Skocz do zawartości


VAT od samochodu po 1 kwietnia br.

VAT auta leasing paliwo

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_chrisp

Guest_chrisp
  • Goście

Napisano 30 marzec 2014 - 11:31

Mam nadzieję że ktoś mi pomoże w tej kwestii dla obu firm - A i B. Firma A leasinguje od 2013 roku pojazdy osobowe (BRAK homologacji ciężarowej) i wykorzystywała je do swojej działalności, odliczono 60% VAT nie więcej niż 6000 PLN. Od 1 kwietnia zmienia profil działalności i będzie najmować auta. Od 1 kwietnia firma A podpisze z firmą B umowę najmu tych samochodów. Jednakże paliwo będzie kupowane dalej na firmę A bo tam są karty paliwowe do tych pojazdów i karty są udostępniane firmie B w ramach umowy najmu.

 

 

1. Czy firma A od 1 kwietnia może odliczać cały VAT od faktury raty leasingowej za pojazd który najmuje firmie B na okres powyżej 12 miesięcy ?

2. Czy może firma A od 1 kwietnia mimo odliczenia już owych 6000 PLN nie może w ogóle odliczyć VATu od rat leasingowych ?

3. Czy firma A może odliczać VAT od paliwa dla tych pojazdów co wynajął firmie B ? W końcu auta są wynajmowane w ramach prowadzonej działalności ?

4. Czy firma A może odliczyć 100% VT od serwisu samochodowego przy wynjamowaniu pojazdów firmie B - firma A pokrywa takowe koszty i ich nierefakture na firmę B. Koszty takie są nijako ujęte w miesięcznej opłacie czynszu za najem pojazdów ?

 

I DWA NAJWAŻNIEJSZE DLA MNIE PYTANIA:

5. Czy firma B w przypadku kiedy firma A będzie wystawiała refakturę kosztów paliwa rozlicza się kilometrówką (użytkowanie mieszane) ?

6. Czy firma B jeśli otrzymywałaby jedynie fakturę za wynajem (a w niej koszty paliwa byłyby niejako ukryte, bo na fakturze będzie jedynie pozycja "wynajem pojazdu XY1234Z w miesiącu XX/2014") musi prowadzić w ogóle kilometrówkę ? Bo przecież nie będzie wiadomo ile paliwa było kupione. Ewentualne odchylenia od przyjętych założeń kalkulacji będą rozliczane np. co kwartał.

 

I JEDNO DODATKOWE:

7. Jeśli firma B posiada swój własny samochód i jest w trybie mieszanym (50% odliczenia VAT) to trzeba prowadzić kilometrówkę ?

 

Bardzo dziękuje za pomoc.#2 Guest_Mikołaj

Guest_Mikołaj
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2014 - 14:55

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 – multipakiet#3 Guest_Nat

Guest_Nat
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2014 - 07:27

Na stronie pit.republika.pl/eppv.htm jest do pobrania broszura informacyjna Ministerstwa Finansów, w której dokładnie wyjaśniono zasady rozliczeń VAT dotyczących samochodów w firmie po 1 kwietnia 2014 r. Jest tam również program ewidencji przebiegu pojazdu VAT wzór na arkuszu Excel w pliku xls oraz ewidencja przebiegu pojazdu tzw. kilometrówka.
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VAT, auta, leasing, paliwo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy