Skocz do zawartości

Pralnia - czy to dobry pomysł na firmę?

wróć do serwisu Moja Firma 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kasia21

Guest_Kasia21
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 10:04

proszę o jakieś rady jak założyć pralnię - i czy w ogóle to dobry pomysł?

#2 Guest_Paffcio

Guest_Paffcio
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 12:05

Niby każdy z nas ma ubrania, które chcąc uprać musi oddać do pralni.Klientów nie powinno więc zabraknąć.

Istnieje równieżcoraz większa grupa przedsiębiorców, urzędników którzy potrzebujączystych i wyprasowanych garniturów, kostiumów, spodni i spódnic.Jedyną nadzieją dla nich jest dobra pralnia, zlokalizowana w miaręblisko, gdzieś „po drodze” do domu czy pracy.

Ponadtomożesz oferować oprócz zwykłego prania odzieży (płaszczy, kurtek,garniturów, spodni, spódnic), czyszczenie skór, kożuchów, dywanówitd.
Dobrym pomysłem na pralnię może być oferta obsługi firm,przyjmowanie od nich stałych zleceń np. szpitale, przychodnie, biura,salony kosmetyczne i fryzjerskie, pensjonaty, hotele, wypożyczalniestrojów itp.).

Rodzaje pralni

Wybór klientai oferty prowadzi do decyzji jaką pralnię otworzysz:
–wodną– oferującą pranie wodne (pranie mokre) wyrobów włókienniczychpochodzenia naturalnego lub z tworzyw sztucznych (raczej klienciinstytucjonalni); czy
–chemiczną – oferującą usługiczyszczenia chemicznego (pranie suche) wyrobów włókienniczych a takżewyrobów skórzanych, których nie należy prać w wodzie (oferta raczej doklientów indywidualnych).

Lokal

Najlepsząlokalizacją pod pralnię będzie miejsce w pobliżu którego znajdą sięnp. duży parking lub miejsce o dużym natężeniu ruchu. Innym dobrymrozwiązaniem może być centralny punkt osiedla mieszkaniowego (np. wpobliżu przystanku autobusowego, sklepu spożywczego, lokalnego bazaruitp.).

Wymagania dotyczące lokalu

Lokalprzeznaczany na pralnię powinien mieć dostęp do prądu o dużej mocy,dlatego też konieczne będzie zwrócenie się do zakładu energetycznego oprzyznanie odpowiedniej mocy.

Konieczne będziezainstalowanie wentylacji mechanicznej oraz instalacji elektrycznej,wodno-kanalizacyjnej i sprężonego powietrza.

Wszelkiewarunki jakie musi spełniać Twój lokal znajdziesz w rozporządzeniu zdnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinnyodpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Wrozporządzeniu tym znajdziesz wszelkie wymagania sanitarne,przeciwpożarowe, bhp.

Franczyza

Innymrozwiązaniem na założenie pralni może być coraz bardziej popularna wPolsce franczyza. Zawarcie umowy franszyzy, celem prowadzenia pralnipozwoli Ci na otrzymanie kompletnej koncepcji prowadzenia działalnościgospodarczej oferowanej przez franczyzodawcę (np. Ekologiczne PralnieChemiczne Panda).

Leasing sprzętu

Ważnączęścią Twojego przedsięwzięcia będzie wybór odpowiedniego sprzętupralniczego, będzie to też prawdopodobnie najdroższa z podejmowanychprzez Ciebie inwestycji. Wybierając dostawcę sprzętu rozważmożliwości wynikające z leasingu.

Leasing gwarantujemożliwość korzystania ze sprzętu bez konieczności angażowaniawiększych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkichopłat wstępnych, często jest to 5-10% wartości sprzętu, zdarzają sięteż oferty firm leasingowych nie wymagających wpłaty początkowej.

#3 Guest_Jedr

Guest_Jedr
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 12:53

Jeszcze lepszą opcją jest stosunkowo nowy system czyszczenia wodnego Lagoon. Jest to produkt zaprojektowany wspólnie przez Electrolux i Woolmark. Można powiedzieć, że to pralnia chemiczna i wodna w jednym. Pozwala na czyszczenie ubrań z rezultatem przewyższającym tradycyjne pralnie chemiczne, dodatkowo jest w pełni ekologiczny i nie potrzebuje agregatu chemicznego. W tych samych urządzeniach można także prać zwykłą bieliznę, czyli prowadzić usługo pralni wodnej. Najlepiej o szczegóły dopytać się dystrybutora - Skantrade z Sopotu. Koszt inwestycji to około 150 000 - 170 000 PLN.

#4 Guest_Kafka

Guest_Kafka
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2011 - 09:51

Zastanawiam się nad stworzeniem restauracji z kilkoma miejscami noclegowymi. Tak żeby można było urządzać wesela. Mam nawet wypatrzony niedrogi projekt http://www.kbprojekt...w_weselnych.php . Nie mam tylko wystarczających środków na realizację mojego pomysłu. Może ktoś wie czy mogę liczyć na jakieś dotacje.

#5 Guest_Haynet

Guest_Haynet
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2011 - 11:19

Na pewno zależy to od miejsca gdzie chcesz ją robić. Mój znajomy otworzył pralnię w niedużej miejscowości i rozkręciło się na tyle fajnie, że teraz jest największą pralnią w mieście i na brak klientów nie narzeka.

#6 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2011 - 10:52

Otworzenie pralni to dobry pomysł. Jeszcze lepszym jest otworzenie pralni samoobsługowej, w którejma potrzeby zatrudnienia żadnych pracowników. Jest to mozliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych urządzeń. Jeśli więc chesz założyć taką pralnie polecam firmę, która zajmie się za Ciebie wszystkim.

#7 Guest_helena

Guest_helena
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2011 - 20:26

Mysle ze jesli macie jakies watpliwosci zwiazane z tym czy założyc firme czy nie ,powinniscie koniecznie zajrzec do magazynu ***.W sumie przez przypadek wpadła mi w rece jak byłam u rodziców,ale fajnie jest opisane jak własnie kobiety w wieku 50lat decyduja sie na własna działalnośc.

#8 Guest_TerminalePoznan

Guest_TerminalePoznan
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2011 - 00:14

Myślę, że w obecnych czasach przy dobie pralek automatycznych otwieranie pralni nie jest opłacalne. Chyba, że ta prania bedzie jakaś specyficzna: chemiczna bądź bedzie zajmowała się odzieżą ktorej nie da sie wyprac w normalniej pralce.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2011 - 15:32

Witam,

Pralnia chemiczno-wodna to interes, który wymaga sporej wiedzy, zarówno od właściciela jak i personelu. Chodzi tu głównie o rozpoznawanie materiałów, z których wykonana jest odzież - często oznaczenia producentów są nieprawidłowe i musimy opierać się o naszą wiedzę, aby piorąc zgodnie z instrukcją nie zniszczyć odzieży.
Ponadto na początek, to spora inwestycja finansowa. Nawet przy używanym sprzęcie ( mogą pojawić się kosztowne naprawy ), przy jednym agregacie pralniczym, 2 pralkach wodnych 2 suszarkach, sprężarka, konwojer ( wieszak obrotowy), filiarka, 1 stół do prasowania, dostosowanie lokalu minimum 60 m2 około 250 000 zł.
Koszty; płace pracownicy (dobre szkolenia, reklamacje zwykle obciążają pralnię), prąd przy jednym agregacie około 6 prań to znacząca pozycja (1500-2000 zł), woda,środki pralnicze, wieszaki, folia, odbiór odpadów, czynsz za lokal, reklama i promocja.
Zysk nie spodziewajmy się, że pralnia zacznie przynosić dochody od pierwszego miesiąca. Znam 8 pralni, otwartych w przeciągu ostatnich 7 lat i żadna nie przynosiła zysku w pierwszym roku działalności.
Umiejscowienie pralni. Mogę się tylko wypowiedzieć o centrum handlowym, bo takie mam doświadczenie. Centrum znajduje się w dużym mieście, ładnie położone, trochę mało klientów, ale się rozwija, a my z nim. Niestety inwestycja, cały czas balansuje na granicy lub poniżej zyskowności, a kryzys znacząco obniżył, tendencje wzrostowe.

Krótko mówiąc ODRADZAM, ryzyko nietrafienia z lokalizacją jest ogromne i nawet tak doświadczeni gracze jak pralnie sieciowe- zaliczają duże wpadki. Odpowiedzialność za odzież ogromna.

Ponadto uważam, że rynek pralniczy w Polsce przeżywa ogromny kryzys, walczymy ceną, a nie jakością. Wierzę, że to się będzie zmieniało, ale jeszcze nie dziś. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów :-)

#10 Guest_mikel71

Guest_mikel71
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 13:32

Ciężko powiedzieć. Z reguły ludzie piorą swoje rzeczy sami, ale przecież są takie, które strach wyprać samemu i lepiej dać komuś kto się na tym zna. Wszystko zależy też od wielkości miejscowości w jakiej mieszkasz.

#11 Guest_transss

Guest_transss
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2011 - 17:52

Ja bym był za otwarciem jakiejś firmy spedycyjnej, mającej na celu usługi transportowe, usługi ponadgabarytowe. To chyba niezły pomysł, patrząc na firmy już dobrze rozwinięte jak np. Tornar z Wrocławia, można czerpać inspiracje.

Choć czasem się zastanawiam czy nie lepsze korzystać z takich usług niż samemu otwierać/zakładać kolejne?? jak myślicie???

#12 Guest_bardzialno

Guest_bardzialno
  • Goście

Napisano 15 październik 2014 - 09:44

Jeśli chcesz coś takiego otworzyć to radzę obrać ten sam kierunek co oni - ironmaster.pl Tzn. pralnia na telefon. 25 zł za kg u nich płacę. Ze względu na to jaką mam pracę, zwyczajnie nie mam sensu zajmować się tym samym, prania nie mam dużo, nawet nie ma sensu aktualnie inwestowanie we własny sprzęt - tak to przynajmniej oceniam.

#13 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2176 postów

Napisano 10 grudzień 2014 - 10:34

Hmm... dziwne to, bo płaciłem u nas w galerii ponad 40 zł za samo pranie garnituru. A tutaj twierdzą, że 25 zł za to samo z dowozem na miejsce. A jaka jakość tego prania? Bo szczerze mówiąc to trochę trudno uwierzyć, że ktoś może to załatwić za taką kwotę.

#14 Guest_Sojka

Guest_Sojka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2014 - 18:37

Taka jaka być powinna, jeszcze wszystko dokładnie poprasowane. Zlecam zazwyczaj pranie koszul. Mnie by samo prasowanie zajęło wieczność, a tak raz na dwa tygodnie wszystkie wysyłam do nich. Jestem przedstawicielem handlowym. Też muszą się dopasowywać z przyjazdami pod godziny w których jestem. A bywa że w domu pojawiam się na prawdę rzadko.

#15 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2176 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 09:58

Sprawdzę to miejsce, patrząc po necie to chyba sporo osób  z tego korzysta. Jeśli Iron Master się to opłaca to nie mam pytań. Dla mnie istotniejsze żeby ktoś mnie wyręczył w pracach, których po prostu nienawidzę.

#16 jurek1970

jurek1970

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 13:50

Pralnia to na pewno dobry pomysł na biznes, ale w dużych miastach. Wiem że pralnie mają zainteresowanie, bo widzę ilu klientów przychodzi do Pralni Perfekt http://www.pralnia-perfekt.pl/ do której i ja zanoszę kurtki, płaszcze do prania.

#17 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2176 postów

Napisano 02 czerwiec 2015 - 09:54

Ok, ale czy jesteście w stanie zapewnić takie warunki jak we wspominanym Iron Master? Tj. 25 zł za kg z dowozem? Prawda jest taka, że przy takich warunkach nie ma szans żeby szybko wyjść na prostą. Przecież to jest działanie na minimalnej marży. Kto da radę?

#18 userjacek

userjacek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaOpole

Napisano 03 czerwiec 2015 - 17:20

To chyba projekt finansowany przez unię...a te nie muszą przynosić od razu kasy.

Skończy się kurek z pieniędzmi to dopiero można stwierdzić jak firma funkcjonuje

#19 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2176 postów

Napisano 25 czerwiec 2015 - 10:07

Nie przesadzaj - większość firm powstawała dużo wcześniej. To właśnie firmy z dotacjami mają problemy, bo zwyczajnie nie są one dopasowane do rynku, a ten nasz polski rynek łatwy nie jest.

#20 Guest_fatek

Guest_fatek
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 16:38

Przesadzacie ;-) A wracając do prania - ja nadal w tej samej pralni, nadal ta sama cena i nadal jednocześnie tak samo jakościowa usługa ;-) 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych