Skocz do zawartości


Służebność a umowa dożywocia.


37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ryszards1

Guest_-praw-ryszards1
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 10:38

W takim razie co oznacza zapis w akcie notarialnym dotyczącym darowizny "bezpłatna, dożywotnia służebność pokoju"?
Przy spisywaniu darowizny notariusz tłumaczył ten zapis jak prawo osobyuprawnionej, do korzystania z tego pokoju.
Prawnik z którym rozmawiałem też jest tego zdania.
Natomiast na forum znalazłem odmienne opinie.
Proszę o pomoc w tej kwestii.

#2 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 12:51

Obie instytucje różnią się jedynie zakresem obowiązków jakie spoczywają na obciążonym.

W przypadku zwykłej służebności - strony same ustalają jaki ma być jego zakres. Może to być np. prawo korzystania, prawo zamieszkiwania, przechodu, drogi koniecznej itp. Wyróżniamy tutaj służebności gruntowe - której dotyczą gruntu i każdoczesnego właściciela tego gruntu i służebności osobiste - które są ściśle związane z daną osobą i wygasają z chwilą śmierci tej osoby.

Natomiast obowiązki wynikające ze "służebności" dożywocia zostały określone w art. 908 kc. Co prawda w doktrynie przyjmuje się, że obowiązki obdarowanego wymienione w tym artykule stanowią minimum i strony mogą w akcie szerzej je unormować - to w każdym bądź razie dożywocie zobowiązuje obdarowanego do:
- dożywotniego utrzymania
- zapewnienia wyżwienia
- ubrania
- przyjąć jak domownika
- dostarczenia opału i światła
- pomoc i pielęgnacje w chorobie
- ponieść koszty pogrzebu

Jeśli pominiemy kwestie uprawnień - to ekonomicznie pod względem podatku i opłat notarialnych lepiej wypada umowa służebności.

#3 Guest_-praw-ryszards1

Guest_-praw-ryszards1
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 10:38

Proszę o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy służebnością a umowa dożywocia.
Chodzi mi o konkretny przykład tzn. jaki zapis powinie zawierać akt notarialny przy ustanowieniu służebności a jaki przy umowie dożywocia?

#4 Guest_-praw-ryszards1

Guest_-praw-ryszards1
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 21:46

Bardzo dziękuję za pomoc w tej sprawie!

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2007 - 20:53

Jeśli akt notarialny nie został opatrzony nazwą umowa dożywocia jak również jeśli w treści aktu przy warunkach darowizny nie ma wymienionych innych uprawnień oprócz prawa do korzystania z wyznaczonego pokoju - to nie jest to umowa dożywocia, tylko zwykła służebność.

#6 Guest_-praw-krzy

Guest_-praw-krzy
  • Goście

Napisano 14 luty 2008 - 17:39

mam pytanie kontynuacja wczesniejszego to dlaczego przy spisywaniu tego aktu powiedziano nam zapewnic mamay prad wode ale rodzice normalnie za swoje media placa .,czili rachunek za energie bo maja licznik osobno i na opal tez wspolnie sie dorzucaja .Ijeszcze jedno pytanie to jest umowa sluzebnosci zwyklej czy dozywociapozdrawiam

#7 Guest_-praw-iza

Guest_-praw-iza
  • Goście

Napisano 13 luty 2008 - 10:57

Musi Pan zapewnić bezpłatnie mieszkanie w standardowych warunkach. A więc skoro dom jest wyposażony w ogrzewanie i elektryczność również powinno to być zapewnione rodzicom bezpłatnie.

Przepis mówi dokładnie tak:

Art. 298. Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

#8 Guest_-praw-krzy

Guest_-praw-krzy
  • Goście

Napisano 13 luty 2008 - 00:04

Bezpłatna i dożywotnia służebność osobista mieszkania na rzecz Jana polegająca na prawie korzystania z dwóch pokoi i kuchni ,mieszczących się na parterze budynku mieszkalnego ,posadowionego w B ,ze współużywalnością łazienki i ubikacją mieszczących się również na parterze tegoż budynku ,jak też ze współużywalnością pozostałych pomieszczeń w tym budynku ,przeznaczonych do wspólnego użytku (wejście do budynku ,korytarz na parterze ,klatka schodowa od parteru do strychu i strych ) z prawem swobodnego poruszania się po całym obejściu.TO JEST ORGINALNA UMOWA AKTU ,IMAM PYTANIE CZY W TEJ SYTUACJI MUSZE ZAPEWNIC RODZICOM WYZYWIENIE OPLACAC RACHUNKI PRADU I OGRZEWAC MIESZKANIE CZY TYLKO TO CO JEST NAPISANE,,POLEGAJACEJ NA,, Z GORY DZIEKUJE POZDRAWIAM

#9 Guest_-praw-mp26

Guest_-praw-mp26
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2010 - 11:21

Witam. Mam pytanie odnośnie ustanowienia służebności. W moim akcje notarialnym zapisano: "... ustanawia nieodpłatną, dożywotnią służebność mieszkania na parterze w przedmiotowym domu mieszkalnym na rzecz pani x i pana x .... roczną wartość służebności podają na kwotę 600 zł. co przy zastosowaniu współczynnika 15 daje skapitalizowaną wartość świadczenia na kwotę 9000 zł.
Na czym polega ta służebność, jakie mam obowiązki wobec darujących. Co oznacza wartość służebności, czy muszę utrzymywać darujących: płacić rachunki za prąd, opał, wyżywienie oraz opiekować się.

#10 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2010 - 12:27

Ma Pani obowiązek zapewnić bezpłatne mieszkanie - czyli mieszkanie bez ponoszenia przez uprawnionego opłat z tytułu czynszu i podstawowych mediów - ogrzewania, prądu, gazu. Nie ma Pani natomiast żadnego szczególnego obowiązku utrzymywania (opiekowania, wyżwienia) się tą osobą.

#11 Guest_-praw-maveric

Guest_-praw-maveric
  • Goście

Napisano 01 maj 2010 - 21:05

Witam. W moim akcie notarialnym jest napisane: "XXXXXXXXXXXXXX w wykonaniu zobowiązania ustanawia na rzecz darczyńcy służebność osobistą dożywotniego i bezpłatnego mieszkania w trzech izbach budynku mieszkalnego z prawem współkorzystania ze wszystkich pomieszczeń i urządzeń służących do wspólnego użytku mieszkańców domu" itd. Chcę tylko potwierdzenia czy mam za mamę płacić za opał, prąd, jedzenie, ubranie i wykonywać wszelkie prace remontowe i naprawcze w jej części domu. Zapis jest podobny do zapisu jak w poprzednich postach ale nie jest taki sam.

#12 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 03 maj 2010 - 18:13

Ma Pan obowiązek zapewnić mamie bezpłatne korzystanie z tych pomieszczeń. Czyli nie może Pan domagać się zapłaty za prąd, wodę, ogrzewania (i inne podstawowe media). Nie ma Pan obowiązku utrzymywania mamy, pokrywania kosztów jej leczenia czy wyżywienia.

#13 Guest_-praw-maveric

Guest_-praw-maveric
  • Goście

Napisano 03 maj 2010 - 18:36

Dziekuję bardzo za odpowiedź.

#14 Guest_

Guest_
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2010 - 17:54

Witam, mam podobne pytanie. Zacytuję najpierw akt notarialny:
"obdarowany oświadcza, że ustanawia na rzecz rodziców xxxxx i xxxx, dożywotnio i nieodpłatnie służebność osobistą polegającą na korzystaniu z 1 pokoju i kuchni, łazienki z w.c. przedpokoju itd..., oraz zobowiązuje się zapewnić im opiekę oraz swobodne dojście do budynku. Swatający uzgadniają, że wszelkie koszty związane z utrzymaniem budynku oraz mediów ponosić będzie obdarowana."
Opis sytuacji: rodzice razem w sumie mają dochodu około 900 zł miesięcznie na dwie osoby (czyli po 450 zł na osobę), dodatkowo oboje są ciężko hoży (tata Alchajmer, mam sparaliżowana całkowicie). Rodzice wymagają opieki 24h na dobę, jazda po lekarzach, wizyty w szpitalach itp. Rodzice oprócz obdarowanej córki posiadają jeszcze dwoje dzieci, które nie poczuwają się do pomocy.
Brakuje pieniędzy na utrzymanie i czasu do normalnego życia - obdarowana nie może podjąć pracy ani zająć się własnymi dziećmi.
Moje pytanie: jakie obowiązki spoczywają na obdarowanej? Czy obdarowana na przykład może się wyprowadzić i tym zmusić rodzeństwo do pomocy? Czy może wyjechać na wakacje? Czy musi utrzymywać rodziców, płacić za lekarstwa i lekarzy (rodzice dysponują jeszcze gruntami i niewielką sumą pieniędzy która nie długo się im skończy)?

#15 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2010 - 22:59

Obdarowana nie może zmusić rodzeństwa - to mogą zrobić tylko rodzice - np. występując przeciwko nim z roszczeniem o alimenty.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 09:31

Dziękuję za odpowiedz.
A do czego prawnie zobowiązuje zapis "oraz zobowiązuje się zapewnić im opiekę"?
Dodam ze nie jest to umowa dożywocia tylko darowizna.

#17 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 12:50

Zapis ten zobowiązuje właśnie do zapewnienia opieki. Jeśli dokładnie zakres tej opieki nie jest ustalony to w razie sporu sąd będzie musiał w oparciu o intencje stron dokonać jego wykładni.

#18 Guest_pit84

Guest_pit84
  • Goście

Napisano 30 październik 2010 - 13:53

Witam,
oto treść w akcie notarialnym: " (...) poleca jej ustanowić na nabytej nieruchomości służebność osobista mieszkania na rzecz (...) polegające na prawie dożywotniego, bezpłatnego zamieszkiwania przez niego w budynku mieszkalnymi korzystania z jednego pokoju, kuchni i łazienki znajdujących się na parterze oraz korzystania z działki nr (..) w zakresie niezbędnym do wykonywania służebności"

Czytanie KC jakoś nie rozjaśnia mi niestety kilku aspektów ,
czy mogę zabronić ojcu korzystania z garażu? (akt notarialny obejmuje 3 pomieszczenia, natomiast Art. 302. § 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.)



Z góry dziękuje za odpowiedź

#19 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 30 październik 2010 - 16:25

Garaż nie jest pomieszczeniem do wspólnego korzystania. Może Pan zabronić korzystania z garażu - bo takie prawo nie wynika z ustanowionej służebności.

#20 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 30 październik 2010 - 16:27

Witam,
oto treść w akcie notarialnym: " (...) poleca jej ustanowić na nabytej nieruchomości służebność osobista mieszkania na rzecz (...) polegające na prawie dożywotniego, bezpłatnego zamieszkiwania przez niego w budynku mieszkalnymi korzystania z jednego pokoju, kuchni i łazienki znajdujących się na parterze oraz korzystania z działki nr (..) w zakresie niezbędnym do wykonywania służebności"

Czytanie KC jakoś nie rozjaśnia mi niestety kilku aspektów ,
czy mogę zabronić ojcu korzystania z garażu? (akt notarialny obejmuje 3 pomieszczenia, natomiast Art. 302. § 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.)



Z góry dziękuje za odpowiedź


Jest mowa o poleceniu ustanowienia służebności:

Kodeks cywilny
Art. 893. Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Art. 894. § 1. Darczyńca, który wykonał zobowiązanie wynikające z umowy darowizny, może żądać wypełnienia polecenia, chyba że ma ono wyłącznie na celu korzyść obdarowanego.
§ 2. Po śmierci darczyńcy wypełnienia polecenia mogą żądać spadkobiercy darczyńcy, a jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny - także właściwy organ państwowy.
Art. 895. § 1. Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia, jeżeli jest to usprawiedliwione wskutek istotnej zmiany stosunków.
§ 2. Jeżeli wypełnienia polecenia żąda darczyńca lub jego spadkobiercy, obdarowany może zwolnić się przez wydanie przedmiotu darowizny w naturze w takim stanie, w jakim przedmiot ten się znajduje. Przepisu tego nie stosuje się, gdy wypełnienia polecenia żąda właściwy organ państwowy.

Czy służebność mieszkania została rzeczywiście ustanowiona?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy