Skocz do zawartości

rozliczanie faktur zaliczkowych

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_beatka

Guest_beatka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 14:11

Ratunku! Pomocy! Stan faktyczny: Zamówienie opiewa na ca 150000zł. Przedmiotem zamówienia są 2 produkty- A) ze stawką vat 3%, :) ze stawką 22% w proporcji 40/60.Odbiorca wpłaci 3 zaliczki; 20000, 20000, 50000. Każda następna zaliczka jest uzależniona od wykonania części zamówienia bez ustalenia który produkt ma być dostarczony w jakiej dostawie. W zasadzie jest to obojętne. Wpłacono 1-wszą zaliczkę. Wystawiłam fakturę zaliczkową VAT proporcjonalnie do zamówienia. Nastąpiła wysyłka na wartość ca 25000 ale tylko produkt A. Pytania na które nikt mi nie potrafi udzielić rozsądnej odpowiedzi: Jaką fakturę muszę wystawić. Jeśli rozliczę zaliczkę to pozostanie nadpłacony VAT mimo że wartość zaliczki nierozliczonej będzie równa 0. Kto jest mi w stanie pomóc. Czas biegnie. Za chwilę będzie 2 zaliczka i 2 dostawa.

#2 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 18:33

Nareszcie trafiam na temat problemowy! Większość tematów na tym forum to banalnie proste sprawy. Niestety z tymi fakturami zaliczkowymi to rzeczywiście problem. Nie mam dla Ciebie gotowej recepty, ale nasuwa się kilka rozwiązań. 1. zadzwoń do doradców podatkowych w Toruniu. Jutro podam telefon, do gdzieś mi się zapodział. Bardzo sympatyczna i profesjonalna obsługa. 2. wystąp do US o pisemną interpretację (wiem, wiem; czas ucieka). 3.Nie wystawiaj faktury wcale do zakończenia zlecenia. Gdy się tak wczytać w przepisy na ten temat to nic nie pisze o cząstkowych fakturach końcowych.- ale czy to nie będzie ukrywanie dochodu? 4. wystaw fakturę z minusowym VAT (choć nigdy o takiej fakturze nie słyszałem). Będzie to prawdopodobnie formalnie niewłaściwe, ale właściwe merytorycznie. 5.I chyba najrozsądniejsze - wystaw fakturę normalną (tak jak końcową) i jednocześnie fakturę korygującą zaliczkę. To będzie siępowtarzać aż do zakończenia realizacji zamówienia. Pozdrawiam.

#3 Guest_Szokkkkk

Guest_Szokkkkk
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 18:41

Nie wierzę w to, co tu przeczytałam !!!Po jakiego grzyba, piszesz takie bzdety???

#4 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 22:04

wg mnie potrzebna korekta fak.zaliczkowej ze stawki 22% na 3% i wystawienie fak.końcowej na vat tylko za 3% (produkt A)czyli jak masz f.zal.na 20.000 i tam np.8000 ze stawką 3% i 12.000 ze stawką 22% to korygujesz 12.000 na 3% i wystawiasz jeszcze na 5000 ze stawką 3% (bo całość to 25000)ale to tylko moja opinia

#5 Guest_beatka

Guest_beatka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 11:25

Jak widzę konkretnego rozwiązania nikt nie zna. Marek twoja odpowiedż w punkcie 5 jest w zasadzie taka sama jak odpowiedż vatis. Może to jest prawidłowe? A tak a propos to chyba trochę zażartowałeś?

#6 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 14:03

Moim zdaniem , skoro w umowie nie ma zapisu do jakiego produktu ( A czy :) wpłacane będą zaliczki przed dostarczeniem towaru, to ja bym każdą zaliczkęopodatkowała proporcjonalnie 40/601. zaliczka - 20.000 zł - 8.000 zł x 3 %- 12.000 zł x 22%2. zaliczka - 20.000zł- 8.000zł x 3%- 12.000 zł x 22%3. Zaliczka - 50.000zł- 20.000zł x 3%- 30.000zł x 22%Dostarczenie do klienta produktu A - faktura wystawiona w ciągu 7 dniod dnia wydania towaru na kwotę 25.000 zł rozliczając w niej kwotę 25.000zł z faktur zaliczkowych i podatek ze stawką 3%.Pozostała kwota z faktur zaliczkowych do rozliczenia przy następnych fakturach po dostarczeniu towarów.Pozostanie do rozliczenia :- 11.000 zł ze stawką 3%- 54.000 zł ze stawką 22%Moim zdaniem.

#7 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 14:16

Cieszę się Beatko, że masz poczucie humoru. Ale nie wszystko jest żartem. Podaję numer telefonu o którym wspomiałem uprzednio 0801 055 055. Może oni natknęli się na podobny problem i go rozgryźli. Nie przejmuj się tymi bzdetami o których ktoś pisze. Widocznie nie wie o co tu chodzi. Żartem jest oczywiście rada , aby wystąpić o interpretację. Nie będę tego tematu rozwijał. Vatis widać wie o co chodzi i daje konkretny sposób rozwiązania. Na tym forum odbyła się nocna dyskusja na podobny temat (jak poszukasz to znajdziesz). Na końcu tej dyskusji jeden z uczestników informuje, że kierownik VAT-u w US kazał wystawić fakturę minusową. W końcu jeśli literalnie zastosować odpowiednie przepisy o f. zaliczkowej to w fakturze końcowej należy pomniejszyć pozycje o wartości wynikające z faktur zaliczkowych( w tym VAT). I w zasadzie na tym koniec. 500 - 600 jest zawsze -100. Może więc kierownik VAT-u miał rację, a uszczypliwe komentarze nie powinny mieć miejsce. W twoim przypadku wartość netto i brutto będą dodatnie, a wartość Vatu ujemna. Dlatego nie jestem pewien co w twojej sytuacji zrobić. Gdyby mnie to spotkało wystawił bym fak. korygującą zaliczkę jak proponuje vatis. Pozdrawiam.

#8 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 14:20

W międzyczasie Mirasek dopisał swoją uwagę. Ja rozumiem, że Beatka tak własnie wystawiła pierwszą fakturę zaliczkową. Ale co się stanie gdy zlecenie zakończy się na tym etapie ( a wszystko jest możliwe)?

#9 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 15:26

Mirasek Twoja opcja byłaby OK gdyby były wystawione od razu 3 fak.zaliczkowe. Ale tutaj widzę jedną zaliczkę na 20.000,00 i potem wydanie towaru na 25.000,00. Nie ma na razie innych faktur zaliczkowych , to ma być dopiero w przyszłości. Więc ja bym to podzieliła na 3 różne dostawy (f.zal+f.końcowa)i traktowała to oddzielnie.Ta opcja z fak.minusową - owszem merytorycznie pasuje do par.10 rozp.w spr.faktur ;-)))) tylko nijak ma się do logiki.Ci doradcy podatkowi :) na 0-801/055-055 ;-))) masz na myśli KiP ?, myślałam że oni w Koninie lub Lesznie urzędują :)

#10 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 16:44

Faktycznie nie zwróciłam uwagi, że wpłacono tylko tę jedną zaliczkę.0 801 055 055 to faktycznie telefon do KIP~beatka coś milczy :))Najprościej było by ustalić z kontrahentem, aby na przelewie wpłacanych zaliczek wskazać, że dana wpłata dotyczy dostawy produktu A lub B.Czy nie może rozliczyć tej zaliczki tylko dla w kwocie 8.000 zł stawki 3%?Faktura wystawiona na dostarczony towar w kwocie 25.000złpomniejszona o pozycję.... faktury zaliczkowej na kwotę 8.000złPozycja z faktury zaliczkowej - 12.000zł ze stawką 22 %, będzie rozliczona,przy dostawie towarów ze stawką 22%?Hmmmm... tak sobie kombinuje ;-)))

#11 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 18:35

można by było i iść w stronę tej kombinacji ;-))) pod warunkiem że następne dostawy i zaliczki będą na 10000%

#12 Guest_beatka

Guest_beatka
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 12:24

Właśnie sie dowiedziałam, że w następnych tego typu przypadkach bedziemy brać zaliczki w 100%. Ale to nie rozwiązuje problemu, ponieważ utrzymanie zakładanych proporcji jest praktycznie niemożliwe. Zawsze wystąpią różnice. I wówczas statystycznie w połowie przypadków będzie nadpłata VAT. Pozostaje faktura korygująca zaliczki? A tak w ogóle działam tylko w godzinach pracy. Przepraszam

#13 JarekDon

JarekDon

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 472 postów

Napisano 22 styczeń 2021 - 15:21

W mojej opinii jeżeli szukacie profesjonalnej pomocy w zakresie wyboru dobrego wsparcia dla księgowości to koniecznie zwróćcie uwagę na Taxon https://www.taxon.pl...iczanie-faktur/ jest to wygodna i prosta w obsłudze aplikacja do rozliczania faktur i kosztów. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z wyboru i podejmiecie racjonalną decyzję dla swojego biznesu. My postawiliśmy na nich od 2021 roku i jak do tej pory spełnia wszystkie nasze wymagania :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych