Skocz do zawartości

Ile czasu ma Sąd na uprawomocnienie wyroku ?

40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 15:53

Może Pan przedstawić sytuację albo przewodniczącemu wydziału cywilnego, albo prezesowi sądu.

#2 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 04 luty 2008 - 19:54

Bardzo dziękuje za pomoc, moje ostatnie pytanie jest następujące.

Czy moge złożyć gdzieś zażalenie na pracę Sądu/pracowników sądu (jeżeli tak to gdzie, wystarczy bym sam opisał zaistniałą sytuację i wyraził w piśmie moje niezadowolenie z pracy Sądu) ? Domyślam się, że nic ono nie przyśpieszy uprawomocnienia wyroku, chodzi mi poprostu o zasadę.

Z góry bardzo dziękuje Panie Mecenasie, świetną robote Pan robi na tym forum.

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 04 luty 2008 - 19:48

Nie wypada nam oceniać działania sądu, ale ma Pan obiektywnie patrząc powody do zastrzeżeń do pracy sądu. Zawiadomienie o odrzuceniu wniosku powinno być dawno temu wysłane.

Orzeczenie będzie prawomocne z dniem kiedy upłynął termin do wnisienia apelacji (czyli można powiedzieć, że z datą wsteczną).

#4 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 04 luty 2008 - 16:21

Witam, dzisiaj wróciłem z Sądu.

Sytuacja jest następująca :

29 listopada 2007 r. jak już wspominałem odbyła się rozprawa i na niej zapadl wyrok, 07 grudnia 2007 r. PZU zlożyło wniosek o uzasadnienie wyroku, 18 grudnia 2007 r. Sąd odrzucił wniosek PZU z powodu przekroczenia terminu na składanie wniosku (PZU mogło składac do 06 grudnia 2007 r. włącznie).

Do dnia dziesiejszego wyrok nie jest prawomocny, list informujący PZU, że wniosek został odrzucony do dnia dziesiejszego nie został przez Sąd wysłany. Urzędniczka w sekretariacie powiedziała by sprawdzić za dwa tygodnie, czy już jest potwierdzenie odbioru listu przez PZU i prawomocny wyrok.

Moje pytania są następujące:

1. Czy Sąd może tak długo zwlekać z wysłanie listu do PZU informującym, że ich wniosek został odrzucony ?
2. Czy Sędzia ma obowiązek ustanowić wyrok prawomocny z datą wsteczną ? W końcu gdyby nie PZU ze swoim spóźnionym wnioskiem, pieniądze dawno już bym dostał. Jeżeli wyrok nie będzie uprawomocniony z datą wsteczną stracę na tym odsetki.
3. Czy moge coś zrobić by przyśpieszyć całe uprawomocnienie ? W końcu to powoli zaczyna być smieszne. Sąd przez 1,5 miesiąca nie potrafi wysłać listu do siedziby PZU, która zresztą znajduje się w tym samym mieście.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

#5 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 03 luty 2008 - 00:48

Bardzo dziękuję za pomoc. W poniedziałek udam się do Sądu i poproszę o wgląd do akt. Jeżeli wynikną jakieś nowe problemy napewn o się odezwe. :-)

#6 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 03 luty 2008 - 00:11

1. Generalnie jest to zmartwienie PZU. Czy faktycznie tak było - nie sposób odpowiedzieć nie znając zawartości akt.

2. Może Pan najpierw wezwać PZU do dobrowolnej zapłaty.

#7 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 18:59

Dziękuje Panie Mecenasie za odpowiedź.
Dodam jeszcze, że na rozprawie nie było żadnego przedstawiciela PZU.

Rozumiem, że w takim razie pracownik Sądu wprowadził mnie wbłąd, że wyrok się jeszcze nie uprawomocnił (z tego co mi wiadomo PZU nie odwoływało się od wyroku)?

Jedyne co mi pozostaje to udać się w poniedziałek do Sądu i zrobić to co Pan napisał w punkcie drugim.

Mam jeszcze kilka pytań :

1. Czy jeżeli na rozprawie nie było przedstawiciela PZU Sąd musi powiadomić PZU o wyroku ? Jeżeli tak to co jeżeli Sąd tego nie uczynił.
2. Jeżeli otrzymam odpis wyroku wraz z klauzulą wykonalności, mogę się pierw zgłosić do PZU ? Czy odrazu do komornika ?

Drugie pytanie kieruje dlatego, że jak już wspominałem to już moja druga tego typu rozprawa przeciwko PZU. Sprawy się różniły tylko tym, że pierwsze polisa była założona przez mojego ojca na mnie druga, przez moją matkę (Polisa na uposażenie dzieci zawarta 21 lat temu. Kwota polisy była taka sama). W pierwszej sprawie PZU wypłaciło pieniądze bez żadnego problemu.
Właśnie z tym jest problem, że z tego co wiem i co twierdzi PZU oni nie dostali żadnej informacji o wyroku (Nie było żadnego przedstawiciela PZU na rozprawie), w samym Sądzie również mi powiedzieli że wyrok się nie uprawomocnił.

Rozumiem, że jedyne co mogę zrobić to to co Pan zaleca w punktcie drugim ?

#8 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 18:45

1. Uprawomocnienie się orzeczenia nie zależy od woli sądu. Wyrok uprawomacnia się zgodnie z terminami wskazanymi w kodeksie postępowania cywilnego (7 + 14 = 21 dni)
Możemy się jedynie domyślać, że PZU złożyło wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku, a wówczas 14 dni na wniesienie samej apelacji zaczyna biec dopiero od chwili przesłania im odpisu wyroku z uzasadnieniem.

2. Nic się tu przyspieszyć nie da. Trzeba udać się do sądu, sprawdzić w aktach czy składali wniosek o uzasadnienie wyroku. Jeśli ta kto z jaką datą sąd im doręczył odpis uzasadnienia, sprawdzić czy nie ma apelacji - a jeśli nie ma to od doręczenia wyliczyć sobie 14 dni. Jeśli minęło - składać wniosek o wydanie odpisu wyroku wraz z klazulą wykonalności.
Później to już można iść tylko prosto do komornika.

3. odsetki cały czas biegną od PZU.

#9 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 02 luty 2008 - 15:53

Witam,
dnia 29 listopada 2007 r. w Sądzie rejonowym III Wydział Cywilny w Poznaniu odbyła się sprawa z mojego powódzctwa przeciwko PZU na Życie S.A. w sprawie o zaplatę.

Sprawa zakończyła się już po pierwszej rozprawie, Sąd zarządził na by PZU zapłaciło mi kwotę , która rządałem.

Miałem już identyczną sprawę przeciwko PZU. W poprzedniej sprawie po około miesiącu dostałem pismo od PZU w celu stawienia się i podania nr. konta na które mają przelać pieniądze.

W tej sprawie minęło ponad 2 miesiące i nadal zero odzewu od PZU, 23 stycznia 2008 r. zadzwoniłem do sądu i dowiedziałem się, że wyrok nadal się nie uprawomocnił (PZU nie składało żadnych odwołań itd.). i że mam zadzwonić za dwa tygodnie.

Moje pytania są następujące :

1. Ile czasu Sąd ma na uprawomocnienie wyroku, jeżeli żadna ze stron się nie odwoływała ?
2. Jeżeli Sąd przekroczył już ten termin co powinieniem zrobić ? Jak przyśpieszyć.
3. W razie przekroczenia przez Sąd terminu uprawomocnienia wyroku mogę się domagać od Skarbu Państwa odsetek od kwoty zarządzonej mi od PZU ?

#10 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 26 luty 2008 - 05:03

Witam,
wczoraj udałem się do Sądu do Przewodniczącego Wydziału oraz złożyłem zaadresowaną do niego skargę w biurze podawczym. Pan przewodniczący już na wstępie przeprosił, za przewlekłość w postępowaniu sądowym. W przeciwieństwie do pań z sekretariatu zachował się jak człowiek. Powiedział, że moja sprawa będzie miała priorytet, dzisiaj list do PZU powinien wyjść z Sądu i za 8 dni mam zadzwonić do Sądu.

Dodatkowo zapewnił, że jak tylko zwrotka wróci do nich Sąd uprawomocni wyrok jak najszybciej jest to możliwe.

Niestety nie wiadomo czy Sąd zasądzi mi za ostatnie 3 miesiące odsetki. :-/

Cóż zobaczymy jeszcze co mi Sąd odpowie na moją pisemną skargę.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

#11 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 14:51

Do prezesa sądu - we właściwości tego sądu leży bowiem rozpoznawanie skarg dyscypliarnych na działanie sędziów.

#12 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 12:14

CYTAT(Regina)Takiego wzoru nie ma. Może Pan jeszcze zwrócić się do sądu apelacyjnego - z prośbą o podjęcie interwencji w Pana sprawie.

Rozumiem, że wystarczy opisać swoją sytuację i wyslac na adres Sadu Apelacyjnego ? Do kogos konkretnego pismo zaadresowac ?

#13 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 10:19

Takiego wzoru nie ma. Może Pan jeszcze zwrócić się do sądu apelacyjnego - z prośbą o podjęcie interwencji w Pana sprawie.

#14 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 01:26

Witam,
Co tydzień dzwonie do Sądu w tej sprawie i co tydzień mówią, żebym zadzwonił za tydzień. Nadal do dnia dzisiejszego Sąd nie wysłał listu do PZU w sprawie odrzucenia wniosku o uzasadnienie wyroku i z tego powodu wyrok nadal nie jest prawomocny.

Miarka się przebrała, chciałem dać im szanse ale widzę, że bez skargi na pracę Sądu i dzownienie codziennie się nie obędzie.

Pytanie:

1. Czy jest gdzieś wzór zażalenia napracę Sądu, a może wystarczy że opiszę swoją sytuację własnymi słowami ?

#15 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 07 marzec 2008 - 13:04

Wszystko juz jasne. Bardzo dziekuje.

#16 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 07 marzec 2008 - 09:21

Nie - 21 ogółem (7 + 14)

#17 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 07 marzec 2008 - 02:41

Czyli rozumiem, ze 7dni+21 dni. Co nam daje 28 marca, moje urodziny :mrgreen:

Bardzo dziekuje Panie Łukaszu.

#18 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 marzec 2008 - 00:27

Prostuję - wyrok uprawomocni się z upływem 21 dni od wydania orzeczenia. Skoro wniosek o uzasadnienie zostało odrzucone - to nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

#19 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 06 marzec 2008 - 23:47

Będę wdzięczny za pomoc. :-)

#20 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 05 marzec 2008 - 23:07

CYTAT(Admin-Łukasz)7 marca 2008

Z tego co się orientuje Panie Łukaszu do 7 marca PZU ma termin do składanie skargi, 7 marca również automatycznie wyrok się uprawomacnia ?

Bo wciąż nie wiem czy uprawomocni się wyrok z data wstęczną czyli grudniową (odsetki) czy obecną czyli marcową. :-/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych