Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

71 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Adam B.

Guest_Adam B.
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2015 - 17:03

Na rondzie nie używa się lewego kierunku !!! Grozi za to kilkuset złotowy mandat. Przepisy nakazują jedynie sygnalizowanie zamiaru opuszczenia ronda i wjechania w najbliższą z dochodzących do niego ulic. !! Ekspert za dychę...

#42 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2015 - 13:45

O wartości merytorycznej tego artykułu świadczy już sam tytuł: DwupaSmowe

#43 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2015 - 13:46

Oczywiście miało być DwupasMowe :)

#44 Guest_diego

Guest_diego
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2015 - 22:56

Adam B oczywiście że się używa. Polecam się douczyć.

#45 Guest_webr

Guest_webr
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2015 - 10:02

Ten artykuł to raczej nie nauczy nikoko poprawnie i bezkolizyjnie jeździć.Jaki przepis na tytm konkretnym rondzie zabrania mi objechać go prawym zewnętrznym pasem w koło? raz a może lubię pokręcić się wokół i kilka razy sobie pojadę. Nie ma znakow nakazujących ruch(z prawego w prawo i prosto z lewego prosto i w "lewo" o ile z ronda wogóle można zjechać w lewo -:).Ruch reguluje tu znak c-12 a on nakazuje jazdę w wokół wyspy lub placu w kierunku oznaczonym strzałkami.Reszta to przepisy ruchu drogowego ktore w naszym kraju nakazują(o ile znaki pionowe lub poziome nie nakazują inacze)j jazdę prawym skrajnym pasem no chyba że akurat jest zajęty wtedy możemy zmienić pas na lewy w celu ominięcia lub wyprzedzenia(a to na rondzie dopuszczalne w przeciwieństwie do tradycyjnego skrzyżowania).

#46 Guest_lsd

Guest_lsd
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2015 - 17:17

Świetny tekst, dzięki. Pokazuje iż należy jednak prawo poprawić. Osoba skręcająca w lewo może bezkarnie jechać skrajnym prawym pasem dezorganizując ruch na rondzie. Powinno się tego zabronić. Obecnie tylko gdy przed wjazdem na rondo są znaki poziomie nakazujące kierunek jazdy przez rondo można takich kierowców ukarać. Jeszcze raz dziękuję. Wszystko jest proste i zrozumiałe dzięki niemu, a wrogom włączania kierunkowskazów kij w ucho.

#47 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2015 - 13:35

bardzo przydatny artykuł , dziękuję. :)

#48 Guest_yak2k

Guest_yak2k
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2015 - 21:36

Błędem w artykule jest opisywanie zjazdu z ronda. Przepisy nie dopuszczają zjazdu z ronda z innego pasa niż zewnętrzny (dodatkowo kierowca na pasie zewnętrzym ma prawo wyboru pasa po którym będzie dalej się poruszał). Mam wrażenie że autor opisuje sytuację która miała miejce za czasów poprzedniej ustawy (sprzed 1997 roku)

#49 Guest_MSC

Guest_MSC
  • Goście

Napisano 11 październik 2015 - 17:51

W Polsce panuje dzicz, nieważne że rondo ma 2 lub 3 pasy i tak ludzie zawsze jadą pasem zewnętrznym (prawym) niezależnie od tego którym zjazdem chcą opuścić wyspę, dlatego u nas takie skrzyżowanie oznacza zawsze korki i kolizje. Moim zdaniem powinno być tak: jeśli wjeżdżasz na kilku pasmowe rondo z prawego skrajnego pasa, to masz obowiązek opuścić je najbliższym zjazdem. Jeśli twój zjazd jest dalej to masz obowiązek zmienić pas na wewnętrzny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nadal jedziesz prawym pasem, to masz obowiązek przepuścić kierowcę jadącego na lewym pasie a sygnalizującego zamiar opuszczenia ronda - wiem że było by to zaprzeczeniem reguły prawej dłoni, ale w tym przypadku ma to sens, ponieważ to kierowca zajmujący prawy pas widzi prawy kierunkowskaz kierowcy na pasie lewym, a obecnie chcąc opuścić lewy pas trzeba przepuścić wszystkich jadących nie wiadomo gdzie prawym skrajnym pasem. Dlatego przy zjazdach z rond zawsze dochodzi do kolizji. Druga sprawa to przejścia dla pieszych namalowane tuż przy zjazdach. Ciekawe który mądry to wymyślił. Powinno się te przejścia umieścić dalej, albo porobić je pod/nad ziemią bo obecna sytuacja powoduje niebezpieczne sytuacje.

#50 Guest_mik77

Guest_mik77
  • Goście

Napisano 21 październik 2015 - 11:12

A ja chętnie bym się dowiedział, jaki to zapis prawa drogowego czy może jakaś inna logika powoduje, że przy chęci jazdy w lewo wjeżdzając na rondo mamy włączyć kierunkowskaz a jadąc prosto - nie. Nie widzę tu żadnej konsekfencji.

#51 Guest_Karo

Guest_Karo
  • Goście

Napisano 04 listopad 2015 - 15:21

Najlepiej nie czytajcie w ogóle MSC. To, co ten człowiek plecie, to jakieś własne wymyślone zasady "Moim zdaniem tak powinno być". Jeśli macie jakieś wątpliwości przeczytajcie uważnie cały artykuł i będzie dobrze. Co do przejść dla pieszych się zgadzam.

#52 Guest_Karo

Guest_Karo
  • Goście

Napisano 04 listopad 2015 - 15:34

Zgadzam się z mik77. Już się przyzwyczaiłem, że są takie zwyczaje (np. samochody z rejestracją WPR) i mi to nie przeszkadza. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w przepisach. Może to nawet czasem pomaga, ale pod warunkiem włączenia prawego kierunkowskazu przy zjeździe.

#53 Guest_Olo

Guest_Olo
  • Goście

Napisano 16 luty 2016 - 21:26

Buhahahahaha!!! Co znaczy "niewłaściwie" ? Niezgodnie z przepisami? A jakiż to przepis, zabrania jazdy PRAWYM (zewnętrznym) pasem na rondzie, NAWET DOOKOŁA. Zna Pan taki przepis? Proszę go przytoczyć.

#54 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 20 luty 2016 - 23:41

No po co ten lewy kierunkowskaz???? Nie rozumiem. Jego sygnalizacja nic nie mowi innym kierowcom. Dla mnie najistotniejsza jest sygnalizacja zjazdu z ronda prawym kierunkiem. Przy rondach z 5,6 czy nawet 4 wyjazdami i tak nie bede wiedzial gdzie zamierza skrecic kierowca jadacy przede mna dopoki nie wlaczy prawego migacza. Dziwny przepis. Ja lewego nie uzywam chyba ze na rondzie zmieniam pas.

#55 Guest_Arek

Guest_Arek
  • Goście

Napisano 27 luty 2016 - 20:10

Stek bzdur :) Po pierwsze nie istnieje przepis. który zabraniałby jeździć dookoła ronda prawym zewnętrznym pasem ruchu. Po drugie z ronda można zjeżdżać tylko i wyłącznie z prawego zewnętrznego pasa ruchu. A po trzecie redaktorzyno mierna, z ronda można zjeżdżać na każdy dowolny pas, a nie tylko na prawy jak starasz się wmówić. Przez takich idiotów jak ty, dochodzi potem do bardzo poważnych wypadków.

#56 Guest_kufel

Guest_kufel
  • Goście

Napisano 13 marzec 2016 - 10:00

do Arek - rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym - wyobraź sobie kretynie to było gdy na zwykłym skrzyżowaniu mógłbyś skręcić w lewo z prawego pasa

#57 Guest_heh

Guest_heh
  • Goście

Napisano 17 marzec 2016 - 22:30

Arek Ty masz prawko? Masakra co Ty wypisujesz. Pewnie, najlepiej wjechać na rondo z prawym kierunkowskazem i mylić kierowców na każdym kroku. Zejdź na ziemię i wysiądź z auta.

#58 Guest_guest

Guest_guest
  • Goście

Napisano 27 marzec 2016 - 15:04

rondo wielopasmowe (np. dwa pasy do skrętu ze światłami) - specjalnie stworzone aby oglupić ludzi, aby zarobić na stłuczkach ot co, państwo dba o nasze portfele przecież, na dobre drogi trzeba mieć

#59 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2016 - 17:34

Cytat: "- ustąp pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony po jezdni ronda;" Od kiedy to w obowiązującym w Polsce ruchu prawostronnym należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony!?!? Proszę wskazać mi stosowny artrykuł w Kodeksie Drogowym!!! Natychmiast!!!

#60 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2016 - 10:10

UP. Zazwyczaj przed wjazdem na rondo masz znak ustąp pierwszeństwa (zresztą tak jak na powyższych obrazkach), więc chyba logiczne, że przepuszczasz wszystkich z lewej. Może pora na jakiś kurs doszkalający iść?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych