Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

wróć do serwisu Księgowość 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198002 postów

Napisano 01 luty 2012 - 18:40

Komentarz do artykułu: Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

#2 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 01 luty 2012 - 18:40

tak więc nie wiem córka studiuje i ma stypendia czy mogę na nią otrzymać ulgę prorodzinną?

#3 Guest_janek

Guest_janek
  • Goście

Napisano 22 luty 2012 - 01:36

mam ten sam problem, ale ustaliłem już - córka musi uzyskać z uczelni PIT 8F(przepraszam głowy nie dam , że to taki numer). Jeśli w PIT jest napisane , że kwota stypendium jest zwolniona z podatku to należy się pani odliczenie w przeciwnym wypadku dostaniemy figę(prorodzinną) .Pozdrawiam .

#4 Guest_simona

Guest_simona
  • Goście

Napisano 26 listopad 2012 - 23:05

moja córka studiuje zaocznie,nie stać mnie aby ją wykształcic,więc podjęła zatrudnienie,umowa o pracę,czy mogę odliczyć ulgę za 2012r?

#5 Guest_stasia434

Guest_stasia434
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 19:52

moja córka studiuje zaocznie,nie stać mnie aby ją wykształcic,więc podjęła zatrudnienie,umowa o pracę,czy mogę odliczyć ulgę za 2012r?

#6 Guest_tomek

Guest_tomek
  • Goście

Napisano 19 luty 2013 - 08:19

zależy ile zarobiła :)

#7 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 16:00

Córka skończyła w 2012 roku liceum ogólnokształcace i od pazdziernika rozpoczęła naukę w Studium Policealnym ( zaocznie), od pazdziernika też rozpoczęła pracę( umowa zlec).Za te 3 miesiace (pazdziernik, listopad, grudzień) osiągnęła dochód 3701 zł (przed opodatkowaniem).Czy tracę całą ulgę prorodzinną, czy też tylko na te 3 miesiące, które przepracowała? Proszę o pomoc.

#8 Guest_Marek G

Guest_Marek G
  • Goście

Napisano 02 luty 2014 - 11:34

Córka studiuje na 3 roku, w wakacje, podjęła pracę i przepracowała cały miesiąc IX. 2013. Otrzymała łącznie brutto 520zł. Czy mogę zaznaczyć w picie O cały rok czy mam odhaczyć miesiąc IX.

#9 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 14:26

Jeśli w ciągu całego roku 2013 dziecko nie przekroczyło 3091 zł dochodu( czyli po opodatkowaniu!) to wpisujesz ulgę za cały rok. Jeśli zarobi więcej - nie możesz skorzystać z ulgi. Najprościej jest najpierw wypełnić pit dziecka i sprawdzić dochód, ew. czy ma płacić podatek. Jeżeli podatek wynosi zero, możesz śmiało rozliczać ulgę.

#10 Guest_makintosh

Guest_makintosh
  • Goście

Napisano 19 luty 2014 - 21:14

A jeżeli moje dziecko przerwało studia w marcu i na nowo uczyło na innym kierunku od października to przysługuje mi ulga za cały rok czy tylko za 6msc?

#11 Guest_Mycha

Guest_Mycha
  • Goście

Napisano 01 marzec 2014 - 10:03

Moja córka skończyła 25 lat w czerwcu 2013r.i w czerwcu ukończyła studia medyczne, a w październiku rozpoczęła płatny staż w szpitalu. Czy mogę rozliczyć ulgę na dziecko do czerwca, tj. za 6 m-cy?

#12 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 25 luty 2015 - 14:40

Proszę o pomoc nie wiem czy mogę odliczyć  studenta zaocznie studiującego do ulgi prorodzinnej?

#13 Guest_Student

Guest_Student
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 19:51

A ja mam pytanie kto otrzymuje tą kwotę do kogo należy. Do Dziecka tzn. osoby studiującej ona pracuje (studiując) to tak jakby osoba pracujaca otrzymuje podatek a bierze ją np. żyjący jeszcze Ojciec. pow. pytanie do kogo należy zwrot od osoby od której jest podatek czy rodzica?

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 maj 2015 - 20:41

Chyba nie myślisz, że tobie należą się pieniądze z ulgi, które otrzyma twój ojciec.

Skoro ojciec jako podatnik miał prawo do odliczenia ulgi, to i ma prawo do tych pieniędzy.  

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2017 - 17:20

jeśli syn zaczął studia na politechnice Wrocławskiej zaoczne i zaczął pracę od grudnia 2016r to czy do kończ studiowania należy się ulga rodzicom bo zakład pracy od 2017r będzie go sam rozliczał więc czy się ta ulga będzie dalej nam się należeć czy tylko jemu samemu

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2017 - 20:10

"czy tylko jemu samemu" - a jemu to niby z jakiego tytułu ulga miałaby się należeć ?

Ulga raczej wam nie będzie się należała, bo dochód syna w 2017 na pewno przekroczy kwotę wolną od podatku. 

#17 Guest_czytelniczka

Guest_czytelniczka
  • Goście

Napisano 03 luty 2017 - 09:46

Mam pytanie odnośnie poniższego tekstu: "Natomiast gdy w rozliczanym roku podatkowym studia nie były kontynuowane lub wystąpiła przerwa (na przykład student nie od razu podjął kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy:. natomiast w broszurze MF znalazłam 5) studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki ulga przysługuje do miesiąca października włącznie 1. 1) Stosownie do postanowień art. 167 ust. 2a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) osoba,która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia. Zatem osoba, która ukończyła studia licencjackie (obroniła pracę licencjacką) posiada status studenta do dnia 31 października. Ja widzę tu różne interpretacje.

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2017 - 22:48

Szkoda, że nie napisałaś skąd jest ten tekst.

Moim zdaniem broszura MF do zeznań podatkowych raczej nie wprowadza w błąd podatników, którzy za jej pomocą chcą wyjaśnić swoje wątpliwości.

#19 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 14 luty 2017 - 17:46

A jak sie mają przepisy dotyczące ilości dzieci, gdy jedno - student zarabia (więcej niż limit) a drugie jest jeszcze w podstawówce? "Mam" dalej dwójkę dzieci - ale ulga przysługuje mi za jedno?, czy  zgodnie z ustawą zapominam, że utrzymuję i karmię studenta i "mam" już tylko jedno?  Więc jeśli zarabiam za dużo to już nie mam ulgi na żadne?

Nigdzie nie mogę znaleźć takiego przykładu? 

#20 mariamaria

mariamaria

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 14 luty 2017 - 18:53

Skoro student zarabia na studia i życie to już niekoniecznie jest na Twoim utrzymaniu.

http://www.wse.krakow.pl/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych