Skocz do zawartości

KTO BEDZIE SPłACAć DłUGI BANKOWE PO RODZICACH?

72 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-h_anka

Guest_-praw-h_anka
  • Goście

Napisano 06 luty 2008 - 21:38

Termin przedawnienia kredytu bankowego wynosi 3 lata - wynika to wprost z orzeczenia SN z 01 paźdzernika 2003 - II CK 113/02

Liczymy ten okres od chwili wypowiedzenia kredytu.

#2 Guest_-praw-marek.k

Guest_-praw-marek.k
  • Goście

Napisano 08 luty 2008 - 17:22

Dziękuję.
Ojciec był osobą fizyczną,czyżby więc 10 lat?Ajeśli 3 to od jakiej czynności biegnie przedawnienie:podpisania wniosku kredytowego,ostatniej wpłaty a moze ostatniego pisma z banku z nakazem uregulownia należności w czasie gdy ojciec zył?
Wiem o terminach przedawnienia,lecz jak ustalić termin(wymagalności?)
Proszę o jakąś zasadę,ewentualnie kto mółby coś wiedzieć-bankowcy,prawo bankowe,jeśli takie istnieje?

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 19:39

Jedynie podnieść w sprzeciwie zarzut przedawnienia - jeśli faktycznie przedawnienie nastąpiło.

#4 Guest_-praw-marek.k

Guest_-praw-marek.k
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 17:58

Witam,
Mój ojciec zaciągnął kredyt odnawialny.Zmarł w kwietniu 2005 r.Nic nie wiedząc,przyjąłem spadek wprost. W grudniu 2007r przyszło pismo z banku na które nie odpowiedziałem.Teraz z sądu otrzymałem nakaz egzekucyjny.Czy ma znaczenie przy próbie przedawnienia,kiedy ojciec wziął kredyt?Co jeszcze ewentualni mogę zrobić?

#5 Guest_-praw-krzysztofn

Guest_-praw-krzysztofn
  • Goście

Napisano 06 luty 2008 - 22:05

witam

długi po śmierci matki będą spłacać jej spadkobiercy, przy czym bank będzie dochodził spłaty kredytów od tego spadkobiercy, który będzie najlepiej wypłacalny, a już w interesie tego, który spłaci te kredyty za pozostałych spadkobierców będzie odzyskanie pieniędzy ponad swój udział spadkowy;
najlepiej, jeżeli matka nie miała nic cennego, po jej śmierci zwyczajnie odrzucić spadek; jeżeli któryś z jej dzieci - z was - ma już swoje dzieci, to także odrzucić w ich imieniu, by długi po babci nie przeszły na nich; oświadczenie o odrzuceniu - w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzienia się przez każdego ze spadkobierców o podstawie powołania do spadku, w waszym przypadku zapewne od dnia śmierci matki; oświadczenie takie składa się przed sądem albo przed notariuszem

pzdr

#6 Guest_-praw-h_anka

Guest_-praw-h_anka
  • Goście

Napisano 06 luty 2008 - 21:38

Moja matka ma w chwili obecnej 78 lat, nagminnie zaciąga kredyty w kilku bankach w każdym min.1000 zł. obawiam sie kto po jej śmierci będzie musieć spłacać kredyty bo z tego co wiem kredyty nie posiadają ubezpieczenia,jest nas pięcioro ale tylko ja z siostrą posiadamy legalny i stały dochód. Czy może mi ktoś odpowiedzieć co sie stanie z jej kredytami po jej śmierci? zaznaczam ze żaden jej kredyt nie posiada poręczyciela, Matka jest na rencie rodzinnej po swoim mężu w wysokośći 1300zł. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie bo nie wiemy z siostrą co mamy począć gdyż ona nas do siebie nie dopuszcza!

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 06 marzec 2008 - 23:58

CYTATChcialabym sie dowiedziec jakie prawa spadkowe nabedzie 4 dzieci z pierwszego malzenstwa w razie smierci ojca?
Dokładnie takie same jak dzieci z drugiego małżeństwa.

CYTATJak wyglada sprawa splaty zadluzen po ojcu
To zależy od tego jaki sposób przyjęcia spadku wybierzecie. Więcej o tym tutaj: http://www.portal.pr...-prawne-90.html

#8 Guest_-praw-knudsen

Guest_-praw-knudsen
  • Goście

Napisano 06 marzec 2008 - 22:45

Moj ojciec ma 75lat, w chwili obecnej stan jego zdrowia nie jest najlepszy. Ojciec ma 8 dzieci (4 z pierwszego malzenstwa, pierwsza zona nie zyje) 4 dzieci jest z drugiego malzenstwa, żona nie żyje od 19 lat. Posiada mieszkanie własnościowe zakupione po smierci pierwszej zony. W chwili obecnej ojciec jest zadluzony w kilku bankach na kwote ok. 120.000tys PLN. Na jeden z kredytow jest zastawione mieszkanie (wartosc kaucyjna w ksiedze wieczystej - 80.000tys PLN) Chcialabym sie dowiedziec jakie prawa spadkowe nabedzie 4 dzieci z pierwszego malzenstwa w razie smierci ojca? Jak wyglada sprawa splaty zadluzen po ojcu (w odniesieniu do dzieci z pierwszego oraz drugiego malzenstwa) Jak wyglada sytuacja prawna mieszkania jeżeli zostało zastawione pod hipoteke w banku (czy bank w razie smierci ojca nabywa prawo pierwszeństwa do mieszkania). Obecnie toczy sie sprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku po drugiej żonie. Ojciec chce żeby nasza czwórka która dziedziczy cześć po matce zrzekła sie tej części na jego rzecz ponieważ chce sprzedać mieszkanie na pokrycie długów. Jak wygladałaby sprawa sprzedaży mieszkania gdy nie zrzekniemy się lub zrzekniemy części należącej po matce. Jak mogę zabezpieczyć prawnie siebie i moją rodzinę przed spłatą zadłużenia po ojcu. Bardzo prosze o porade i z gory dziekuje za pomoc

#9 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2008 - 14:42

Rodzina nie ponosi odpowiedzialności za te długi. Dopiero po śmierci takiej osoby jej spadkobiercom w ramach spadku mogą przypaść również długi do spłaty. Wówczas spadkobiercy będą mieli 6-miesięcy na podjęcie decyzji czy przyjmują spadek czy go odrzucają.

Za życia kredytobiorcy jednak takiej możliwości, aby rodzina odpowiadała za zaciągnięte przez niego długi.

#10 Guest_-praw-hanka60

Guest_-praw-hanka60
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2008 - 12:29

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na moje pytanie?

Co się dzieje z długami nie spłaconymi w bankach,które zostały zaciągnięte 14 lat temu? a ta osoba wyjechała z Polski zaraz jak zaciągła kredyty. Rodzina nie zna jej adresu pobytu i nie mam z nią żadnego kontaktu. Wiem,że teraz ustala jej adres policja.

Czy jak nie ustalą jej adresu,to jej długi będzie regulować jej najbliższa rodzina?
Najbliższa rodzina,to tylko dwie siostry ,które nie mają z nią żadnego kontaktu i nigdy nie podpisywali jej żadnej pożyczki w banku,ani kredytu.

#11 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 19 październik 2008 - 16:57

Tak - dług ulega przedawnieniu - jeśli roszczenie banku jest stwierdzone orzeczeniem sądowym to okres przedawnienia wynosi 10 lat. Trzeba jednak pamiętać, że okres ten ulega przerwaniu przez każdą czynność w postępowaniu egzekucyjnym (np. czynność komornika). Przerwany okres przedawnienia zaczyna biec od zera.

#12 Guest_-praw-hanka60

Guest_-praw-hanka60
  • Goście

Napisano 19 październik 2008 - 15:29

Co dalej dzieje się z nie spłaconymi długami siostry?
Tak jak ja to zrozumiałam ,to ja nie odpowiadam za długi siostry.
To kto? czy ulegają przedawnieniu? gdyż na dzień dzisiejszy nie można ustalić miejsca adresu zamieszkania siostry.A wiem,że toczy się jakieś postępowanie w tej sprawie,gdyż był u mnie dzielnicowy w celu ustalenia adresu siostry.

#13 Guest_-praw-grizz

Guest_-praw-grizz
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2009 - 16:40

Odrzuccie spadek / albo przyjmijcie z dobodziejstwem inwentarza i będzie ok.

#14 Guest_-praw-anula28

Guest_-praw-anula28
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2009 - 16:19

Witam ,
Moja mama zaciągnęła pożyczki w ośmiu bankach na kwotę ponad 30 tyś.Dowiedzieliśmy się o tym w trakcie jej pobytu w szpitalu( W tej chwili jest po operacji,straciła pamięć) gdy zaczęły przychodzić wezwania do zapłaty.Jej miesięczny dochód to 800zl. a kwota miesięcznych rat do spłaty wynosi 1500zl. Tak więc nie jest w stanie tego zadłużenia spłacić.Czy w razie jej śmierci,banki pociągną nas do odpowiedzialności-dodam,że mama nie posiada żadnego majątku-wszystko co ma to emerytura.Pewnie niedługo i na tą emeryturę siądzie komornik-bardzo proszę o odpowiedź

#15 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 21:18

To chyba Pani sama powinna najlepiej wiedzieć jakie sumy i u jakiego banku zaciągała. Proszę zwrócic się do tych banków z zapytaniem o wysokość aktualnego zadłużenia.

#16 Guest_-praw-beatar

Guest_-praw-beatar
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 17:50

Witam, mieszkam za granicą i wyjechałam z powodu długów, dziś myślałam by spłacić to co muszę. Proszę o radę jak ustalić wszystkie długi i ile ich jest? Czy i jak negocjować z bankami. Wystraszyłam się czytając to forum, nie chcę by moje dzieci płaciły za moje długi.

#17 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2009 - 10:28

Banki nie mają możliwości domagania się zapłaty od dzieci. Po śmierci ojca w terminie przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci macie prawo odrzucić spadek - a tym samym wyłączyć swoją odpowiedzialność za długi spadkowe.

#18 Guest_-praw-iwona39

Guest_-praw-iwona39
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 23:23

Witam.

Mój Ojciec ma 80 lat zaciągnął kredyty w różnych bankach na kwote 38 tyś. Emerytura Jego wynosi 900 zł , a mojej matki [jego żony] wynosi 600 zł. Raty miesięczne ma na kwote 1600 zł. Ojciec ma już kłopoty ze spłatą tych kredytów czy banki mogą zaządać spłaty długu od dzieci za jego życia. Ojciec gospodarstwo rolne przepisał synowi 15 lat temu, ja nie odziedziczyłam nic. Ojciec po przepisaniu gospodarstwa kupił sobie ciągnik i samochód co jest warte 6000 tyś. Proszę o radę jak mam się ochronić za życia ojca lub śmierci od spłaty jego długu.?

Iwona

#19 Guest_-praw-mitgat__

Guest_-praw-mitgat__
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 21:07

Witam ! Mam takie pytanie otóż moja mama ma zaciągnięte kredyty. Co będzie w przypadku gdyby przestała je spłacać (kredytów jest sporo). Czy ja z bratem będziemy musieli spłacać je za nią w przypadku gdyby sama nie spłacała ?? Dodam, że mieszkamy w domu jednorodzinnym ale dom jest przepisany na mnie i na brata, mama jest tu tylko zameldowana. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam.

#20 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 21:23

Nie odpowiadacie z bratem za długi mamy. Jak mama przestanie spłacać zadłużenie zapewne pojawi się komornik. Jeśli nie ma żadnego majątku to egzekucja komornicza zostanie umorzona.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych