Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży a '13'

wróć do serwisu Księgowość 59 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_milka

Guest_milka
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 22:00

Witam, bardzo proszę o pomoc.. W zeszłym roku od kwietnia byłam na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Urodziłam w grudniu, obecnie przebywam na macierzyńskim. Pracuję w budżetówce, gdzie jak wiadomo mamy fundusz socjalny. W tym roku nie wypłacono mi "13" ani nie dostałam jak inni żadnych bonów na święta. Słyszałam jednak, że jednak zakład pracy powinien mnie traktować jak innych pracowników. Czy ktoś z Państwa spotkał się już z taką sytuacją? Z góry dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Mortycja

Guest_Mortycja
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 11:34

"13 powinnaś dostać za okres od stycznia do kwietnia jeśli pracowałaś, i bony z fs też

#3 Guest_Iśka

Guest_Iśka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:37

Zgodnie z przepisami za okres przepracowany w 2008 powinnaś dostać dodatkowe wynagrodzenie roczne.Natomiast bez względu na okres jaki przepracowałaś w 2008 r. zgodnie z przepisami ZFŚS powinnaś dostać wszystko to co otrzymywali pozostali pracownicy w 2008r., ponieważ na Ciebie dokonano odpisu środków.Chyba że tak macie skonstruowany regulamin ZFŚS, ale jeżeli z regulaminu wynika, że Tobie nie przysługują świadczenia, bo chorowałaś, to jest on błędnie skonstruowany.

#4 Guest_milka

Guest_milka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 21:54

Dziękuję za odpowiedzi. Za okres przepracowany czyli proporcjonalnie (tylko za trzy miesiące)? Kadrowa twierdzi, że nic mi się nie należy... Pozdrawiam.

#5 Guest_mandziola

Guest_mandziola
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 22:19

I ma racje. Trzynastka nalezy się jesli efektywnie przepracuje się minimum 6 m0cy w danym roku kalendarzowym (są pewne wyj atki ale chorobowe do nich nie nalezy).Natomiast bony powinnas dostac, chyba, że macie jakies kryterium dochodowe i według niego masz za duzy dochód. Ja bym napisała pisemko - z prosba o wyjasnienie czemu zostałas pominieta przy przyznawaniu bonów i niech się tłumaczą.

#6 Guest_Mortycja do Mandzioli

Guest_Mortycja do Mandzioli
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 08:05

wyjątkowo w pierwszym punkcie się z tobą nie zgodzę :)Sąd Okręgowy w Łodzi uznał 8 listopada 2007 r. ze staż trzynastkowy mierzymy okresem pozostawania w zatrudnieniu. Liczy się go zatem od momentu rozpoczęcia stosunku pracy do chwili jego zakończenia, uwzględniając w tym długie choroby i urlopy macierzyńskie. konsultowałam to z prawnikami w organie prowadzącym i na takim też stoją stanowisku. Pozdrowionka

#7 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 09:41

milka,13-tka Ci się należy i świadczenia z ZFŚS również

#8 Guest_milka

Guest_milka
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 23:31

dziękuję za pomoc i pozdrawiam

#9 Guest_elwira

Guest_elwira
  • Goście

Napisano 04 październik 2009 - 20:38

witam mam podobny problem otóż pracuje od lipca 2008 w maju poszłam na zwolnienie z powodu zagrożonej ciąży i nie wiem czy trzynastka mi się należy czy nie,nadmienię że umowa kończy mi się w dniu porodu.w pracy mówią że nic mi się nie należy,bonów także nie dostałam na święta.proszę o poradę,dzięki

#10 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 04 październik 2009 - 23:35

a dlaczego nie dostałaś bonów elwiro ?pytałaś o to pracodawcy ?

#11 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 16 styczeń 2014 - 11:14

Witam. Temat nie był dawno aktywny,ale bardzo zależy mi na uzyskaniu pomocy. Mam podobny problem jak pozostałe użytkowniczki. Pracuję w Urzędzie Miejskim od 2006r. mam umowę na czas nieokreślony. W październiku 2012r. zaszłam w ciążę, ze względu na komplikacje i ryzyko poronienia wylądowałam w szpitalu. Od 06 lutego 2013r. z tego powodu przebywałam na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży. Ciążę ze względu na ryzyko rozwiązano przez cc i 11 lipca 2013 urodziłam córkę.

Jestem na urlopie macierzyńskim rocznym (80% wynagrodzenia) od 11 lipca 2013 do 09 lipca 2014r.  Otrzymałam dzisiaj przelew wynagrodzenia rocznego z pracy na niewiele ponad 300 zł, czyli rozumiem tylko Mortycja zacytowała Postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi ,który uznał 8 listopada 2007 r, że staż 13 liczy się go zatem od momentu rozpoczęcia stosunku pracy do chwili jego zakończenia, uwzględniając w tym długie choroby i urlopy macierzyńskie. Zgłupiałam. To powinnam dostać 13 za cały  rok czy tylko za styczeń i luty? Pozdrawiam

#12 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 styczeń 2014 - 11:25

13 przysługuje ci tylko za styczeń i część lutego.

W podstawie trzynastki nie uwzględnia się zasiłków z ubezpieczenia społecznego, czyli m.in. zasiłku macierzyńskiego przysługującego za czas urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, ojcowskiego, urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

#13 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 16 styczeń 2014 - 11:33

Czyli źle zrozumiałam orzeczenie S. O. w Łodzi? Dziękuję za odpowiedź Mario.

#14 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 styczeń 2014 - 11:59

Po zmianach z 29 czerwca 2013 r. prawo do trzynastki – w wysokości proporcjonalnej – przysługuje pracownikowi także w razie nieprzepracowania co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym z powodu korzystania z:

[*]urlopu macierzyńskiego,
    [*]dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
    [*]urlopu ojcowskiego,
    [*]urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
    [*]dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
    [/list]

Przepisy ustawy przed nowelizacją przewidywały taki wyjątek w stosunku do osób korzystających z urlopów wychowawczych, natomiast od 17 czerwca 2013 r. – także w stosunku do osób korzystających z urlopów rodzicielskich.

Nowelizacja nie zmieniła zasad obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Stanowi ono 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego. Uwzględnia się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie:

[*]za urlop wypoczynkowy i
    [*]za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
    [/list]

#15 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 16 styczeń 2014 - 12:17

Mam prośbę, cytujecie ustawy a mnie i każdej zainteresowanej kobiecie potrzebna pomoc na zasadzie takiej jak udzieliła Maria., czyli elzbieta należy  się Tobie trzynastka tylko za styczeń i luty lub należy się trzynastka za cały rok. Bo to,że mam prawo do trzynastki to nie mam wątpliwości. Zajmuje się innymi rzeczami ,sprawy kadrowe i związane z tym ustawy to czarna magia.

#16 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 17 styczeń 2014 - 09:57

Kadrowa wytłumaczyła mi ,że chorobowe i macierzyńskie daje mi tylko prawo do 13, a nie ma wpływu na wysokość. Pracownik musi efektywnie przepracować pół roku.

#17 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3544 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 17 styczeń 2014 - 10:50

Kadrowa wytłumaczyła mi ,że chorobowe i macierzyńskie daje mi tylko prawo do 13, a nie ma wpływu na wysokość. Pracownik musi efektywnie przepracować pół roku.

Zdanie pierwsze poprawne,drugie nie.W przypadku macierzyńskiego nie jest wymagany okres 6 miesięcy efektywnej pracy.

#18 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 17 styczeń 2014 - 11:00

Zdanie pierwsze poprawne,drugie nie.W przypadku macierzyńskiego nie jest wymagany okres 6 miesięcy efektywnej pracy.

Tzn. prawidłowo dostałam 13 tylko za styczeń i luty? Za macierzyńskie nie powinnam bo kadrowa powiedziała, że liczy się tylko do okresu trzynastkowego.Wg starych przepisów pracując w roku tylko 2 m-ce wcale nie miałabym 13.

Kochani ja swój temat już zamykam.dziękuję za pomoc. Ale zawsze może pojawi się inna interpretacja, myśl, która komuś pomoże.

#19 marzenaew

marzenaew

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:32

Co znaczy efektywnie przepracować pół roku ? 

#20 elzbietakw33

elzbietakw33

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 17 styczeń 2014 - 14:13

Przychodzić do pracy, pracować przy swoim biurku, wykonywać polecenia szefa a nie na L4.Taki mniej więcej opis znalazłam na stronie samorządowca.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych