Skocz do zawartości

Ile czasu ma Sąd na uprawomocnienie wyroku ?

40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 05 marzec 2008 - 21:34

7 marca 2008

#22 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 05 marzec 2008 - 18:11

Witam, mam jeszcze jedno pytanie.

Dnia 29.02.08 zostało doręczone pismo do PZU informujące ich o odrzuceniu ich wniosku o uzasadnienie wyroku. Z tego co się orientuję mają 7 dni na zażalenie, czyli do piątku.

Jeżeli PZU nie złoży takowego zażalenia kiedy według przepisów wyrok nareszcie się uprawomocni ?

Z góry dziękuje za pomoc.

#23 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 09 marzec 2008 - 20:49

Dziękuje.

#24 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 09 marzec 2008 - 20:43

Skoro sprawa została już zakończona (w sensie wydania orzeczenia kończącego postępowanie) brak jest podstaw do skargi o przewlekłość postępowania.

#25 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 09 marzec 2008 - 16:53

Przęglądam Państwa portal i zastanawiam się nad jedną rzeczą. Czy w moim przypadku warto złożyc skargę na przewlekłość postępowania, a może już za późno ? Dodatkowo domagąć się w skardze, ustawowych odsetek od kwoty, której pozwany mi w ciąż nie wypłacił z powodu braku prawomocnego wyroku (czekam już 3 miesiąc na uprawomocnienie).

#26 Guest_-praw-michal88

Guest_-praw-michal88
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 12:11

witam
Mam podobny proglem. 27 kwietnia 2010 r. mialem sprawe w sadzie w sprawie polisy posagowej przeciwko PZU. Do dnia dzisiejszego nie dostalem odpisu wyroku ani zadnego pisma z PZU. Czy jest mozliwe ze sad wogole jeszcze nie wyslal odpisu wyroku? i ile moge jeszcze czekac aby sie wyrok uprawomocnil?
dziekuje z gory za pomoc
Pozdrawiam

#27 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2010 - 14:23

Sąd sam z urzędu nie wysyła wyroku. Trzeba wystąpić na piśmie, uiścić opłatę i wtedy sąd przyśle wyrok.

#28 Guest_-praw-michal88

Guest_-praw-michal88
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2010 - 18:00

udalem sie do sadu i Pani w sekretariacie, powiedziala ze PZU poprosilo o uzasadnienie wyroku, PZU otrzymalo je 27 maja. Pani w sekretariacie uswiadomila mnie ze jesli PZU nie bedzie chcialo sie odwolac to wyrok uprawomocni sie 10 czerwca. Wiec, po uprawomocnieniu wyroku PZU ile czasu bedzie miec na wyplacenie mi pieniedzy?

#29 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 22:00

Powinni zapłacić niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku.

#30 Guest_buba_gl

Guest_buba_gl
  • Goście

Napisano 03 listopad 2010 - 12:25

Ja również mam pytanie 29 września 2010 wygrałam sprawę w sądzie przeciwko ZUS o ubezpieczenie społeczne. Sędzina tłumaczyła, że zus ma 21 dni na odwołanie ( 21 to dni robocze??) kiedy wyrok się uprawomocni, czy sąd informuje o tym -czy jak wyżej będę musiała napisać pismo do sądu -wniosek o wydanie odpisu wyroku wraz z klazulą wykonalności. Czy sąd wyśle też pismo do Zusu, czy ja bede musiała się tym zająć, bo z tego co wiem to od daty uprawomocnienia się wyroku Zus ma 30 dni na formalności.
dziękuje

#31 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 03 listopad 2010 - 13:07

21 dni na apelację, pod warunkiem, że ZUS nie złożył w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku wniosku o uzasadnienie wyroku i jego doręczenie. Wówczas termin na apelację dla ZUS wynosi 14 dni od doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. A na sporządzenie uzasadnienia sąd ma 14 dni, chociaż może ten termin być dłuższy. Sąd z urzędu nie informuje o tym, czy wyrok stał się prawomocny. Strona sama powinna to ustalać.

#32 Guest_buba_gl

Guest_buba_gl
  • Goście

Napisano 04 listopad 2010 - 13:37

dziękuje
dzwoniłam do sądu zus wystąpił o uzasadnienie, sąd go jeszcze nie napisał.
Co nastąpi jeśli zus po otrzymaniu uzasadnienia nie zgodzi się z wyrokiem sądu??
Skieruje sprawę do wyższej instancji??

#33 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 04 listopad 2010 - 22:02

Jak się nie zgodzi to zapewne złoży apelację, której prawidłowe wniesienie spowoduje, że sprawa będzie rozpatrywana przez sąd II instancji.

#34 Guest_buba_gl

Guest_buba_gl
  • Goście

Napisano 29 listopad 2010 - 11:54

złe wieści dla mnie, zus złożył apelacje. Ile może potrwać zanim sąd apelacyjny rozpatrzy apelację i czy sprawa odbywa się na posiedzeniu niejawnym czy jeszcze raz wszystko od początku. Jak to wygląda? Czy jest możliwość odwołać się dalej od decyzji tego sądu? Czy jest duże prawdopodobieństwo zmiany wyroku tzn. jeżeli w okręgowym było na moją korzyść i sąd podważył wszystkie zarzuty zus-u, czy duża szansa jest teraz na moja niekorzyść. Wiem, że to tylko od sądu zależy ale mam juz dość. Już 1,5 to trwa roku i to nie koniec niestety. Polska polityka prorodzinna.
I jeszcze jedno czy można wystąpić z pismem o kopie protokołu rozpraw wszystkich??
dziękuje

#35 Guest_anna.michno@onet.eu

Guest_anna.michno@onet.eu
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 21:57

1. Uprawomocnienie się orzeczenia nie zależy od woli sądu. Wyrok uprawomacnia się zgodnie z terminami wskazanymi w kodeksie postępowania cywilnego (7 + 14 = 21 dni)

Będę wdzięczna za informację, z jakiego przepisu to wynika? Nie znalazłam takiego zapisu w całym KPC.

#36 Guest_izucha467

Guest_izucha467
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2014 - 13:46

Witam, w dniu 28 lutego b.r
dostalam powiadomienie z Sadu ,iz dostane splate alimebtow pobiewaz egzekuja byla skuteczna. Minal ponad miesiac,wyrok sie nie uprawomocnil chociaz zadna ze stron nie odwolala sie. Komornik rowniez nie posiada informacji na ten temat,czy mam sie odwolywac?

#37 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 16 listopad 2015 - 22:47

Witam mam problem z uprawomocnieniem postanowienia przysądzenia własnośći lokalu mieszkalnego, Otóż sąd wydał postanowienie 7 września a 30 września otrzymała wiadomośc dłużniczka i się nieodwołała ja od miesiąca dzwonię co tydzień do sądu i słyszę że papiery są u pani sędzi i że postanowienie nie jest jeszcze prawomocne. dziś jest 16 listopad i dla mnie jest to karygodne jak można tak przeciągac wlaściwie sprawy formalne proszę o pomoc co mogę w tej sprawie zrobić.

#38 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2016 - 16:01

hej wam mam pytanie 31maja tego roku sad odczytal mi wyrok w sprawie odszkodowania od PZU i do tej pory nie mam zadnego pisma ani nic czy wyrok sie uprawomocnil czy PZU zlozylo drugi raz apelacje do wyzszej instancji kto wie gdzie moge sie tego dowiedziec??? prosze o pomoc z gory dzieki

#39 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 19:16

witam, mam pelnomocnika ale sama zlozylam wniosek do sadu o przeslanie mi wyroku z uzasadnieniem, nie otrzymalam nic!!!!Teraz dostalam wezwanie do zaplaty od komornika  ,dlaczego sad nie przyslal mi wyroku?Pisma wszystkie szly do mecenasa tylko, ze on nie raczyl mnie poinformowac! dzieki

#40 Guest_Lech

Guest_Lech
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2017 - 21:06

Ja również mam pytanie 29 września 2010 wygrałam sprawę w sądzie przeciwko ZUS o ubezpieczenie społeczne. Sędzina tłumaczyła, że zus ma 21 dni na odwołanie ( 21 to dni robocze??) kiedy wyrok się uprawomocni, czy sąd informuje o tym -czy jak wyżej będę musiała napisać pismo do sądu -wniosek o wydanie odpisu wyroku wraz z klazulą wykonalności. Czy sąd wyśle też pismo do Zusu, czy ja bede musiała się tym zająć, bo z tego co wiem to od daty uprawomocnienia się wyroku Zus ma 30 dni na formalności.
dziękuje

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych