystawiali zwolnienia po przewidywanej dacie porodu. Tylko, że na urlop można przejść przed porodem lub od dnia porodu tak jest w kodeksie pracy. Nie ma tu mowy o przewidywanej dacie porodu. Szykuję się na rozmowę z lekarzem, ale nie wiem jak on do tego podejdzie. Przy pierwszej ciąży była podobna sytuacja, ale jakoś się udało, bo od razu dostałam skierowanie do szpitala. Nie wiem co jak lekarz mi nie wystawi zwolnienia, czy ma prawo odmówić i w takiej sytuacji do kogo się zwrócić.

Kiedyś przeczytałam że w takiej sytuacji warto poprosić o zaświadczenie że jesteś zdolna do pracy (po długim zwolnieniu pracodawca wymaga takiego zaświadczenia) możesz powiedzieć no cóż...doktor nie chce mi wystawić zwolnienia, ja nie chcę przejść na macierzyńskie (bo mam takie prawo)....pozostaje mi wrócić do pracy...poproszę zatem o zaświadczenie....Na bank zmięknie. Żaden zdrowo myślący lekarz nie wyda takiego zaświadczenia i z pewnością Ci pomoże wypisując zwolnienie. Ja z takim argumentem (dosyć mocnym) poszłam na bój na szczęście nie musiałam tego mówić bo szybko się poddał jak powiedziałam że do Zusu dzwoniłam - co oczywiście było kłamstwem. Powodzenia smile.png

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2016 - 13:35

Dzięki, na szczęście urodziłam w terminie. To straszne, że o swoje trzeba się tak wykłócać. Powodzenia

#20 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 18:49

Ale ciąża przenoszona jest 2 tygodnie po terminie Przecież. termin porodu na 18 marca-plus dwa tygodnie-do końca 42 tygodnia ciąży. Ciąża przenoszona nie jest Kilka dni po40 tygodniu-tylko to jest do 42 skończonego tygodnia.
Więc zwolnienie lekarskie powinno być nawet jeśli kobieta jest w szpitalu po terminie i czeka na wywołanie to do dnia porodu szpital powinien jej wystawić zwolnienie lekarskie-bo jest niezdolna do pracy, a od dnia porodu -naliczony urlop macierzyński. Kobieta ma takie prawo-urlop macierzyński jest naliczany od dnia porodu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych