Skocz do zawartości

odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości

38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-potwarz

Guest_-praw-potwarz
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 21:08

witam

jaka jest procedura odstąpienia od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości(umowa bez udziału notariusza).
Kupujący nie przelał pieniędzy w wyznaczonym terminie. co teraz? co powinnam zrobić

bardzo proszę o pomoc

#2 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 22:12

Przy odstąpieniu mamy 2 możliwe sytuacje:
- gdy w umowie przedwstępnej zastrzeżono, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Wówczas należy drugiej stronie złożyć takie oświadczenie (art. 395 KC);
- w przypadku, gdy w umowie przedwstępnej zawarto zapis o zadatku, wówczas, zgodnie z art. 394 KC zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować lub jeśli sama ten zadatek dała, wówczas żądać jego dwukrotności.

#3 Guest_-praw-agnieszkak34

Guest_-praw-agnieszkak34
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 00:35

Witam mam pytanie zawarłam umowę przedwstepna sprzedazy nieruchomości. Umowa zawarta w zaciszu domowym bez notariusza i bez zadatku. Jestem osoba sprzedająca ta nieruchomość i chcialabym wycofać sie z niej. Czy mogę to zrobić ? Jakie beda konsekwencje zerwania umowy? Bardzo prosze o rade

#4 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 10:27

CYTAT(agnieszkak34 @ 26.01.2010, 23:35) Witam mam pytanie zawarłam umowę przedwstepna sprzedazy nieruchomości. Umowa zawarta w zaciszu domowym bez notariusza i bez zadatku. Jestem osoba sprzedająca ta nieruchomość i chcialabym wycofać sie z niej. Czy mogę to zrobić ? Jakie beda konsekwencje zerwania umowy? Bardzo prosze o rade
Jeżeli w umowie przedwstępnej zawarto zapis o możliwości odstąpienia od umowy jednej lub obu stron, wówczas należy drugiej stronie złożyć takie oświadczenie i będzie po sprawie. W przypadku, gdy nie ma takiego zastrzeżenia należy liczyć się z tym, że druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Oczywiście pod warunkiem, że umowa przedwstępna nie określa w inny sposób odszkodowania dla tej strony, która liczyła na zawarcie umowy.

#5 Guest_-praw-agnieszkak34

Guest_-praw-agnieszkak34
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 16:23

Witam w umowie jest zapisane ,że jeśli ja rezygnuję to wypłacam zadatek razy 2 a jak on to zadatek przepada lecz w tym przypadku nie ma o tym mowy gdyż zadatku nie bylo.Co prawda jest tam zapis ze wszelkie sprzeczności reguluje kodeks cywilny i to wszystko. Czytałam te wszystkie paragrafy i powiem szczerze nie bardzo wiem jak to się ma do mojej sprawy czego dokładnie moze rządać klient skoro według mnie nie poniósł rzadnych kosztów -wszelkie dokumenty bralam ja i ja za nie placilam jedyne co on zrobil to umówił notariusza i mial chęci do kupna . Czego on może rządać -odszkodowania ? za nie wywiązanie się z umowy jakiego rzędu są to kwoty bo może gra nie warta jest świeczki . Bardzo dziękuje za wcześniejszą odpowiedż Pozdrawiam Aga

#6 Guest_-praw-ewaaveris

Guest_-praw-ewaaveris
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2010 - 16:06

CYTAT(agnieszkak34 @ 27.01.2010, 16:23) Witam w umowie jest zapisane ,że jeśli ja rezygnuję to wypłacam zadatek razy 2 a jak on to zadatek przepada lecz w tym przypadku nie ma o tym mowy gdyż zadatku nie bylo.Co prawda jest tam zapis ze wszelkie sprzeczności reguluje kodeks cywilny i to wszystko. Czytałam te wszystkie paragrafy i powiem szczerze nie bardzo wiem jak to się ma do mojej sprawy czego dokładnie moze rządać klient skoro według mnie nie poniósł rzadnych kosztów -wszelkie dokumenty bralam ja i ja za nie placilam jedyne co on zrobil to umówił notariusza i mial chęci do kupna . Czego on może rządać -odszkodowania ? za nie wywiązanie się z umowy jakiego rzędu są to kwoty bo może gra nie warta jest świeczki . Bardzo dziękuje za wcześniejszą odpowiedż Pozdrawiam Aga

Witam, mam podobną sytuację, mialam sprzedać mieszkanie ale w dniu podpisania umowy u notariusza odstąpiłam od podpisania jej z przyczyn osobistych. Kupujący straszy mnie sądem, żąda odszkodowania, zadośćuczynienia, mimo, iż nie poniósł żadnych kosztów. Wysłał mi też pismo napisane przez adwokata, ze mam zapłacić uzgodnioną sume pieniędzy w ciągu 7 dni/ o żadnej uzgodnionej sumie nie bylo mowy w umowie, nie wiem na jakiej podstawie adwokat chce zmusic mnie do wyplacenia pieniędzy skoro nie był świadkiem uzgodnienia kosztów pomiędzy mną a kupującym. Nie było też mowy o konkretnej sumie pieniędzy, więc nie wiem ile i komu mam je przesłać oraz za co?/
Umowe tak jak ty spisałam u mnie w domu. Byłam u radcy prawnego, który mnie troche pocieszył, ze kupujący musi udokumentować straty jakie poniósł licząc na kupno mojego mieszkania.
Podał mi cenniki kosztów sądowych i adwokackich jesli by doszlo do sprawy sądowej. Otórz podam ci koszty sądowe:
CAŁY CZAS MÓWIMY O TYM, ŻE KUPUJĄCY MUSI UDOWODNIĆ STRATY NA PIŚMIE, RACHUNKACH PRZED SĄDEM, NIE WCHODZĄ W GRĘ DOMNIEMANE, WZIĘTE Z GŁOWY KOSZTY I RACZEJ DOTYCZĄ UMOWY NOTARIALNEJ:

Jeśli poniósł i udowodni straty do 2000zł to koszty sądowe wynoszą 30zl
............................................do 5000zł .....................................100zł
............................................7500zł ..........................................250zł
....................................powyżej 7500zł......................................300zł

Jesli wynajmie adwokata to niezależnie od tego ile mu zapłaci stawka kosztów adwokackich jest wytyczona przez sąd i wynosi:

do sumy strat 500zł adwokat otrzyma od ciebie sądownie zasądzone 60zł
...................do 1500zł.................................................................180zł
..................do 5000zł..................................................................600zł
..................10000zł.......................................................
.............1200zł
czyli nie są to koszty duże i muszą byś udowodnione.

Mój kupujący łapie się wszystkich sposobów, ma wielu kolegów prawników i adwokatów ale chyba nie zdaje sobie sprawy, ze wymuszanie na mnie zapłacenia zadośćuczynienia, nie na piśmie, nękanie mnie, straszenie to zwykłe oszustwo i wyłudzenie pieniędzy.
Jeśli i mnie ktoś mógłby odpowiedzieć co mam dalej zrobić to będę wdzięczna, pozdrawiam

#7 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2010 - 16:36

Radca prawny właściwie ocenił sytuację. Pani odpowiedzialność wynika z art. 390 par. 1 KC, chyba, że umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego.

Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie

z dnia 12 września 2006 r.

VI ACa 243/2006

Przy umowie przedwstępnej zakres odpowiedzialności odszkodowawczej osoby, która uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, ogranicza się tylko do szkody, którą poniosła strona przeciwna przez to, że liczyła na zawarcie umowy. Wynika to wprost z art. 390 § 1 kc.

Tak określony ustawowo zakres odpowiedzialności odszkodowawczej ogranicza się do tzw. „negatywnego interesu umowy” czyli generalnie rzecz ujmując tylko do wydatków i nakładów potrzebnych do zawarcia umowy przyrzeczonej, a nie dla jej realizacji.

W granicach negatywnego interesu umowy nie mieści się zatem szkoda w postaci utraty dochodu, który powódka liczyła osiągnąć ze sprzedaży akcji.

#8 Guest_-praw-ewaaveris

Guest_-praw-ewaaveris
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 11:44

dziekuję Panu za odpowiedz
Mam jednak jeszcze jedno pytanie...czy kupujący moje mieszkanie może wymuszać na mnie zapłacenie mu zadośćuczynienia sumy przez siebie podanej w rozmowie ustnej, jesli taka suma nie została ujęta w umowie i nie wpłacił zaliczki ani zadatku?
Dodam, ze umowa nie była notarialna i po rozmowie z kupującym wiem ze nie poniósł żadnych kosztów, ponieważ wyraziłam chęć zapłacenia mu pieniędzy, jesli przedstawi rachunki, więc za co mam mu zapłacić?
Otrzymałam pismo od jego adwokata następującej treści:

,, Działając w imieniu pana X wzywam Panią do natychmiastowej zapłaty uzgodnionej z moim mandantem kwoty z tytułu wyrównania szkody na zasadzie &3 punkt 2 umowy przedwstępnej sprzedaży.
Brak zapłaty w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma, spowoduje konieczność podjęcia działań prawnych w oparciu o wyżej cytowany punkt umowy.
Zależnie od decyzji mojego klienta może on żądać wyrównania szkody jak i dochodzić zawarcia umowy na drodze sądowej, co może Panią narazić na znaczne dodatkowe koszty"

Ten & 3 punkt 2 umowy brzmiał następująco:
,,Jeżeli jedna ze stron będzie uchylać się od zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, to druga strona może żądać wyrównania szkody, którą poniosła licząc na zwarcie umowy lub dochodzić zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości opisanej w & 1 ust.4 art.389 i 390 KC znajdują zastosowanie"

Tą umowę sporządził kupujący a ja ją podpisałam, gdyż wtedy byłam pewna, że sprzedam mieszkanie, jednak względy osobiste zmusiły mnie do rezygnacji ze sprzedaży mieszkania. Proszę bardzo o odpowiedz, czy będę miała jakieś prawne kłopoty z podjęcia takiej decyzji i czy mam mu zapłacić pieniądze, których on żąda? Proszę również o poradę jak mam się ustosunkować do pisma otrzymanego od jego adwokata? Pozdrawiam i liczę na wyczerpującą odpowiedź, nie ukrywam, ze jak najszybszą, ponieważ we wtorek upływa 7 dni wynikających z pisma adwokata

#9 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 12:44

A czy rzeczywiście uzgodniła Pani z kupującym jakąś kwotę? Jeżeli nie, co wynika z pierwszego Pani postu, to kupujący będzie musiał wykazać, że poniósł jakieś koszty związane z dążeniem do zawarcia umowy. Pełnomocnik tego kupującego myli się twierdząc, że w sądzie może dojść do tego, że sąd orzeknie obowiązek zawarcia umowy ostatecznej. Sam powołuje się na odpowiedni punkt umowy, który odnosi się do art. 390 KC i stanowi, że można dochodzić umowy przyrzeczonej w sytuacji, gdy umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego.
Może Pani w ogóle nie reagować na to pismo i czekać na dalsze kroki kupującego, może Pani również odpowiedzieć, że nie uzgodniła z kupującym żadnej kwoty tytułem naprawienia szkody, może Pani również zażądać dowodów na poniesienie przez kupującego kosztów.

#10 Guest_-praw-ewaaveris

Guest_-praw-ewaaveris
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2010 - 16:08

Proszę Pana, żadnej kwoty zadośćuczynienia z kupującym nie uzgodniłam, natomiast miało miejsce jedynie zaproponowanie z mojej strony pokrycie kosztów jakie poniósł , bo uważam, ze jeśli to ja odstąpiłam od podpisania umowy to pokryje koszty na jakie go naraziłam.
Kupujący w rozmowie ze mną stwierdził, że nie poniósł żadnych kosztów i nie może ich wykazać ale chce zadośćuczynienia finansowego, powiedział również, że jeśli mu nie zapłacę to podejmie inne kroki, by zmusić mnie do wypłacenia kwoty jaką sobie zażyczy.
Kilkakrotnie do mnie dzwonił i proponował co raz to większą sumę pieniędzy , na którą ja się nie zgadzałam bo mnie nie stać na to, dlatego śmiem twierdzić, że chce wyłudzić ode mnie pieniądze i mnie zastrasza.
Jedynym świadkiem tych rozmów jest mój partner ale wątpię czy jego osoba byłaby brana pod uwagę w jakichkolwiek wyjaśnieniach, gdyż mimo, iż nie jesteśmy małżeństwem to mieszkamy razem.
Miejsce miały jeszcze inne formy zastraszania ale to już nie jest sprawa by zawracać Panu głowę.
Dziękuję bardzo za poświęcenie mi swojego cennego czasu i udzielenie mi odpowiedzi.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2010 - 23:20

Radca prawny właściwie ocenił sytuację. Pani odpowiedzialność wynika z art. 390 par. 1 KC, chyba, że umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego. Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawiez dnia 12 września 2006 r.VI ACa 243/2006Przy umowie przedwstępnej zakres odpowiedzialności odszkodowawczej osoby, która uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, ogranicza się tylko do szkody, którą poniosła strona przeciwna przez to, że liczyła na zawarcie umowy. Wynika to wprost z art. 390 § 1 kc.Tak określony ustawowo zakres odpowiedzialności odszkodowawczej ogranicza się do tzw. „negatywnego interesu umowy” czyli generalnie rzecz ujmując tylko do wydatków i nakładów potrzebnych do zawarcia umowy przyrzeczonej, a nie dla jej realizacji.W granicach negatywnego interesu umowy nie mieści się zatem szkoda w postaci utraty dochodu, który powódka liczyła osiągnąć ze sprzedaży akcji.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 marzec 2011 - 11:44

Podpisałem umowę przedwstępną i wpłaciłem na konto developera 1 ratę w wysokości 1500 PLN jak odstąpić od umowy przedwstępnej teraz ?

#13 Guest_asda

Guest_asda
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 00:54

Podłość i pazerność ludzka jednym słowem nie zna granic.Duzo takich szumowin, ktore wykorzystają najdrobniejsza sytuacji zeby bez skrupułów wyłudzić od obcego człowieka ostatnie pieniądze...

#14 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 20:36

Pytanie dość proste a nikt właściwie nie odniósł się do jego treści.
Mam taką samą sytuację.
A więc jaka i czy w ogóle jest procedura odstąpienia od umowy kiedy kupujący nie wywiązał się z warunków umowy i w terminie nie zapłacił umówionego zadatku.
W treści umowy nie zawarto informacji o jej rozwiązaniu.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2011 - 13:06

Pytanie dość proste a nikt właściwie nie odniósł się do jego treści.
Mam taką samą sytuację.
A więc jaka i czy w ogóle jest procedura odstąpienia od umowy kiedy kupujący nie wywiązał się z warunków umowy i w terminie nie zapłacił umówionego zadatku.
W treści umowy nie zawarto informacji o jej rozwiązaniu.

trzeba było iść do prawnika, nie byłoby problemów. Niedługo ze skąpstwa ludzie będą sami się leczyć, bo uznają że bezpłatne forum jest równie dobre jak lekarz. Teraz idź do mecenasa i zapłać za poradę 2x więcej ;))

#16 Guest_kuba

Guest_kuba
  • Goście

Napisano 27 październik 2013 - 02:32

mam problem gdyż została sporządzona umowa przed wstępna kupna sprzedaży mieszkania i była zapłacona zaliczka , I teraz gdy zbliża sie termin u notariusza jedna ze stron właścicieli nie chce podpisać u notariusza jakie sa konsekwencje zerwania umowy przed wstępnej prosze o szybką odpowiedz

#17 Guest_Kancelaria Rosinscy

Guest_Kancelaria Rosinscy
  • Goście

Napisano 27 październik 2013 - 20:12

mam problem gdyż została sporządzona umowa przed wstępna kupna sprzedaży mieszkania i była zapłacona zaliczka , I teraz gdy zbliża sie termin u notariusza jedna ze stron właścicieli nie chce podpisać u notariusza jakie sa konsekwencje zerwania umowy przed wstępnej prosze o szybką odpowiedz

witam,

wiele zależy od treści samej umowy przedwstępnej. Nie znając jej postanowień można odpisać tylko ogólnie, iż w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, najpoważniejszą sankcją jest możliwość dochodzenia przed sądem przymusowej sprzedaży nieruchomości (w uproszczeniu oczywiście). W praktyce, jeżeli to kupujący uchylają się od zakupu, a w dodatku chcieli zapłacić cenę z kredytu, wówczas sprzedający raczej nie ma interesu w sądowym dochodzeniu sprzedaży, bo druga strona może nie mieć środków na zapłatę. Stąd też interes ekonomiczny takiego dochodzenia roszczeń jest raczej wątpliwy.

pozdrawiam
Artur Rosiński

aim-kancelariaprawna.pl

#18 Guest_Kancelaria Rosinscy

Guest_Kancelaria Rosinscy
  • Goście

Napisano 27 październik 2013 - 20:16

jeżeli jednak umowa przedwstepna nie była spisana w formie aktu notarialnego, wówczas co do zasady drugiej stronie przysługują jedynie roszczenia odszkodowawcze. Piszę, co do zasady, gdyż umowa może przewidywać inne roszczenia na wypadek uchylania się od zawarcia umowy. Wiele zależy od postanowień samej umowy.

pozdrawiam
Artur Rosiński

aim-kancelariaprawna.pl

#19 Guest_Ryszard O.

Guest_Ryszard O.
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 15:43

Witam,

podpisalem umowe przedwstepna na zakup segmentu na wydzielonej dzialce. Dzialka nie ma frontu do ulicy, jednak dojazd komunikacja z droga ma byc zapeweniona przez sluzebnosc gruntowa na dzialce sasiedniej - przypisanej do segmentu obok. Rowniez media mialy isc w tym pasie sluzebnosci, tak mam zaznaczone w planie zagospodarowania nieruchomosci.
Deweloper jednak przeprowadzil instalacje gazowa z drugiej strony budynkow, od ogrodu, a wiec poza projektowanym pasem sluzebnosci.
Jakie to rodzi dla mnie konsekwencje i czy moze byc podstawą do odstąpienia przeze mnie od umowy deweloperskiej z winy sprzedajacego?

Pozdrawiam

Ryszard

#20 Guest_marcspi

Guest_marcspi
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 13:05

Witam mam pytanie zawarłem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Umowa zawarta w domu bez notariusza i bez zadatku. Jestem osoba sprzedającą i ze względu na bardzo niską cenę chciałbym wycofać się z niej. Czy mogę to zrobić ? Jakie będą konsekwencje zerwania umowy? Bardzo proszę o radę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych