Skocz do zawartości

Mandat MZK

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-kinga777777

Guest_-praw-kinga777777
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 09:57

CYTAT(Admin-Łukasz @ 5.12.2009, 18:57) Proszę jak najszybciej udać się do sądu, który wydał wyrok (nakaz zapłaty) i poprosić o wzgląd w akta sprawy. Tam sprawdzi Pani kiedy przewoźnik złożyć pozew, kiedy była jazda bez biletu i w końcu kiedy i gdzie sąd wysyłał odpis wyroku (nakazu zapłaty). Jeśli doręczenie poszło na błędny adres są podstawy aby wnosić o przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego i na tej podstawie domagać się wstrzymania egzekucji.

Witam,
dziękuję za pomoc. Zadzwoniłam dzisiaj do Sądu. Okazało się, że jeśli jest to sprawa z 1999 r. to trzeba ją ściągnąć z archiwum, co potrwa ok. 2 tyg. Na zawiadomieniu o wszczęciu windykacji jes informacja, że zażalenie można składać w ciągu tygodnia. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji ?

Kinga777777

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 12:45

A możemy prosić o skan tego zawiadomienia - po zamazaniu danych osobowych oczywiście.

#3 Guest_-praw-kinga777777

Guest_-praw-kinga777777
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:45

CYTAT(Admin-Łukasz @ 7.12.2009, 11:45) A możemy prosić o skan tego zawiadomienia - po zamazaniu danych osobowych oczywiście.

Tak, oczywiście, załączam oba pisma : zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i Żądanie udzilenia wyjaśnień ( w jednym scanie).
Dziękuję

Kinga777777

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 16:45

Zażaleniem na nadanie klauzuli można skarżyć jedynie uchybiena formalne. Przedawnienie wymaga natomiast wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego.

#5 Guest_-praw-kinga777777

Guest_-praw-kinga777777
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 22:03

CYTAT(Admin-Łukasz @ 7.12.2009, 15:45) Zażaleniem na nadanie klauzuli można skarżyć jedynie uchybiena formalne. Przedawnienie wymaga natomiast wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Witam,
czyli co mam zrobić, bo nie bardzo rozumiem. Czy muszę najpierw zajrzeć w akta tej sprawy i jeśli okaże się, że to mój mandat i powiadomienie o sprawie trafiło do mnie - to płacić, tak ? Tylko, że do akt sprawy będę mogła zajrzeć najwcześniej za 1,5 tygodnia.
Byłam dzisiaj w Sądzie. Tam poinformowano mnie, że pouczenie w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji jest niewłaściwe, gdyż wskazane jest, że skargę/zażalenie mogę wnieść do Sądu Rejonowego Warszawa Mokotów, który ze sprawą nie ma nic wspólnego. Komornik jest z Warszawa Wola, a nakaz zapłaty dla Warszawy Pragi (gdzie wówczas mieszkałam).
Do kogo powinnam pisać i co ? Czy komornik może mi udostępnić ten nakaz zapłaty do wglądu ? I czy muszę mu podawać do wiadomości nr mojego konta i nazwę firmy w której pracuję pod karą grzywny 500 zł ? Przecież jeśli się okaże, że to mój mandat to ja go zapłacę i nie rozumiem dlaczego wymaga ode mnie podania moich danych.
Z innych postów na tym forum zrozumiałam, że opłata egzekucyjna wynosi 15 %, nim. 206 zł, czyli rozumiem, że w moim zawiadomieniu powinna być kwota opłaty egzekucyjnej 206 zł, a nie 257,83, czy tak ?

Przepraszam, że pisze kolejny raz w tej samej sprawie, ale dalej nie jest dla mnei jasne co mam robić. Z góry dziękuję za kolejną podpowiedź.

Kinga777777

#6 Guest_-praw-tomasz wojciechowski

Guest_-praw-tomasz wojciechowski
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 22:19

Przedawnienie nie wchodzi rachubę - nie upłynęło 10 lat. (Nakaz zapłaty z dnia 15.12.1999, wezwanie komornika z dnia 26.11.2009). Opłata egzekucyjna została wyliczona poprawnie.

Art. 761. kpc
§ 1. Organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Art. 762. kpc
§ 1. Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji przewidzianych w artykule poprzedzającym albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną do pięciuset złotych. Grzywną taką może być także ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swego pobytu.

ale

Od złożenia wyjaśnień lub udzielenia informacji można się uchylić z przyczyn, które uzasadniają według kodeksu odmowę przedstawienia dokumentów (art. 248 k.p.c.), złożenia zeznań w charakterze świadka (art. 261 § 1 k.p.c.) albo odmowę odpowiedzi na zadane pytania (art. 261 § 2 k.p.c.).

Ponadto organ egzekucyjny nie może żądać wyjaśnień, które miałyby służyć wyjawieniu majątku dłużnika.

Ten cel jest realizowany w postępowaniu o wyjawienie majątku (art. 913–920 (1) k.p.c.). Wezwanie dłużnika do złożenia wyjaśnień nie jest czynnością konkurencyjną do wniosku o wyjawienie majątku, może zatem zarówno poprzedzać, jak i następować po zakończeniu postępowania o wyjawienie majątku bez względu na jego wynik (H. Pietrzkowski Henryk, T. Ereciński, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007, komentarz do art. 761 k.p.c., publ. LexPolonica).

#7 Guest_-praw-kinga777777

Guest_-praw-kinga777777
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 22:25

CYTAT(Tomasz Wojciechowski @ 7.12.2009, 21:19) Przedawnienie nie wchodzi rachubę - nie upłynęło 10 lat. (Nakaz zapłaty z dnia 15.12.1999, wezwanie komornika z dnia 26.11.2009). Opłata egzekucyjna została wyliczona poprawnie.

Czyli co mi pozostaje ? Zapłacić nie czekając na wgląd do akt ? I czy muszę podawać komornikowi info o moim koncie i zatrudnieniu ?

Kinga777777

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2009 - 11:40

Sprawdzić akta zawsze warto - natomiast zgadzam się, że na przedawnienie nie ma szans.

#9 Guest_-praw-kinga777777

Guest_-praw-kinga777777
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2009 - 12:08

CYTAT(Admin-Łukasz @ 8.12.2009, 10:40) Sprawdzić akta zawsze warto - natomiast zgadzam się, że na przedawnienie nie ma szans.

Witam,
udało mi się uzyskać telefonicznie od MZK wszelkie informacje które Pan mi wskazał, nie muszę już czekać na wgląd do akt sprawy w sądzie. Niestety, MZK pozew złożyło tydzień przed upływem roku od mandatu. Komornik przysłał pismo 2 tyg. przed upływem 10 lat od nakazu:(
Już mi Pani w księgowości komornika podliczyła stan na dziś (609,14 PLN) Zaraz się loguje do banku i płacę niestety.

Dziękuję Panu za rady, przynajmniej zrozumiałam o co chodzi z ta egzekucją i przedawnieniem.

Miłego dnia

Kinga777777

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych