Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży a '13'

wróć do serwisu Księgowość 59 odpowiedzi w tym temacie

#41 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 czerwiec 2015 - 09:50

Przyznałam się do złej interpretacji, dla mnie to jest problemem, że jak tylko ktoś potrafi podać argumenty to przyznam mu racjęsmile.png
Tak też było teraz, Maria mnie przekonała, a zwłaszcza to: Dz.U z 2012 r., poz. 819

Tak, na twoim miejscu napisałabym pismo (oficjalne do szefa przez sekretariat z kopia za potwierdzeniem) z prośbą o wyjaśnienie braku naliczenia "13-ki"

Podaj w piśmie swoje stanowisko podpierając się cytowanym przepisem.

Zażądaj wypłacenia kwoty wraz z odsetkami od dnia kiedy staje się wymagalna czyli od 1 kwietnia 2015.

Ważne abyś miała kopię swojego pisma, oraz późniejszą odpowiedź, gdybyś w przypadku odmowy chciała dochodzić w sądzie zaległej 13-ki.

#42 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 11 czerwiec 2015 - 09:51

Cholerasmile.png, tam miało być "dla mnie to nie jest problemem".

#43 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2015 - 12:30

Witam ponownie.

Dziękuję za zainteresowanie i chęć wyrażenia zdania na dany temat. Cieszy nas jeśli słyszymy dobre wieści lub informacje, które chcemy usłyszeć, ale... słucham (przynajmniej staram się:) zdania innych i przeciwstawnych poglądów. Cenię ludzi za to, co potrafią, ale tym bardziej, ze interpretują przepisy, uczą się ciągle, chce się im dociekać prawdy, a nie ślepo trwać przy swoim... Tymi zawiłymi myślami, chciałabym wyrazić podziw... Ksiegowo-Zołzo, Twoje dociekania, nie tylko Tobie rzuciły nowe światło na daną sprawę, ale pomogły dla mnie znaleźć uzasadnienie. Dziękuję raz jeszcze. Pani Mario, wielkie uznania również dla Pani.

Dziękuję!!!

P.S. Przeczytałam cytowany Dz.U. i o ile dobrze zrozumiałam, to nie do końca to podobna sytuacja do mojej, bo tam L4 to 45 dni, a reszta to macierzyński, a jak już wiemy od 2013r pozwala on na otrzymanie "13" mimo niepracowania. Tam urlop macierzyński i efektywna praca wyniosły pół roku, a u mnie nie (a tym głównie argumentowała pani z księgowości w mojej szkole), ale warto spróbować... Mogę coś zyskać.Tak jak pisała Maria: "przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego i to bez względu na długość udzielonego urlopu" oraz: "Podstawowym kryterium, które warunkuje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest korzystanie przez pracownika w ciągu danego roku z urlopu macierzyńskiego  oraz faktyczne świadczenie w danym roku pracy." Postaram się tego trzymać. Proszę trzymać kciuki:)

#44 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 11 czerwiec 2015 - 13:10

To interpretacje z innych opracowań fachowej literatury:

"Pracownik samorządowy nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) gdy efektywnie przepracuje co najmniej 6 miesięcy. Tak wynika z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1144), dalej ustawy. Przy czym wynagrodzenie to w pełnej wysokości przysługuje po przepracowaniu całego roku kalendarzowego, a w razie pracy przez część roku - w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

Przepracowanie okresu krótszego niż co najmniej 6 miesięcy pozbawia pracownika prawa do wynagrodzenia rocznego, chyba że wystąpił jeden z wyjątków wskazanych w art. 2 ust. 3 ustawy. Wśród nich ustawodawca wymienił korzystanie z urlopu macierzyńskiego nie odnosząc się do okoliczności oraz długości tego urlopu. Należy więc uznać, że wystarczy 1 dzień takiego urlopu w rozpatrywanym roku, aby skorzystać z omawianego przywileju. Co więcej, wobec braku wyłączeń podmiotowych dotyczy to zarówno pracownicy-matki, jak i pracownika-ojca."

#45 Guest_Gościówa

Guest_Gościówa
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2015 - 20:26

Cieszę się, że to forum istnieje... i takie osoby jak Księgowa-Zołza i Maria, chcą wyrazić Swoje zdanie i przez to pomóc innym. Księgowo, Twoja ostatnia wypowiedz, to  niemal ściąga do mojego pisma) Wielkie dzieki  

#46 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 12 czerwiec 2015 - 11:55

smile.png zawsze pomagam, kiedy tylko potrafię i mogęsmile.png

#47 Guest_Dalia

Guest_Dalia
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 19:53

Witam. Przeglądając internet trafiłam na to forum... Może i ja uzyskam odpowiedź... Proszę o udzielenie informacji, czy należy mi się tzw "trzynastka" za 2014r, w sytuacji gdy pracowałam w szkole na umowę o pracę od 1.09.2013r do 31.08.2014r, ale w 2014r zaszłam w ciążę i musiałam iść na zwolnienie lekarskie. W sumie w 2014 roku przepracowałam 4 miesiące, a przez kolejne 5 miesięcy byłam na zwolnieniu lekarskim, bo dodam, że umowę o pracę przedłużono mi do dnia porodu.Więc... czy mogę prosić o wypłacenie mi trzynastki w części proporcjonalnej do okresu przepracowanego w tej szkole powołując się na

USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w związku z 

Art.2. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach: 1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej); i 

4.rozwiązania stosunku pracy w związku z:  c) (...) zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy - mniejsza liczba uczniów w szkole.

Z góry dziękuję za wszelkie opinie:)

#48 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 01 lipiec 2015 - 11:36

Moim zdaniem - TAK

#49 Guest_Dalia

Guest_Dalia
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2015 - 11:55

Księgowo-... Dziękuję za odpowiedź

#50 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 02 lipiec 2015 - 12:14

Proszęsmile.png

#51 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2016 - 16:11

Witam.
Od 1 stycznia do czerwca 29 pracowałam w tym (4 dni chorobowego) a od 30 czerwca do końca roku byłam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Czy należy mi się trzynastka??

#52 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 21:05

Niestety - nie

#53 Guest_JanuszB

Guest_JanuszB
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2016 - 11:52

Efektownie przepracowany to oznacza, w takim razie, bez zwolnienia chorobowego, tak? Czy są jeszcze jakieś wyjątki podobne do wymienionego zwolnienia, które skracają nam okres przepracowany efektownie? Czy pozostałe zwolnienia, tj. macierzyńskie, rodzicielskie etc. wchodzą w skład tego czasu przepracowanego efektownie?

Proszę o klarowne odpowiedzi. Chciałbym to wszystko sobie uporządkować w głowie.

#54 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 25 styczeń 2016 - 15:14

A wiesz ty co? Przeczytaj sobie "z Klarownym zrozumieniem" rozporządzenie i komentarze do niego, uporządkujesz sobie wiedzę.

Odpowiedź na twoje pytanie tez tam się znajduje

#55 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 16:21

witam, przeczytałam cały wątek i zdurniałam. prosze o pomoc.

od stycznia 2015 r. do polowy lipca przebywalam na l4 - w polowie lipca urodziłam dziecko i reszyę roku 2015 spedzilam na macierzyńskim. czy trzynastka należy się?

z góry dziekuje

#56 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19001 postów

Napisano 03 luty 2016 - 19:30

Należy się, w myśl przepisów, tzn.nabyłaś prawo, ale nie przepracowałaś ani jednego dnia i stąd nie ma z czego jej naliczyć, z chorobowego ani z macierzyńskiego nie nalicza się dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

#57 Guest_oo

Guest_oo
  • Goście

Napisano 10 luty 2016 - 09:04

czyli nabylam prawo do otrzymania ale faktycznie nie ma jej z czego naliczyc i nie dostane ani grosza tak (znak zapytania)

#58 brocik

brocik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 10 luty 2016 - 09:43

witam proszę o pomoc w styczniu pracowałam 4dni(4,5,7,8)od 10.01.2016r jestem na L4 (ciąża)wczoraj otrzymałam wypłate pomniejszona o ponad 80zł jak dzw.do szefowej i ja pytałam to  tłumaczyła mi to tak że za mało dni przepracowałam w styczniu nie moge tego pojąc bo mam stało pensje nic sie nie zmienia od kilku lat i dlatego prosze o pomoc i wyliczenie jaka powinnam wziąść wypłate  podstawa=2245 po odliczeniu wszystkich skł.zawsze otrzymywałam1635,94  teraz za styczeń gdzie było (22dni zw.lek)a 4 dni pracy otrzymałam1547,98 nie rozmiem dlaczego   Z góry dziękuje za pomoc

#59 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 luty 2016 - 20:10

to jest proste - za zwolnienie lekarskie nie dostaje się 100 % normalnego wynagrodzenia takiego jak za okres przepracowany

#60 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 luty 2016 - 20:21

Brocik trzeba trochę myśleć. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych