Skocz do zawartości

Jaki system ERP wybrać dla firmy produkcyjnej

ERP program ERP dla produkcji systemy erp produkcja program dla firm

wróć do serwisu Moja Firma 137 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Doradca

Guest_Doradca
  • Goście

Napisano 11 luty 2015 - 10:49

Sprawa złożona choć prozaiczna.

Wiele osób szuka systemu. Wszystko zależy czego oczekujemy od systemu ERP. Jakieś funkcjonalności jak bardzo ukierunkowanej na użytkownika i branże.

Na skróty aby ułatwić poszukiwania podzielmy sobie rynek ERP na 3 obszary:

a) Rynek systemów z najwyższej półki (nie koniecznie przekłada się to na funkcjonalność ale pozycją na rynku i koniecznymi budżetami) - budżety grubo powyżej 1 mln PLN - systemy SAP, ORACLE

cool.png rynek systemów ze średniej półki - budżety 400 000 - 1 mln PLN - kilka dobrych systemów szczególnie dla firm produkcyjnych - Axapta, Epicor, IFS (ten akurat budzety powyzej 1 mln.); QAD (tutaj mam mieszane uczucia jeżeli chodzi o nowoczesność tej aplikacji pod względem architektury). Słabiej funkcjonalnie wypada Infor Sytiline, Navision, Sage. 

c) systemy polskie (zazwyczaj z niezłymi finansami i logistyką ale z kulejącą funkcjonalnością produkcyjną) - budżety od 100 do 400 000 PLN - ogromna ilość niszowych dostawców, z popularniejszych Comarch CDN XL (obecnie Comarch ERP); Symfonia, Impuls, ....... długo by wymieniaćc bo tyle ich jest 

Podział taki to moja ocena rynku a pozycja polskich wynika głównie z ciągle wyraźnie słabszej ich funkcjonalności.

Zresztą poszukajcie raportów Gartnera (magic Quadrant) - pokazują pozycję danych systemów na rynku.

#22 Guest_addsoft.pl

Guest_addsoft.pl
  • Goście

Napisano 12 luty 2015 - 19:20

Polecam przy złożonej produkcji (rozumiem że są technologowie i złożone technologie) Comarch ERP XL, wraz z modułem Produkcja, chociaż wymaga pracy przy wdrożeniu, jednak jeśli jest wola po stronie firmy da się to zrealizować.  Przy czym Analizy BI na module produkcji dają dość duże możliwości analityczne. MB

#23 Guest_Hania

Guest_Hania
  • Goście

Napisano 24 luty 2015 - 14:23

A ja uważam, że bardzo dobrze powinien się sprawdzić Dynamics NAV. Najnowsza wersja jest OK i spełnia polskie warunki. produkcja jest w miarę dobra, a i ma dużo udogodnień. Swietne połaczenia z Microsoftowymi Officami i sharepointem, co pozwala na sporą elastyczność, szczególnie przy przekazywaniu informacji oraz raportowaniu. Firm partnerskich sporo, więc łatwo wybrać ( a warto skumać się z tymi mniejszymi, bo im bardziej zalezy a i cenowo są bardziej elastyczni). Dosyć łatwo w razie co zmienić Partnera, jakby się pokłóciło z kimś. Ogólnie dużo plusów. Nie warto wchodzić w produkt niszowy, bo wtedy się bardzo uzależnia od producenta.

#24 Guest_Gość_Doradca

Guest_Gość_Doradca
  • Goście

Napisano 24 luty 2015 - 20:13

Złożona produkcja i Comarch ? Wolne żarty - produkcja ETO, MTO czy jednostkowa może też ? 

Navision mniejszy z produktów Microsoft nie ma zbyt rozbudowanej produkcji, integracja z Microsoft office i sharepointem nie jest już domeną wyłącznie produktów Microsoft. Są inne wykorzystujące technologie Microsoftu nawet w większym stopniu niż ERP-y ze stajni Microsoft wink.png

Zgodzę się że mniejsi partnerzy są bardziej elastyczni niż wielkie firmy wdrożeniowe. 

I fakt im bardziej niszowy produkt skierowany do wąskiej grupy odbiorców prowadzi do uzależnienia. Wiele firm używa rozwiązań napisanych nawet przez własne działy IT - totalne uzależnienie nie wpływające dobrze na szybkość reakcji i bezpieczeństwo korzystania z takich aplikacji. 

Wybór ERP nie jest łatwym procesem. Najważniejsze moim zdaniem jest określenie własnych krytycznych procesów i funkcjonalności. Czyli tych elementów bez których wdrożenie nowego ERP nie ma sensu. To punkt wyjścia który determinuje cały proces.

#25 Guest_Agnieszka Kuca

Guest_Agnieszka Kuca
  • Goście

Napisano 25 luty 2015 - 11:57

Witam,

Mam ofertę pracy dla osoby zajmującej się systemami ERP. Miejsce pracy - Leszno, firma produkcyjna. Nie jest wymagane doświadczenie, niezbędna jest tylko znajomość zasad użytkowania systemów klasy ERP oraz wykształcenie techniczne.

W razie zainteresowania proszę o kontakt (office@aiadoradztwo.pl) - prześlę ogłoszenie,

Agnieszka Kuca

#26 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 21 kwiecień 2015 - 16:05

Pytanie odnośnie tematu - kto z Was posiada w swojej formie wdrożony system ERP i jaki?

Proszę o odpowiedzi wyłącznie o stałych użytkowników forum - zależy mi na rzetelnej pomocy.

Chcemy wdrożyć funkcjonalne rozwiązanie. Jakie są Wasze doświadczenia?

#27 Guest_firka

Guest_firka
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2015 - 20:39

Pisałem ci w innym temacie - my mamy właśnie wdrażany system. Może na każde pytanie ci na tym etapie nie odpowiem, ale trochę już wiem. Przed decyzją o zamówieniu dedykowanej wersji sporo testowaliśmy - trochę wniosków mamy. Najistotniejszy - system funkcjonalny, z dużymi możliwościami, ale jeszcze też nie wszystko odkryliśmy.

#28 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 24 kwiecień 2015 - 16:11

A gdybyś miał mi opisać jakieś takie kluczowe funkcjonalności, które faktycznie wam usprawniły pracę?

Coś co faktycznie zrobiło na was wrażenie?

#29 Guest_firka

Guest_firka
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2015 - 17:47

To trudne pytanie - przecież to powinno być dopasowane pod własną działalność. Ogólnie Berberis ma więcej modułów niż inne aplikacje w tych samych pieniadzach - poczytaj net. W google poczytaj również na temat - weBBell. To jest świetny dodatek - pozwala na dotarcie do klientów, współpracuje z Berberis. Długo by opisywać - masz to necie dokładnie opisane.

#30 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 28 kwiecień 2015 - 16:27

Kto wam to wdrażał? Ta firma na której stronie jest opis? BMS CREATIVE ?

Apropo weBBell - możesz rozjaśnić zasady działania? Tam w opisie usługi na stronie jest ciekawe info:

My powiadomimy Cię jednak również wtedy, gdy któryś z nich zapomni o Tobie, a potem, po wielu miesiącach wejdzie na Twoje strony np. szukając w Google produktów, które między innymi Ty oferujesz.

Przyznam, że używaliśmy różnych metod analizowania ruchu, ale czegoś takiego jeszcze nie ma. W jaki sposób oni pozyskują dane klientów?

#31 Guest_opek9

Guest_opek9
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2015 - 18:01

Nie. Oni tez wdrażają, ale nam to ogarniała lokalna firma, dokładnie - SmartNet Piotr Moczkowski.
Jeśli jesteś z tej okolicy to nawet lepiej w ten sposob to załatwić, bo łatwiej o spotkania...
BMS ma siedzibę w Krakowie. Nie wiem na jakiej zasadzie działa ta aplikacja, ale faktycznie dane wyciąga wzorowo, przy czym nie z każdego wejścia.

#32 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 16:18

Ale są jakieś większe różnice w stawkach? Bo jeśli wdrożenie kosztowałoby mniej, to ja mogę zrobić te kilometry.

Dobra - wszystko będzie rozwiązane w najbliższym czasie. Nie wiem jeszcze czy na pewno ta aplikacja - wygląda ciekawie, ale zbyt wcześnie na wnioski.

#33 Guest_maniek

Guest_maniek
  • Goście

Napisano 20 maj 2015 - 11:41

TRAWERS

W czasach stale rosnącej konkurencji warto wesprzeć zarządzanie narzędziem, które dostosowuje się do potrzeb firmy i tworzy dobre środowisko dla jej rozwoju.Oferujemy Państwu system Trawers ERP/MRP II na platformę Windows i Linux, w obszarach handlu, usług i produkcji, księgowości. Kluczem do systemu Trawers jest integracja. Moduły programu wymieniają się danymi, dzięki czemu wiele procesów można przeprowadzić automatycznie. Automatyzacja przyspiesza pracę, zmniejsza ryzyko błędów i odciąża wykwalifikowaną kadrę od rutynowych zadań.

www.tres.pl

#34 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 21 maj 2015 - 16:08

Dzięki wszystkim za pomoc. Zdecydowaliśmy się na zakup Berberis. Aktualnie dopracowujemy zamówienie - kwestie modyfikacji. Wykonawcą będzie firma SmartNet, nawet sam producent nam ich zasugerował. Na pewno napiszę coś więcej po wdrożeniu aplikacji.

#35 AnnaKr

AnnaKr

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 22 maj 2015 - 08:15

Wiele osób szuka systemu. Wszystko zależy czego oczekujemy od systemu ERP. Jakieś funkcjonalności jak bardzo ukierunkowanej na użytkownika i branże.

c) systemy polskie (zazwyczaj z niezłymi finansami i logistyką ale z kulejącą funkcjonalnością produkcyjną) - budżety od 100 do 400 000 PLN - ogromna ilość niszowych dostawców, z popularniejszych Comarch CDN XL (obecnie Comarch ERP); Symfonia, Impuls, ....... długo by wymieniaćc bo tyle ich jest 

Wiele osób szuka systemu, jednak nie każdy umawia się na spotkania z firmami, które zajmują się wdrożeniem. Dużo osób zasięga opinii innych, a przecież w każdej firmie są inne rozwiązania. Podstawowy błąd, to nie umówienie się na prezentacje.

Prezentacja, przygotowana przez solidną firmę, przygotuje wersje demonstracyjną, przygotowaną wg. profilu działalności i oczekiwań firmy. Gdy my wybieraliśmy, firma przyjechała, zaprezentowała system, dostaliśmy dostęp do ich serwera, gdzie sami mogliśmy przetestować funkcjonalność systemu, zgodnie z naszymi potrzebami.

Co do punktu c) zapomniałeś wspomnieć o enovie. W porównaniu do innych ERP jest dość elastyczny, firma która wdrażała u nas, do tej pory wykonała liczne modyfikacje, dzięki którym między innymi ja sama mam dużo mniej pracy. To nie był pierwszy system ERP u nas w firmie, jednak ten zdecydowanie jest najlepszy, przynajmniej dla mnie.

Pytanie odnośnie tematu - kto z Was posiada w swojej formie wdrożony system ERP i jaki?

Proszę o odpowiedzi wyłącznie o stałych użytkowników forum - zależy mi na rzetelnej pomocy.

Chcemy wdrożyć funkcjonalne rozwiązanie. Jakie są Wasze doświadczenia?

My, jak wspomniałam mamy enovę. Doświadczenia jak najlepsze. Ale jak wspomniałam, wybierz klika programów, umów się na prezentacje, to nic nie kosztuje, a da lepszy obraz. To co u nas się sprawdziło, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Wybór programu zależy też od środków jakie posiadacie na tego typu inwestycje. Ale to akurat firmy przygotują, w odniesieniu do potrzeb.

Jedna istotna uwaga! Jeśli dostajecie cenę, a firma nie zapozna się dokładnie z potrzebami w Waszej firmie, uciekajcie od nich. Tylko dokładne rozpoznanie potrzeb firmy może dać obraz czego i ile potrzebujecie w firmie. I w oparciu o to, można dopiero powiedzieć ile będzie kosztować dany system. Nie na odwrót!

nawet sam producent nam ich zasugerował. 

To akurat kwestia partnerów. Często jest tak, że producent zarabia na licencji, natomiast to partnerzy znajdują klientów (lub klienci program), zajmują się sprzedażą, wdrożeniem. U jednego producenta, jest wielu partnerów, którzy działają na określonych terytoriach. Ten partner musiał być właśnie z Twojej okolicy. 

#36 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2236 postów

Napisano 25 maj 2015 - 16:14

Wszystko odbyło się bardzo profesjonalnie - to nawet sama firma bardziej nalegała na prezentację systemu. U nas jest problem z czasem i liczymy, że po prostu w ten sposób wiele prac uda się uporządkować. Odczucia są pozytywne. Anna - żeby powiedzieć, że coś jest najlepsze, to trzeba wszystkie aplikacje porównać. Z tych, których dema mieliśmy okazję testować, Berbis wypadło najlepiej.

#37 AnnaKr

AnnaKr

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 26 maj 2015 - 08:25

Wszystko odbyło się bardzo profesjonalnie - to nawet sama firma bardziej nalegała na prezentację systemu. 

Więc to świadczy o solidnej firmie. Gratuluje zatem wyboru, bo solidny partner, to bardzo, ale to bardzo ważne.

U nas jest problem z czasem i liczymy, że po prostu w ten sposób wiele prac uda się uporządkować. 

A to akurat jest błąd. Wybór właściwego systemu ERP nie powinien odbywać się "na szybko". Trzeba trochę czasu poświęcić, aby potem nie żałować.

Anna - żeby powiedzieć, że coś jest najlepsze, to trzeba wszystkie aplikacje porównać. 

Jak wspomniałam, to nie był pierwszy system ERP u nas w firmie. A wybierając kolejny, solidnie testowaliśmy różne rozwiązania. Pewnie nie wszystkie, ale nie było to TOP5... No i na końcu zdania dodałam, "przynajmniej dla mnie". To moja subiektywna opinia, ale poparta przykładami. I jak wyżej wspomniałam, każda firma ma inną specyfikę, inne przepisy wewnętrzne, inne procedury i oczekiwania. Dlatego, każda firma może być zachwycona z czego innego. Dlatego szczerze namawiam, do poświęcenia czasu na zapoznanie się z programami, na początek poproście o prezentacje. Pokażą, wyjaśnią... bezpłatnie, bez konieczności wiązania się umową o zakupie.

#38 rvm

rvm

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 czerwiec 2015 - 13:56

Dla Firmy produkcyjnej, polecam oprogramowanie MODUS ERP.

#39 Guest_Amrus1

Guest_Amrus1
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2015 - 14:31

u mnie jest oprogramowanie comarchu - natomiast firma od której je braliśmy to graphcom - pomogli nam dobrac system do naszych potrzeb (wcześniej robili też audyt, bo różne obszary nie działały tak jak powinny a sami nie potrafiliśmy wskazać problemów i i rozwiązań).

#40 Moniq

Moniq

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 21 czerwiec 2015 - 21:00

Ja po nieudanym wdrozeniu openERP omijam z daleka wszelkie zintegrowane systemy. Lepiej wykorzystywać kilka mniejszych aplikacji dostępnych przez przeglądarkę niż inwestować w wielki kombajn, który bęzdzie tak skomplikowany, że nikt nie będzie chciał z nieo korzystać.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ERP, program ERP dla produkcji, systemy erp produkcja, program dla firm

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych