Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wypowiedzenie z pracy art.30 paragraf 1.pkt2.Kp

81 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2015 - 13:25

Witam. Dużo się z tej strony dowiedziałam, ale nasz przypadek jest troszkę inny i proszę o pomoc. Mąż z paroma osobami został zwolniony z pracy bez wypowiedzenia i z zaległym niewypłaconym wynagrodzeniem. Oddaliśmy sprawę do Sądu Pracy. W Sądzie zawarto ugodę, że pracodawca na wniosek Sądu poprawi świadectwo pracy (ponieważ pracodawca wskazał ostatni dzień miesiąca rozwiązanie a nie faktycznie 1 dnia następnego miesiąca jak to miało miejsce.) i zastosował skrócony okres wypowiedzenia na 2 m-ce. W sumie wyszło 3 m-ce, plus zalegle wynagrodzenie z 3 m-cy. Do 7 dni miał pracodawca przesłać nowe świadectwo pracy i tak zrobił ,tylko,że   zastosował art.30paragraf1pkt.2KP bez umotywowania zwolnienia. Dodam, że na poprzednim świadectwie była motywacja z przyczyn ekonomicznych zakładu i likwidacja  stanowiska pracy. Mąż poszedł do bezrobocia złożyć  nowe świadectwo, ponieważ przy 1 rejestracji było  złożone xero pozwu. Mąż może się zarejestrować ponownie , ale przy świadectwie bez motywacji nie dostanie przysługującego  zasiłku. Dodam, że Sędzia na rozprawie uświadomił pracodawcę, co ma wpisać w nowym świadectwie robiąc nawet notatkę. Ale pracodawca zrobił po swojemu  jw. Orientujemy się ,że  w ciągu 7 dni musi mąż wysłać świadectwo do sprostowania, ale czy powinniśmy dać notkę powołującą się na dzień rozprawy?? (nie jesteśmy w posiadaniu owej notatki). Czy w razie odmowy sprostowania świadectwa po raz kolejny do Sądu Pracy? za niewywiązanie się z obietnicy wykonania zobowiązania?     2. pytanie: Gdy  pracodawca  niezmienni świadectwa, mąż zostaje bez zasiłku po 40 latach pracy i wiek 59 lat, czy należy się jakieś odszkodowanie? lub jest jakaś siła do zmiany myślenia pracodawcy? żeby zmienił. Domyślamy się, że jest to złośliwe z Jego strony.

#42 Guest_Sylwi

Guest_Sylwi
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2016 - 10:59

Witam. W 2015 roku dostałam wypowiedzenie umowy na czas określony art.30§ 1.pkt2.Kp , dodam iż pracowałam w firmie 3 lata i w dniu wypowiedzenia umowy nie poznałam przyczyny ,i dalej nie znam powodu dlaczego mnie zwolniono . Czy pracodawca jest zobowiązany podać przyczynę ???

#43 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21724 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 kwiecień 2016 - 11:06

Pracodawca nie musi uzasadniać i podawać przyczyny rozwiązania umowy na czas określony.

#44 Guest_Sylwi

Guest_Sylwi
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2016 - 10:15

Pracodawca nie musi uzasadniać i podawać przyczyny rozwiązania umowy na czas określony.

Aha, ale to takie niesprawiedliwe :(

#45 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2016 - 14:42

Moje pytanie również dotyczy wypowiedzenia z pracy art 30 parafraf 1 pkt 2, lecz zwalniałam się sama z powodu zmiany miejsca zamieszkania. czy wobec tego przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych od 1 miesiąca czy muszę odczekać 3 jak to zwykle wygląda przy wypowiedzeniu przez pracownika?

#46 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 09 sierpień 2016 - 14:58

Moje pytanie również dotyczy wypowiedzenia z pracy art 30 parafraf 1 pkt 2, lecz zwalniałam się sama z powodu zmiany miejsca zamieszkania. czy wobec tego przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych od 1 miesiąca czy muszę odczekać 3 jak to zwykle wygląda przy wypowiedzeniu przez pracownika?

nabędziesz prawo po 90 dniach od zarejestrowania się

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#47 Guest_lukasz

Guest_lukasz
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2016 - 12:41

Ja dostałem wypowiedzenie w markecie bi1 w Bielsku nie wiem z jakiego powodu ale tam każdej osobie po miesiącu trzech dają wypowiedzenie mam nadzieję że znajdzie się jeszcze kilka osób które Coś o tym napiszą

#48 Guest_lukasz

Guest_lukasz
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2016 - 12:41

Ja dostałem wypowiedzenie w markecie bi1 w Bielsku nie wiem z jakiego powodu ale tam każdej osobie po miesiącu trzech dają wypowiedzenie mam nadzieję że znajdzie się jeszcze kilka osób które Coś o tym napiszą

#49 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21724 postów

Napisano 22 grudzień 2016 - 13:04

No i co zmienia, że ktoś napisze?

#50 Guest_Gośka

Guest_Gośka
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 14:32

Witam

czy pracodawca powinien uzasadnić wypowiedzenie z art 30 paragraf 1pkt 2 przy umowie na czas nieokreślony ( pracowałam 11 lat)?

Jeżeli tak to czy powinno uzasadnienie być na świadectwie pracy czy oddzielnym pismem?

#51 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21724 postów

Napisano 08 luty 2017 - 15:51

Powinno być dołączone do wypowiedzenia.

Zawsze przy umowie na czas nieokreślony.

#52 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 13 luty 2017 - 20:33

Witam

czy pracodawca powinien uzasadnić wypowiedzenie z art 30 paragraf 1pkt 2 przy umowie na czas nieokreślony ( pracowałam 11 lat)?

Jeżeli tak to czy powinno uzasadnienie być na świadectwie pracy czy oddzielnym pismem?

Uzasadnienie musi być zawarte w treści wypowiedzenia. W świadectwie pracy jest tylko informacja w jakim trybie umowa została rozwiązana, jest wskazany konkretny artykuł.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#53 zapytajnik2

zapytajnik2

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 luty 2017 - 07:26

Planujemy zwolnić pracownika właśnie na podstawie art. 30 par 1 pkt 2 kp. Pracownik wie że "nawywijał" i jest obecnie na L-4. Oczywiście wypowiedzenie wręczam mu dopiero w momencie powrotu do pracy, ale czy już teraz mogę poinformować Związki Zawodowe o zamiarze zwolnienia go na powyższy artykuł (pracownik należy do ZZ)? Czy też trzeba czekać aż wróci z L-4?

#54 Guest_Xyz

Guest_Xyz
  • Goście

Napisano 10 marzec 2017 - 11:38

Dostałem wypowiedzenie na podstawie art. 30 par. 1 pkt 2 z przyczyn nie dotyczących pracownika z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Z tego względu mam dostać dwumiesięczną odprawę na podstawie art. 10 ust. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przyczyną jest redukcja zatrudnienia bo było nas 3 konserwatorów tylko że pan który został zatrudniony w zastępstwo za mnie bo byłem na 4 miesięcznym szkoleniu do NSR na który pracodawca wyraził zgodę (4 miesięczny urlop bezpłatny, tylko że ustawowo musi mnie na takie coś puścić ale miejsza o to), musi także mi zapewnić powrót na te same stanowisko lub równorzędne po zakończonym szkoleniu) I po zakończonym szkoleniu wróciłem na te same stanowisko na 1,5 miesiąca po czym dostałem 2 opcje albo przeniesienie na 1/2 etatu albo za porozumieniem stron i nic nie podpisałem. Przyszło tak jak pisałem rozwiązanie umowy przez pracodawcę spowodowanym wykonywaniem prac przez 3 osoby bo pan który był za mnie mimo zastępstwa został na stanowisku czyli pod moją nieobecność zatrudnili osobę przez którą to ja wylatuje mimo że miałem umowę na czas nieokreślony i stażu 6 lat. Czy takie postępowanie jest słuszne? Czy warto isć z tym do sądu pracy?

#55 Guest_LIDIA

Guest_LIDIA
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2017 - 19:38

WITAM, dzien przed swietami poszlam na chorobowe, w trakcie tego chorobowego dzien po swietach dostalam poczta wypowiedzenie, w czym przyczyna byla likwidacja stanowiska pracy. Poszlam do sadu... Jednak szef zamknal firme, w ktorej pracowalam po msc... Jednak umowe o prace mialam przez jego druga firme, ktora nadal prosperuje. Czy mam szanse na wygrana w sadzie?

#56 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 22 maj 2017 - 13:03

mam pytanie co w przypadku kiedy firma zatrudnia mniej niż 20 osób i zwolni mnie (na jakich warunkach musi to zrobić) aby otrzymać swiadczenie przedemerytalne?

#57 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21724 postów

Napisano 22 maj 2017 - 13:52

A co ma być w takim przypadku?

Jeśli masz umowę na czas nieokreślony pracodawca musi uzasadnić rozwiązanie umowy. Musisz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, musisz 6 m-cy przebywać jako zarejestrowany w urzędzie pracy, musisz mieć uprawnienia, wynikające z przepisów, aby nabyć prawo do zasiłku przedemerytalnego.

#58 Guest_Polak

Guest_Polak
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2017 - 07:13

Przeczytaj co napisałeś powyżej i pamiętaj, że druga strona też tak do tego podchodzi. Pracuję w firmie, która jest wiodącym producentem i wiem jakie są realia! Skoro przeczytałeś, jak twierdzisz wszystkie wątki, to zauważysz, że piszą je osoby z umowami na czas określony, bo one są zawsze zagrożone! Polskie Prawo Pracy nie zapewnia im, że nie zostaną zwolnione bez podania przyczyny ot tak! Co innego z umowami na czas nieokreślony, tu musisz przedstawić wyraźne powody zwolnienia, a zazwyczaj ich nie masz. Pracodawcy w Polsce nauczyli się zatrudniać ludzi na czas Określony, bo tak jest im wygodniej: mogą zwolnić kiedy chcą, nie muszą dawać odpraw, nie mają obowiązku się tłumaczyć ze swej decyzji. A potem zatrudniają nowego pracownika, otrzymują dofinansowanie do nowego miejsca pracy i za walkę z bezrobociem. Nie znam firmy, która zatrudnia powyżej 15 pracowników, a jej właściciel nie jeździ BWM X6, ML, czy innym cudem...
....więc nie imputujcie tu o problemach pracodawców, bo takie istnieją ale w mikroprzedsiębiorstwach, które zatrudniają do 10 osób.
Polscy pracodawcy to zwykli złodzieje żerujący na pracownikach, znający prawo pracy, a przede wszystkie luki prawne, które w nim są!
Irytuje mnie wasze zakłamanie i cwaniactwo, ale pamiętajcie o powstaniu Bolszewickim, bo niedługo to czeka Oligarchów i Całe to plebstwo, które okradając Polskę i jej społeczeństwo po upadku komuny napchało sobie w kieszenie!

Jak śmiesz pisać takie głupoty. Mam firme i 12 letnią vectrę. Pracownikom płace najpierw zawsze to co sie zobowiazalem, a sam czasami ledwo zipie. A pracownicy rozni. Jedna Pani pracuje od poczatku, aniol, uczciwa i solidna. A czesto zdarzaja sie zlodzieje, potrafia ukrasc utarg ze zmiany, czy np taka Pani co to na sreberku cos w toalecie wciagala az do przylapania. Nie masz pojecia o zyciu. Wiekszosc z Was chcialoby pieniedzy za przyjscie do pracy, a nie za wykonana robote. Politycy pielegnuja nieudolne leniwe osoby, zamiast wspierac uczciwych i pracowitych.

#59 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2017 - 13:31

witam, dostalam wypowiedzenie umowy o prace na okres probny 3 miesiace na podst. art 30. par 1 pkt 2 KP. Na swiadectwie pracy napisano, ze zostal zastosowany skrocony okres wypowiedzenia umowy o prace na podstawie art. 361 paragraf 1 KP. Moje pytanie brzmi: czy dostane wynagrodzenie za 2 tygodnie wypowiedzenia? Sa rozne artykuly i nie wiem jak to odebrac? Z gory dziekuje za fachowa odpowiedz

#60 Guest_Klara

Guest_Klara
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2017 - 17:29

Witam!

Może ktoś pomoże bardziej to ogarnąć- dostałąm wypowiedzenie umowy o pracę (umowa była na czas nieokreślony),przyczyną jest likwidacja zakładu pracy. Dodam, że jestem w 9 m-cu ciąży. CZy orientuje się ktoś, jak to będzie po urodzeniu dziecka? składać na macierzyński? Dziś pocztą dostałama wypowiedzenie z dniem 02.08.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy