Kategorie
Skocz do zawartości

Żeliwny kaloryfer w mieszkaniu własnościowym

Gość -praw-ancurek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość -praw-ancurek
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie żeliwnego kaloryfera w mieszkaniu własnościowym, a mianowicie do kogo on należy: do mnie czy do spółdzielni? Chcemy wymienić takowe kaloryfery w mieszkaniu. Czy spółdzielnia po dokonaniu demontażu je zabiera czy musi nam zostawić? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Gość -praw-tadeusz52
Witam,
jeżeli regulamin wspólnoty nie stanowi inaczej, to grzejnik jest własnością właściciela mieszkania. Jest natomiast inny problem.... wymiana grzejnika spowoduje deregulację zładu...., a to juz część wspólna nieruchomości...:)))))

Odpowiedż jest bardzo prosta. Zakupując mieszkanie jako własnościowe
całe wyposażenie znajdujące się w tym mieszkaniu stanowi własność jego
nabywcy. Inna sprawa to własność wspólna taka jak klatki schodowe. pralnie
czy jakieś inne pomieszczenia.
Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku mieszkania spółdzielczego
czy komunalnego. w tych przypadkach najemca jest tylko najemcą zajmując
lokal z przydziału. Jeżeli wymieni w mieszkaniu czy to grzejnik czy
kuchenkę gazową , stare nienadające się do eksploatacji urządzenia musi zwrócić właścicielowi a więc spółdzielni mieszkaniowej lub administracji mieszkań urzędu miasta.

Gość -praw-tadeusz52
Witam,
nie do końca jest prawdą (kwesia doprecyzowania), że: "...całe wyposażenie w tym mieszkaniu stanowi własność jego nabywcy..."
Do takiego "wyposażenia", które jest częścią wspólna nieruchomości należą np piony centralnego ogrzewania i gałązki od nich prowadzące (może być, że z termoregulatorami), piony kanalizacyjne wraz z trójnikiem, piony wodne wraz z gałązkami (może być, że wraz z wodomierzami), piony wentylacyjne... i inne.

Do Tadeusz 52.
Z całym szacunkiem - się zgadzam w wypowiedzią . Przepraszam ale Szanowny
Kolega raczył zwrócić uwagę na Istotny fakt że w mieszkaniu z tytułem
pełnej własności tzw {własność wyodrębniona} w przypadku której to
własności - właściciel posiada akt notarialny własności znajdują się
również ciągi instalacyjne stanowiące własność wspólną. Dotąd się zgadzam
tylko w przypadku jakiejkolwiek awarii tych pionów czy to wentylacyjnych
czy wodnych czy gazowych czy też grzewczych obowiązek usunięcia awarii
w danym pionie należy do administracji i zarządcy danego budynku natomiast
wszystko co jest odprowadzone od pionu do lokalu { w tym również wspomniane
gałązki instalacyjne }-leży w gestii właściciela tego lokalu {mieszkania}.
Inaczej sprawa się przedstawia kiedy mamy własny domek mieszkalny , wówczas
wszystko co jest w tym domku jest nasze prywatne.
Pozdrawiam B-mol

Gość -praw-tadeusz52
Witam,
z całym szacunkiem, ale niewątpliwym jest, że gałązka do urządzenia (termoregulatora - w przypadku c.o., wodomierza - w przypadku wody) jest częścią pionów...., a więc są częścią wspólną:))))

• 7 lat później...

Witam

to jak w końcu jest z tymi kaloryferami. Ja mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe (oczywiście akt notarialny posiadam). Wymieniałem teraz kaloryfery na własny koszt, a w piśmie, które otrzymałem od spółdzielni napisane jest że mam stare oddać do spółdzielni. Według mnie absurd. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. 

Za podpowiedź prawną z góry dziękuję.

• 1 rok później...

Witam .

Posiadam mieszkanie własnościowe ,wymieniłam kaloryfer zgodnie z instrukcją jaka dostałam od spółdzielni ale spółdzielnia Piast w Katowicach żąda zwrotu starego kaloryfera do spółdzielni waży ponad  100 kg jak ja im mam go dostarczyć. Potrzebuję pilnie porady bo inaczej obciążą mnie fakturą 

• 1 rok później...
  • 1 rok później...
Gość Mieszkaniec

Uważam, że chore to. Ktoś kupił lub wykupił mieszkanie wraz z kaloryferami więc powinny być jego. Drugi paradoks, taki że spółdzielnia w mieszkaniach własnościowych wymienia kaloryfery mieszkańcom. Uważam że to powinien sobie każdy we własnym zakresie wymienić kaloryfery a nie czynsze ciągle w górę bo sponsorujemy niektórych mieszkańców a także przy wymianie okien im dopłacamy. Prawo spółdzielcze powinno być zmienione i koniec że sponsorowaniem innych. 

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...