Skocz do zawartości

podwójne OC-windykacja

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-shinto_84

Guest_-praw-shinto_84
  • Goście

Napisano 14 październik 2009 - 21:18

Witam serdecznie
Kupiłem samochód, tak jak należy wypowiedziałem OC w ciągu 30 dniu u ubezpieczyciela sprzedającego ( MTU S.A.)-20 maj 2009
W tym czasie wykupiłem nowe u mojego ubezpieczyciela(ochrona zaczęła się od 21 maja). MTU S.A. zakwestionowała wzór wypowiedzenia-skorzystałem z gotowego wzoru z internetu i niepotrzebnie powołałem się na art.28. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przysłano mi nową polisę i przeliczono składkę. Okazało się, że wypowiedzenie jest nieskuteczne, mimo że zachowałem 30 dniowy okres wypowiedzenia, bo powinienem powołać się na art.31. Prośba o indywidualne rozpatrzenie sprawy i unieważnienie polisy została odrzucona dwa razy przez MTU S.A. Wystąpiłem do rzecznika ubezpieczonych z prośbą o rozwiązanie sporu, minął już miesiąc i nie mam odpowiedzi-wiem że mają dużo skarg. Tymczasem MTU S.A przekazała moją polisę do windykacji. Dziś otrzymałem pismo wzywające mnie do zapłaty wystawione przez Kancelarię Prawną Lexus. Firma ta działa na podstawie pełnomocnictwa udzielonego im przez MTU S.A. i w imieniu MTU podejmie działania mające na celu uzyskanie sądowego tyt. egzekucyjnego.
Moje pytanie czy mam podejmować jakiekolwiek kroki i próbować porozumieć się po raz kolejny z MTU S.A czy z firmą windykacyjną ?
Czy też poczekać na odpowiedz od Rzecznika Ubezpieczonych-nie wiadomo kiedy mogę ją uzyskać ??
Jakie kroki musi podjąć windykator i jakimi kosztami może mnie obarczyć jeśli kwota należności nie przekracza 1000 PLN??

pozdrawiam

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 11:34

Błędne wskazanie podstawy prawnej wypowiedzenia nie czyni takiego wypowiedzenia bezskutecznym. Jeśli ma Pan taką możliwość proszę zamieścić skan tego wypowiedzenia.

#3 Guest_-praw-shinto_84

Guest_-praw-shinto_84
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 16:20

Oto wzór wypowiedzenia, które uzyłem.
Samochód kupiłem 13-05.
Wypowiedzenie wysłałem 20-05
04-06 otrzymałem pismo od MTU S.A. o dostarczenie umowy kupna-sprzedazy i tak też zrobiłem.
Pod koniec lipca przysłali mi nową polisę i wezwanie do zapłaty składki. Na infolinii uzyskałem informacje, że umowa ciągle trwa bo powołałem się na zły art. ale moge wystapic z indywidualną prośbą o anulowanie polisy, jesli przedstawię że zawarłem nową. Tak też zrobiłem. Z infolinia kontaktowałem sie 3 razy w odstępach ok.2tygodniowych aby uzyskać jak wygląda rozpatrzenie mojej prośby. W tym czasie otrzymałem dwa wezwania do zapłaty, a w połowie wrzesnia odpowiedz z MTU że nie uznają mojej prośby o rozwiaznie polisy bo moge mieć ile tylko zechcę polis OC.
Gdyby w pismie z dnia 04-06 była jakakolwiek informacja o doprecyzowanie czy chcę korzystac z aktualnej polisy sprzedawcy do końca jej trwania, czy też ostatecznie rezygnuję z tego ubezpieczenia w MTU S.A. nie byłoby sprawy.
Czy ten wzór wypowiedzenia, daje mi jakąkolwiek szanse na wygranie sporu z MTU S.A, jeśli zachowałem 30-dniowy termin wypowiedzenia?
dziękuje za pomoc
pozdrawiam

#4 Guest_-praw-shinto_84

Guest_-praw-shinto_84
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 16:34

[attachment=701:Image001.jpg]Wzór wypowiedzenia

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 październik 2009 - 21:27

Wypowiedzenie jest skuteczne. Taka podstawa prawna absolutnie nie daje podstaw do przyjęcia, że polisa uległa przedłużeniu.

#6 Guest_-praw-shinto_84

Guest_-praw-shinto_84
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 00:08

zatem mam pewność ze polisa nie zostanie przedłużona na kolejny okres
Jednak MTU chodzi o inną kwestię. Sprzedający miał zawartą pierwotną polisą OC od 12 stycznia 2009 do 12 stycznia 2010.
MTU żąda zapłaty składki za okres od 13 maja 2009 do stycznia 2010, czyli od momentu kiedy zakupiłem samochód. Powołanie się na art 28, sprawiło że uznali że chcę korzystać nadal z polisy do końca okresu jej ważności, a że mam 23 lata i prawo jazdy od roku, to nie mam zniżek wiec muszę dopłacić.
Ja myśląc że wypowiedziałem umowę w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu i nabyłem nową polisę OC. Tym samym mam dwie i za obie muszę zapłacić. A w przypadku szkody mogę korzystać tylko z jednej polisy
Czy na podstawie tego wypowiedzenia jest szansa, że uniknę tej płatności jeśli MTU odrzuciło wszystkie moje prośby o anulowanie polisy???Czy rzecznik ubezpieczonych może coś zdziałać w takiej sytuacji?
Na razie nie mam zamiaru płacić ale firma windykacyjna nie będzie zbyt długo cierpliwa. Jak szybko może wystąpić do sądu o nakaz zapłaty i w ostateczności egzekucję komorniczą?

#7 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 16 październik 2009 - 11:26

Proszę na razie poczekać na reakcję Rzecznika. Na wezwanie firmy windykacyjnej odpowiedzieć, że ustosunkowanie się co do ich roszczenia może nastąpić najwcześniej po uzyskaniu odpowiedzi Rzecznika Ubezpieczonych.

#8 Guest_-praw-mk1979

Guest_-praw-mk1979
  • Goście

Napisano 14 maj 2010 - 23:02

Witam. Moja sytuacja jest prawie identyczna. Powołałem się rozwiązując umowę na art. 28 zamiast na 31 wysyłając wypowiedzenie w ciągu 30 dni od daty nabycia auta. Oczywiście chciałem rozwiązać umowę natychmiast, a nie rozwiązać z ostatnim dniem trwania umowy i płacić dodatkową składkę. Dodam tylko że to moja pierwsza polisa i nabyłem pierwsze auto. Niestety wcześniej nabyłem inną polisę więc teraz mam dwie. Na razie nie dostałem wezwania do zapłaty od MTU, ale pewnie przyjdzie wkrótce. Czy komornik ma prawo zając pensje w tym przypadku?

Pytanie do shinto_84: Czy Twoja sprawa została już rozwiązana? Co na to Rzecznik Ubezpieczonych?

Czy ktoś wie czy w końcu nowelizowali tę ustawę?

Bardzo proszę o pomoc. W jaki sposób skonstruować pismo, aby MTU zechciało rozwiązać umowę za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym.

Na innym forum znalazłem to:

"W opinii Rzecznika Ubezpieczonych, pomimo przedstawionych powyżej regulacji prawnych, konsument, w sytuacji podwójnego ubezpieczenia, powinien mieć jednak możliwość rozwiązania jednej z umów i z tych względów Rzecznik zainicjował odpowiednie zmiany legislacyjne. Ponadto, można spotkać się ze zdaniem, iż jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego jest chroniony dwiema umowami ubezpieczenia, to tylko jedna z tych umów spełnia przesłanki umowy ubezpieczenia obowiązkowego i podlega reżimom art. 33 ustawy. Druga umowa, powinna być tym samym traktowana jak dobrowolna, a w związku z tym, posiadacz pojazdu mechanicznego ma prawo w każdym momencie żądać jej rozwiązania. Argumenty potwierdzające takie stanowisko w tej kwestii, zostały ostatnio opublikowane w Gazecie Prawnej . Dr Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - specjalista w zakresie ubezpieczeń - wskazał, iż: "rozwiązanie jednej z umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów lub wielokrotnego ubezpieczenia uzależnione jest od woli stron. Mają one swobodę w zakresie umówienia się o zakończeniu ubezpieczenia, jeżeli tylko zapewnione pozostaje dalsze trwanie odpowiedzialności któregokolwiek z ubezpieczycieli na poziomie minimalnej sumy gwarancyjnej i przez wymagany przez ustawodawcę czas. (...) Należy bowiem uznać, że osoba, która ma polisę OC komunikacyjnego, już spełniła ciążący na niej obowiązek. Kolejna umowa ubezpieczenia OC nie jest więc już umową ubezpieczenia obowiązkowego i nie stosują się do niej ograniczenia dotyczące jej rozwiązywania"."

Pozdrawiam

#9 Guest_pytanie

Guest_pytanie
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 19:51

Witam,

Odgrzewam trochę temat ale nie widzę żadnego rozwiązania sprawy obu Panów, a mnie spotkała właśnie podobna rzecz z tym że dotyczy Avivy a nie MTU.
Czy udało się Panom załatwić sprawę pozytywnie?

#10 Guest_je2bisty

Guest_je2bisty
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2011 - 20:16

Witam , niestety wpadłem w pułapkę podwójnego OC , do 16/12/10 byłem ubezpieczony w Liberty ****** ,było to moje pierwsze kupione OC ,w grudniu znalazłem o połowę tańszą ofertę w Link 4 i zawarłem z nimi telefonicznie umowę 03/12/10 i nie miałem świadomości tego że jest cos takiego jak automatyczne zawieranie umowy ,ale wiedziałem że trzeba taką umowę wypowiedzieć przed zakończeniem ubezpieczenia ,więc tydzień później dokładnie 13/12/10 wysłałem listem poleconym do L.D wypowiedzenie umowy myśląc że sprawa załatwiona ,niestety pod koniec grudnia lub początek stycznia 2011 otrzymałem list od L.D że mam do zapłacenia 900zł za ubezpieczenie na następny okres ,czyli 12 miesięcy(moja rezygnacja dotarła do nich 21/22 grudnia) ... normalnie ręce mi opadły jak zacząłem czytać co się dzieje w "Systemie OC" ,byłem pewien że obowiązuje data stempla pocztowego !! jak wszędzie z resztą ...gdybym wiedział że wystarczy wysłać maila lub fax to bym to zrobił ,a nie stał na poczcie godzine czasu i płacił jeszcze za wysłanie poleconego... no cóż stało jak się stało ,żal mogę miec do siebie(niedoinformowanie) ale również do systemu jaki obowiązuje do OC ... do "chorego systemu" ale ok ,dosyć tych żalów ,co mogę teraz zrobić aby uchronić się od zapłacenia haraczu na kwotę 900zł ? w Link 4 mam wykupione za 450zł.Wysłałem do LD faxem,mailem oraz poleconym pismo(w załączniku skan pisma) z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy ubezpieczenia wraz z umorzeniem należności z tytułu składki za podwójne OC ,w między czasie dostałem pismo z ponagleniem zapłaty,jeśli nie sprawa zostanie przekazana firmie windykacyjnej Kaczmarski ,dzwoniłem do LD wiem że wysłali do mnie już odpowiedź negatywną i że sprawa jest przekazana firmie Kaczmarski. Potrzebuję w tej chwili zdecydowanego działania co robic dalej ? wiem że zgodnie z prawem mogę przekazać darowiznę czyli auto żonie,jest wtedy 30 dni na rozwiązanie umowy ,po czym zrobić darowiznę na mnie ,tylko jak to jest z tym podatkiem ? auto jest warte jakieś 25tyś(Vectra C'03 GTS) wiem że chyba do 10 tyś się go nie płaci... nie widzę raczej polubownego załatwienia tej sprawy z LD ,chyba że jaieś bardzo profejonalne pismo zostało by wysłane do ubezpieczyciela ze stosowną argumentacją ,bo mi się to nie udało... bardzo proszę o najlepsze/najtańsze wyjście dla mnie z tej sytuacji ...

#11 Guest_piotrek

Guest_piotrek
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 14:36

Witam

Moja sytuacja jest trochę inna. Otóż.

W 17 lipca 2009 roku nabyłem auto w Komisie który był reprezentantem sprzedającego. Otrzymałem F.VAT marża + OC poprzednika ( PZU ) oraz na miejscu wypowiedziałem umowę PZU, co było skuteczne. Zakupiłem nową polisę OC w Inter risk, i wszystko było pięknie do października 2010, kiedy to ku mojemu zdziwieniu otrzymałem pismo od MTU, z roszczeniem o zapłatę składni polisy za auto BMW NR WPRXXXX ( rejestracje poprzednie ) + moje nazwisko i numer polisy z MTU. W piśmie stwierdzono że dnia 17 lipca 2009 roku minął termin opłacenia polisy OC której w życiu nie widziałem na oczy. Przejdzmy do sedna.

MTU przekazało mnie do windykacji, mimo iż wypowiedziałem jedyną polisę jaką otrzymałem przy zakupie auta w PZU.

Gdybym dostał polisę MTU to też bym ją wypowiedział ale zrobić tego nie mogłem, bo na Boga nic o niej nie wiedziałem.

Ściga mnie Intrum Justica i teraz chcą mnie podać do sądu. Nie wiem co mam zrobić, niby kwota jest nie wielka bo ok 200 zł ale dlaczego mam ją płacić? Skoro nie ja zawiniłem. Czy mam się bać kupowania następnego auta i sprawdzać w wszystkich ubezpieczalniach czy może nie jest one tam jeszcze ubezpieczone? W jakim kraju bezprawia my żyjemy. Proszę o pomoc.

#12 Guest_AgaKa

Guest_AgaKa
  • Goście

Napisano 14 marzec 2011 - 12:55

Witam!
Ja również wpadłam w pułapkę podwójnego OC. 31 sierpnia 2010 r. zakupiłam auto którego poprzedni właściciel miał umowę OC zawartą z PZU (umowa do 17.10.2010 r.)
Niestety nie wiedziałam, iż moim obowiązkiem w momencie zakupu auta jest wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela w PZU i w tej niewiedzy 23 września 2010 r. zawarłam "swoją" umowę OC z HDI.
Jakież było moje zdziwienie kiedy ok. dnia 10 lutego 2011 r.(data nadania listu 07 luty 2011 r.)PZU przysłało do mnie "powitanie w gronie klientów" z zaproszeniem na stronę PZU "celem zapoznania się z korzyściami wynikającymi z ubezpieczenia OC w PZU". Stwierdziłam, iż chyba zaszło jakieś nieporozumienie (jak to "ja ich klientem"??)i pismo wrzuciłam do papierów związanych z nowym samochodem..
Dnia 11 marca 2011 r. PZU znowu o sobie przypomniało, jednak tym razem już nie tak miło, gdyż otrzymałam wezwanie do zapłaty kwoty 810,00 zł tytułem automatycznego przedłużenia umowy OC.
Rozumiem, że "nieznajomość prawa szkodzi" ale przecież nie uchylałam się od obowiązku zawarcia umowy tylko zawarłam ją z ubezpieczycielem którego sama wybrałam!!
Ponadto PZU umowę przedłużyło już z moimi danymi natomiast nr rejestracyjny auta jest stary czy w związku z tym umowa jest ważna skoro samochód został przerejestrowany? Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi co mam dalej z ty nieszczęsnym PZU robić.

#13 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 27 marzec 2011 - 23:26

witam mam pytanie czy można zaskarżyć ustawę podwójnego płacenia OC ,ponieważ co to za ustawa ,która działa w jedną stronę,z korzyścią dla firmy ubezpieczeniowej,w jakim normalnym kraju zawierana jest umowa bez zgody właściciela pojazdu,gdzie jest swoboda obywatelska,czego nam zapewnia konstytucja,ostatecznie należymy do uni ,na wszystkich forum pisze się ,lecz nikt nic nie robi z tym i nie rozliczy tych ludzi,przeżyłem ponad 50 lat i nigdy się nie spotkałem z zawartą umową ze mną bez mojej wiedzy i zgody. Któregoś dnia się obudzę i otrzymam pismo ,ze zawarłem umowę o moją śmierć bez mojej zgody bo taka jest ustawa ,mam pytanie dlaczego nikt nie czyta takich ustaw,które służą jednym a niszczą drugich,czy walczyliśmy z komuną o takie prawo,jeśli tak, to ja mówię komuno wróć.

#14 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2011 - 17:30

Ja rowniez jestem w identycznej sytuacji,autko kupilem i wypowiedzialem po czasie,jak dowiedzialem sie o tej durnej ustawie,lecz wczesniej ubezpieczylem sie w innym towarzystwie.Teraz mam problem ale bylem u prawnika i kodeks cywilny wyglada troche inaczej jak sobie go interpretuja TU.Sad bierze pod uwage okolicznosci i caloksztalt kodeksu,jest rowniez ustawa z2007 roku o przeciwdzialaniu nieuczciwym praktykom rynkowym oraz bezpodstawne wzbogacanie sie.Powiedzialem ze bede walczyl a niedam sie zrobic jeleniem lacznie z odwolaniem sie do Strasburga.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2011 - 21:37

Witam!
Ja również wpadłam w pułapkę podwójnego OC. 31 sierpnia 2010 r. zakupiłam auto którego poprzedni właściciel miał umowę OC zawartą z PZU (umowa do 17.10.2010 r.)
Niestety nie wiedziałam, iż moim obowiązkiem w momencie zakupu auta jest wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela w PZU i w tej niewiedzy 23 września 2010 r. zawarłam "swoją" umowę OC z HDI.
Jakież było moje zdziwienie kiedy ok. dnia 10 lutego 2011 r.(data nadania listu 07 luty 2011 r.)PZU przysłało do mnie "powitanie w gronie klientów" z zaproszeniem na stronę PZU "celem zapoznania się z korzyściami wynikającymi z ubezpieczenia OC w PZU". Stwierdziłam, iż chyba zaszło jakieś nieporozumienie (jak to "ja ich klientem"??)i pismo wrzuciłam do papierów związanych z nowym samochodem..
Dnia 11 marca 2011 r. PZU znowu o sobie przypomniało, jednak tym razem już nie tak miło, gdyż otrzymałam wezwanie do zapłaty kwoty 810,00 zł tytułem automatycznego przedłużenia umowy OC.
Rozumiem, że "nieznajomość prawa szkodzi" ale przecież nie uchylałam się od obowiązku zawarcia umowy tylko zawarłam ją z ubezpieczycielem którego sama wybrałam!!
Ponadto PZU umowę przedłużyło już z moimi danymi natomiast nr rejestracyjny auta jest stary czy w związku z tym umowa jest ważna skoro samochód został przerejestrowany? Bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi co mam dalej z ty nieszczęsnym PZU robić.

#16 Guest_michał

Guest_michał
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2015 - 17:51

witam sprzedalem auto z waznym oc lecz nigdzie nie zglaszalem umowy sprzedazy a teraz przyszlo mi wezwanie do zaplaty 2 raty czy ktos wie co mam robic?

#17 Guest_michał

Guest_michał
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2015 - 17:54

bardzo zalezy mi tym by ktos mnie pokierowal,podpowiedzial co kolwiek poniewaz nie wiem co robic

#18 Guest_Janusz

Guest_Janusz
  • Goście

Napisano 31 październik 2017 - 21:48

Ja rowniez jestem w identycznej sytuacji,autko kupilem i wypowiedzialem po czasie,jak dowiedzialem sie o tej durnej ustawie,lecz wczesniej ubezpieczylem sie w innym towarzystwie.Teraz mam problem ale bylem u prawnika i kodeks cywilny wyglada troche inaczej jak sobie go interpretuja TU.Sad bierze pod uwage okolicznosci i caloksztalt kodeksu,jest rowniez ustawa z2007 roku o przeciwdzialaniu nieuczciwym praktykom rynkowym oraz bezpodstawne wzbogacanie sie.Powiedzialem ze bede walczyl a niedam sie zrobic jeleniem lacznie z odwolaniem sie do Strasburga.

Złodziejska Ustawa jak większość w naszym kraju. Ludzie nie będą mieli zaufania do państwa , dlatego kto może ucieka stąd. W normalnym kraju logiczne jest że za niewykonaną usługę- niepotrzebne drugie ubezpieczenie nie wolno żądać zapłaty, bo to jest wyłudzenie. Myśle że w Strasburgu sprawę się wygrywa, a wyłudzacze w świetle złodziejskiego prawa będą napiętnowani. Tylko czy starczy polakom determinacji by walczyć?

#19 edi_9

edi_9

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 08 listopad 2017 - 16:10

Miałam różne doświadczenia z ubezpieczycielami, nie zawsze były one pozytywne. Teraz znalazłam tańszą ofertę a o wiele lepszą https://najtaniejuag...zenia-generali/. Jestem zadowolona i wiem, że w razie wypadku dostanę odszkodowanie.

#20 Guest_Hubert

Guest_Hubert
  • Goście

Napisano 15 marzec 2018 - 10:26

Czy ktoś wie jak rozwinęły się te sprawy z wypowiedzeniem z błędnego artykułu?
Również zakupiłem samochód z ubezpieczeniem i wysłałem mailem wypowiedzenie przed upływem 30 dni, jednak pierwszy lepszy wzór jaki znalazłem niestety dotyczył art.28. PZU domaga się teraz zapłaty za okres rozliczeniowy, bo wypowiedzenie powinno było być z art.31

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych