Skocz do zawartości

Rura w działce

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2008 - 12:42

Nie jesteśmy w stanie sporządzać tutaj pism na indywidualne zamówienie. Proszę poszukać w części portalowej czy podobnego wezwania nie było (było na pewno do ZE - więc jakiś wzór już Pan ma).

#2 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2008 - 08:18

Dziękuje, mam jeszcze jedno pytanie jak powinno brzmieć pismo do gestora sieci aby zmobilizować go do działania ponieważ ta sprawa trwa już 4 miesiąc i nie widzę aby chcieli to zrobić ? Czy istnieje możliwość abym mógł poprosić o napisanie mi takiego pisma ? Rura musi zostać w działce ale na to się zgodzę tylko przy granicy działki aby nie kolidowała mi z budynkiem , ponieważ nie ma gdzie po za działkę jej przełożyć ale rozumie iż to nie będzie miało już wpływu na ich decyzje ? Rurę muszą przenieść do granicy ale będzie musiała pozostać w działce więc jakie po tej operacji będzie przysługiwać mi prawo?

#3 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 23:22

Odróżniajmy dwie rzeczy - przeniesienie rury (kolektora) z Pana nieruchomości, a przyłącze Pana budynku do istniejącej sieci. Przeniesienie kolektora to zmartwienie wodociągów. Natomiast wykonanie przyłącza do Pana budynku - będzie wykonane na Pana koszt. Przyłącze od granicy nieruchomości stanowi Pana własność.

#4 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 12:33

czyli moje roszczecie dotyczące przebudowy rury na koszt gestora jest jak najbardziej zasadne i nie powinienem płacić za nic jesli chodzi o przebudowe rury i gestor musi to zorbić i zapewnić mi dostawe wody do domu ?

#5 Guest_-praw-pietryś

Guest_-praw-pietryś
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 12:28

Prawo do czynszu za korzystanie nieruchomości przysługuje Panu za 10 lat wstecz. Jest to oddzielne roszczenie, niezależnie od roszczenia, o którym mówi Admin-Łukasz. Oczywiście w nawiązaniu do wspomnianego orzeczenia, jeżeli była zgoda poprzedniego właściciela, to roszczenie o zapłatę za korzystanie z nieruchomości raczej nie przysługuje.

#6 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2008 - 00:15

Dziękuję za odpowiedź i utwierdzenie mnie w moim przekonaniu. Czyli rozumiem, że niezależnie od tego czy poprzedni właściciel wyraził zgodę czy nie mam prawo zażądać przesunięcia tej rury wodociągowej na granicę działki? Czy gestor sieci w związku z powyższym wykona to na własny koszt, czy może żądać partycypacji w kosztach? Czy jeśli ta rura pozostanie nadal na mojej działce przy granicy czy gestor może zażądać służebności i czy przysługuje mi wtedy prawo do czynszu za dzierżawę części mojej działki?
W działce mam również kabel telefoniczny, jakie prawo w związku z powyższym mi przysługuje?

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2008 - 23:30

Ma Pan prawo domagać się przesunięcia tej ruru poza Pana nieruchomość lub wypłatę odszkodowania za korzystanie z Pana nieruchomości. Koszty przesunięcia rury absolutnie nie dotyczą Pana.

Dotychczas orzecznictwo Sądu Najwyższego jednoznacznie opowiadało się za ochroną właścicieli, którym taka "rura" w związku ze zmianą okoliczności zaczęła przeszkadzać (i w zasadzie nie miało na to wpływu czy była zgoda poprzedniego właściciela na budowę czy nie). Pewne pęknięcie na tej zgodnej linii orzecznictwa pojawiło się jednak po lipcowym wyroku. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenie o przesunięcie rury - może być nadużyciem prawa. Wyrok jest na forum w dziale orzecznictwo. Niestety nie ma jeszcze uzasadnienia do tego wyroku i trudno jednoznacznie wskazywać w jakich okolicznościach orzeczenie zapadło i co konkretnie SN miał na myśli.

Proszę rozpocząć standardowo - od pisemnego wezwania do przesunięcia rury poza teren Pana nieruchomości - powołując się na rozpoczęte już starania o zabudowę działki. Jak odmówią - powództwo do sądu.

#8 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2008 - 20:11

Ile czasu ta rura jest na nieruchomości?
Z tego co mi powiedziała poprzednia właścicielka ok. 15 lat .

Czy właściciel rury posiada jakąkolwiek umowę o korzystanie z gruntu (może z poprzednimi właścicielami)?
Poprzednia właścicielka twierdzi iż nic nie podpisywała a w gminie jak zacząłem wypytywać o to nabrano w usta wody i wydaje mi się iż na dzień dzisiejszy nie ma na to żadnego dokumentu.

Na jakiej podstawie została ona "wbudowana"?
tak na prawdę ani gestor ani gmina nie jest w stanie mi tego wyjaśnić twierdzą iż kiedyś tak się obiło i już.

Czy ten stan jest wpisany jako służebność (obciążenie) w księdze wieczystej gruntu?
W księdze nie mam żadnego zapisu o służebności ani nie mam z gestorem żadnej umowy na rurę w działce a dziś stwierdził iż koszt przebudowy to 10 tys. zł i że to ja mam pokryć bo oni nie muszą
Czy oni mają prawo tak to zrobić ?

#9 Guest_-praw-pietryś

Guest_-praw-pietryś
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2008 - 16:09

Ile czasu ta rura jest na nieruchomości?
Czy właściciel rury posiada jakąkolwiek umowę o korzystanie z gruntu (może z poprzednimi właścicielami)?
Na jakiej podstawie została ona "wbudowana"?
Czy ten stan jest wpisany jako służebność (obciążenie) w księdze wieczystej gruntu?

#10 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2008 - 12:42

Witam,
Czy ktoś z Was miał może styczność z taką sprawa, pokrótce na kreślę temat , w kwietniu tego roku zakupiłem działkę na której planuje wybudować dom z gminy otrzymałem warunki zabudowy w których gmina wymaga abym dogadał się gestorem sieci wodnej ponieważ przez środek działki przechodzi rura z woda W110 zasilająca wieś w wodę co koliduje mi z budową domu ponieważ dom musiałby stać na rurze co jest technicznie nie dopuszczalne.
Po rozmowie z Kierownikiem zakładu wodnego utwierdza mnie iż koszty przebudowy rury są po mojej stronie i że to ja musze pokryć wszystkie koszty związane z przebudowa. Rura nie jest moja ja jej nie budowałem była w działce i tak tez dokonałem zakupu.
Czy ktoś z Was jest w stanie mi pomoc i powiedzieć kto powinien pokryć ten koszt przesunięcia rury w stronę granicy? Doczytałem iż 03.08.08 zmieniły się przepisy o własności ale podobno jak twierdzi kierownik mnie nie dotyczą ponieważ ja nabyłem działkę już z rura przez środek. Proszę o wszelkie informacje w/w sprawie jakie możecie mi przytoczyć , kto tu ma racie i kto jest na prawie ja chce aby to gestor przebudował sieć wodna na swój kosz ponieważ to on czerpie z tego przychód a rura jest w mojej działce.

#11 Guest_-praw-pietryś

Guest_-praw-pietryś
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2008 - 11:15

Można również pertraktować w/s czynszu za korzystanie z nieruchomości...

#12 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2008 - 19:31

CYTATprosi mnie o dostarczenie jej do z kserowania oraz wszystkich dokumentów dotyczących działki – czy mam to zrobić ?
Samo przedłożenie dokumentów nie jest dla Pana zagrożeniem - więc nie widzę powodów do obaw.

Na co uważać? Przede wszystkim na wyraźnie określenie kto ponosi całkowite koszta operacji, a po drugie domagać się ustalenia terminu od ... do .... kiedy ekipa będzie działać na Pana terenie jak również zobowiązać ich do usunięcia wszelkich zniszczeń na terenie przez zasianie trawy itp.

#13 Guest_-praw-olred

Guest_-praw-olred
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2008 - 16:48

Witam,
Na wstępie bardzo chciałem podziękować za pomoc jaką uzyskałem od Pana , w dniu dzisiejszym Gestor sieci przedzwonił do mnie i prosi mnie o spotkanie w celu ustalenia szczegółów ponieważ jak stwierdził rzeczywiście nie maja zapisu w księdze wieczystej i prosi mnie o dostarczenie jej do z kserowania oraz wszystkich dokumentów dotyczących działki – czy mam to zrobić ? Bo do tej pory twierdził iż ich prawnik powiedział iż ja musze przełożyć rurę na swój koszt a dziś nagle po silnej argumentacji jaką Pan mi podał skapitulowali ponieważ poprosiłem to na piśmie łącznie z łączeniem kosztorysu przeprowadzenie tych prac. Jutro 9 mamy się spotkać aby omówić szczegóły wyrażam zgodę na przesuniecie rury do granicy działki i pozostawianie jej w działce ale mam pytanie czego mam się wystrzegać i na co uważać podczas prawnej operacji tego stanu abym nie został wymanewrowany przez ich prawnika ?? Na co mam zwrócić uwagę ? Czego się spodziewać ?

#14 kawartt23

kawartt23

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 14 luty 2018 - 17:03

Proponowane przez nas rury pvc stanowią kolejny dowód na to, że jesteśmy przewodnim producentem oraz dystrybutorem artykułów wodociągowo-kanalizacyjnych. Warto, żebyście wiedzieli, iż nasza firma to gwarancja jakości ze strony ludzi, jak i sprzętu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej działalności.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy