Skocz do zawartości

Zdjęcie

Na co można wydać pieniądze by nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

wróć do serwisu Księgowość 36 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Ainol

Guest_Ainol
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 18:26

Witam.Po sprzedazy mieszkania zamieszkałam w lokalu TBS.Jestem najemcą.Placę za najem mieszkania.Czy w tej sytuacji można uznać że to są wydatki mieszkaniowe.Czy w tym wypadku muszę jednak opłacić podatek.Mieszkanie musialam sprzedac po upływie 2 lat od jego nabycia.95 tys na zakup mieszkania było darowizną ,zgloszoną do Urzędu Skarbowego.Mieszkanie sprzedalam za 129tys zł.Od 3 lat płacę prawie 600zł mc za najem.

#22 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 19:24

Czynsz nie jest wydatkiem mieszkaniowym
Lokal TBS dodatkowo nie jest Twoją własnością a abyś mogła cokolwiek odliczać musiałoby tak być.

#23 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 20:24

Witam.Aby dostać takie mieszkanie musialam wpłacić 27tys zł i jestem najemca i parcytypantem.Mam na to dokumenty.Czy to nic nie znaczy?To do pytania z godziny 18.26.

#24 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 21:38

Jeszcze raz: jesteś NAJEMCĄ a nie właścicielem, bez znaczenia jest ile wpłaciłaś do TBS, czy wpłata 27.000 jest za NABYCIE???
wrzuć sobie w google:
IBPB-2-2/4511-278/16/MZM
ITPB2/415-591/13/RS

#25 Guest_podatnik

Guest_podatnik
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2018 - 23:34

Proszę o pomoc w takiej sytuacji: Sprzedałem mieszkanie pochodzące z darowizny przed upływem 5 lat. Co najmniej 100% środków zamierzam przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Jednak już teraz wiem, że za obecne oszczędności mogę kupić mieszkanie, które będzie pozostawało wiele do życzenia. Co jeśli sprzedam je za pół roku, rok, albo dwa lata? Czy spełnię warunki aby ulga obowiązywała? Jak mam udowodnić, że mieszkanie było wykorzystane aby zapewnić mi dach nad głową? Co jeśli zmieni się moja sytuacja życiowa (będę musiał zmienić miasto lub pojawi się nowa możliwość aby przeprowadzić się do lepszego mieszkania)? Czy sprzedaż w każdym momencie i przeznaczenie ponownie na własne cele mieszkaniowe wciąż zwalnia mnie z zapłaty podatku?

#26 Guest_adimas10

Guest_adimas10
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2018 - 22:54

Witam, sprzedaliśmy wczoraj działkę, a pieniądze ze sprzedaży chcemy częściowo przeznaczyć na wykończenie domu, a częściowo na spłatę kredytu, który zaciągnęliśmy na jego budowę. W jaki sposób będziemy musieli udokumentować wydanie zarobionych na sprzedaży pieniędzy na w/w cele?

#27 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 25 październik 2018 - 15:36

witam, proszę o pomoc 24.10.18 sprzedałam mieszkanie pochodzace ze spadku po mamie pieniadze chciałabym przeznaczyc na splate mojego kredytu mieszkaniowego a reszte choc pewnie nie calosc na remont mojego mieszkania i tu moje pytanie czy czas na remont mam tylko do konca roku i od reszty musze zaplacic podatek czy istnieje jakas mozliwosc aby ten czas wydluzyc bardzo prosze o informacje

#28 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2018 - 21:29

Mam pytanie.... Czy faktury zgromadzone w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe muszę sama przedstawić w US, czy trzymać je w razie kontroli??

#29 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:05

witam, proszę o pomoc 24.10.18 sprzedałam mieszkanie pochodzace ze spadku po mamie pieniadze chciałabym przeznaczyc na splate mojego kredytu mieszkaniowego a reszte choc pewnie nie calosc na remont mojego mieszkania i tu moje pytanie czy czas na remont mam tylko do konca roku i od reszty musze zaplacic podatek czy istnieje jakas mozliwosc aby ten czas wydluzyc bardzo prosze o informacje

Ma Pani na dokonanie wydatków 2 lata licząc od końca roku w którym nastąpiła sprzedaż, czyli do końca 2020 roku. Prawdopodobnie wydłużony zostanie ten czas do 3 lat (takie były plany, ale nie wiem czy to przeszło w sejmie). Można dopytać w skarbówce. Pozdrawiam.

#30 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:07

Mam pytanie.... Czy faktury zgromadzone w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe muszę sama przedstawić w US, czy trzymać je w razie kontroli??

Trzymać je w razie kontroli. Pokaże je Pani jeśli wezwą na kontrolę. Ewa

#31 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:09

Witam, sprzedaliśmy wczoraj działkę, a pieniądze ze sprzedaży chcemy częściowo przeznaczyć na wykończenie domu, a częściowo na spłatę kredytu, który zaciągnęliśmy na jego budowę. W jaki sposób będziemy musieli udokumentować wydanie zarobionych na sprzedaży pieniędzy na w/w cele?

Wykończenie domu - tylko faktury vat, spłata kredytu - dokumenty z banku.

#32 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2018 - 23:44

W 2012 r. kupiłam mieszkanie w całości z kredytu bankowego hipotecznego za 215.000zł.Przy jego zakupie poniosłam jeszcze koszt 6.000zł u notariusza oraz w banku za brak wkładu własnego 4000 zł. Następnie, jeszcze w 2012 roku wydatkowałam kolejne 5.000zł na remont tego lokalu. Przed upływem 5 lat w 2014 roku byłam zmuszona sprzedać to mieszkanie za kwotę trochę wyższą niż je kupiłam tj. za 230.000zł. W czasie jego posiadania "zdążyłam" spłacić 60.000zł tego kredytu (poza ratami wynikającymi z harmonogramu zrobiłam wcześniejszą spłatę kapitału ok. 50.000 zł) oraz zapłaciłam do banku 20.000zł odsetek od tego kredytu. Następnie w 2015 roku poniosłam wydatki na cele mieszkaniowe w kwocie 30.000zł na spłatę mieszkania po podziale majątku wspólnego oraz 10.000zł na przeprowadzenie remontu tego spłaconego mieszkania. Z moich wyliczeń wynika, że nie jestem nic winna skarbówce, ponieważ moje koszty znacznie przewyższają zysk jaki uzyskałam sprzedając mieszkanie drożej niż kupiłam.  WG wyliczenia: koszty 215.000+6.000+5.000+20.000+30.000+10.000=286.000zł,    ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania "dostałam" 230.000zł. Ten mój zysk pomiędzy wartością sprzedaży/kupna w kwocie 15.000zł (230.000-215.000) jest wielokrotnie niższy niż moje dodatkowe wydatki na cele mieszkaniowe. Pani z urzędu skarbowego twierdzi, że mam jakiś zysk do opodatkowania, jakim cudem? To co "zarobiłam" na tym mieszkaniu wielokrotnie wydałam na cele mieszkaniowe które uprawniają mnie do skorzystania ze zwolnienia... czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć o co chodzi? Bardzo proszę. 

#33 Guest_Bartek

Guest_Bartek
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 16:41

Witam. Sprzedałem z rodziną mieszkanie we wrześniu 2018. Moja cześć to 1/8 całości. Jest to spadek po ojcu który umarł w 2002r. Poświadczenie dziedziczenia dokonaliśmy jednak dopiero 15 lat po jego ,śmierci w 2017 roku. Teraz pytanie jak na to patrzy urząd skarbowy. Jak byłbym właścicielem nieruchomości 5 lat byłbym zwolniony z płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Teoretycznie prawa nabyłem po śmierci ojca 15 lat temu. Jednak słyszałem rożne opinie. Niby prawo jest jedno, a podobno rożnie to rożne urzędy interpretują. Niektóre mówią, że poświadczenie dziedziczenia to formalność i jestem właścicielem już od śmierci ojca wiec zwolniony z płacenia podatku, a inne, że prawa do nieruchomości nabyłem dopiero w momencie poświadczenia dziedziczenia i jestem właścicielem nieruchomości od 2017 wiec sprzedając ją w 2018 muszę płacić podatek. Jak to w końcu jest? Przecież prawo jest jedno dla każdego urzędu .

#34 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 17:11

Z chwilą śmierci nabyłeś spadek (kodek cywilny). Poświadczenie dziedziczenia jest TYLKO tego potwierdzeniem. Poszukaj sobie interpretacji w tej sprawie np IBPB-2-2/4511-17/15/ŁCz

#35 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 12:37

Witam, mam pytanie czy jeśli sprzedałam mieszkanie i przez jakiś czas muszę wynajmować żeby mieć gdzie mieszkać zanim kupię inne a w mieście , do którego sie wyprowadziłam mieszkania są bardzo drogie i na tą chwilę nie jestem w stanie nic kupić , czy wynajem mieszkania tez można zaliczyć jako koszt do ulgi i poźniej odliczyć ?

#36 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 12:45

Nie, bo to nie jest cel mieszkaniowy

#37 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2019 - 07:58

Witam ile zapłacę podatku od sprzedaży działki w maju minie 5 lat ale słyszałam że muszę czekać do końca roku proszę o wyjaśnienie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych