Skocz do zawartości

Pracodawca nie poinformował mnie o monitoringu (GPS) czy mógł tak zrobić?

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-gieksaid

Guest_-praw-gieksaid
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 18:30

Witam serdecznie,
Od dwóch miesięcy pracuję w pewnej firmie w charakterze przedstawiciela handlowego. Przy podpisywaniu umowy pracodawca poprosił mnie abym spisał całe wyposażenie samochodu - ubytki, wgniecenia itp by potem nie było na mnie że coś zniknęło.

Tak tez zrobiłem pracodawca skontrolował i było ok.

Dzisiaj okazało się, że pracodawca umyślnie zamontował bez mojej wiedzy moduł GPS by mnie kontrolować. Przy podpisywaniu umowy, jak również przez te dwa miesiące mojej pracy pracodawca ani słowem nie wspomniał, że takie urządzenie znajduje się w moim służbowym samochodzie - i dzisiaj zadał mi kilka kłopotliwych pytań z których wybrnąłem bez problemu gdyż jestem solidnym pracownikiem.

Moje pytanie brzmi:

1. Czy pracodawca miał prawo bez mojej wiedzy w taki właśnie sposób - za pomocą modułu GPS kontrolować moją pracę oraz monitorować miejsca po których się poruszam?----------jeśli nie miał bardzo bym prosił o wklejenie w post artykułu który mówi o tym, że nie miał prawa.

Po przeszukaniu internetu znalazłem tylko informację że pracodawca działa zgodnie z prawem, gdy przy podpisywaniu umowy poinformował pracownika o zamontowanym w samochodzie GPS, a p[racownik przystał na te warunki. Jednak nic nie znalazłem na temat niepoinformowaniu pracownika o zamontowanym GPS dlatego chciałbym wiedzieć na czym stoję by móc przedstawić swoje poglądy pracodawcy.

Prosze o szybka odpowiedź gdyż to dla mnie jest bardzo ważne.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

#2 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:08

O GPS nie musiał Cię informować. Pracodawca ma prawo kontrolować trasę po jakiej porusza się jego własność, czyli samochód służbowy.
Złamałby prawo gdyby GPS podłączył do Twojego np. ubrania, czy teczki, aby kontrolować Twoją osobę - ale tak nie było.

#3 Guest_-praw-gieksaid

Guest_-praw-gieksaid
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:11

CYTAT(maciaszczyk @ 17.02.2010, 18:08) O GPS nie musiał Cię informować. Pracodawca ma prawo kontrolować trasę po jakiej porusza się jego własność, czyli samochód służbowy.
Złamałby prawo gdyby GPS podłączył do Twojego np. ubrania, czy teczki, aby kontrolować Twoją osobę - ale tak nie było.

A gdzie w prawie pracy znajdę ten zapis? Poczytałem coś jeszcze o monitoringu i patrząc na monitoring a na zamontowany GPS to wydaje mi się to samo, przynajmniej takie same sa zamierzenia by kontrolować prace pracowników. Ale w przypadku monitoringu pracodawca powinien poinformować pracowników że sa nagrywani... więc w moim przypadku pracodawca również powinien mnie poinformować że moja trasa jest nagrywana... Przynajmniej tak mi się wydaje...

#4 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:17

GPS to jest monitoring, ale przedmiotu stanowiącego własność pracodawcy. W prawie pracy tego nie znajdziesz, bo prawo pracy chroni pracowników, a samochód pracownikiem nie jest. Jeżeli domagasz się wskazania przepisów, to przeczytaj co kodeks cywilny mówi o własności.

#5 Guest_-praw-gieksaid

Guest_-praw-gieksaid
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:20

CYTAT(maciaszczyk @ 17.02.2010, 18:17) GPS to jest monitoring, ale przedmiotu stanowiącego własność pracodawcy. W prawie pracy tego nie znajdziesz, bo prawo pracy chroni pracowników, a samochód pracownikiem nie jest. Jeżeli domagasz się wskazania przepisów, to przeczytaj co kodeks cywilny mówi o własności.

A gdy usłyszałem pytanie pracodawcy co robiłem w tym i w tym miejscu o tej i o tej porze jest w porządku? To była akurat kontrola mnie a nie samochodu, wiem że można wszystko dwojako zrozumieć, ale patrząc jaki mam samochód służbowy trudno nie wiedzieć czemu gps ma służyć

Czy gdy wymontuję to urządzenie --> zaznaczam że w protokole odbioru samochodu nie mam go zaznaczonego w spisie wyposażenia samochodu za które odpowiadam to "nic mi niemoże pracodawca zrobić"?

#6 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:24

Zakładam, że pracodawca interesował się dlaczego jego samochód był w miejscu gdzie być nie powinien. W takiej sytuacji ja też zapytałbym kierowcy "A co tam robiłeś?", bo może powód zmiany trasy był jednak usprawiedliwiony.

#7 Guest_-praw-gieksaid

Guest_-praw-gieksaid
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:27

CYTAT(maciaszczyk @ 17.02.2010, 18:24) Zakładam, że pracodawca interesował się dlaczego jego samochód był w miejscu gdzie być nie powinien. W takiej sytuacji ja też zapytałbym kierowcy "A co tam robiłeś?", bo może powód zmiany trasy był jednak usprawiedliwiony.

Usprawiedliwiony był jak najbardziej. Mnie tylko interesuje to dlaczego nie poinformował mnie pracodawca o tym że takie urządzenie mam w samochodzie.

#8 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:29

CYTAT(gieksaid @ 17.02.2010, 18:27) Usprawiedliwiony był jak najbardziej. Mnie tylko interesuje to dlaczego nie poinformował mnie pracodawca o tym że takie urządzenie mam w samochodzie.
Zapytaj pracodawcę.
Nie złamał tym żadnego prawa.

#9 Guest_-praw-gieksaid

Guest_-praw-gieksaid
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 19:36

CYTAT(maciaszczyk @ 17.02.2010, 18:29) Zapytaj pracodawcę.
Nie złamał tym żadnego prawa.

Znalazłem coś takiego... "aby uniknąć zarzutu nadużycia prawa, w praktyce przyjmuje się, że pracodawca powinien poinformować swoich pracowników o stosowanych formach kontroli. Informacja o geolokalizacji powinna określać osoby, wobec których może być ona zastosowana, zasady korzystania z niej przez pracodawcę i ewentualne sposoby wykorzystywania jej efektów. Pracownicy muszą wiedzieć, czy będzie ona stosowana zawsze czy tylko w określonych okolicznościach uzasadnionych np. podejrzeniami w stosunku do konkretnego pracownika. Oznacza to, że sama możliwość stosowania monitoringu w pracy musi być oficjalnie ogłoszona, ale już to, kiedy dokładnie pracownik będzie namierzany, nie wymaga poinformowania. Przepisy nie określają formy, w jakiej pracodawca powinien poinformować o stosowaniu geolokalizacji. Przyjmuje się, że powinna być ona udzielona w sposób umożliwiający pracownikom zapoznanie się z jej treścią, np. poprzez wydanie rozporządzenia wewnętrznego."

NIc takiego nie zostało mi przedstawione. Zapytam pracodawcy co i jak i mam nadzieję że się dowiem... NIemam nic do tego żeby pracodawca spoglądał co robię, ale troszkę mnie zezłościło że nic mi o tym nie było wiadomo i to że dowiedzialem się o monitoringu w taki dwuznaczny z podtekstem sposób.
Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to takie dlaczego tylko ja jestem monitorowany a pozostali pracownicy (zatrudnieni w ten sam dzień na takich samych warunkach jak ja nie są monitorowani w żaden sposó czy powinien pracodawca kontrolowac także innych?

#10 Guest_-praw-maciaszczyk

Guest_-praw-maciaszczyk
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 20:57

Jeszcze raz podkreślam, że pracodawca nie kontrolował Ciebie, tylko swój samochód. Nie wiem czy kontroluje tak wszystkie swoje samochody, niektóre, czy tylko ten jeden. W mojej opinii może kontrolować prawidłowość użytkowania należącego do siebie sprzętu i nie miał żadnego obowiązku informowania pracownika, że zainstalował gps.

#11 Guest_-praw-corven

Guest_-praw-corven
  • Goście

Napisano 18 luty 2010 - 18:28

Proszę także zwrócić uwagę na zwrot w przytoczonym przez Pana cytacie: CYTAT...w praktyce przyjmuje się... W praktyce przyjmuje się bardzo wiele rozwiązań, które nie mają bezpośredniego umocowania prawnego. Jak już wspomniał mój przedmówca (przedpiszca? ), Pański pracodawca stosuje geomonitoring do nadzorowania swego mienia, a Panu, zadaje pytania z tym przedmiotem związane, gdyż właśnie Panu owo mienie powierzył. Co do tego, czy Pana koledzy z pracy też nie mają założonych GPS-ów nie byłbym do końca przekonany. Możliwe, że podobnie jak Pan, mają, lecz o tym nie wiedzą. Rozumiem, że taka sytuacja jest dla Pana niekomfortowa, jednakże naruszenia prawa nie sposób w tym przypadku wywodzić.

#12 Guest_Francu

Guest_Francu
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2012 - 16:31

moje pytanie dotyczy tego samego tematu... ale został mi zamonotowany GPS w prywatnym aucie?? na ile zgodne z prawem jest ingerowanie w moj samochód i zakładanie mi instalacji GPS bez moje wiedzy i zgody... jest to dla mnie o tyle ważne ze pracodawca po rozwiązaniu umowy odmówił mi wypłacenia ekwiwalentu za przejechane km zasłaniając sie montazem takiego urządenia do mojego przywatnego auta

#13 Guest_Hube

Guest_Hube
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 12:33

Przepisy nie regulują kwestii monitorowania w miejscu pracy, jedynym uregulowaniem są przepisy o podsłuchach i zakresie ich stosowania oraz kto może, oraz przepisy o naruszeniu dóbr osobistych w kodeksie cywilnym, a w kodeksie pracy o gromadzeniu danych o pracowniku. Więc GPS w firmowym aucie jak najbardziej, często jest że to firma leasingowa to wymusza, lub ubezpieczyciel. W prywatnym aucie - nielegalne bez zgody pracownika. System zbiera informacje przekraczające zakres przewidziany w kodeksie pracy, w tym także nie dotyczące pracownika, ale jego rodziny.

#14 Forumowicz84

Forumowicz84

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 55 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 21:43

Pracodawca nie ma obowiązku informowanie Cię monitoringu GPS, jeśli używasz samochodu w celach służbowych. Ma on pełne prawo do kontrolowanie miejsc, w których się znajdujesz. Swoją drogą, czy ktoś korzystał z usług firmy Transmobil? W mojej firmie szefostwo się nad tym zastanawia.

#15 Guest_rad

Guest_rad
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2017 - 12:26

Witam
Pracodawca nie ma prawa postępować niezgodnie z prawem. !!!!!!!!
Czy to mu się podoba czy nie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych