Skocz do zawartości

Służebność a umowa dożywocia.

38 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_pit84

Guest_pit84
  • Goście

Napisano 30 październik 2010 - 18:25

Witam,
dziękuje za odp. Służebność mieszkaniowa została ustanowiona, tzn. darczyńca zgadza się z wszystkimi punktami

#22 Guest_pit84

Guest_pit84
  • Goście

Napisano 03 listopad 2010 - 20:18

czy mógłbym prosić o odp na pytanie z poprzedniej strony? Z góry dziękuje:)

#23 Guest_paula

Guest_paula
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2010 - 21:25

Witam, bardzo proszę o wypowiedzenie się na temat: Czy dożywocie można określić jako służebność osobistą powstałą w drodze umowy? Wiem, że dożywocie a służebność np. mieszkania pociąga za sobą inne skutki. Dożywocie w pewnym sensie jest pojęciem szerszym, gdyż poza zapewnieniem miejsca zamieszkania trzeba kogoś również wyżywić, ubrać etc. Będę bardzo wdzięczna za komentarz.

#24 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 21:31

Witam.
Mam pytanie.Otóż dziadek ma dożywotnie korzystanie z całego domu mieszkalnego i budynków gospodarczych,ma swój pokój(korzysta z tak zwanej letniej kuchni my nie mamy tam dostepu)my z mężem i dwójka dzieci mamy 2 pokoje kuchnie,łazienka jest wspólna(dziadek z własnej woli nam oddał ten pokój).Czy dziadek może nam zabrać jeszcze jeden z tych naszych pokoi.
Proszę o szybką odpowiedz.
Z góry dziękuje.

#25 Guest_kp

Guest_kp
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 19:24

Witam w moim akcie notarialnym jest wpis:
"XXX poleca małżonkom YYY aby ustanowili na jego rzecz i na rzecz jego żony ZZZ słuzebność osobista polegającą na prawieZAMIESZKANIA KUCHNI I KORZYSTANIA Z PRZEDPOKOJU DOMU MIESZKALNEGO" Nie ma w moim akcie nic o tym że ma to być słuzebność DOŻYWOTNIA.
Czy to znaczy że mogę zerwać tą słuzebnosć w jakimś momencie?
Z góry serdecznie dziekuję za pomoc.

#26 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 20:36

"XXX poleca małżonkom YYY aby ustanowili na jego rzecz i na rzecz jego żony ZZZ słuzebność osobista polegającą na prawieZAMIESZKANIA KUCHNI I KORZYSTANIA Z PRZEDPOKOJU DOMU MIESZKALNEGO" Nie ma w moim akcie nic o tym że ma to być słuzebność DOŻYWOTNIA.

Trudno jest oceniać klauzulę nie znając całej treści umowy.
Z powyższej klauzuli nie wynika jednak ustanowienie służebności. Jest to tzw "polecenie", czyli jedynie zobowiązanie do jej ustanowienia.

Do ustanowienia służebności wymagane jest dodatkowe oświadczenie obdarowanych (a najlepiej umowa).

Powinien Pan/i pokazać całą umowę prawnikowi, niech oceni mając na uwagę cały tekst i wszystkie okoliczności sprawy.

pozdrawiam
a.r.

#27 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 20:39

Witam.
Mam pytanie.Otóż dziadek ma dożywotnie korzystanie z całego domu mieszkalnego i budynków gospodarczych,ma swój pokój(korzysta z tak zwanej letniej kuchni my nie mamy tam dostepu)my z mężem i dwójka dzieci mamy 2 pokoje kuchnie,łazienka jest wspólna(dziadek z własnej woli nam oddał ten pokój).Czy dziadek może nam zabrać jeszcze jeden z tych naszych pokoi.
Proszę o szybką odpowiedz.
Z góry dziękuje.

Jak dokładnie brzmi oświadczenie o ustanowieniu służebności?
Czy służebność została ustanowiona w związku z prawem dożywocia?

pozdrawiam
a.r.

#28 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2011 - 09:26

Trudno jest oceniać klauzulę nie znając całej treści umowy.
Z powyższej klauzuli nie wynika jednak ustanowienie służebności. Jest to tzw "polecenie", czyli jedynie zobowiązanie do jej ustanowienia.

Do ustanowienia służebności wymagane jest dodatkowe oświadczenie obdarowanych (a najlepiej umowa).

Powinien Pan/i pokazać całą umowę prawnikowi, niech oceni mając na uwagę cały tekst i wszystkie okoliczności sprawy.

pozdrawiam
a.r.

Dziękuję a.r. za szybką pomoc.
W dalszej części aktu mam tak:
"W wykonaniu powy zszego polecenia YYY ustanawiają służebność osobistą na rzecz XXX i ZZZ polegającą na prawie zamieszkiwania w kuchni oraz korzystania z przedpokoju."

Ponawiam swoje pytanie w związku z powyższym: Czy jeśli w moim akcie notarialnym nie pada słowo o tym iz ma to być służebność DOZYWOTNIA, to czy mozna to zakończyć??

Jeszcze raz dziękuję z góry za każdą pomoc w mojej aprawie

#29 Guest_jan

Guest_jan
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2012 - 15:47

Treść wpisu w akcie:

obdarowani ustanawiają dożywotnią ,bezpłatną,osobista służebność osobistą mieszkania polegającą na prawie do nieograniczonego korzystania z budynku mieszkalnego.
Roczna wartość służebności strony określają na kwotę 1200.-zł,prz a wartość skapitalizowana tego prawa, przy wieku uprawnionego pomiędzy 75-80 lat i zastosowaniu 5-krotności wartości świadczenia rocznego wynosi 6000.-zł
pytanie;cz te kwoty w jakiś sposób mnie obciążają jako osobę na rzecz której ustanowiono służebność.dziękuję

#30 Guest_TOMAS

Guest_TOMAS
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 13:22

JEST PAN PRAWNIKIEM więc mam pytanie ,, SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA ORAZ DOŻYWOTNIE I BEZPŁATNE PRAWO DO KORZYSTANIA Z CAŁEGO DOMU'' JAK SIĘ MA TEN ZAPIS DO BABCINKI KTÓRA ZA NAMOWĄ DZIECI POMINIĘTYCH PRZY DAROWIŻNIE MA rachunek za prąd 600zł,na opał nie dokłada, dodam że mamy lato a ja na opał całego domu wydaje 6000zł rocznie??? czy jest to zgodne z tym zapisem w umowie darowizny nie dożywocia że ja sam ponoszę tak wysokie koszty utrzymania domu,.dodam że Babcia ma wysoką emeryturę,.proszę o odp.,

#31 Guest_kłopotliwy

Guest_kłopotliwy
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 14:03

XXX oswiadczyl ze ustanawia na rzecz YYY i ZZZ bezplatna, dozywotnia sluzebnosc osobista polegajaca na prawie wspolkorzystania z pokoju, kuchni, lazienki na parterze domu od strony zachodniej, korytarza, dwoch pomieszczen w piwnicy od strony zachodniej domu oraz wspolkorzystania z budynkow gospodarczych i podworza miedzy budynkami.

Roczna wartosc tych sluzebnosci strony okreslily na kwote 100 zlotych, skapitalizowana wartosc tych praw przy wieku uprawnionych 1. YYY 60 lat wynosi po zastosowaniu mnoznika 11 kwote 1100 zlotych, 2. ZZZ 37 lat wynosi po zastosowaniu mnoznika 18 kwote 1800 zlotych.

Moze mi ktos wyjasnic o co dokladnie chodzi w 1 fragmencie?
A fragmentu 2 w ogole nie rozumiem, bardzo prosze mi to wytlumaczyc.

#32 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2013 - 22:06

Witam
"Ustanawia nieodpłatnie na nieruchomości pani x i panu y dożywotnią służebność mieszkania polegającą na prawie korzystania przez uprawnionych z całego parteru budynku mieszkalnego a nadto ze wspólnej piwnicy stosownie do potrzeb uprawnionych ogrzewanego i oświetlonego odpowiednio kosztem właściciela nieruchomości i uprawnionych a panstwo X wyrażają na to zgodę ".Tak brzmi zapis w akcie notarialnym. Moje pytanie jest następujące czy ja jako obdarowany muszę opłacać państwu X wszystkie rachunki i czy panstwo X mogą zabronić mi korzystania z jedynego wejścia do domu znajdującego sie na parterze budynku ( ja z rodzina zajmujemy piętro ) i jeszcze jedno czy po śmierci pana X pani X może żądać zwrotu darowizny w całości?

#33 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 17 listopad 2013 - 13:07

Witam

chciałem zapytać o poradę. Moja daleka ciocia weszła w taką umowę zapisała mmieszkanie, samochód i biżuterię oraz pożyczyła pieniądze w zamian za "dochowanie" opiekę do śmierci. Jednak nie mieszkała z daną rodziną tylko przyjeżdżała do nich raz na 2 tyg. po ilku latach relacje się strasznie popsuły usłyszała min. powinnaś iść do psychiatryka... wystraszyła się, że będą chcieli ją zamknąć i ubezwłasnowolnić. Starała się wycofać i tu dopiero zaczęły się problemy szczególnie po śmierci męża, owa rodzina żąda pół mieszkania w którym mieszka ciocia powołując się na wspomnianą umowę. Nie oddali ani samochodu ani pieniędzy. Czy jeśli nie wywiązywali się z umowy, ona nie obowiązuje prawda?Była u prawnika, jego szczerość mnie rozwaliła koszt prowadzenia 6 tys, no ok ale powodzenie 0 % przegramy więc po co iść do sądu jak wyjść z tego cało?pozdrawiam
Rafał

rafcio97@interia.pl

#34 Guest_SYLWIA

Guest_SYLWIA
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 21:37

WITAM.MAM UMOWE DOZYWOCIA W KTÓREJ MALŻONKOWIE XIY OŚWIADCZAJĄ,ŻE W ZAMIAN ZA PRZENIESIENIE NA RZECZ PANI Y PRAWA WLASNOŚCI LOKALU MIESZKALNEGO ZOBOWIĄZUJA SIE ZAPEWNIC DOŻYWOTNIKOWI,DOŻYWOTNIE MIESZKANIE,POLEGAJACE NA PRZYJĘCIU JAKO DOMOWNIKA ORAZ ODPOWIEDNIĄ POMOC I PIELĘGNOWNIE W CHOROBIE ORAZ SPRAWIENIE JEJ WŁASNYM KOSZTEM POGRZEBU ODPOWIADAJĄCEMU MIEJSCOWYM ZWYCZAJOM.CHCIALAM SIĘ ZAPATAC CZY DOŻYWOTNIK MA OBOWIĄZEK PŁACIC CZYNSZ ZA MIESZKANIE,WODE I PRĄD?

#35 Guest_SYLWIA

Guest_SYLWIA
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 21:43

WITAM.MAM UMOWE DOZYWOCIA W KTÓREJ MALŻONKOWIE XIY OŚWIADCZAJĄ,ŻE W ZAMIAN ZA PRZENIESIENIE NA RZECZ PANI Y PRAWA WLASNOŚCI LOKALU MIESZKALNEGO ZOBOWIĄZUJA SIE ZAPEWNIC DOŻYWOTNIKOWI,DOŻYWOTNIE MIESZKANIE,POLEGAJACE NA PRZYJĘCIU JAKO DOMOWNIKA ORAZ ODPOWIEDNIĄ POMOC I PIELĘGNOWNIE W CHOROBIE ORAZ SPRAWIENIE JEJ WŁASNYM KOSZTEM POGRZEBU ODPOWIADAJĄCEMU MIEJSCOWYM ZWYCZAJOM.CHCIALAM SIĘ ZAPATAC CZY DOŻYWOTNIK MA OBOWIĄZEK PŁACIC CZYNSZ ZA MIESZKANIE,WODE I PRĄD?

ZAZNACZE ZE W UMOWIE NIE MA ZE ZAPEWNI PRAD I OPAŁ.

#36 Guest_nascar

Guest_nascar
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2014 - 19:18

WITAM,
OTRZYMAŁA Z BRATEM W SPADKU DOM PO RODZICACH. W AKCIE NOTARIALNYM I KSIĘDZE WIECZYSTEJ JEST NASTĘPUJĄCY WPIS: SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA NA RZECZ PANA .....POLEGAJĄCA NA BEZPŁATNYM PRAWIE ZAMIESZKIWANIA W ZNAJDUJĄCYM SIĘ NA NIERUCHOMOŚCI OPISANEJ W NINIEJSZEJ KSIĘDZE WIECZYSTEJ DOMU MIESZKALNYM.
W TYM DOMU OBECNIE MIESZKA MÓJ BRAT Z NARZECZONĄ I DZIECKIEM.OSOBA KTÓRA MA SŁUŻEBNOŚĆ CHCE ABYŚMY PRZEROBILI MIESZKANIE W TAKI SPOSÓB ABY MIAŁ ODDZIELNĄ ŁAZIENKĘ PONIEWAŻ DZIECKO MU PRZESZKADZA.
TO ŻE NIESTETY MUSZĄ ZA NIEGO PŁACIĆ RACHUNKI TO JUŻ WIEM Z WCZEŚNIEJSZYCH POSTÓW, ALE CO W KWESTII ŁAZIENKI ORAZ DRUGIE PYTANIE: JEŚLI SIĘ WYPROWADZĄ TO CZY MOŻEMY ODŁĄCZYĆ GAZ I PRĄD SKORO ŻADNE Z NAS TAM NIE BĘDZIE MIESZKAĆ?

#37 Guest_bieslka

Guest_bieslka
  • Goście

Napisano 17 luty 2019 - 11:30

Tutaj przyda się dobry notariusz. Jako, że niedawno byłam zmuszona w Tczewie skorzystać z usług notarialnych, mogę polecić notariusz Cejrowską. Doświadczona, duża wiedza, warto.

#38 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 luty 2019 - 14:06

Tutaj przyda się dobry notariusz. Jako, że niedawno byłam zmuszona w Tczewie skorzystać z usług notarialnych, mogę polecić notariusz Cejrowską. Doświadczona, duża wiedza, warto.

Idiotko pytanie było 5 lat temu!

#39 Guest_grazyna

Guest_grazyna
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 14:53

To są kwestie dla notariusza. Sama korzystam z usług notariusz Cejrowskiej ilekroć mam problem natury notarialnej. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych