Skocz do zawartości


Sprzedaż internetowa do Niemiec

e-handel sprzedaż internetowa paragon Vat faktura Niemcy sprzedaż do UE UE euro waluta

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Molki

Guest_Molki
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 09:01

Witam,

 

Sprzedaję produkty poprzez międzynarodowy portal. Produkty wystawiam w PLN, portal automatycznie przewalutowywuje cenę produktów do innych krajów (np. Niemiec wchodząc na portal widzi cenę produktu w Euro, Polak w PLN, Anglik w funtach itp.). Niemiec zakupując produkty w moim sklepie płaci w Euro na moje konto gdzie bank automatycznie zamienia euro na PLN, np.

wystawiam rzecz za 200zł, na konto od klienta wpływa mi 190zł. Na jaką kwotę powinnam wystawić paragon ? Czy paragon ma być w PLN czy w euro ? Czy zamiast paragonu powinnam każdorazowo wystawiać fakturę ? 

Z góry dziękuję z odpowiedź#2 SalSoft Księgowość

SalSoft Księgowość

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 03 październik 2014 - 22:25

Zakładam, że rozmawiamy o sprzedaży wysyłkowej towarów (np. kurierem, pocztą), które przesyłane są do odbiorców - osób fizycznych - do Niemiec.

 

1. Fakturę VAT za dany towar wystawiamy wg rzeczywistej jego wartości np. jeżeli towar kosztuje netto 200 euro to na taką kwotę wystawiamy fakturę.

Po przewalutowaniu przez bank może okazać się się, że otrzymaliśmy mniej lub więcej gotówki - wtedy rozliczamy różnice kursowe.

 

Rozliczenie różnic kursowych polega na porównaniu kwoty netto z faktury (przeliczonej na złote wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury) do kwoty netto faktycznie otrzymanej w złotych. Różnica pomiędzy obiema kwotami stanowi różnicę kursową - dodatnią lub ujemną (księgujemy ją w przychody lub koszty). Różnic kursowych od wartości VAT-u nie księgujemy.

 

2. Przy sprzedaży wysyłkowej poza terytorium kraju na rzecz osób fizycznych z Unii Europejskiej zawsze wystawiamy faktury VAT.

Dodatkowo liczymy limit sprzedaży do Niemiec, ponieważ jego przekroczenie powoduje obowiązek rejestracji w  tym kraju do VAT. Aktualnie limit sprzedaży do Niemiec wynosi 100.000 euro.

 

3. Jeżeli sprzedaż za towary dokonywana jest jedynie za pośrednictwem przelewu na rachunek bankowy, nie ma konieczności zakładania kasy fiskalnej. Z dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.


Biuro rachunkowe - księgowość i podatki dla Twojej firmy: www.solidnaksiegowa.com

 

 


#3 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 10:25

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące takiej sprzedaży , rozumiem że jeżeli otrzymam zapłatę w euro też wystawiam fakturę takiemu kupującemu w euro? Czy istnieje jakiś obowiązek ? Czy mogę w pln? Ostatnie pytanie jeżeli wystawiam fakturę vat dla osoby fizyczej jak ją ująć w księgach ? Wiadomo że system będzie krzyczał że brak NIP czy ewidencjonować w sprzedaży detalicznej  jak kasę fiskalną? Dziękuję za pomoc

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: e-handel, sprzedaż internetowa, paragon, Vat, faktura, Niemcy, sprzedaż do UE, UE, euro, waluta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych